ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!

ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
برخی مطالعات علمی نشان داده اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری های مزمن چشم را کاهش دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، استفاده از چای کیسه‌ای روی چشم‌ها یک درمان خانگی ساده و ارزان است. این اقدام نه تنها به کسب آرامش کمک می‌کند، بلکه ممکن است برای بهبود برخی بیماری‌های چشم نیز مفید باشد.

کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) و کاملیا سیننسیس آسامیکا (Camellia sinensis assamica) دو گونه از گیاه چای هستند که تقریبا در ۴۵ کشور جهان از جمله چین، هند، ژاپن، و سریلانکا رشد می‌کنند.

بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می‌شوند.

برخی مطالعات علمی نشان داده‌اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهد. در ادامه با برخی فواید استفاده از چای کیسه‌ای روی چشم‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

فواید

مطالعاتی معدود به طور خاص فواید استفاده از چای کیسه‌ای روی چشم‌ها را بررسی کرده‌اند.

برخی شواهد نشان داده‌اند که استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم روی چشم‌ها فوایدی را ارائه می‌کند و چای‌های کیسه‌ای از اندازه‌ای عالی برای استفاده به عنوان یک کمپرس چشم برخوردار هستند.

همچنین، پژوهشگران فواید سلامت ترکیبات موجود در چای، مانند کافئین و پلی‌فنول‌ها را بررسی کرده‌اند.

به عنوان یک کمپرس سرد

از فواید استفاده از چای کیسه‌ای به عنوان یک کمپرس سرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حلقه‌های تیره زیر چشم. رگ‌های خونی گشاده شده زیر چشم‌ها ممکن است در شکل گیری حلقه‌های تیره نقش داشته باشند. قرار دادن یک چای کیسه‌ای سرد روی این ناحیه ممکن است به انقباض رگ‌های خونی کمک کند.

کاهش پف زیر چشم. یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم‌ها کمک کند.

تسکین چشم صورتی. چشم صورتی یا ورم ملتحمه زمانی رخ می‌دهد که غشاهای مخاطی ملتهب و متورم می‌شوند. یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای ممکن است به تسکین خشکی و التهاب کمک کند.

تسکین قرمزی چشم. چشم‌های قرمز یا خون آلود زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی زیر سطح چشم تحریک می‌شوند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای روی چشم‌ها ممکن است به تسکین این شرایط کمک کند.

بهبود جراحت‌های جزئی چشم. اگر توپ، آرنج، یا اشیا سخت دیگر با چشم برخورد داشته‌اند، قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای روی این ناحیه برای ۱۵ دقیقه ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند.

به عنوان یک کمپرس گرم

از فواید استفاده از چای کیسه‌ای به عنوان یک کمپرس گرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تسکین بلفاریت. بلفاریت به التهاب پلک‌ها به واسطه باکتری، شوره سر یا مشکلات غدد چربی پلک‌ها گفته می‌شود. قرار دادن یک چای کیسه‌ای گرم روی چشم‌ها برای حداقل یک دقیقه ممکن است به شل شدن پوسته هایی که به مژه‌ها چسبیده‌اند و پیشگیری از مسدود شدن غدد چربی کمک کند.

تخلیه گل مژه. گل مژه یک توده قرمز و دردناک است که معمولا به واسطه عفونت زیر پلک یا در پایه پلک شکل می‌گیرد. استفاده از یک کمپرس گرم چای کیسه‌ای برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، دو تا سه بار در روز ممکن است به تخلیه چرک و بهبود گل مژه کمک کند.

درمان شالازیون. انسداد یک غده چربی معمولا موجب بروز شالازیون می‌شود. استفاده از یک کمپرس گرم چای کیسه‌ای روی پلک برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، چهار تا شش بار در روز ممکن است به رفع انسداد کمک کند.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

تسکین خشکی چشم. خشکی چشم‌ها به واسطه تولید اشک ناکافی یا تبخیر بیش از حد سریع اشک رخ می‌دهد. قرار دادن چای کیسه‌ای گرم روی چشم‌ها ممکن است به ترشح چربی از غدد و بهبود کیفیت اشک کمک کند.

انواع

انواع مختلف چای ممکن است دارای فواید مختلفی برای سلامت چشم و پوست باشند.

چای‌های سیاه، سبز، و سفید دارای آنتی اکسیدان‌ها و کافئین هستند که ممکن است به بهبود برخی بیماری‌های چشم کمک کنند، در شرایطی که چای‌های گیاهان دارویی ممکن است تحریک و التهاب چشم را تسکین دهند.

چای سیاه و چای سبز

چای سیاه و چای سبز حاوی پلی‌فنول‌ها، کافئین، و برخی مواد معدنی هستند. برخی از این ترکیبات ممکن است از خواص محافظتی یا پیشگیری کننده از بیماری برخوردار باشند.

پلی‌فنول‌ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند و می‌توانند با رادیکال‌های آزاد مقابله کرده و از آسیب سلولی پیشگیری کنند. پلی‌فنول‌ها شامل ترکیبات مختلفی، از جمله اپی‌گالوکاتچین-۳-گالات می‌شوند. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این ترکیب دارای آثار ضد التهاب است.

پلی‌فنول‌ها ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشند:

- پیشگیری از آفتاب سوختگی

- تسکین آفتاب سوختگی‌ها

- بهبود سوختگی‌ها و زخم‌ها

چای سبز ممکن است به واسطه محتوای فلاونوئید بیشتر خود موثرتر از چای سیاه عمل کند.

کافئین موجود در این چای‌ها نیز دارای آثار مثبتی هستند. استفاده از کافئین ممکن است به بهبود انعطاف پذیری پوست، کاهش حلقه‌های تیره دور چشم و همچنین کاهش تورم و پیگمانتاسیون کمک کند.

همچنین، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد، افرادی که روزانه چای گرم مصرف می‌کردند، نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی‌دادند، ۷۴ درصد احتمال کمتری داشت به بیماری آب سیاه مبتلا شوند.

چای بابونه

دیر زمانی است که مردم از چای بابونه برای تسکین و بهبود عفونت‌های چشم، انسداد مجاری اشک، و ورم ملتحمه استفاده می‌کنند.

بابونه نیز حاوی فلاونوئیدها است، از این رو، در کاهش التهاب موثر عمل می‌کند.

چای کالندولا

برخی افراد بر این باورند که چای کالندولا یا گل همیشه بهار می‌تواند تورم را کاهش دهد و به رشد بافت جدید کمک کند. با این وجود، شواهد علمی درباره فواید این چای برای سلامت پوست و چشم اندک هستند.

چگونه از آنها استفاده کنیم؟

برای آماده کردن یک کمپرس گرم یا سرد چای کیسه‌ای برای چشم‌ها می‌توانید روند زیر را دنبال کنید:

دو چای کیسه‌ای را در آب داغ قرار دهید.

آب موجود در چای کیسه‌ای را با اعمال فشار خارج کنید.

برای استفاده به عنوان کمپرس گرم، اجازه دهید تا چای کیسه‌ای اندکی خنک شود.

برای استفاده به عنوان کمپرس سرد، چای کیسه‌ای را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

چای کیسه‌ای را تا ۱۵ دقیقه روی چشم‌های بسته قرار دهید.

این کار را به هر میزان که لازم است تکرار کنید.

چشم‌ها اندام هایی حساس هستند و باید همواره جانب احتیاط را هنگام استفاده از چای کیسه‌ای به این منظور رعایت کنید.

چای کیسه‌ای داغ را هرگز روی چشم‌های خود قرار ندهید و در صورت مواجهه با هر گونه تحریک استفاده از آن را متوقف کنید. قرار دادن چای کیسه‌ای روی چشم‌ها ممکن است برای کودکان مناسب نباشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سرتاسر جهان ناشی از شیوه زندگی ناسالم است. مهمترین عوامل خطرناک ایجاد کننده سرطان شامل ورزش نکردن، شاخص توده بدنی بالا، رژیم نامتعادل، سوء مصرف الکل و دخانیات است. انستیتوی تحقیقات آمریکایی سرطان (AICR) اعلام کرده است که افزون بر مصرف میوه و سبزیجات، نوشیدن برخی نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی نیز مانع از بروز سرطان در افراد می‌شود. اما این نوشیدنی‌ها شامل چه مواردی است؟ قهوهاگرچه افراط در مصرف قهوه مضر است، اما مصرف متعادل قهوه زمینه ساز پیشگیری از سرطان‌های روده بزرگ و مشکلات کبد می‌شود. چای سبزمصرف طولانی مدت چای‌های طبیعی مانند چای سبز باعث کاهش انواع سرطان از جمله سرطان لوزالمعده، مثانه و معده می‌شود.
همشهریهمشهری1 روز قبل
او اضافه می‌کند: در تمام دنیا، تقریبا یک داروی موثر برای درمان نوع شدید آنفلوانزا تجویز می‌شود که نام آن، تامیفلو است. بنابراین، این دارو حتما باید با تجویز پزشک متخصص و برای موارد شدید ابتلا، تجویز و مصرف شود. او اضافه می‌کند: گرچه موارد بیماری آنفلوانزا در اکثر استان‌های کشور مشاهده اما نکته مهم است که بیماری آنفلوانزا کاملا قابل پیشگیری است و با رعایت نکات و توصیه‌های بهداشتی می‌توان از بروز و ابتلای به بیماری پیشگیری کرد. رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه می‌کند: کسانی که در معرض خطر هستند و هنوز واکسن نزدند، بهتر است که واکسینه شوند. بنابراین با وجود آنکه برای آنها دارو تجویز شده بود و تحت درمان قرار گرفته بودند، فوت شدند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به همین علت، کاهش چربی شکم مزایای زیادی را برای سلامت انسان به همراه دارد و می‌تواند سبب طولانی‌تر شدن عمر یک فرد شود. خوردن پروتئین بیشتر یک استراتژی بلند مدت برای کاهش چربی شکمپروتئین مهم‌ترین ماده مغذی برای کاهش وزن است. پروتئین نه تنها می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند، بلکه می‌تواند به شما کمک می‌کند تا از کاهش وزن خود جلوگیری نمایید. ورزش در کاهش چربی شکم بسیار موثر استورزش به دلایل مختلفی برای بدن شما از اهمیت فراوانی برخوردار است. کاهش چربی یک نقطه از بدن با ورزش موضعی امکان پذیر نیست، و انجام تمرینات مداوم باعث کاهش وزن چربی موجود در ناحیه شکم خواهد شد.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه قائمی، با اشاره به تغییر سبک زندگی در کشور، تاکید کرد: دیابت بیماری است که ارتباط تنگاتنگی با ورزش، فعالیت بدنی و تغذیه سالم دارد. مسئول برنامه کشوری کنترل دیابت وزارت بهداشت، در حاشیه برپایی دهکده دیابت، اظهار کرد: دیابت بیماری است که ارتباط تنگاتنگی با ورزش، فعالیت بدنی و تغذیه سالم دارد. همچنین با افزایش جمعیت سالمند در کشورمان شیوع این بیماری محتمل است. وی افزود: متاسفانه با توجه به اینکه فعالیت بدنی کودکان و نوجوانان ما کاهش زیادی یافته است این عامل در کنار تغذیه ناصحیح میزان شیوع بیماری را رو به گسترش برده است. یکی از راه‌ها این است که با ورزش و تغذیه سالم از این بیماری پیشگیری کنیم. آمارها نشان می‌دهد که ما می‌توانیم تا ۲۰ درصد با کمک تغذیه سالم و فعالیت بدنی مناسب از بیماری دیابت پیشگیری کنیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
چغندر و هویج: هویج سرشار از گلوتاتیون، یک پروتئین است که به سم زدایی کبد کمک می‌کند. خوردن هویج و چغندر به تحریک و بهبود کلی عملکرد کبد کمک می‌کند. اسفناج: اسفناج خام منبع عمده از گلوتاتیون است و به روند پاکسازی کبد کمک می‌کند. زردچوبه: مورد علاقه کبد است و به افزایش سم زدایی کبد کمک می‌کند. مارچوبه: ادرار آور است و به روند پاکسازی کبد و کلیه‌ها از سموم کمک می‌کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
اسمش رعد و برق هراسی است، این ترسی است که در بین هر دو، هم حیوان و هم انسان رایج است. ۲- ترس از موش صحراییاین ترس، موش هراسی، در اکثر افراد نسبت به ترس واقعی، بیشتر انزجار کننده است. ۵- ترس از فضاهای محصورنام این ترس، ترس از فضاهای محصور نام دارد، این ترس نیز می‌تواند ساده‌ترین کارهای روزانه را مانند سوار آسانسور شدن، یک دستاورد شگفت آور بشمارد و برای کسانی که از این ترس رنج میبرند مثل زنده به خاک سپرده شدن است. بیایید صادق باشیم - این ترس به اندازه کافی ناخوشایند است که ترسناک باشد و قطعا فهرستی از چیزهایی را که مردم از آن می‌ترسند، می‌سازد. همانطور که دیده‌ایم، همه از چیزی می‌ترسند و آنچه ممکن است به نظر برخی افراد خنده دار باشد ممکن است به نظر دیگران وحشتناک باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری12 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری15 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری17 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

تعیین تکلیف سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی تا هفته آینده/تدفین شرعی اجساد انسانی تشریح‌ شده

ایسنا21 دقیقه قبل

آزادسازی بیش از ۱۸ هزار مترمربع از اراضی ملی

میزان‌آنلاین26 دقیقه قبل

کدام سیاره توانایی حیات دارد؟

الف26 دقیقه قبل

تعطیلی مدارس به ادارات سرایت می‌کند؟ / توسعه حمل و نقل ریلی و ناوگان اتوبوسرانی عقیم ماند

میزان‌آنلاین38 دقیقه قبل

نرخ آپارتمان در منطقه صادقیه + جدول

الف56 دقیقه قبل

خدایی: کشتی برد و باخت دارد/با جرزنی نمی‌توان صدرنشین لیگ شد

فارس58 دقیقه قبل