مسیریابی حمل و نقل عمومی با اپلیکیشن ممکن شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
مسیریابی حمل و نقل عمومی با اپلیکیشن ممکن شد

مسیریابی حمل و نقل عمومی با اپلیکیشن ممکن شد

مهرخبرگزاری مهر |
نقشه و مسیریاب بومی «بلد» امکان مسیریابی حمل و نقل عمومی به صورت مرحله به مرحله را برای کاربران فراهم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسام میرآرمندهی موسس نقشه و مسیریاب بومی «بلد» امروز در نشست خبری از توسعه این اپلیکیشن با هدف کاهش ترافیک در کلانشهرها و افزایش رفاه عمومی خبر داد.

وی با بیان اینکه در این اپلیکیشن بومی امکان دریافت اطلاعات و عکس از نقاط پرمراجعه روی نقشه ممکن شده است، افزود: در نقشه «بلد» امکان مشارکت افراد در اطلاع رسانی مکان‌ها و نیز استفاده از نقشه آفلاین در صورت عدم پوشش اینترنت فراهم شده است.

میرآرمندهی به امکانات این اپلیکیشن بومی در اضافه کردن مناطق پرخطر در شرایط بحران اشاره کرد و گفت: برای مثال فروردین امسال با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، با اضافه کردن مناطق پرخطر تهران در زمینه سیل اطلاع رسانی‌های مناسبی روی نقشه «بلد» ارائه شد.

وی گفت: امکان استفاده از دستیار صوتی نیز روی این اپلیکیشن بومی فراهم شده و به زودی این دستیار صوتی مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی فعالیت خواهد کرد که با توجه به صدایی که از کامپیوتر تولید می‌شود، دقت مسیریابی صوتی را بالا می‌برد. در همین حال ویژگی تغییر زبان در این اپلیکیشن فراهم شده است و «بلد» زبانهای ترکی، عربی و کردی (به زودی) را نیز پوشش می‌دهد.

میرآرمندهی جمع آوری اطلاعات با خودروهای تصویربرداری و استخراج داده‌های محلی با یادگیری ماشین از جمله استخراج تابلوهای راهنمایی و رانندگی و مغازه‌ها با هوش مصنوعی را از جمله امکانات این اپلیکیشن عنوان کرد و در مورد ماموریت‌های آینده اپلیکیشن «بلد» نیز گفت: بهینه سازی فرآیند پیدا کردن و رفت و آمد و تعامل با مکان‌های فیزیکی در کنار افزودن تصاویر ماهواره‌ای با تعامل با شرکت‌های خارجی و نیز جمع آوری تصاویر هوایی با پرواز‌های پهپاد و نیز تصاویر سه بعدی و اطلاع رسانی از جهت‌های جغرافیایی روی نقشه از جمله امکاناتی است که به این اپلیکیشن اضافه خواهد شد.

وی گفت: با همکاری با سازمان‌های مختلف از جمله راهنمایی و رانندگی، با استفاده از نقشه می‌توان دقت ترافیک را بالا برد و منابع ترافیکی را از طریق هوش مصنوعی افزایش داد. به بیان دیگر از طریق این فناوری، در آینده می‌توان به افزایش کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ و کلان شهرها کمک کرد.

میرآرمندهی با بیان اینکه وضعیت حمل و نقل تهران در جایگاهی پایینی در میان کشورهای جهان قرار دارد و دوربین‌های کنترل ترافیک ما تنها نام هوشمند را یدک کشیده و از هوش ابتدایی بهره می‌برند، اضافه کرد: اما در کشوری مانند چین با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و نقشه‌های مسیریاب موفق به افزایش کیفیت حمل و نقل شده‌اند. به این معنی که هوش مصنوعی می‌تواند بدون نیاز به عریض کردن خیابانها و پل زدن روی اتوبانها به کاهش ترافیک و افزایش کیفیت حمل و نقل کمک کند.

وی با اشاره به اینکه نقاط پرمراجعه در این مسیرباب «بلد» چهار برابر گوگل‌مپ در ایران است و این نقشه بومی بیش از ۱۵۰ میلیون مسیر مختلف را پیشنهاد می‌دهد تاکید کرد: با کنترل هوشمند دوربین‌های راهنمایی رانندگی و مسیریابی ترکیبی اینترنتی «بلد» می‌توان بدون احداث اتوبان یا خیابان جدید، کیفیت زندگی شهری را ارتقا داد.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار تکنولوژی روز ایران و دنیا

میرآرمندهی گفت: با سازمان راهداری نیز وارد مذاکره شده‌ایم تا با استفاده از اطلاعات ۱۴۰۰ دوربین جاده‌ای، ارائه اطلاعات به کاربران را بهبود دهیم.

وی در مورد توسعه نسخه IOS این اپلیکیشن نیز گفت: فعلا تمرکز خود را روی اندروید داریم و تلاش می‌کنیم راه پایداری برای سرویس IOS نیز پیدا کنیم اما به زودی نسخه وب این اپلیکیشن راه اندازی می‌شود.

مسیریابی ترکیبی حمل و نقل عمومی با اپلیکیشن

در این نشست محمد رازقی مدیر محصول سرویس حمل و نقل عمومی در نقشه و مسیریاب بلد نیز گفت: در تهران حداقل ۴۰ درصد سفرهای روزانه با استفاده از حمل و نقل عمومی انجام می‌شود و این رقم طبق سند توسعه شهری به ۷۵ درصد برسد. اما شواهد نشان می‌دهد که به دلیل عدم کیفیت حمل و نقل عمومی در سال‌های اخیر، این عدد تغییر چندانی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تهران دارای ۷ مترو، ۵۴۷ خط اتوبوس و ۱۲۸۸ خط تاکسی است، گفت: خطوط اتوبوس ۵۳۰۰ کیلومتر و خطوط تاکسی مسافت ۱۲ هزار کیلومتر را در طول روز طی می‌کنند. این امر نشان می‌دهد با استفاده از تاکسی و اتوبوس می‌تواند مسیریابی مناسبی برای حمل و نقل عمومی داشت. اما به دلیل مشکلات زیرساختی سیستم حمل و نقل و عدم برنامه ریزی مناسب برای مسیربهینه، مردم کمتر از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

رازقی گفت: نقشه و مسیریاب بومی «بلد» امکان مسیریابی حمل و نقل عمومی به صورت مرحله به مرحله را برای کاربران فراهم کرده است که این سرویس برای مهرماه امسال و بازگشایی مدارس می‌تواند به کمک کاهش معضل ترافیک بیاید.

به گفته وی، سرویس مسیریابی ترکیبی «بلد»، مسیر بهینه را به کاربران پیشنهاد خواهد داد. این مسیریابی ترکیبی از پیشنهادات استفاده از تاکسی، مترو و اتوبوس برای حمل و نقل عمومی است که با توجه به تعیین هزینه، زمان سفر، مقدار پیاده روی و تعداد تعویض وسیله نقلیه، بهینه سازی سازی سفر را برای کاربر ممکن می‌کند.

وی گفت: این سرویس کاملترین پشتیبانی از سیستم حمل و نقل عمومی است که همانطور که در مسیر یابی خودرو روی نقشه، امکان ارائه اطلاعات مسیر به صورت مرحله به مرحله برای کاربر فراهم است. در حمل و نقل عمومی نیز کاربر می‌تواند از این امکان استفاده کند.

مدیر محصول نقشه فارسی حمل و نقل عمومی تاکید کرد: تا پیش از این سرویسی مانند «گوگل مپس» تنها نشان دهنده مسیر به کاربر بود اما با ایجاد مسیریابها، امکان استفاده از مسیریابی مرحله به مرحله برای کاربر روی نقشه اضافه شد. هم اکنون نیز نقشه «بلد» این امکان را فراهم کرده که مسیریابی به صورت مرحله به مرحله در حمل و نقل عمومی صورت گیرد. به این ترتیب کاربران می‌توانند برای رسیدن به مقصد از اطلاعات پیشنهادی نقشه برای مسیرهای تاکسی، مترو و اتوبوس به صورت ترکیبی استفاده کنند.

وی امکان جمع‌سپاری سرویس را نیز از دیگر قابلیت‌های «بلد» عنوان کرد و گفت: قرار است وسایل حمل و نقل جدیدی مانند تاکسی‌های گردشی یا دوچرخه‌های اشتراکی هم به این نرم‌افزار اضافه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

والتر وایت و جسی پینکمن بعد از بریکینگ‌بد / ادامه سریال محبوب جهان ساخته شد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بازگشت زوار شدت گرفت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
حسینی‌ها در مسیر عاشقیچهار روز تا اربعین، حسینی‌ها در مسیر عاشقی قرار گرفتند. بازگشت زوار شدت گرفتهمزمان با آخرین روزهای عزیمت زائران اربعین حسینی به عراق، بازگشت زوار به کشور هم شدت گرفته است. : باوجود تردد بی سابقه در ورودی و خروجی‌های منتهی به مهران، ترافیک، روان و همه مسیرهای منتهی به این شهر، باز است. تعطیلی مدارس مهرانبا توجه به حجم بالای تردد زائران، همه مقاطع مدارس مهران در استان ایلام هم از فردا تا دوشنبه تعطیل شد. مرز چذابهزائران پس از زیارت کوتاه، سریعتر در مسیر بازگشت قرار گیرندمرز چذابه در خوزستان، یکی از پایانه‌های مرزی چهارگانه با کشور عراق است که این روزها پذیرای کربلایی هاست.

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، انتقاد عضو شورای شهر از اجرا نشدن قانون در مجتمع پالادیوم، توافق برای کاهش ساخت و ساز در پادگان ۰۶ تهران و … در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
منطقه کوره جبور در جوار بیمارستان نیمه ساخته ولیعصر واقع شده است که مردم آن بدلیل تنگنای مالی حاشیه نشینی پیشه گرفته و بر اساس شواهد موجود علی‌رغم محدوده شهری در چند کیلومتری این منطقه از اخذ خدمات دولتی محروم مانده‌اند. با محرومیت خو گرفته‌ایم؛ کوره جبور کمتر از کیلومتر با محدوده شهری فاصله داردیکی از والدین دانش آموزان کوره جبور پس از انتشار فیلم در تماس تلفنی با خبرنگار تسنیم عنوان کرد: متاسفانه مدیران شهری به بهانه عدم وجود منطقه کوره جبور در محدوده شهری از ارائه امکانات به این منطقه خودداری می‌کنند و ما در بدهیات اولیه زندگی مانده‌ایم. رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان بهبهان در این باره ادامه داد: جاده کمربندی قدیم اهواز در حال حاضر نیاز به تعمیرات اساسی دارد و در دست تعمیر است. فرزندان خانواده‌های بی بضاعت در انتظار نیم نگاه مسئولان استانی و شهرستانی! از مجموعه اداری شهر بهبهان انتظار است ضمن بررسی چرایی بنا شدن منطقه حاشین نشین درست در چندصدمتری محدوده شهری بدلیل عدم تمکن مالی این موضوع را ریشه‌ای بررسی و آسیب شناسی کنند.

دسترسی آسان به وکیل

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از مهمترین مشکلات مردم در پیگیری پرونده‌های قضایی که شاید از علل طولانی شدن رسیدگی‌ها بوده، بی اطلاعی از مبانی قانونی است. در سال‌های اخیر دادن مشاوره و وکیل رایگان به مردم در اولویت‌های دستگاه قضا قرار گرفته که البته بخشی از آن در مرکز وکلای قوه قضائیه دنبال می‌شود. حالا انتظار می‌رود با مشاوره‌های حقوقی رایگان، دسترسی را به وکیل آسانتر می‌کند پرونده‌ها در مراجع قضایی با دقت و سرعت بیشتری پیگیری شوند.

نظرها

اخبار بیشتر