شفافیت به نفع مجلس است اگر …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
شفافیت به نفع مجلس است اگر …

شفافیت به نفع مجلس است اگر …

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
این روزها بحث‌های زیادی در باب شفافیت آرا نمایندگان و بیان مواضع آنها مطرح است که در قالب مطالبه از سوی برخی گروه‌ها دنبال می شود.

در این ارتباط طرحی در مجلس مطرح شد که اگرچه در زمان تهیه و تدوین، نمایندگان زیادی آن را امضا کرده بودند اما متاسفانه در زمان رای‌گیری رای نیاورد.

طبیعی است که نمایندگان به عنوان وکلای ملت موظف به تعقیب، بیان و دفاع از مطالبات موکلان خود و ارایه گزارش به آنها هستند. اگر این روند به درستی مدیریت شود به تبع آن نمایندگان مردم مورد قبول موکلان خود بوده و برای دوره‌های بعد هم مورد اعتماد مردم خواهد بود زیرا مطالبه مردم و موکلان خود را هم در سطح حوزه انتخابیه و چه سطح ملی پیگیری کرده‌اند.

اگرچه مردم انتظار پیگیری مطالبات خود را از نمایندگان دارند ولی برخی نمایندگان بعد از ورود به مجلس گرفتار یکسری مصلحت‌اندیشی‌ها و محافظه‌کاری‌ها می‌شوند به طوریکه آنچه انجام می‌گیرد خواست موکلان نیست. همان طور که امروز شاهدیم این نگاه بین مردم وجود دارد که مجلس مطالبات مردم را دنبال نمی‌کند و توجهی به رفع مشکلات اقتصادی، معیشتی، فرهنگی، اجتماعی به عنوان دغدغه اصلی مردم ندارد.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

از طرفی به دلیل وجود برخی ملاحظه‌کاری‌های دولت با مجلس یا مجلس با دولت، وزرا و دستگاه‌های اجرایی، مطابق مطالبه عمومی مردم با مشکلات برخورد نشده یا در رای دادن‌ها شفاف عمل نمی‌شود از این جهت بحث‌ها درباره شفافیت آرا داغ است.

من شخصا معتقدم از آنجا که نمایندگان وکیل مردم هستند و وکلا هم باید در چارچوب مطالبه موکلان خود حرکت کند بنابراین در شرایط امروز که قاطبه موکلان خواستار چنین شرایطی هستند نمایندگان هم باید با شفافیت در مسائل موافقت کنند.

اگرچه شفافیت در جایی ممکن است عوارضی داشته باشد ولی در مجموع نه تنها به نفع مردم بلکه به نفع مجلس و در دراز مدت به نفع نمایندگان هم تمام خواهد شد زیرا می‌تواند از عوارضی همچون نفاق و دوگانگی جلوگیری کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ دعای همیشگی رهبر انقلاب برای جوانان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایبناایبنا2 ساعت قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی بانک ملت، اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد حاکی از عزم این وزارتخانه برای ساماندهی شرکت‌های دولتی و ارتقای فعالیت‌های آنها دارد. حضور موثر در جلسات مجامع عمومی شرکت‌ها به عنوان نماینده دولت (سهام دار)، تهیه پیش نویس «لایحه نحوه اداره شرکت‌های دولتی» به عنوان چارچوب قانونی جامع و فراگیر برای شرکت داری دولتی، ارایه آیین نامه راهبری شرکتی در شرکت‌های دولتی برای تصویب در هیات وزیران از جمله این برنامه هاست. این گزارش می‌افزاید، وزارت اقتصاد با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور فهرست جامعی از شرکت‌های دولتی به منظور انجام حسابرسی عملیاتی و بررسی ادامه فعالیت شرکت‌های دولتی زیان ده تهیه و به هیات وزیران ارایه کرده است. براین اساس اطلاعات این شرکت‌ها در سامانه‌ای با عنوان سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی ثبت شده که تعداد این شرکت‌ها از ۳۰ شرکت در مرداد ۹۷ به ۷۲ شرکت در مرداد ۹۸ افزایش داشته است. مجموعه این اقدامات نوید روزهایی بهتر در عملکرد شرکت‌های دولتی و انجام ماموریت‌های آنها می‌دهد.

فیلم/ مرثیه‌خوانی میثم مطیعی در محضر رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

مسیح علی‌نژاد را هم بگیرید تا جشن ملی اعلام شود/ روح‌الله زم یک افسرده تاریخ مصرف گذشته است

رکنارکنا5 ساعت قبل
آمدنیوز در بسیاری از اخبارش سعی در تحریک مردم و جریانات سیاسی کشور علیه یکدیگر داشت. مخاطبی درباره اخبار تفرقه‌آمیز آمدنیوز نوشت: «خیانتش دقیقا همین بود براش اصلاح طلب و اصولگرا و دولت و نظام و چپ و راست فرقی نداشت یه کاری می‌کرد همه رو علیه هم بشورونه». سیامک درباره دستگیری روح الله زم و ویژگی که آمدنیوز داشت نوشت: «قطعا کار آمدنیوز همین بود. فردی هم در پاسخ به او نوشت: مسیح علی نژاد را بگیرید تا جشن ملی اعلام شود. این دسته از کاربران معتقدند که باید مافیای اقتصادی را دستگیر کرد و تنها دستگیری روح‌الله زم که آن «یک فرد تاریخ مصرف گذشته» می‌دانند، مشکلات کشور را حل نمی‌کند.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
یکی از این موارد شفافیت اموال مسئولان کشور، در اصل ۴۹ قانون اساسی است، که ضروریست تا به این اصل توجه ویژه شود. عضو کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه، راه‌اندازی سامانه ثبت دارایی و اموال مسئولان، اعتماد جامعه را نسبت به نظام و مسئولان کشور بیشتر می‌کند، ادامه داد: راه‌اندازی این سامانه مسئولان را نیز در برابر شایعات و حاشیه‌هایی که ممکن است از سوی برخی اشخاص یا جناح‌ها علیه آنها مطرح شود، مصون نگه‌ می‌دارد. مقصودی با تاکید بر اینکه، هیچ مسئولی در اعلام و ثبت اموال در سامانه مذکور نباید استثنا باشد، تصریح کرد: همه اشخاص با معیار‌هایی که در قانون تعریف شده، حتما مشمول این دستورالعمل شوند. وی با تاکید بر اینکه شفافیت اموال و دارایی مسئولان مانع از رانت خواری و فساد می‌شود، ابراز کرد: امیدواریم این سامانه ۱۰۰ درصد اجرایی شود و صرفا در حد یک دستورالعمل نباشد تا شاهد اثرات مثبت آن در در موارد ذکر شده باشیم. نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک نیز شعبه‌ای از سامانه ثبت اموال و دارای مسئولان نیز در مجلس مستقر می‌شود تصریح کرد: قطعا همه نمایندگان از این موضوع استقبال کرده و طبق قانون اموال خود را در سامانه مذکور ثبت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر