دریافت گواهی فعالیت صنعتی هم برای قطعه‌ سازان مشکل شد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای خودرو
  4. تکنولوژی
دریافت گواهی فعالیت صنعتی هم برای قطعه‌ سازان مشکل شد!

دریافت گواهی فعالیت صنعتی هم برای قطعه‌ سازان مشکل شد!

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو |
دریافت جواز صنعتی به‌قدری دشوار است که این گواهی‌ها با قیمت‎های چندده میلیونی درآگهی روزنامه‌ها واگذار می‌شود

به گزارش «اخبار خودرو»، درحالی خط تولید خودرو و بازار لوازم‌یدکی با کمبود شدید قطعه مواجه است که هنوز سایه انواعی از مشکلات از سر قطعه‌سازان کنار نرفته است. همچنان هم فعالان این صنعت با معضل کمبود نقدینگی مواجه هستند و مسئولان برای رفع این معضل چاره‌ای نیندیشیده‌اند. درکنار این مشکلات موضوع دیگری که برای صنعت خودرو مشکل‌ساز شده است بحث موانعی است که نمی‌گذارد قطعه‌سازان جدید به‌این بخش ورود پیدا کنند و بخشی از بار نیاز بازار را به‌دوش بکشند.

از همین رو، آن‌ها به‌اجبار باید به‎صورت زیرپله‌ای و بدون جواز فعالیت صنعتی خود را ادامه دهند و به‌تولید بپردازند که همین موضوع نه‎تنها درد چندانی از این صنعت دوا نمی‌کند، درنهایت به‌حذف دیر یا زود آن‌ها هم می‌انجامد. موضوعی که یکی از همین قطعه‌سازان ضمن‌تاکید برکیفیت بالای قطعات تولیدی دربرخی از همین واحدهای کارگاهی، بردشوار بودن دریافت جواز صنعتی و درنهایت تولید رسمی تاکید دارد.

قوانین دست‎وپاگیر پیش‌پای تولیدکنندگان

امیر فراهانی درخصوص موانع تولید به‌ «دنیای‌خودرو» می‌گوید: «کلا فعالیت تولیدی درایران با موانع و سختی‌های بسیاری مواجه است. برای نمونه می‌توان به‌این موضوع اشاره کرد که تولیدکنندگان درصورتی که بخواهند دست به‌تولید رسمی و زیر نظر انجمن قطعه‌سازان بزنند، باید درمرحله نخست گواهی فعالیت صنعتی دریافت کنند.»

این قطعه‌ساز بااشاره به‌اینکه شاید درنگاه نخست ضرورت دریافت مجوز امری بدیهی باشد، ‌اضافه می‌کند: «این درشرایطی است که به‎راحتی نمی‌توان گواهی فعالیت صنعتی را دریافت کرد. بنابراین یک تولیدکننده برای دریافت چنین جوازی باید مراحل اداری بسیاری را طی کند که درنهایت هم مشخص نیست بتواند این گواهی را دریافت کند یا نه؟ گواه این ادعا هم همین بس که دربخش آگهی روزنامه‌ها جواز فعالیت صنعتی را باقیمت‌های چندده‌میلیونی به‌فروش می‌رسانند.»

وی ادامه می‌دهد: «درهیج‌کجای دنیا برای دریافت یک‌گواهی فعالیت صنعتی دراین حد سختگیری انجام نمی‌شود. دلیلی هم ندارد؛ چراکه آن‌ها کیفیت و توانایی تولیدکننده را می‌سنجند و اجازه می‌دهند چرخ تولید با قدرت به‌حرکت دربیاید.»

فراهانی بااشاره به‌اینکه گاهی برخی قوانین همچون استقرار صنایع درشعاع ۱۲۰کیلومتری مناطق مسکونی خود یکی از موانع اصلی برای تولید است، ‌ بیان می‌کند: «درکشور آلمان کارخانه پورشه دروسط شهر قرار دارد و هیچ‌مشکلی نه برای مردم ایجاد می‌شود و نه صنعتگران، ‌ اما چنین امکانی درایران وجود ندارد.»

در خبری بخوانید: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

زیرساخت‌های ناقص مناطق صنعتی

گرچه درایران امکان استقرار واحدهای صنعتی دروسط شهر وجود ندارد، ‌ مسئولان، شهرک‌های صنعتی را به‌تولیدکنندگان به‌خصوص قطعه‌سازان پیشنهاد می‌کنند. درحال‎حاضر هم به‌بیان مسئولان طی ماه‌های گذشته حدود ۷۰درصد قطعه‌سازان رسمی درشهرک‌های صنعتی مستقر شده‌اند که این امر علاوه برکاهش هزینه‌های تولید به‌دسترسی بهتر به‌مواد اولیه و تولیدات هم می‌انجامد.

بااین‌حال فراهانی معتقد است شهرک‌های صنعتی هم موانع و مشکلات بسیاری را پیش پای قطعه‌سازان رسمی و غیررسمی گذاشته است.

وی دراین‌باره تاکید می‌کند: «صاحبان این صنایع و کارکنان‌شان هرروز باید کیلومترها مسیر را به‌سمت واحدهای صنعتی‌شان طی کنند که این ضمن مصرف سوخت بسیار باعث افزایش هزینه‌های تولید هم می‌شود.»

این قطعه‌ساز بااشاره به‌این‎که هرچقدر موانع تولید و فاصله واحدهای تولیدی تا مناطق شهری افزایش یابد، هزینه تمام‎شده برای تولید و درنهایت قیمت قطعات هم افزایش می‌یابد، می‌گوید: «حتی همین شهرک‌ها هم از زیرساخت‌های مناسب برای تولید برخوردار نیستند.»

وی ادامه می‌دهد: «متاسفانه طی تابستان اگر درتهران و درمناطق مسکونی این شهر فقط چندبار شاهد خاموشی بودیم اما درمناطق صنعتی که کارگاه قطعه‌سازی‌مان مستقر است، بارها برق قطع شد.»

فراهانی اضافه می‌کند: «البته مشکل فقط به‌قطع و وصل شدن‌های پی‌درپی برق هم محدود نمی‌شود، ‌چرا که‌ برخی واحدها حتی از گاز هم برخوردار نیستند و همچنین به‌هیچ‌عنوان آب لوله‌کشی درمناطق کارگاهی حاشیه شرقی تهران نیست.»

وی باتاکید بر این موضوع که اگر می‌خواهیم صنعت خودرو پیشرفتی داشته باشد باید موانع تولید را یکی یکی کنار بزنیم، بیان می‌کند: «تنها با به‌رسمیت شناختن تولیدکنندگانی با تولید با کیفیت و رفع مشکلات تولید است که می‌توانیم نیاز بازار لوازم‌یدکی را برطرف کنیم و قطعه‌سازان بزرگ هم می‌توانند نیاز خط تولید خودرو را تامین کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
این نوشته به کنایه اعدام و کشتن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را ترویج می‌کند. این حادثه در پرواز یونایتد ۸۲۴ از لس آنجلس به بوستون در تاریخ ۱۱ اکتبر رخ داده است. سیدمن گفت برادرش به مهماندار گفته بود که «خوشایند نیست یک مسافر دیگر مسافران را به قتل تهدید کند.» مهماندار موضوع را با خلبان درمیان گذاشت و سپس یک سرپرست عملیات یونایتد از برادرش خواست تا برای بحث و گفت‌وگو سوار شود. سیدمن گفت سرپرست به برادرش گفته‌است که یونایتد «به دلیل توهین‌آمیز بودن نوشته نمی‌تواند کاری انجام دهد.»
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش بی‌بی‌سی پژوهشگران با استفاده از یک آزمایش ساده سرعت راه رفتن توانستند روند پیری را در افراد اندازه بگیرند. سرعت پایین‌تر راه رفتن در دوران سالمندی با خطر بیشتر دچار شدن به زوال عقل و زوال جسمی همراهی دارد. حتی در ۴۵ سالگی، تفاوت گسترده‌ای در سرعت راه رفتن افراد وجود داشت، به طوری که سریع‌ترین افراد در حداکثر سرعتشان (بدون اینکه بدوند) سرعتی بالای ۲ متر در ثانیه داشتند. به طور کلی، افرادی که سرعت راه رفتن پایین‌تری داشتند نشانه‌های «شتاب یافتن روند پیری» را نشان می‌دادند و ریه‌ها، دندان‌ها و دستگاه‌های ایمنی‌شان نسبت به افرادی که سرعت راه رفتنشان بالاتر بود، وضعیت بدتری داشتند. به گفته این پژوهشگران اندازه‌گیری سرعت راه رفتن در سنین پایین‌تر ممکن است شیوه‌ای برای امتحان کردن درمان‌ها برای کند کردن روند پیری انسان باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
رکنارکنا21 ساعت قبل
به گزارش رکنا، محمد یساولی، رئیس سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری کرج اظهار داشت: این حادثه بامداد امروز در محدوده روستای نوجان در جاده کرج - چالوس رخ داد. مصدومان این حادثه که درخودرو محبوس شده بودند توسط عوامل آتش نشانی کرج به بیرون از خودرو انتقال یافتند. روز گذشته نیز سقوط یک دستگاه خودرو به داخل رودخانه کرج سبب فوت سرنشین آن شد. جاده گردشگری کرج - چالوس یکی از مسیرهای پرتردد و پرحادثه کشور است. روزانه بیش از ۲۰ هزار تردد در این جاده ثبت می‌شود که در روزهای تعطیل شمار ترددها چند برابر ایام عادی است.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
رکنارکنا1 روز قبل
راننده که منتظر این رفتارهای خاص بود، نمی‌دانست که در دام باند خطرناکی افتاده است و دو جوان موتورسوار نیز او را تعقیب می‌کنند. این گونه بود که ساعتی بعد زن جوان از منزل مرد پژوسوار خارج شد درحالی که آن مرد همچنان در خانه حضور داشت. او که نگران حال برادرش شده بود به منزل او رفت ولی باز هم کسی در را باز نکرد! بالاخره خواهر این مرد به طریقی وارد منزل شد و برادرش را بیهوش کف اتاق یافت و او را به بیمارستان رساند. این گونه بود که ناگهان چشم‌های بانوان پلیس روی چهره مغرورانه زن جوانی به نام افسانه میخکوب شد!

نظرها

اخبار بیشتر