چین: جزایر سلیمان با قطع روابط با تایوان فرصت‌های بی‌سابقه‌ای پیش رو دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
چین: جزایر سلیمان با قطع روابط با تایوان فرصت‌های بی‌سابقه‌ای پیش رو دارد

چین: جزایر سلیمان با قطع روابط با تایوان فرصت‌های بی‌سابقه‌ای پیش رو دارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پکن امروز، سه‌شنبه اظهار کرد، جزایر سلیمان با توقف روابط با تایوان به نفع چین، فرصت‌های بی‌سابقه‌ای برای توسعه پیش‌رو خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، جزایر سلیمان ششمین کشوری است که از سال ۲۰۱۶ و آغاز ریاست جمهوری تسای اینگ ون در تایوان در مناقشه چین و تایوان به پکن متمایل می‌شود. دولت جزایر سلیمان روز گذشته به قطع روابط رسمی با تایوان رای داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تایوان چین را به منحرف کردن متحدانش از همکاری با تایوان با وعده وام‌ و کمک متهم کرده اما پکن این اتهامات را تکذیب کرده است.

هوا چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار کرد، جزایر سلیمان از حمایت کامل چین برخوردار خواهد بود و پکن "بر این باور است که ایجاد و توسعه روابط دیپلماتیک با چین که بیش از ۱٫۴ میلیارد جمعیت دارد و با آینده‌ای روشن دومین اقتصاد بزرگ دنیا است، مطمئنا فرصت‌های بی‌سابقه‌ای را برای توسعه در اختیار جزایر سلیمان می‌گذارد.

تایوان حالا با تنها ۱۶ کشور روابط رسمی دارد که بسیاری از آن‌ها کشورهای کوچک و کمتر توسعه‌ یافته‌ای در آمریکای مرکزی و اقیانوس آرام هستند.

این تصمیم از سوی جزایر سلیمان به دنبال چند ماه بررسی پیامدهای مثبت و منفی این اقدام صورت گرفت. چین به این کشور کوچک پیشنهاد مبلغی ۸٫۵ میلیون دلاری برای توسعه داده بود تا در حمایتش از تایوان تجدید نظر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

جزئیات عملیات دستگیری روح‌الله زم در عراق

تابناکتابناک1 روز قبل
با وجود آنکه شیرین نجفی همدست مدیر آمدنیوز ادعا کرده بود او را در عراق داده و رسانه‌های عراقی از بازداشت زم در کردستان عراق خبر می‌دادند، اکنون شبکه بی بی سی در گزارشی به نقل از دستگاه اطلاعاتی عراق، جزئیات ادعایی خود را درباره نحوه دستگیری روح الله زم مدیر آمدنیوز منتشر کرده است. بر اساس این اطلاعات ادعایی، زم بر اساس قرارداد تبادل مجرمین میان ایران و عراق توسط دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت و پس از ۳۶ ساعت از طریق مرز زمینی به ایران منتقل شده است. این جزئیات را می‌بینید و می‌شنوید.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای امیر مرادی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه از اول محرم تاکنون، ۳ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۹۸ زائر از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق (مهران، شلمچه، خسروی و چذابه) خارج شده‌اند، افزود: از این تعداد دو میلیون و ۳۵۶ هزار و ۹۶۹ نفر به کشور بازگشته‌اند. مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی گفت: از اول ماه صفر تاکنون، سه میلیون و ۴۰ هزار و ۲۳۴ زائر وارد خاک عراق شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۹۸۶ هزار و ۹۴ نفر به ایران بازگشته‌اند. وی با بیان اینکه تا صبح امروز (۷ صبح) ۹۳ هزار و ۲۹۸ زائر به کشور بازگشته‌اند، گفت: همچنین در این بازه زمانی ۴ هزار و ۸۱۰ زائر نیز از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق خارج شده‌اند که بیشترین ورود و خروج مربوط به مرز مهران است که ۶۰ هزار و ۷۷۹ زائر وارد و هزار و ۹۷۷ زائر نیز خارج شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
اقای احمد محمدی فر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: پس از لغو روادید عراق با افزایش بیش از یک و نیم میلیون نفری زائران اربعین مواجه شدیم بنابراین برنامه ریزی‌های گسترده‌ای را درخصوص تمهیدات امنیتی، اسکان و عبور و مرور مناسب از مرز‌های چهارگانه و حمل و نقل زائران پیش بینی کردیم. وی گفت: موضوع اسکان و تغذیه زائران در داخل و خارج کشور و در طول مسیر و شهر‌های مذهبی عراق، همچنین بحث تمهیدات امنیتی، بهداشت و درمان و بیمه زائران از جمله اقداماتی بود که ستاد مرکزی اربعین به اجرا گذاشت تا این مراسم معنوی به بهترین شکل برگزار شود. اقای محمدی فر درباره میزان تلفات جانی در راهپیمایی اربعین افزود: متاسفانه در کشور عراق ۳۴ نفر از هموطنانمان بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند و حدود ۴۷ نفر نیز در نتیجه بیماری فوت کردند. وی اضافه کرد: با اقداماتی که صورت گرفته مصدومان حوادث رانندگی و بیماران در اولین زمان به مراکز درمانی در کشور عراق منتقل شدند و هم اکنون بیشتر مصدومان به داخل مرز‌های کشور منتقل و در مراکز درمانی شهر‌های مختلف بستری شده‌اند. دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: با هماهنگی که با طرف عراقی صورت گرفت پیکر جان باختگان حوادث رانندگی و افرادی که بر اثر بیماری فوت شده بودند نیز به شهرهایشان منتقل شد البته حمایت‌ها و پوشش‌های بیمه‌ای نیز برای جان باختگان و مصدومان در اولین زمان ممکن اعمال خواهد شد. اقای محمدی فر درباره موج بازگشت زائران اربعین افزود: از سه روز پیش شاهد موج بازگشت زوار هستیم و در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳۵۰ هزار نفر از مرز‌های چهارگانه وارد کشور شده‌اند البته مرز‌های مهران و شلمچه از تراکم بیشتری برخوردار است، اما خوشبختانه هیچ توقف و کندی در حرکت زائران مشاهده نشده است. وی با بیان اینکه خوشبختانه هیچ مشکل امنیتی را در عراق شاهد نبودیم، گفت: با تمهیداتی که با همکاری دولت عراق صورت گرفت در طول مراسم راهپیمایی اربعین شرایط امنیتی خوبی برای زائران چه در طول مسیر راهپیمایی و چه در شهر‌های نجف و کربلا برقرار بود. اقای محمدی فر در پایان به زائران توصیه کرد با توجه به اینکه موکب‌های ایرانی تا دو روز دیگر در عراق امکانات پذیرایی برای زائران را ادامه می‌دهند از توقف طولانی در عراق خودداری و سفر خود را مدیریت کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
نامه‌نیوز گزارش می‌دهداز دید مقامات آمریکایی و اروپایی، توافق جدید باید دربرگیرنده دغدغه‌های منطقه‌ای، موشکی و هسته‌ای آنها باشد. از دید مقامات آمریکایی و اروپایی، توافق جدید باید دربرگیرنده دغدغه‌های منطقه‌ای، موشکی و هسته‌ای آنها باشد. سال ۲۰۱۷ میلادی، نقطه آشکارساز پیوستگی راهبردی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران محسوب می‌شود. برجام دفرمه شده، حفظ تعهدات هسته‌ای ایران، خروج آمریکا از برجام، مهار قدرت موشکی ایران، متزلزل‌کردن قدرت منطقه‌ای ایران اجزا و قطعات کلان این پازل را تشکیل می‌دهند. با این حال اتحادیه اروپا قصد ندارد همان ۲۰ درصد ظرفیت اقتصادی دولتی خود را نیز در ساختار اینتسکس به گردش در آورد.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین فلاح جوشقانی اظهار داشت: تعرفه‌های رومینگ بسیار گران است و به همین منظور اپراتور‌ها برای تماس با کشور عراق در ایام اربعین تعرفه‌های ویژه گذاشته‌اند. رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: تماس از ایران چه با سیمکارت ایرانی و چه عراقی دقیقه‌ای ۲۱۰۰ و همچنین تماس با ایران از طریق سیمکارت ایرانی در عراق که از رومینگ استفاده می‌کند ۳۲۰۰ تومان است. وی ادامه داد: تعرفه هر مگابایت اینترنت برای سیمکارت ایرانی هم که از رومینگ استفاده میکند به صورت آزاد ۸۵۰ تومان است ولی این رقم برای مشترکانی که از بسته استفاده می‌کنند به ازای هر گیگ ۱۵۰ هزار تومان است. فلاح جوشقانی تصریح کرد: هر کسی که با چنین تخلفی مواجه شد از طریق سامانه ۱۹۵ به سازمان تنظیم مقررات گزارش بدهد. وی در خصوص کندی اینترنت در عراق هم اظهار داشت: در عراق محدودیت هایی برای اینترنت در نظر گرفته شد ولی مشکل خاصی در سرعت اینترنت مشاهده نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر