کم آبی، مهترین مشکل استان خراسان جنوبی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
کم آبی، مهترین مشکل استان خراسان جنوبی است

کم آبی، مهترین مشکل استان خراسان جنوبی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
استاندار خراسان جنوبی معضل کم آبی را مهمترین مشکل این استان خواند و افزود: تامین آب شرب برای روستاها در سطح استان خراسان جنوبی یکی از چالش‌های اساسی ما محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد صادق معتمدیان در جلسه هماهنگی برگزاری همایش روز ملی روستاییان و عشایر ضمن قدردانی از تصمیم معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای برگزاری این همایش در استان‌های کشور گفت: استان خراسان جنوبی که مقرر شده همایش روز ملی روستا و عشایر در آن برگزار شود استانی تازه تاسیس است که کمتر از ۱۵ سال از تاسیس آن می‌گذرد. خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و در رتبه ۲۸ جمعیتی کشور قرار گرفته ولی با توجه به پهناور بودن استان کمترین تراکم انسانی را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی افزود: مهاجرت از روستاها در سطح استان به دلیل افزایش دما و خشکسالی بسیار زیاد شده به شکلی که حدود نیمی از جمعیت روستایی ما به خارج از استان و یا به شهرهای بزرگ درون استان مهاجرت کردند.

وی تاکید کرد: البته ما در سطح استان خراسان جنوبی ۱۷۰۰ روستای دارای سکنه داریم که ۴۱ درصد جمعیت استان را به خود اختصاص دادند و از این میان ۱۱ درصد جمعیت روستایی استان از عشایر هستند. ما در این استان طولانی‌ترین مرز مشترک با افغانستان را داریم و با شش استان دیگر کشور همسایه هستیم.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به معضل خشکسالی در سطح این استان گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما چالش کم آبی است به شکلی که در تامین آب شرب روستاها با مشکلات زیادی مواجه هستیم. ما در سال گذشته ۵۰۰ روستا را از طریق تانگر آب رسانی کردیم و شرایطی سختی را داشتیم.

وی ادامه داد: نداشتن سند جامع آب، معضلاتی بسیاری در سطح استان ایجاد کرده اما خوشبختانه توانستیم سند سازگاری با کم آبی را با همکاری وزارت نیرو تدوین کنیم. در این سند تغییر الگوی کشت و شروع نهضت گلخانه‌ای در استان خراسان جنوبی مدنظر قرار گرفته تا زمینه حضور مردم در روستاها از این طریق فراهم شود.

وی تاکید کرد: خدمات بسیار خوبی در سطح استان ارائه شده اما با شاخص‌ها و میانگین‌های کشوری فاصله زیادی داریم. ۶۲۵۰ قنات در استان خراسان جنوبی وجود دارد که در حال حاضر تنها دو هزار قنات فعال هستند لذا در این حوزه نیازمند بازسازی قنات‌ها هستیم. متاسفانه خراسان جنوبی بیش از سه برابر نرم کشوری تبخیر آب وجود دارد لذا ساخت سدها نیز کمک موثری در حوزه آب رسانی نکرده است.

معتمدیان با اشاره به انجام اقدامات موثر در حوزه پوشش مخابراتی در سطح این استان گفت: علیرغم انجام اقدامات شایسته اما در حال حاضر با میانگین کشوری در حوزه پوشش مخابراتی فاصله زیادی داریم. ما در این استان در مورد پدیده حاشیه نشینی و همچنین پدیده زباله گردی نیز مشکلات بسیاری داریم. موضوعاتی که در سطح استان نگران کننده هستند و تبعات بدی در حوزه اجتماعی برای این استان به وجود آورده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم مهاجرت معکوس در سطح استان را ایجاد کنیم. سند توسعه روستایی بومی براساس ظرفیت‌های استان خراسان جنوبی تدوین شده ما در سطح این استان ظرفیت‌های گسترده‌ای در حوزه تولید زرشک، عناب و … داریم. که باید با برنامه ریزی دقیقی در این زمینه موجبات توسعه اشتغال را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه معادن نیز استان خراسان جنوبی چهارمین استان کشور محسوب می‌شود و اتفاقا بخش قابل توجهی از معادن این استان در روستاها هستند که تلاش خواهیم کرد در قالب تدوین سندی واگذاری این معادن به روستاییان را با الگوی مالی مناسب انجام دهیم. تا به این ترتیب فرصت‌های شغلی جدید برای ماندگاری مردم در روستاها فراهم شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
حسین توکلی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: کارت شرکت در آزمون داوطلبان هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی از دوشنبه ۲۷ آبان برای مشاهد و پرینت روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است. وی گفت: همه داوطلبان برای شرکت در آزمون حداکثر تا ساعت ۲۴ امروز چهارشنبه (۲۹ آبان) مهلت دارند با مراجعه به سایت سنجش و وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا ثبت نامی از کارت خود یک نسخه پرینت بگیرند و مطابق اطلاعات مندرج در آن شامل زمان و محل برگزاری در جلسه آزمون شرکت کنند. وی با بیان اینکه برای ۵۲۱ هزار و ۹۷۳ داوطلب کارت ورود به جلسه صادر شده است گفت: تا ساعت ۸ صبح امروز ۴۱۴ هزار و ۶۳۴ داوطلب برای دریافت کارت آزمون و برگ راهنما اقدام کردند. سخنگوی سازمان سنجش افزود: به همه داوطلبان که هنوز برای دریافت کارت آزمون اقدام نکرده‌اند توصیه می‌کنیم سریع‌تر با مراجعه به سایت سازمان سنجش، نسخه‌ای کارت ورود به جلسه تهیه کنند، زیرا بدون این کارت اجازه حضور در جلسه آزمون را ندارند.

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
الفالف1 روز قبل
عباس ایروانی- مدیر عاملمتن کامل جوابیه---------------پاسخ به ادعاهای نماینده محترم داستانادعا: «آیا گروه قطعات خودروی عظام، کارگاه مونتاژ و سرهم بندی قطعات چینی است؟!» این حقیقت به تنهایی نشانگر توجه ویژه گروه عظام به تولیدکنندگان کوچک است. دستیابی به حدود ۹۰٪ ساخت داخل در اکثر قطعات استراتژیک بطور میانگین، گواه فتح قریب الوقوع قله خودکفایی است. لذا ادعای اینکه عظام به دلیل سود خود مانع توقف تولید خودرو پراید شده است بی اساس بوده و واقعیت ندارد. در پایان از کلیه اهالی رسانه دعوت میشود جهت شناخت بهتر «گروه قطعات خودرو عظام»، از کارخانجات این مجموعه بازدید نمایند تا با انعکاس واقعیت‌ها، امکان قضاوت مردم شریف و عزیز را فراهم کنند.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، نظامیان ارتش ترکیه و گروه‌های مسلح وابسته به آن حملات خشونت باری را با استفاده از سلاح‌های سنگین در حومه شمالی الرقه انجام دادند. بر اساس این گزارش، حملات ارتش ترکیه، ۴ روستا در حومه شمالی الرقه را هدف قرار داد. این حمله با استفاده از موشک و توپخانه علیه مواضع نیروهای کرد در روستاهای مذکور صورت گرفت. پیش از این، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده بود که آنکارا آماده از سر گیری عملیات خود در سوریه است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری11 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

واکنش روسیه به استقرار نیروهای آمریکا در عربستان سعودی

الف5 دقیقه قبل

غرامت ۲۰ میلیون یورویی تاتنهام به پوچتینو

تسنیم8 دقیقه قبل

تمدید قرارداد مدافع پرسپولیس در دستور کار باشگاه

روزنو11 دقیقه قبل

مورالس برای بازگشت به کشورش دست به دامن میانجی‌گران بین‌المللی شد

الف11 دقیقه قبل

قیمت گندم یکساله ۳۲٫۵درصد افزایش یافت

اقتصاد آنلاین17 دقیقه قبل