گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز؛ بازگشت دلار و سکه به مدار نزولی کم‌شیب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز؛ بازگشت دلار و سکه به مدار نزولی کم‌شیب

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز؛ بازگشت دلار و سکه به مدار نزولی کم‌شیب

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران تغییر جهت داد و به مدار کاهشی کم‌شیب بازگشت. اما این مدار نزولی آنقدر ملایم بود که نهایتاً نرخ‌های پایانی نزدیک به نرخ‌های پایانی روز گذشته بوده است. عصر امروز دلار در بازار آزاد حوالی رقم ۱۱۴۰۰ تومانی معامله شد و و صرافی ملی قیمت رسمی فروش دلار و یورو را مجموعاً ۵۰ تومان کاهش داد و به ترتیب در محدوده ۱۱۴۰۰ تومانی و ۱۲۷۰۰ تومانی اعلام کرد. همچنین سکه طرح جدید به رقم ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید و مثقال طلای آبشده امروز همانند دیروز در محدوده یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی به کار خود پایان داد.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، افزایش دلار ادامه نیافت و سکه تمام بهار آزادی نیز نتوانست به بالای سطح ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومانی برود. روز سه شنبه، شرایط بازار ارز آرام‌تر از سه روز کاری قبل بازار بود و قیمت‌ها نوسان زیادی نداشتند. در چهارمین روز هفته، دلار در ابتدای روز بالای محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی آغاز به کار کرد، ولی به سرعت در مسیر نزولی قرار گرفت و تا سطح ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومانی عقب نشینی کرد. از این نقطه قیمت‌ها کمی افزایشی شدند و در نهایت ساعت ۴ بعدازظهر این ارز روی عدد ۱۱ هزار و ۳۹۰ تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۵ تومان کمتر از روز دوشنبه بود. این در حالی بود که شماری از معامله گران انتظار داشتند افزایش روز دوشنبه بازار به روز سه شنبه نیز سرایت کند. در چهارمین روز هفته قیمت دلار به ۴ کاهش متوالی پایان داده بود و بیش از ۱۳۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.

عده‌ای از فعالان باور داشتند، چنین افزایشی به معنای تغییر انتظارات معامله گران بازار است. با این حال، روند بازار در روز سه شنبه سیگنالی بود که تغییر و دگرگونی در بازار رخ نداده است و قیمت از همان الگویی تبعیت می‌کند که در ۳۰ روز اخیر از آن پیروی کرده است. در ۳۰ روز گذشته قیمت دلار از یک سو توان عبور از سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی را از خود نشان نداده است و از سوی دیگر، در برابر نزول به زیر مرز ۱۱ هزار تومانی مقاومت کرده است.

به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته، متغیر افزایشی خاصی در بازار حضور نداشت. از یک سو نرخ حواله درهم توان عبور از سطح ۳ هزار و ۱۵۰ تومانی را از خود نشان نمی‌داد و از سوی دیگر ارزش دلار در کشورهای همسایه نیز تغییرات محسوسی را ثبت نکرد. در این شرایط، امید افزایشی‌های بازار تنها به ورود تقاضای جدید به بازار داخلی بود. با این حال، صرافی‌ها در روزهای اخیر به خوبی پاسخگوی تقاضای بازار بودند و همین عامل نیز کمک کرده که قیمت نوسان چندانی را تجربه نکند.

می‌توان به روز سه شنبه روز تعادل بازارها لقب داد، چرا که نوسان دلار کمتر از روزهای قبل بود و نشانه افزایشی یا کاهشی خاصی را نیز از خود بروز نداد. نوسان کم دلار در این روزها از آن جهت اهمیت دارد که بازار با خبرهای سیاسی زیادی رو به رو شده است و نسبت به تمام آن‌ها تقریبا واکنش خاصی نشان نداده است. این موضوع نشان می‌دهد ثبات فعلی که در بازار ارز وجود دارد، می‌تواند تا حد زیادی استوار باقی بماند. در حال حاضر بازار با تقاضای زائران اربعین رو به روست و این یکی از متغیرهای واقعی است که می‌تواند قیمت دلار را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، این عامل در ۲ سال گذشته متغیر اربعین چندان بر قیمت بازار دلار اثر نگذاشته است.

در روزی که دلار کاهشی شد، سکه تمام بهار آزادی نیز ۱۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید. این افت در حالی به ثبت رسید که سکه روز دوشنبه توانسته بود با تکیه بر افزایش بهای اونس و دلار از زیر مرز ۴ میلیونی جهش کند و با ۵۰ هزار تومان افزایش به بهای ۴ میلیون و ۳۰ هزار تومان برسد. روز سه شنبه بهای اونس در بازارهای جهانی تقریبا تغییر محسوسی که بازار سکه را از خود متاثر کند را از خود نشان نداد و فلز گران بهای داخلی بیشتر تحت تاثیر افت قیمت دلار بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در آخرین خبرها از بازار سکه و طلا، به گزارش خبرگزاری ایبنا، رییس اتحادیه طلا و جواهر، نسبت به عدم خرید طلا خام به مردم هشدار داد. وی، اظهار داشت: اگر مردم قصد خرید مصنوعات طلا به جای طلا آب شده را به قصد سرمایه گذاری دارند، از دید ما غلط است زیرا افرادی که اطلاعات فنی ندارند نباید به خرید و فروش اینگونه طلا وارد شوند.

وی افزود: طلا آب شده مخصوص اعضا صنعت طلا و جواهر در بخش تولید است تا در کارخانه مصنوع و ساخته شود و در بازار توزیع شود. گاها اتفاق افتاده و تجربه نشان می‌دهد که برخی از افراد که دنبال سودجویی هستند، که تعداد آن‌ها به اندازه انگشتان دست است، شیطنت هایی در طلا انجام می‌دهند که افراد غیرفنی در زمان خرید متوجه نشده و در زمان فروش متوجه این مشکلات می‌شوند که دیگر دیر شده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر، به مردم هشدار داد: من بازهم به مردم هشدار می‌دهم که اجازه دهند گردش طلا خام بین فعالان صنعت طلا و جواهر باشد و برای خرید و سرمایه گذاری به سمت خرید مصنوعات طلا بروند و تجربه نشان داده که خرید مصنوعات طلا در بلند مدت نه تنها ضرر ندارد بلکه سودآور هم است.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

در معاملات نهایی امروز دلار آزاد در بازار تهران با ریزش کمتر از ۵۰ تومانی بین محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی و ۱۱۴۰۰ تومانی جابه‌جا شد. عصر دلار آزاد بین ۱۱۳۹۰ تا ۱۱۴۲۰ تومان خرید و فروش شد.

همچنین قیمت فروش یورو به ۱۲۶۵۰ تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به ۱۴۲۵۰ تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از ۳۱۳۵ تومان به ۳۱۲۰ تومان کاهش یافت.

امروز سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را با ۵۰ تومان افزایش به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۳۰۰ تومان قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۱,۴۰۰ تومان

قیمت خرید یورو: ۱۲,۶۰۰ تومان قیمت فروش یورو: ۱۲,۷۰۰ تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

امروز دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ سکه طرح جدید ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان، و سکه طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۶۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی بالای مرز ۱۵۰۰ دلار و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به قیمت یک میلیون و ۷۶۲ هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۰۷ هزار تومان است. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

خبر‌های خوبی از هپکو در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیر عامل شرکت هپکو در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: اقدامات خوبی درباره هپکو انجام شده است و در دو تا سه ماه آینده، شاهد اخبار خوبی از این شرکت خواهیم بود. وی افزود: البته به گفته وزیر اقتصاد، شرکت هپکو دیگر به فرد واگذار نمی‌شود بلکه واگذاری این شرکت به مجموعه‌ای شناسنامه دار صورت خواهد گرفت. آقای روغنی گفت: بیشترین بحثی که در کشور برای واگذاری هپکو وجود دارد این است که کنسرسیومی از صنایع معدنی کشور شامل معدن داران بزرگ کشور برای در اختیار گرفتن هپکو اعلام آمادگی کردند، زیرا مشتریان اصلی هپکو هستند و در این باره تاکنون ۱۰ جلسه کارشناسی تشکیل شده است که بنده نیز در آن حضور داشتم. مدیر عامل شرکت هپکو با بیان اینکه استاندار استان مرکزی، وزرای صنعت و اقتصاد و سازمان و بودجه، کمک‌های خوبی را در احیای هپکو ارایه می‌کنند، افزود: تصمیم بر این است تولید را در این مجموعه فعال کنیم که در این باره تصمیمات خوبی گرفته شده از جمله اینکه قرار است کنسرسیوم معدنی یادشده، سفارش گذاری برای ماشین آلات، قطعه سازی، تعمیر ماشین آلات معدنی و ساخت واگن‌های معدنی را که ظرفیت آن در داخل شرکت هپکو وجود دارد، انجام دهد. آقای روغنی گفت: در جلسه‌ای که امروز داریم برای تولید ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در هپکو تصمیم گیری نهایی خواهد شد که اگر کار تولید در این مجموعه آغاز شود، کارگر هم به آینده شغلی خود امید پیدا می‌کند.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پس امیدوارم این راز بزرگ رو درک کرده باشید که باید ابتدا جنس یک محصول مد نظرتان باشد نه قیمت آن. ۴-تخفیف بهتر است یا پشتیبانیاین یک دو راهی بزرگ برای همه کسانی است که می‌خواهند از فروشندگان خرید کنند. ۲۰ دکور پلی است میان تولیدکنندگان و مشتریانی که همواره به دنبال گستره وسیعی از محصولات و بالاترین کیفیت‌ها هستند. شرکت۲۰دکور مشاوران خبره و متخصصی را در زمینه دکوراسیون دارد که به مشتریان عزیز به صورت کاملا رایگان مشاوره میدهند. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با رسانه ملی از لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافرتی لغو شد. آقای مهرداد جمال اورنقی افزود: در سنوات گذشته گوشی تلفن همراه به صورت مسافری و با معافیت ۸۰ دلاری در حقوق ورودی به کشور وارد می‌شد. وی گفت: علاوه بر معافیت ۸۰ دلاری، نرخ ارز مبنا برای حقوق ورودی، نرخ ارز رسمی بود که توسط گمرک اعمال می‌شد. جمال ارونقی افزود:، اما با بررسی‌هایی مشخص شد تعداد زیادی از افراد در حال سوء استفاده در این زمینه هستند و گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده، تحت عنوان کالای مسافری ثبت و از معافیت آن استفاده می‌شد و به نحوی، واردات کالا به صورت تجاری را تحت تاثیر قرارمی داد. معاون فنی گمرک گفت: بر این اساس، برای نظام‌مند کردن تجارت رسمی این کالا، جلسات مختلفی برگزار شد که در نهایت در جلسه سوم مهر سال جاری، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اصلاح رویه واردات گوشی تلفن همراه مسافر مصوبه‌ای صادر و در جلسه ۱۵ مهر، کمیسیون کمیته وزارت صنعت، معدن و تجارت دو مصوبه مهم را تصویب کرد. وی در خصوص مصوبه کمیته وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: نخستین مورد افزایش حقوق مسافری گوشی به ۲۶ درصد و مورد بعدی، حذف معافیت ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی به معنی معافیت از پرداخت حقوق ورودی ۸۰ دلاری. بود. معاون فنی گمرک گفت: با برگزاری جلسات کارشناسی دیگر، تفاهم نامه‌ای ابلاغ شد که در نهایت نرخ ارز گوشی ورودی، ارز سنا باشد که از طرف بانک مرکزی ابلاغ می‌شود. اورنقی افزود: گمرک یک سازمان مجری است و طبق ابلاغ ۲۱ مهر که از امروز هم قابل اجرا است گمرک باید نسبت به مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت عمل کند و حذف معافیت تنظیم بازاری، موضوع آیین نامه‌ای بود که دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شده و از فردا برای اجرا به گمرک ابلاغ می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
وی افزود: به همین دلیل برنامه‌ریزی حمل و نقل برای این تعداد زائر، برنامه‌ریزی پیچیده و دقیقی باید باشد تا در زمان بازگشت زوار و اوج سفرهای برگشت، به دلیل محدودیت‌های ظرفیت راه‌ها و ناوگان، اختلالاتی پیش نیاید. معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه تا پیش از این ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسی کشور در اختیار جابه‌جایی زوار اربعین بود، افزود: سفر زیارتی اربعین یک افتخار ملی – اسلامی محسوب می‌شود و برای آنکه بتوانیم بهترین خدمات را به زائران اباعبدالله در زمان سفرهای بازگشت ارائه کنیم، ‌ تلاش کردیم رقم ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسی که تا پیش از این قرار بود به سفرهای اربعین اختصاص یابد، به عدد ۱۰۰ درصد ناوگان افزایش یابد. وی اضافه کرد: بدین ترتیب فقط در تاریخ‌های پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه تا یکشنبه ۲۸ مهرماه، در یک دوره چهار روزه، ۱۰۰ درصد اتوبوس‌های‌ناوگان اتوبوسی موجود در کشور، برای بازگشت زوار اربعین اختصاص می‌یابد. وی افزود: از همه هموطنان تقاضا داریم در این چهار روز از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند تا بتوانیم در سفرهای برگشت، خدمات مناسبی به زوار اربعین ارائه دهیم. وی با بیان اینکه ناوگان داخلی کماکان در کشور عراق هم به جابه‌جایی زوار مشغول است، گفت: نقش این ناوگان در واقع کمک‌کننده و همچنین تنظیم‌کننده نرخ‌ها در کشور عراق است تا بخش خصوصی عراق نتواند در افزایش تقاضا، قیمت‌ها را افزایش دهد.

نظرها

اخبار بیشتر