راه حل ایرانی- روسی برای بغداد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
راه حل ایرانی- روسی برای بغداد

راه حل ایرانی- روسی برای بغداد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
پس از حملات دو ماهه اخیر به پایگاههای نیروهای مردمی موسوم به حشد الشعبی در عراق نیاز به یک پدافند هوایی مؤثر و کارآمد برای این کشور بیش از پیش نمایان شد.

به گزارش مشرق، از پدافندی که در دهه ۸۰ به وسیله آمریکا و با موشکهای پاتریوت و البته پول حاکمان کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین و در جنگ تحمیلی علیه کشورمان به کار گرفته شد، امروز تنها یک نام باقی مانده و هر پرنده نظامی خارجی که بخواهد می‌تواند در آسمان عراق جولان دهد.

حالا با افزایش بحران و احساس نیاز هر چه بیشتر، مقامات دولتی، نمایندگان مجلس و رهبران سیاسی بر لزوم تامین امنیت هوایی کشور تاکید داشته و خواهان تجهیز عراق به یک پدافند قدرتمند و به روز هستند.

در منطقه به طور کلی می‌توان گفت که سه نوع پدافند فعال بوده و کارایی هر یک از آنها نیز در طول زمان و بنا بر تحولات و اتفاقات نشان داده شده است.

اولین و پر کاربردترین آنها سامانه پاتریوت است که در بین کشورهای عربی خریداران زیادی داشته و هر ساله نیز به روز رسانی می‌شود.

این سامانه اما در جنگ عربستان و یمن نشان داد که کارایی چندانی نداشته و اهداف راهبردی این کشور از جمله میادین نفتی، پالایشگاهها و فرودگاههای آن از گزند حملات پهپادی و موشکی نیروهای نظامی یمن در امان نیست.

سامانه‌های روسی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ نیز در منطقه بجز سوریه و ایران در ترکیه نیز در حال نصب و راه اندازی است که به نظر می‌رسد از همتای آمریکایی خود از نظر فنی قویتر و موثرتر باشد هر چند هنوز در میدان جنگ امتحان خود را پس نداده است.

سامانه‌های ایرانی نظیر باور ۳۷۳ و «سوم خرداد» که بومی سازی و ملی بوده و آسمان کشور را برای پهپادها و پرنده‌های نظامی بیگانه ناامن کرده است که آخرین نمونه آن ساقط کردن پهپاد پیشرفته گلوبال هاوک آمریکایی توسط سامانه خرداد است که اتفاقا در خرداد ماه نیز انجام گرفت.

با بالا گرفتن تب تجهیز عراق به سامانه پدافند هوایی و از آنجا که طرف عراقی به آمریکایی‌ها اعتمادی نداشته و بخشی از مشکلات موجود را ناشی از بی تفاوتی آمریکا به توافقنامه امنیتی دو جانبه می‌داند از این کشور درخواستی برای خرید سامانه پاتریوت یا سامانه‌های مشابه نداشته است.

اگرچه سامانه هوایی هاوک که کوتاه برد است، پس از اشغال عراق از سوی آمریکایی‌ها مستقر شده اما کارایی چندانی ندارد و نمی‌تواند عراق را از خطرات تسلیحات دور برد محافظت کند.

علاوه بر این، در صورت خرید این سامانه از سوی طرف عراقی هم مشخص نیست که در عرصه عمل برای دفع حملات پهپادی اسرائیل که متحد آمریکاست بتوان از این سامانه استفاده کرد.

گرانی محصولات آمریکایی نیز یکی از دلایل عدم تمایل عراقی هاست، تا آنجا که در برخی موارد قیمت موشکهای آمریکایی در مقایسه با همتای روسی با کارایی یکسان تا ۱۰ برابر گرانتر است که این موضوع برای کشوری که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد حائز اهمیت است.

بر همین اساس سامانه‌های پدافند هوایی ایران و روسیه شانس بیشتری برای حضور در عراق دارند. نمایندگان پارلمان و مقامات سیاسی عراق نیز بارها تاکید کرده‌اند که ایران و روسیه می‌توانند نیاز کشور در این حوزه را تامین کنند و بر همین اساس باید هر چه زودتر با آنها وارد مذاکره شویم.

در این راستا بود که ماه گذشته سرلشکر طارق معاون آموزش و عملیات ارتش عراق در سفری که به تهران داشت ضمن دیدار با مقامات نظامی کشورمان، به توانمندی بالای جمهوری اسلامی ایران در طراحی، ساخت و آموزش سامانه‌های دفاعی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به بازدیدهای گذشته هیات‌های نظامی عراق از توانمندی‌های دفاعی کشور ایران، ما خواستار همکاری متخصصین دفاع هوایی ایران در زمینه ساخت، آموزش و پشتیبانی‌های فنی در تخصص‌های مختلف عملیات جنگ الکترونیک، رادار، مراقبت‌های بصری، فرماندهی و کنترل، محاسبات راداری و همچنین امور نرم افزاری هستیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ایران نیز در این دیدار گفته بود که پدافند هوایی با اتکا به متخصصین داخلی در زمینه ساخت و پشتیبانی فنی سامانه‌های دفاع هوایی، آمادگی کامل برای تامین نیازهای دفاع هوایی کشور عراق در تمامی تخصص‌ها را دارد.

همچنین سرلشکر باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح نیز فروردین ماه امسال پس از دیدار با رئیس ستاد ارتش عراق اعلام کرده بود که در آینده‌ای نزدیک ایران و عراق دفاع هوایی پیوسته‌ای خواهند داشت. ممکن است ما از جانب مرزهای غربی، تهدیدات هوایی را احساس کنیم که قرار شد بخش‌های دفاع هوایی دو کشور با هم کار کنند و به هماهنگی بیشتری در این زمینه برسند.

در این خصوص باید گفت که در حوزه‌های جنگ الکترونیک، رادار، مراقبت‌های بصری، فرماندهی و کنترل و محاسبات راداری، رادارهای عصر، کیهان، ثامن، شهاب، سامانه فرماندهی و کنترل فکور و سامانه دیده‌بانی بصری RU۳۲۲۵D و همچنین سامانه‌های موشکی صیاد، شاهین، استاندارد، رعد، طبس، سوم خرداد، تلاش و باور۳۷۳ جزو محصولات و تولیدات داخلی هستند که می‌تواند به همسایه غربی برای کنترل حریم هوایی خود کمک شایانی کند.

اما درباره خرید سامانه از روسیه نیز عراق دست به اقداماتی زده است.

حاکم الزاملی عضو کمیسیون امنیت مجلس مدتی پیش در این باره اظهار داشت که عراق اکنون برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ با روسیه مذاکره می‌کند. این سامانه برای ما بسیار مهم است و پیش‌بینی می‌شود که ظرف ۲ سال آتی وارد عراق شود.

حیدر منصور هادی، سفیر عراق در مسکو نیز چند ماه پیش در جمع خبرنگاران در رابطه با رایزنی‌های مقامات روسیه و عراق در خصوص فروش سامانه دفاع موشکی اس۴۰۰ به بغداد گفته بود که دولت عراق تصمیمش را گرفته است. خواستار خرید این سامانه هستیم، اما نقشه راهی هنوز تعیین نشده است.

وی در خصوص ممانعت احتمالی آمریکا از خرید این سامانه توسط عراق نیز یادآور شده بود که در این زمینه کانال‌های دیپلماتیک موجود است.

«علی البعیجی» نماینده عضو فراکسیون «دولت قانون» در پارلمان عراق نیز در آخرین اظهار نظرهای مربوط به خرید این سامانه گفته بود که پارلمان این کشور تدابیر لازم برای خرید سامانه دفاع موشکی و هوایی «اس۴۰۰» را اتخاذ می‌کند.

با این تفاصیل می‌توان گفت که اتفاقات ماههای اخیر در حمله به پایگاههای حشد شعبی نشان داد که این کشور نیازمند سامانه هوایی برد بلند مطمئن است و بر همین اساس و با توجه به عدم اعتماد به طرف آمریکایی نمی‌تواند از این کشور نیاز خود را فراهم کند.

اما دو گزینه دیگر، یعنی ایران و روسیه با توجه به نزدیکی و قرابت سیاسی و نظامی، گزینه‌های اصلی برای این موضوع هستند.

کارایی سامانه موشکی ایرانی و نیز تجربه روسیه در ساخت موشکهای ضد هوایی و رادارهای کارامد نیز مزید بر علت شده تا مقامات عراقی به این سمت سوق پیدا کنند و بر همین اساس است که طی هفته‌های اخیر شاهد سفرهای مقامات سیاسی و امنیتی عراقی از جمله فالح فیاض مشاور امنیت ملی به روسیه و نیز سرلشکر طارق معاون آموزش و عملیات ارتش عراق به ایران بوده‌ایم.

با در نظر داشتن دستور عبدالمهدی به ارتش عراق برای تأمین پدافند هوایی از روسیه نیز باید گفت که به زودی و در آینده‌ای نزدیک باید شاهد امضای قراردادهایی برای خرید سامانه‌های سری اس از سوی عراق و احتمالا استقرار سامانه‌های ضد هوایی ایرانی در مرزهای غربی برای تامین دو سوی مرز باشیم.

این موضوع می‌تواند علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی به گسترش روابط نظامی عراق با روسیه و ایران نیز منجر شود.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان به موضع گیری درباره نفت کش ایرانی پرداخت. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا عربستان نفت کش ایرانی را هدف قرار داده است، مدعی شد: قطعا خیر، ما از این کارها نمی‌کنیم. ما در این کارها (حمله به نفتکش ایرانی) دخیل نیستیم. شرکت نفت ملی نفت ایران می‌گوید که هدف قرار نگرفته است و فرد دیگری می‌گوید که هدف قرار گرفته است و یکی دیگر می‌گوید که نفت نشت کرده است. به ادعای مرزبانی سعودی، در پیام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه نفتکش دچار شکستگی شده و مواد نفتی در حال نشت کردن به داخل دریاست.

ترامپ، هفت‌تیرکش و بزن‌بهادر + فیلم

ایسناایسنا23 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این ویدیو، منتقدان ترامپ و اعضای رسانه‌های خبری همچون اهالی کلیسا به تصویر کشیده شده‌اند که در حال فرار از دست دیوانگی نفرت‌انگیز او هستند. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، این فیلم اخیرا در کنفرانس «اولویت آمریکایی‌» در تفرجگاه دورال میامی ترامپ به نمایش درآمد. ما از خشونت چشم‌پوشی نمی‌کنیم.» صحنه این خشونت‌ها «کلیسای اخبار جعلی» است؛ اشاره‌ای آشنا به سخنان دونالد ترامپ علیه مطالب و سازمان‌های خبری که از نظر او اخبار جعلی هستند. در این ویدیو تصویر سر ترامپ روی هیکل یک قاتل کار شده است که به صورت مردم شلیک می‌کند یا آن‌ها را هدف ضرب و شتم قرار می‌دهد. سی‌ان‌ان، واشنگتن پست، بی‌بی‌سی، پی‌بی‌اس، ان‌بی‌سی و پولیتیکو جزو رسانه‌های خبری هستند که قربانی این خشونت ساختگی ترامپ می‌شوند.

المیادین: ارتش سوریه وارد منبج شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، ارتش سوریه برای به دست گرفتن ابتکار عمل در درگیری‌های شمال این کشور، وارد شهر «منبج» واقع در ریف شرقی حلب شد. شبکه خبری المیادین به نقل از یک منبع کرد گفته که نیروهای ارتش سوریه یکشنبه شب وارد شهر منبج شدند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهمزمان، تلویزیون دولتی سوریه نیز از حرکت ارتش سوریه به سمت شمال این کشور برای مقابله برای تجاوزات ارتش ترکیه خبر داد. نیروهای ارتش سوریه برای مقابله با تجاوزات ارتش ترکیه به سمت شمال شرقی سوریه حرکت کرده‌اند. ساعتی قبل، یک مسئول ارشد منطقه تحت کنترل کردها در شمال شرقی سوریه به شبکه روسیاالیوم گفته بود که ارتش سوریه امشب وارد شهر کوبانی (عین‌العرب) خواهد شد.

(ویدیو) ویدئوی تاثیرگذار از مواجهه دختر سوری با یک سرباز ارتش ترکیه

فراروفرارو1 روز قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است. همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند تا با تلاشهای ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آنها تمجید کرد. قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر