قطار تهران- استانبول راه‌اندازی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی

قطار تهران- استانبول راه‌اندازی می‌شود

الفخبرگزاری الف |
محمود واعظی رئیس دفتر ریاست جمهوری اسلامی و رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه روز سه شنبه از راه انداری قطار تهران –استانبول در آینده نزدیک خبر داده است.

به گزارش ایرنا، وی در آنکارا با اشاره به این که بیست و هفتمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در سطح وزیران ذیربط تشکیل می‌شود، گفت: فعالیت‌های کمیسیون از روز دوشنبه با کار کارشناسان، کمیته و زیر کمیته‌ها آغاز شد. در بررسی‌های یاد شده با لحاظ نیاز به لزوم نهایی شدن سند دیدار با وزیران حوزه مربوطه برای حل برخی مسایل باقی مانده جلساتی تشکیل شد.

وی با اشاره به دیدار نخست خود در روزجاری با وزیر انرژی و رئیس طرف ترک کمیسیون مشترک با مثبت خواندن این دیدار گفت: در این دیدار مروری بر نتایج کارهای کمیته‌های مختلف تشکیل شده داشتیم.

واعظی با اشاره به نشست موفق روز گذشته سران ایران و ترکیه و روسیه در آنکارا و دیدار دوجانبه روسای جمهوری ایران و ترکیه در حاشیه این نشست گفت: وزیران ذیربط روز گذشته به همراه رییسان جمهوری مسائل دوجانبه را بررسی کردند و نشست‌ها خوب و مثبت بود.

وی برگزاری این نشست‌ها را سرمایه‌ای مثبت برای بیست و هفتمین کمیسیون اقتصادی دو کشور خواند و افزود: در نشست با وزیر تجارت و گمرکات ترکیه فرصتی برای بررسی موانعی که برای گسترش بیشتر روابط دو کشور بود فراهم شد.

در این دیدار موانع موجود بر سر راه روابط تجاری و اقتصادی بررسی شد و به همراه آن دو طرف در زمینه تجارت ترجیحی بین دو کشور، کم کردن توقفات در گمرکات دو کشور، الکترونیکی کردن گمرکات و نیز مجازی ساخت امور گمرکی بحث‌های خوبی داشتند.

رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با اشاره به دیدار با وزیر تجارت و گمرکات ترکیه گفت: در این دیدار مقرر شد که یک کمیته مشترک برای حل مسائل و مشکلات شرکت‌های خصوصی تشکیل شود.

در حال حاضر در سازمان توسعه تجارت ایران دبیرخانه‌ای برای بررسی متمرکز این مسایل تشکیل شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

واعظی ادامه داد: در این دیدار مسائل مربوط به تجارت، امور بانکی، سرمایه گذاری؛ ایجاد شهرک‌های تجاری و نیز همکاری استانهای مرزی نیز بررسی شد و باتوجه به حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و اتاق‌های بازرگان‌های استان‌های مرزی و سرکنسول مناطق مرزی ترکیه این نشست فرصتی مناسب برای طرح و بررسی این مسائلبود.

وی با اشاره به این که آخرین دیدار وی با وزیرارتباطات و زیرساخت‌های ترکیه بود، گفت: کمیته حمل و نقل یکی از کمیته‌های پنج گانه در کمیسیون مشترک است و ایران و ترکیه در زمینه حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی، زمینی و مخابرات و اینترنت و فضای مجازی با یکدیگر همکاری دارند.

واعظی با اشاره به اینکه فضای خوبی در کمیته حمل و نقل بین دو کشور حاکم است، تصریح کرد: در حمل و نقل ریلی تصمیمات خوبی اتخاذ شده است، راه انداری قطار تبریز - وان، تهران - آنکارا قبلا انجام شده و در نشست‌های روز جاری در زمینه راه اندازی قطار تهران- آنکارا تصمیم گرفته شد و طرفین در زمینه افزایش حمل و نقل جاده‌ای تا یک میلیون تن تصمیم گرفتند.

واعظی با اشاره به این که در نشست‌های کمیته حمل و نقل در زمینه تاسیس سه کریدور ترکیه – ایران به قطر، پاکستان و افغانستان نیز تصمیماتی گرفته شده است، اظهار کرد: در زمینه تاسیس خط آهن از ماکو و وصل آن به شبکه ریلی ترکیه نیز تصمیم گرفته شده است که با نهایی شدن این تصمیمات امیدواریم تجار از مزیت‌های حمل و نقل بیش از پیش استفاده کنند.

وی در زمینه مبادلات مالی و استفاده از پول ملی بین دو کشور گفت: در این زمینه در جلسه رئیسان جمهوری دو کشور بحث شده بود و رئیسان بانک‌های مرکزی مامور پیگیری و اجرای این مساله شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ وصف رهبر انقلاب از جاماندگان اربعین: گرچه دوریم به یاد تو سخن می‌گوییم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

دعوای رسانه‌ها بر سر دستگیری روح الله زم

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

فیلم/ گزارش جدید صداوسیما در مورد روح الله زم

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
بخش خبری ۲:۳۰ امشب گزارش جدیدی داشت از دعوای بین ادمین دوم کانال آمدنیوز شیرین نجفی، مسئول فنی این کانال و چند نفر دیگر در ارتباط با روح الله زم بر سر نحوه بازداشت او.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو1 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر