سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. ورزشی
سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم

سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم

فارسخبرگزاری فارس |
تیم ملی کشتی فرنگی در حالی با کسب عنوان چهارمی به کار خود در مسابقات جهانی قزاقستان پایان داد که با توجه به اهداف ترسیم شده اصلی این تیم که کسب کامل سهمیه‌های حضور در المپیک 2020 توکیو بود، با عنایت به کسب 3 سهمیه از 6 سهمیه ممکن می توان گفت نتایج قابل قبولی بدست آمده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، رقابت‌های جهانی کشتی فرنگی و گزینشی المپیک در حالی روزهای ۲۳ تا ۲۶ شهریورماه در شهر نورسلطان کشور قزاقستان برگزار ‌شد که ۳۶ فرنگی کار در ۶ وزن المپیکی، سهمیه حضور در بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو را بدست ‌آوردند که سهم ایران از ۶ سهمیه ممکن ۳ سهمیه در اوزان ۶۰، ۷۷ و ۱۳۰ کیلوگرم بود.

نمایندگان کشورمان موفق به کسب ۳ مدال برنز توسط علیرضا نجاتی، محمدعلی گرایی و سعید عبدولی شدند. میثم دلخانی و امیر قاسمی منجزی هم به عنوانی بهتر از پنجمی نرسیدند.

شاگردان بنا در حالی با ۷۵ امتیاز و کسب عنوان چهارمی به کار خود پایان دادند که تنها یک امتیاز از تیم سوم و رفتن روی سکو کم آوردند. روسیه با ۱۳۲ امتیاز قهرمان شد، ازبکستان با ۸۰ امتیاز بر سکوی دوم ایستاد و گرجستان با ۷۹ امتیاز سوم شد. ایران نیز بالاتر از قزاقستان میزبان با ۷۵ امتیاز چهارم شد. قزاقستان با ۷۲ امتیاز در جایگاه پنجم قرار گرفت.

تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان بار دیگر با هدایت محمد بنا گام در یک رویداد المپیکی (کسب سهمیه) گذاشت؛ تیمی جوان که شاید خیلی‌ها پیش از مسابقات حساب ویژه‌ای روی آن باز نمی‌کردند و حتی علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی بارها در مصاحبه‌های گوناگوان عنوان کرده بود که نباید از تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی کشورمان در مسابقات جهانی و حتی المپیک توقع بالایی داشته باشیم، اما هیچگاه نمی‌توان از محمد بنا، به عنوان معمار نوین کشتی فرنگی توقع و انتظار نداشت.

تیم ملی کشتی با ترکیبی دگرگون شده نسبت به دوره قبل که بیشتر نفرات آن را جوانان تشکیل می‌دادند روی تشک نورسلطان حاضر شد به طوری که حتی ۲ مدال آور مسابقات جهانی سال‌های قبل (حسین نوری و مهدی علیاری) بدلیل مصدومیت از ترکیب تیم بیرون گذاشته شدند تا شاهد یک جوانگرایی‌ بی‌سابقه در کشتی فرنگی باشیم؛ درست مانند بدو ورود محمد بنا به تیم ملی.

شاید برخی منتقدان از نتایج کسب شده توسط فرنگی کاران کشورمان در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ تعبیر به ناکامی کنند، اما با نگاهی به عقبه این تیم و بررسی آماری نتایج کسب شده در دوره‌های قبلی مسابقات جهانی به خصوص مسابقات جهانی که در آن سهمیه المپیک توزیع شده است به خوبی متوجه کار بزرگ بنا و شاگردانش در قزاقستان خواهیم شد.

در تیم محمد بنا شاید تنها ۲ - ۳ چهره باتجربه نظیر سعید عبدولی، محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی و البته تا حدودی رامین طاهری حضور داشتند که نسبت به سایرین حضور در میادین رسمی بزرگسالان را تجربه کرده بودند، اما جوانان باانگیزه‌ای همچون ناصرپور، تاب، کاویانی‌نژاد و ساروی هم این فرصت را داشتند تا خودی نشان دهند، هر چند برخی از این فرصت نهایت استفاده را بردند و برخی دیگر نتوانستند اعتماد کادر فنی را جلب کنند و نمره قبولی بگیرند و شاید در آینده این فرصت مجددا در اختیار آنها قرار داده نشود.

سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم - 8

همانطور که قبل از شروع رقابت‌های جهانی گفته شد با توجه به فرصت کوتاه کادرفنی (۸ ماه) و از طرف دیگر جوانگرایی صورت گرفته، بدون شک قبل از هر چیزی کسب سهمیه‌های کامل المپیک در این رویداد از اهمیت بالاتری برای تیم ایران برخوردار بود تا محمد بنا و همکارانش در ادامه راه با خیال راحت‌تری فارغ از نگرانی برای کسب سهمیه المپیک به آماده‌سازی تیم خود برای حضوری قدرتمند در المپیک توکیو بپردازند؛ اتفاقی که در المپیک قبل برای ایران گران تمام شد.

در آخرین مسابقات جهانی که به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک در سال ۲۰۱۵ به میزبانی لاس‌وگاس در آمریکا برگزار شد، تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان موفق به کسب ۳ سهمیه از ۶ سهمیه ممکن شد که کار را در ادامه راه برای نمایندگان کشورمان سخت کرد به طوری که حمید سوریان یکی از امیدهای کشتی ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو، تمام توان خود را در این راه گذاشت و با بدنی رنجور و خسته به برزیل رسید تا عملا چیزی برای ارائه در المپیک نداشته باشد.

کشتی فرنگی در مسابقات جهانی لاس‌وگاس در اوزان ۷۵، ۸۵ و ۹۸ کیلوگرم توسط عبدولی، اخلاقی و رضایی به سهمیه رسید و در اوزان ۵۹، ۶۶ و ۱۳۰ کیلوگرم دل به میادین بعدی بست.

البته یکی از نکات نگران کننده در این دوره کاهش یک مرحله‌ای مسابقات گزینشی است که به طبع باعث کاهش تعداد شرکت‌کنندگان و سخت‌تر شدن مسیر رسیدن به سهمیه خواهد شد. در این دوره اتحادیه جهانی کشتی بعد از مسابقات جهانی برای هر قاره یک گزینشی قاره‌ای در نظر گرفته است و در نهایت یک گزینشی جهانی در بلغارستان.

مسابقات گزینشی المپیک در قاره آسیا از ۸ تا ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ در شهر ژیان چین برگزار خواهد شد و در صورت کامل نشدن سهمیه‌ها کشتی گیران در رقابت‌های گزینشی جهانی که ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در صوفیه بلغارستان برگزار می‌شود باید به میدان بروند.

تیم ملی کشتی فرنگی در اوزان ۶۷، ۸۷ و ۹۷ کیلوگرم موفق به کسب سهمیه نشد که با توجه به جایگاه کشی گیران سنگین وزن ما در آسیا به نظر نمی‌رسد مشکلی برای کسب سهمیه در اوزان ۸۷ و ۹۷ داشته باشیم.

سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم - 15

ساروی با نمایش خوبی که در این مسابقات داشت، با وجود اینکه تنها چند ماه است با تشخیص فنی محمد بنا از ۸۷ به ۹۷ کیلو آمده و نسبت به رقبای بالای ۱۰۰ کیلوگرمی اش وزن به مراتب پایین‌تری داشت (چیزی حدود ۹۲ کیلوگرم)، نوید روزهای خوب و درخشان را در وزن پنجم المپیکی به عنوان جانشین شایسته قاسم رضایی، فرنگی کار پرافتخار المپیکی می‌دهد. شاید اگر این جوان مازندرانی کمی باتجربه‌تر و خوش شانس‌تر بود و البته داوران یاری می‌کردند می‌توانست در همین قزاقستان و نخستین حضور جهانی اش همه مدال بگیرد و هم سهمیه، اما نشد.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی چند دقیقه پیش از سراسر وب

ساروی با غلبه با کشتی گیران بلغار (نایب قهرمان جهان) و کوبایی دست به کار بزرگی زد و حتی توانایی شکست آرتور آلکسانیان بزرگ را هم داشت و حتی اگر کمک داوران نبود می‌توانست چنگ ایلدیم باتجربه را نیز مقهود توانایی خود کند، اتفاقی که خیلی دور نیست و با پختگی ساروی تمام مدعیان مقابل او زانو خواهند زد

البته در ۸۷ کیلوگرم هم طاهری می‌توانست به سهمیه برسد، او نیز با وجود عملکرد خوبی که داشت نتوانست مقابل داوران در دیدار مقابل حریف آلمانی قد راست کند، هر چند که وی فرصت درخشان در خاک قرار گرفتن حریف را برای رسیده به پیروزی از دست داد و اگر کمی باهوش‌تر بود اجازه نمی‌داد سرنوشتش به رأی داوران گره بخورد، اما طاهری هم جوان است و می‌تواند مسیر روشنی پیش روی خود داشته باشد.

اما در سوی مقابل در ۶۷ کیلوگرم کار بسیار سخت خواهد بود چراکه هیچکدام از آسیایی‌ها موفق به کسب سهمیه نشدند. کشتی گیران کره جنوبی (ریو هانسو)، قزاقستان، ازبکستان، چین، قرقیزستان و … در کنار ایران نبرد سختی برای کسب سهمیه خواهند داشت و به نظر می‌رسد کار نماینده ما هم در این مسابقات سخت‌تر از قبل خواهد بود و در صورت ناکامی تنها میدان جهانی صوفیه بلغارستان باقی خواهد ماند.

در هر حال به نظر می‌رسد می‌توان به تیم جوانی که بنا به قزاقستان آورد اعتماد کرد؛ تیمی که در صورت سرمایه گذاری و حمایت‌های بی دریغ حرف‌های زیادی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو خواهد داشت.

سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم - 22

* برگ برنده بنا در نورسلطان

در وزن ۶۰ کیلوگرم (وزن اول المپیکی) بعد از سال‌ها محمد بنا یک چهره ویژه رو کرد؛ علیرضا نجاتی، جوانی که شاید خیلی‌ها به توانایی‌های او باور نداشتند و به دیده تردید به آن می‌نگریستند.

نجاتی که در سال ۲۰۱۸ مدال نقره جوانان آسیا و برنز جوانان جهان را از آن خود کرده بود و در مسابقات امسال جام تختی با شکست مقابل مردانی در فینال به مدال نقره رسید. با تمام این اوصاف نجاتی ماموریت اصلی اش را با کسب سهمیه المپیک به ثمر رساند و بعد از آن بود که دست به کار بزرگی زد و حتی با وجود قرعه‌های سختی که داشت موفق به کسب مدال برنز آنهم با پیروزی مقابل المورات تاسمرادوفی که تمام سبک وزن‌های ما با او مشکل داشته‌اند.

در سوی مقابل نجاتی مغلوب کشتی گیر ژاپنی شد که در فینال اجازه خودنمایی به سرگئی املین، قهرمان جهان از روسیه نداد که نشان از این دارد مغلوب حریف قدرتمندی شده است که از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا در المپیک هم خواهد بود.

شاید در این شرایط بهترین خبر و اتفاق برای محمد بنا پیدا کردن یک کشتی گیر قابل اعتماد و شش دانگ در عین جوانی برای حضور در المپیک باشد؛ اتفایی که می‌تواند ایران را در رویداد بزرگی مانند میدان المپیک صاحب مدالی خوش رنگ کند.

البته با شناختی که از بنا داریم می‌دانیم که با تمام وجود از چنین داشته‌های ارزشمندی محافظت کند و آنها را به اوج افتخار برساند.

سایه روشن‌های شاگردان بنا در نورسلطان؛ نمره قبولی بدون طلا/ می‌شد بهتر باشیم - 29

*ضعف هایی که توی ذوق زد

البته با تمام این اوصاف نباید از نقاط ضعف این تیم چشم پوشی کرد بخصوص عملکرد کشتی‌گیران در اوزان غیرالمپیکی. سعید عبدولی، کشتی‌گیر کهنه‌کار و باتجربه تیم ملی در حالی به مدال برنز وزن ۸۲ کیلوگرم رسید که کسب کمتر از طلا برای او قابل تصور نبود و کسب برنز نمی‌تواند نتیجه مطلوبی برای او و تیم ملی باشد، بخصوص اینکه مغلوب کشتی‌گیری شد که حریف چندان مطرحی نبود و به اصطلاح به کمتر از خودش باخت، هرچند عبدولی مدعی شد که مصدوم بوده و سرماخورده، اما این توجیهات هم دلیل نمی‌شود از دست دادن مدال طلا را از عبدولی قبول کنیم.

در ۷۲ کیلوگرم در حالی که پیش از مسابقات همه حساب ویژه‌ای روی کاویانی نژاد به عنوان دارنده ۲ مدال طلای جوانان جهان و پدیده تیم ملی باز کرده بودند، نه تنها انتظارات را برآورده نکرد بلکه عملکردی ناامید کننده داشت و با شکست در همان دور نخست تمام رویاهایش نقش بر آب شد و حتی رویاهای تیم ایران را هم برای رفتن روی سکو برباد داد، چه بسا که اگر او می‌توانست حداقل در جمع ۸ کشتی‌گیر برتر وزن خود قرار بگیرد، اکنون تیم ایران روی سکوی سومی ایستاده بود.

در نهایت همانگونه که قبل از آغاز مسابقات توضیح داده شد، اگر به این تیم اعتماد و از آن حمایت شود چه بسا بتوان بازهم شاهد معجزه‌ای دیگر در میدان المپیک باشیم، به بنا و شاگردانش اعتماد کنیم و در فاصله کوتاه باقیمانده تا المپیک به جز حمایت به چیز دیگری فک نکنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بسکتبال NBA؛ ۱۰ حرکت برتر بازی‌های پیش فصل (۱۷ اکتبر ۲۰۱۹)

طرفداریطرفداری1 روز قبل

بازی مقابل پرسپولیس لذت بخش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی وی با بیان اینکه نگاه ما در این بازی، رفتن به بالای جدول است، اضافه کرد: پرسپولیس در دو بازی آخر خود در لیگ شکست خورده است. بازی مقابل تیم‌های بزرگی مثل پرسپولیس، لذت‌بخش است و دوست دارم مقابل تیم‌های بزرگ با تلاش بازیکنان، انگیزه چند برابر شود و بازیکنان دیده شوند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی افزود: ما در بازی‌های داخلی خودمان تماشاگر نداریم، چون مثل سایپا زیاد طرفدار نداریم، اما دوست داشتیم این بازی تماشاگر داشت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی فرکی تصریح کرد: امیدوارم بازی پر گلی را شاهد باشیم. تفاضل گل پرسپولیس منفی یک است و ما دوازده گل زده و دوازده گل خورده داریم یعنی ما تیم هجومی هستیم و می‌خواهیم دروازه پرسپولیس را باز کنیم و گل نخوریم.

هر بازی برای پرسپولیس، حکم فینال دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گابریل کالدرون در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل پیکان افزود: هر بازی برای ما یک فینال است و ما باید حتما این بازی را ببریم. ما با تیمی بازی می‌کنیم که گل‌های زیادی زده و خورده است. درباره تیم ملی هم بیشتر نگران کسانی هستم که بازی نکردند چرا که آن‌ها دو هفته با ما نبودند و این مسئله باعث می‌شود تا ریتم آن‌ها به هم بخورد. وی افزود: نورالهی در یک بازی کامل و در یک بازی هم ۳۰ دقیقه بازی کرد و بیرانوند و کنعانی‌زادگان هم در دو بازی ثابت بودند. از طرفی بشار رسن هم مشکل پاسپورت دارد و به این بازی نمی‌رسد، اما در مجموع با همه مشکلاتی که وجود دارد به این بازی خوشبین هستم. برای بازیکن مهمتر از همه این است که در خدمت تیم باشند و با تمام توان بازی کنند.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی- مدافع میانی استقلال به دلیل مصدومیت در اردوی تیم ملی، قادر به همراهی این تیم در دیدار هفته آتی نخواهد بود. به گزارش فوتبالی و به نقل از ایلنا، سیاوش یزدانی، مدافع میانی استقلال به دلیل مصدومیت از ناحیه عضله پا قادر به همراهی این تیم در جدال هفته آینده آبی‌پوشان نخواهد بود. مصدومیت سیاوش یزدانی از ناحیه عضله پشت پا هست و گفته می‌شود این بازیکن احتمالا ۲ تا ۳ هفته شرایط شرکت در تمرینات را ندارد و نمی‌تواند برای این تیم بازی کند. این در شرایطی است که استقلال برای بازی با سایپا عارف غلامی را هم به دلیل محرومیت در اختیار نخواهد داشت و باید دید استراماچونی چه تصمیمی در مورد خط دفاع خود خواهد گرفت.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
به گزارش فوتبالی، آریا برزگر مهاجم تیم ملی جوانان ایران، پس از درخشش در این تیم و تیم باشگاهی‌اش خلیج فارس شیراز، که قهرمان لیگ پایه کشور است، مورد توجه استقلال و پرسپولیس قرار گرفت. ابتدا این باشگاه پرسپولیس بود که به توافق با برزگر نزدیک شد. اما برخی منابع خبری ادعا کردند باشگاه پرسپولیس زیر بار تهیه منزل برای این بازیکن شیرازی نرفته و در نتیجه این بازیکن به استقلال نزدیک شد. اما باشگاه پرسپولیس هم دست بردار صید این ماهی نقل و انتقالاتی نبود. دوم اینکه، این قرارداد دو جانبه بین باشگاه استقلال و باشگاه خلیج فارس شیراز بسته شده و به طرف سوم قرارداد یعنی آریا برزگر هیچ ارتباطی ندارد.
ورزش۳ورزش۳17 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، زلاتان ابراهیموویچ پس از جدایی از منچستریوناتید راهی لوس آنجلس گلکسی شد و تا دسامبر امسال نیز با این تیم قرارداد دارد ولی او قصد ندارد به فوتبالش در آمریکا پایان دهد و رویای بازگشت به سری آ را در سر می‌پروراند. ستاره سوئدی ۳۸ ساله که سابقه بازی برای هر سه تیم بزرگ ایتالیا یعنی یوونتوس، اینتر و میلان را دارد، در مصاحبه جدید خود با نشریه گاتزتا دلو اسپورت از تمایلش برای بازی در ناپولی خبر داد. زلاتان گفت: «دو ماه برای فکر کردن در مورد آینده و اتخاذ یک تصمیم درست وقت دارم. از مستند اخیر مارادونا لذت بردم و این همه عشقی که مردم ناپولی به دیگو دادند، من را تحت تاثیر قرار داد و ترغیبم می‌کند تا برای ناپولی بازی کنم. ضمن اینکه کارلو آنچلوتی بزرگ هم مربی ناپولی است.» رابطه با مورینیو: «او همیشه آقای خاص باقی خواهد ماند.

نظرها

اخبار بیشتر