قیمت این روزهای لوازم التحریر «اجباری»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
قیمت این روزهای لوازم التحریر «اجباری»

قیمت این روزهای لوازم التحریر «اجباری»

ایسناخبرگزاری ایسنا |
اکثر مشتریان و متقاضیان این دوره‌ از نمایشگاه پاییزه لوازم التحریر در کردستان معتقدند که گرانی قیمت ها بیش از پیش بر روی قدرت خرید آن ها نسبت به سال های گذشته تاثیر گذاشته است و نمی توانند همچون قبل لوازم مورد نیاز فرزندان خود را برای مدرسه تهیه کنند.

نمایشگاه عرضه لوازم التحریر، هر سال پاییز به مناسبت بازگشایی مدارس در استان کردستان همچون سایر استان‌های دیگر برپا می‌شود و خانواده‌ها برای تهیه اقلام مورد نیاز مدرسه فرزندانشان به این نمایشگاه‌ها رجوع می‌کنند. امسال در حالی این نمایشگاه برگزار شد که گران شدن ارز بر تولیدکنندگان و فروشندگان این صنف مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر تاثیر گذاشته است.

غرفه داران این نمایشگاه نیز از اینکه مجبور شده‌اند تحت تاثیر شرایط اقتصادی، قیمت محصولات خود را افزایش دهند، احساس خوشایندی ندارند و برخی از آنها وضعیت فروش را نسبت به دوره‌های گذشته ضعیف‌تر می‌دانند.

علی همراه با خانواده خود مشغول خریدن لوازم التحریر است و معتقد است قدرت خرید مردم به نسبت سال‌های گذشته کاهش یافته و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، قشر متوسط نیز توان خرید به مسابه سال‌های گذشته را ندارند.

او گفته، امسال نتوانسته همه وسایل مورد نیاز فرزند بزرگش را بخرد و مجبور به استفاده از لوازم التحریر باقی مانده سال‌های قبل شده است. بیش از ۲۵۰ هزار تومان را برای مانتو، تعدادی دفتر، مداد، مداد تراش، پاکن و خودکار هزینه کرده است.

محمد دو فرزند محصل دارد، شور شوق فراوانی برای خرید کیف و کتاب در وجود فرزندان کوچکش دیده می‌شود. وی تمایلی به خرید کامل لوازم مدرسه به جز لوازم تحریرهای به قول خودش «اجباری و ضروری» ندارد و قیمت نمایشگاه‌ها را مناسب‌تر برای خرید می‌داند.

محمد خرید کالای باکیفیت را در اولویت قرار داده است و برای او ایرانی یا خارجی بودن تفاوتی ندارد. وی بیش از ١۵۰ هزار تومان برای تعدادی لوازم تحریر خرد خرج کرده است.

قاسم که در حال پرداخت پول تعدادی دفتر به فروشنده بود، توان خرید وسایل مدرسه خود را برای تنها فرزندش حدود ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد. به گفته وی این مقدار هزینه برای لوازم تحریر و وسایل مدرسه نتواسته تمام نیازها و خواسته‌های فرزندش را پوشش دهد.

قاسم حمایت از کالای ایرانی را در اولویت قرار داده و از کیفیت محصولات موجود در نمایشگاه پاییزه شهر سنندج رضایت دارد.

خالد، غرفه کیف فروشی در نمایشگاه پاییزه دارد و کیفیت اجناسش را نسبت به قیمت میانگین ۸۰ هزار تومان مناسب می‌داند. وی اختلاف قیمت کیف‌هایش با نمونه‌های مشابه بازار بیش ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و از استقبال مردم از نمایشگاه و کیف هایش راضی است.

فرزاد، داری غرفه لوازم التحریر در نمایشگاه است و افراد بسیاری در غرفه او در حال خرید هستند. وی کیفیت لوازم التحریرهایش را بسیار مناسب می‌داند و معتقد است از لحاظ قیمتی، اجناسش ۵ درصد از فروشگاه‌های سطح شهر ارزان‌تر است.

ماهان و پارسا همراه با پدر خود به نمایشگاه پاییزه آمده‌اند و لوازم التحریرهای رنگارنگ توجه هر سه را به خود جلب کرده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

پدر ماهان بیش از ١۰۰ هزار تومان برای خرید وسایل مدارس هر فرزند خود اختصاص داده و این مبلغ را فقط برای خرید تعدادی دفتر و مداد کافی می‌داند و قدرت خریدش را کمتر از یک سوم سال گذشته اعلام کرد.

وی کیفیت محصولات را نه چندان مناسب دانست و بیشتر محصولات بازار را یکبار مصرف و چینی می‌داند.

پدر ماهان که خود معلم است نبود توان خرید را مشکل تعدادی زیادی از دانش آموزان دانست و مدعی شد: در هر کلاس ۳۰ نفری مدارس، حداقل ۵ نفر نمی‌توانند لوازم التحریر مورد نیازشان را تهیه کنند و نیازمند کمک خیرین هستند.

شیلان ثقتی، نایب رئیس اتحادیه چاپ و نشر استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت لوازم التحریر در سال جاری، گفت: قیمت لوازم التحریر به صورت سراسری در تمام استان‌ها افزایش چشم‌گیری داشته است و فقط مختص به استان کردستان نیست.

وی افزود: اداره تعزیرات حکومتی از تمام مغازه‌های لوازم التحریر سطح شهر از نظر نوع کیفیت و قیمت نظارت و بازدید کرده است.

وی بیان کرد: سازمان صنعت و معدن و تجارت نیز بر نمایشگاه لوازم التحریر نظارت کامل دارد و همچنین تعدادی از مسئولان این سازمان در نمایشگاه حضور دارند که افراد متقاضی در صورت هرگونه افزایش قیمت و بی کیفیت بودن اقلام در غرفه‌ها می‌توانند شکایت خود را مطرح کنند.

ثقتی، دستفروشان و مغازه‌های فصلی در شهریور ماه را یکی از معضل‌های هر ساله دانست و گفت: متاسفانه دستفروشان و برخی از مغازه‌ها که فقط در شهریورماه لوازم التحریر می‌فروشند، با اجناس بنجول چینی و بی کیفیت در سطح شهر اقلام ارزان را روانه بازار می‌کنند و متقاضیان فقط به ارزانی لوازم التحریر توجه دارند که در نهایت به دلیل عدم ثبات مکان دستفروشان، نمی‌توانند اجناس را تعویض کنند.

وی با اشاره به اجرا نشدن طرح بومی سازی لوازم التحریر در سال جاری، خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل طراحی نامناسب، امسال نیز از طرح جلد شخصیت کارتون‌های خارجی استفاده شده که استقبال خوبی داشته است اما طرح تولید داخلی زیاد مورد قبول دانش آموزان نبوده است.

نائب رئیس اتحادیه چاپ و نشر استان کردستان، با اشاره به اینکه در نمایشگاه لوازم التحریر هر نوع اقلام با کیفیت، مارک‌دار، ارزان و متناسب با هر سلیقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه دفترهای تعاونی با قیمت‌های بسیار مناسب و ارزان به فروش می‌رسد و دفتر ۴۰ برگ ۱۷۰۰ تومان، ۶۰ برگ ۲۵۰۰ تومان و ۱۰۰ برگ نیز ۴۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین

تابناکتابناک22 ساعت قبل
با اعلام رسمی دولت، وضعیت تازه قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و حامل‌های انرژی مشخص شد. بر این اساس، برای خودروهای شخصی (هر نفر تنها یک خودرو) ماهانه ۶۰ لیتر بنزین در کارت سوخت شارژ می‌شود. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ آزاد بنزین سه هزار تومان خواهد بود. تصاویر پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین را می‌بینید؛ شرایطی که با گذشت یک روز همچنان در برخی پمپ‌های بنزین تداوم دارد.

پرداخت درآمد گرانی بنزین جدای از یارانه‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. وی افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد. نوبخت با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد گفت: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. وی افزود: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم. وی گفت: پرداخت یارانه‌ها فردی بود، اما پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در جهت کمک به خانواده هاست.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سرمایه‌گزاران می‌توانند با بررسی سود و زیان شرکت‌ها، سبدی متنوع از سهام تهییه کنند، زیرا کارشناسان معتقد هستند شرایط متعادل کنونی بهترین موقعیت برای سرمایه‌گزاری است.

آمادگی برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش بینی من اینست که ۸ الی ۱۰ درصد شاهد کاهش مصرف باشیم. وکیل‌زاده افزود: بنزین سوپر به صورت سهمیه‌ای نیست و به صورت آزاد عرضه می‌شود. تابش افزود: هیچ نواع افزایش قیمت کالایی نداریم و با هر گونه افزایش برخورد جدی می‌شود. وی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل کالایی گفت: حمل و نقل کالای بین شهری بیشتر با گازوئیل است. تابش گفت: اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباید هزینه‌ای اضافی به خانوار تحمیل کند.

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای ایران

16+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ساعت قبل
مهرمهر18 ساعت قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری12 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری14 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری17 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نرخ آپارتمان در منطقه صادقیه + جدول

الف25 دقیقه قبل

۲ درصد مردم دچار زخم‌های مزمن‌‌اند

خبر فوری49 دقیقه قبل

تظاهرات چند صد هزار نفری ضد نخست‌ وزیر جمهوری چک

صدا و سیما51 دقیقه قبل

اعتراضاتی در فرانسه که به آتش زدن خودروها منجر شد + فیلم

باشگاه خبرنگاران54 دقیقه قبل

یوناما به مداخله در امور «انتخابات افغانستان» متهم شد

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

چرا هنرمندان از کشور خارج می‌شوند؟

اقتصاد آنلاین1 ساعت قبل