از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و هفتمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و هفتمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۷ شهریور ۱۳۰۵، ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه در نامه سرگشاده‌ ای به وزیر مالیه‌، رئیس امریکایی امور مالی کشور میلسپو را نالایق خوانده و خواستار نجات اقتصاد کشور از وجود اینگونه بیگانگان شدند.

همچنین در این روز، حسن مستوفی وزیران خود را به این شرح به مجلس معرفی کرد: حسن وثوق، ‌وزیرعدلیه- محمد علی فروغی، وزیر جنگ- محمود علامیر (احتشام‌ السلطنه)، وزیر داخله- حسن اسفندیاری، وزیر مالیه- مهدی قلی هدایت- وزیر فوائد عامه و تجارت- احمد بدر (نصیرالدوله)، وزیر معارف- علیقلی انصاری، وزیر خارجه- احمد اتابکی، وزیر پست و تلگراف.

در خبر دیگری در این روز آمده است، محمدولی خان تنکابنی سپهدار اعظم، رئیس الوزرای پیشین به دلیل بدهی سنگین به بانک‌های خارجی خودکشی کرد و در امامزاده صالح تهران به خاک سپرده شد.

۲۷ شهریور ۱۳۲۲، لایحه استخدام افسران مستشار امریکایی برای اصلاح امور ارتش ایران تقدیم مجلس شورای ملی شد.

۲۷ شهریور ۱۳۲۶، گوشه‌ هایی از روند پیشرفت پروژه بانک رهنی در محل سابق ساختمان اپرای تهران در خیابان فردوسی در روزنامه اطلاعات منتشر و در آن گفته شد: ساختمان جدید بانک رهنی از طریق مناقصه در مرداد ۳۵ برای مدت ۲ سال و نیم به شرکت «بزورکیه و شرکا» با مبلغ ۸۰ میلیون ریال واگذار شد (۸ میلیون تومان) و شرکت مزبور ساختمان بانک را به سرپرستی آقای مهندس «لئون تیف» و دو نفر آرشیتکت به نام مهندس ظفر و مهندس فروغی شروع کردند. در این گزارش همچنین گفته شده بود «این ساختمان در آینده یکی از مدرن‌‌ترین بناهای تهران خواهد بود که دارای آسانسور و شوفاژ سانترال خواهد بود و یک گاراژ بزرگ برای پارکینگ اتومبیل‌‌های بانک و یک بیمارستان برای کارمندان بانک خواهد داشت. در حال حاضر روزانه به ‌طور متوسط ۱۸۰ نفر کارگر و متخصص در این بنا مشغول به‌کار هستند که پرداخت ماهانه حقوق آنها بابت اجرت بالغ بر ۳۶۰ هزار ریال است.

۲۷ شهریور ۱۳۲۹، کمیسیون نفت مجلس شورای ملی ده روز به دولت فرصت داد تا عقیده خود را نسبت به لایحه (گس- گلشاییان) ابراز دارد و در صورت عدم ابراز عقیده طی این مدت، ‌دولت استیضاح خواهد شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

۲۷ شهریور ۱۳۳۶، خبرگزاری رویترز خبر داد که قرارداد لوله ‌کشی خط انتقال نفت قم به اسکندرون میان ایران و ترکیه امضا می‌ شود. در خبر خبرگزاری رویترز همچنین تصریح شده بود دو نفر از مدیران کمپانی عظیم فولادسازی آمریکایی به نام «ویلیام برادر» برای فروش لوله به تهران آمده‌ اند.

۲۷ شهریور ۱۳۵۷، مجله آمریکایی تایم نوشت ایران طی ۲۰ سال یعنی از ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۷ بالغ بر ۳۶ میلیارد دلار اسلحه از غرب خریداری کرده و به بزرگترین بازار اسلحه جهان و کانون فعالیت و رقابت دلالان بین المللی اسلحه بدل گردیده است.

۲۷ شهریور ۱۳۸۹، کمیسیون ویژه اصل ۴۴ مجلس اعلام کرد: ۸۰ درصد از فعالیت ‌های اقتصادی در اختیار دولت است که اجرای سیاست‌‌های اصل ۴۴ و سهام عدالت کاهش این میزان را پیگیری می‌‌کند.

۲۷ شهریور ۱۳۹۰، محمدرضا فرزین دبیر کارگروه ستاد تحول اقتصادی گفت: طی ۹ ماهه اجرای قانون هدفمندی یارانه ‌ها ۱۴۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بابت اعطای خط اعتباری انرژی و بهینه ‌سازی فرآیند تولید برای تخصیص به واحدهای صنعتی، به وزارت صنعت پرداخت شده است.

۲۷ شهریور ۱۳۹۲، ۸۲ اقتصاددان، ۳۴ حقوقدان و ۴۱ مدیر و سردبیر رسانه ‌های مطرح ایران در بیانیه ‌ای خطاب به همکاران خود در جهان خواستار حمایت آنها از جنبش ضد تحریم در ایران شدند. در این بیانیه آمده بود: انتظار ما از نخبگان جهان و به ‌ویژه اقتصاددانان، حقوقدانان و روزنامه ‌نگاران برجسته این است که با پشتیبانی از نهضت صلح ‌طلبانه و انسانی ضدتحریم، سیاستمداران کشور‌های متبوع خود را به برداشتن گام نخست برای حل ابتکارآمیز و موثر این مناقشه دشوار ترغیب کنند.

۲۷ شهریور ۱۳۹۳، همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات هسته ‌ای ایران و ۱+۵ در نیویورک و در شرایطی که این مذاکرات به مرحله بسیار حساس و تعیین ‌کننده‌ ای رسیده است، دادگاه اتحادیه اروپا طی حکمی اعلام کرد که تصمیم سال ۲۰۱۲ شورای اروپا برای تحریم و انسداد دارایی‌‌های بانک مرکزی باید لغو شود.

۲۷ شهریور ۱۳۹۵، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد که از ماه آینده یا آبان، بیش از ۱۹ هزار نفر در دولت استخدام می‌‌شوند.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶، با حکم وزیر دادگستری جمال انصاری به جای امیری اصفهانی ریاست سازمان تعزیرات حکومتی را بر عهده گرفت.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: حقوق‌ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

نمایشگاه مدیریت سبز

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
دینودینو16 ساعت قبل
شش شهر این لیست در آمریکا، دو شهر در اروپا و دو شهر در آسیا قرار دارند. ۷-شیکاگو، ایلینوی؛ رشد تقریبا سه درصدی تعداد ثروتمندانتعداد افراد فوق ثروتمند این شهر: ۳۳۵۰ نفر (رشد ۲٫۹ درصدی نسبت به سال گذشته) شکاف طبقاتی یکی از معضلات جدی در شهر شیکاگو است. ۵-لندن، انگستان؛ ثروتمندترین شهر اروپاتعداد افراد فوق ثروتمند این شهر: ۴۰۳۵ نفر (رشد ۵٫۴ درصدی نسبت به سال گذشته) شهر لندن به لطف درآمدهای دلاری بخش مالی جهانی خود، بیشترین رشد را به لحاظ تعداد ثروتمندان در این لیست داشته است. ۴-لس آنجلس، کالیفرنیا؛ دومین شهر آمریکا با بیشترین تعداد ثروتمندانتعداد افراد فوق ثروتمند این شهر: ۵۲۹۵ نفر (رشد ۰٫۹ درصدی نسبت به سال گذشته) تعداد ثروتمندان این شهر رشد چندان زیادی نداشته. تعداد میلیاردهایی که در این شهر زندگی می‌کنند از تعداد میلیاردهای هر کشور دیگری در دنیا، به جز چین و آلمان، بیشتر است.
فارسفارس16 ساعت قبل
چون نابینایان قشر تحصیلکرده‌ای هستند و اکثریت‌شان دارای تحصیلات عالیه هستند. وی با اشاره به مشکلات تحصیلی نابینایان گفت: عمدتا این قشر در تامین هزینه‌های آموزشی و تامین وسایل آموزشی مورد نیاز دچار مشکل می‌شوند چرا که وسایل مورد نیازشان گرانقیمت هستند. مدیر دفتر توانمندسازی معلولان افزود: این هزینه‌های تحصیلی امسال به صورت صد‌در‌صدی پرداخت خواهد شد و هیچ فرد تحت پوششی از نابینایان این هزینه‌ها را به صورت شخصی پرداخت نمی‌کنند. *بهزیستی از پس تامین هزینه وسایل آموزشی نابینایان بر نمی‌آیدشهبازی در خصوص تامین وسایل آموزشی توضیح داد: وسایل مورد نیاز نابینایان مثل دستگاه برجسته‌نگار و نرم‌افزار آموزشی مورد حمایت سازمان بهزیستی اما به دلیل محدودیت‌های اعتباری بودجه‌ای به خصوص در سال‌های اخیر با افزایش قیمت ارز در تامین این وسایل دچار مشکل شده‌ایم. وی افزود: انتظارم این است که هر ۵ سال یک بار که دور هم جمع می‌شویم ببینیم از مشکلات نابینایان کاسته شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز، امروز لیر ترکیه مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که لیر ترکیه که روز قبل تا ۱,۹۵۸ (یک هزار و نهصد و پنجاه و هشت) تومان رسیده بود، امروز - دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ - با کاهش ۰٫۶۱ درصدی به ۱,۹۴۶ (یک هزار و نهصد و چهل و شش) تومان رسید. جدول قیمت ۳ روز اخیر لیر ترکیه قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱,۹۴۶ -۱۲ -۰٫۶۲ امروز ۱,۹۵۸ -۱۳ -۰٫۶۷ روز قبل ۱,۹۷۱ -۱۷ -۰٫۸۷ ۲ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوند
ایسناایسنا18 ساعت قبل
مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری با هشدار درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور، گفته است: مشترکین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره‌های ناشناس و کلیک روی لینک‌های ناشناس باشند. تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق، اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آن‌که این تماس‌ها از سرشماره‌های بین‌المللی برقرار می‌شود، به محض تماس هزینه‌های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می‌شود. در این راستا، پیمان قره‌داغی -مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری- نیز درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور هشدار داد و گفت: در این نوع از کلاهبرداری مخابراتی که به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می‌شود کلاهبرداران یک تماس بی‌پاسخ (missed call) و یا یک لینک اینترنتی به گوشی تلفن مشترکین ارسال می‌کنند. کاربران پس از مشاهده تماس ازدست‌رفته (missed call) روی گوشی با شماره درج‌شده تماس می‌گیرند که این تماس‌ها عموما به مقصد کشورهای خارجی (اغلب کشورهای آفریقایی) هستند. قره‌داغی خاطرنشان کرد: کاربران باید پس از کلیک روی لینک ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع کنند و درصورت نیاز به کسب اطلاعات و راهنمائی می‌توانند با مرکز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.

نظرها

اخبار بیشتر