خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس سینما / از اصغر فرهادی تا حاتمی‌کیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. فرهنگ
خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس سینما / از اصغر فرهادی تا حاتمی‌کیا

خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس سینما / از اصغر فرهادی تا حاتمی‌کیا

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصاد نیوز: تاجبخش فنائیان، استاد دانشکده هنرهای زیبا به بیان خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس این روزهای سینما و تلویزیون پرداخت و همین‌طور از راز ماندگاری و موفقیت بازیگران گفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ مهدی یاورمنش- مهدی درستی: دکتر تاجبخش فنائیان، استاد تئاتر دانشکده هنرهای زیبا، از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۹۸ به تدریس بازیگری، کارگردانی و دیگر دروس دانشگاهی هنرهای نمایشی مشغول بوده است. بسیاری از چهره‌های شناخته شده امروز سینما و تئاتر ایران از شاگردان او بوده‌اند.

او همچنین در پنج دهه گذشته تعداد زیادی تئاتر از جمله «تاجر ونیزی»، «لیرشاه»، «دژ هوش‌ربا»، «ریچارد دوم»، «کمپیرک جادو» و … را روی صحنه برده است.

نگارش ده‌ها مقاله پژوهشی و نمایشنامه و کارگردانی سریال تلویزیونی «حجربن عدی» از دیگر فعالیت‌های هنری تاجبخش فنائیان است.

او به تازگی مهمان کافه خبر بود و درباره چهره‌های سرشناس عرصه بازیگری و کارگردانی این روزهای سینما و تلویزیون مانند اصغر فرهادی، ابراهیم حاتمی‌کیا، حمید فرخ‌نژاد، محمد رحمانیان، هادی حجازی‌فر و … که سال‌ها پیش از شاگردان او بودند، سخن گفت.

فنائیان با تاکید بر نقش مثبت تالار مولوی در پرورش استعدادهای دانشجویی، خاطراتی را از نخستین درخشش شاگردانش که امروز به چهره‌های سرشناس تئاتر و سینمای امروز ایران تبدیل شده‌اند، بیان کرد.

اصغر فرهادی؛ درخشش در دوران دانشجویی

زمانی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، مبنای فعالیت‌ عملی دانشجویان ما، تالار مولوی بود. هر مبحثی را که تدریس می‌کردیم، حتما نتیجه‌اش را در قالب کار تولیدی در تالار مولوی برای تماشاگر عام به نمایش می‌گذاشتیم. به نظرم اگر تالار مولوی نبود، اصغر فرهادی، حمید فرخ‌نژاد، محمد رحمانیان و … جایگاهی را که امروز دارند، نداشتند.

اصغر فرهادی، سال ۱۳۷۳، زمانی که دانشجوی ما در هنرهای زیبا بود، اولین کار نمایشی خود را با عنوان «ماشین‌نشین‌ها» در تالار مولوی و در قالب جشنواره دانشجویی روی صحنه برد و استعدادش را به همه نشان داد، آنجا بود که ما یک کارگردان خلاق را شناسایی کردیم؛ کارگردانی که می‌توانست فضای تازه‌ای به وجود آورد و حرف صادقانه‌ای بزند.

خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس سینما / از اصغر فرهادی تا حاتمی‌کیا - 9

اصغر فرهادی و پریسا بخت‌آور در نمایش «ماشین نشین‌ها» / ۱۳۷۳

اگر در آن دوره جشنواره تئاتر دانشجویی، تالار مولوی وجود نداشت و فرهادی نمایش «ماشین نشین‌ها» را کار نمی‌کرد، او کارگردان سرشناس امروز نمی‌شد. در واقع او به عنوان یک جوان مستعد و خلاق شناخته شد که بعدها امکان ساخت پروژه‌هایی در تلویزیون را پیدا کرد و در نهایت به جایگاه امروز خود رسید.

ابراهیم حاتمی‌کیا؛ دلیل تغییر رشته از تئاتر به سینما

ابراهیم حاتمی‌کیا یک ترم در دانشکده ما تحصیل کرد، آن موقع به واسطه ساخت چند فیلم، شناخته شده بود. یادم هست او در کلاس‌های مبانی بازیگری که احتیاج به مهارت‌های فیزیکی فراوان دارد، گوشه‌ای می‌ایستاد و تنها به دیگر دانشجویان که مشغول انجام حرکات بودند، نگاه می‌کرد. احساس می‌کردم که بازیگری چندان با روحیات او جور در نمی‌آید، به نظرم بازیگری هیچگاه در تمایلات او نبود.

حاتمی‌کیا پس از مدتی به من گفت که به رشته سینما علاقه دارد و از عهده چنین کارهایی بر نمی‌آید. یادم هست با دانشکده تئاتر و سینما هماهنگ کردم که شرایط حضور او در رشته سینما را فراهم کنند. البته کاش او می‌ماند و بازیگری را تجربه می‌کرد تا الان شاید دیگر در فیلم‌هایش نیازی به بازیگردان نداشته باشد.

محمد رحمانیان؛ دانشجویی تیزبین و مودب

اولین دوره‌ای که در دانشکده تدریس کردم، محمد رحمانیان هم جزو دانشجویان بود. او بسیار مودب رفتار می‌کرد و در آن دوره احترام زیادی برای اساتید قائل بود، اولین خاطره من با ایشان هم، همان برخورد مودبانه‌اش بود.

ما در کلاس‌ها تمرینی برای دقت دانشجویان به آنچه می‌بینند و می‌شنوند داشتیم که چشم‌هایشان را می‌بستند و آنچه در محیط کلاس وجود داشت را توصیف می‌کردند. یادم هست روزی یک پوتین خریده بودم و با آن سر کلاس رفتم، وقتی نوبت به همین تمرین رسید، محمد رحمانیان پس از آنکه تمام جزییات کلاس را توصیف کرد، گفت شما یک پوتین به پا دارید که تازه خریده‌اید. من از دقت جزء به جزء او بسیار شگفت‌زده شدم.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

رحمانیان در تمرینات و اتودهایی که می‌زدیم نشان می‌داد جوانی باشعور است، بسیار اهل مطالعه بود و تحلیل‌های بسیار خوبی ارائه می‌داد و سپس در تئاتر هم توانست بدرخشد.

حمید فرخ‌نژاد؛ هشدار درباره نیازهای مالی

حمید فرخ‌نژاد هم دیگر شاگردم بود و یادم هست ابتدا به طراحی صحنه تمایل داشت و در کلاس مبانی بازیگری به من ‌گفت هیچ وقت فکر نمی‌کردم در میان جمع بتوانم بازی کنم. او واقعا در بازیگری هم خوب بود و در این کلاس‌ها هم به من و هم به خودش استعداد بازیگری‌اش را شناساند و بدین ترتیب مسیر هنری‌اش تغییر کرد و وارد حرفه بازیگری به شکلی جدی شد.

اگر بخواهم امروز به او توصیه‌ای کنم، می‌گویم نیازهای مالی تو را به سمتی دیگر کشانده است؛ مطمئنم که این مسئله را خودش هم می‌داند.

هادی حجازی‌فر؛ با استعداد و زحمتکش

دانشجویانی که استعداد داشتند در دانشکده به چشم من می‌آمدند، هادی حجازی‌فر هم از این دست دانشجویان بود. او به خوبی کارگردانی می‌کرد، در کار خود جدی و بسیار بااستعداد بود و زحمات بسیار زیادی هم برای کار خود می‌کشید.

من نمایش «ریچارد دوم» شکسپیر را که کار کردم از او هم خواستم یکی از نقش‌های مهم را بازی کند که همینطور هم شد و حجازی‌فر توانست به خوبی از پس نقش بر بیاید و توانایی‌های خود را نشان دهد. اقبال و شرایطش به همراه استعداد، زحمات، تجربیات و دانشی که داشت او را به سمت سینما کشاند.

شهاب حسینی؛ خوش‌تیپ و خلاق

شهاب حسینی هم با وجود اینکه دانشجوی ما در دانشکده هنرهای زیبا نبود، اما فعالیت حرفه‌ای خود را از تالار مولوی آغاز کرد، یادم هست اولین بار او را در یکی از نمایش‌های دانشجویی جشنواره دیدم که به چشمم به عنوان بازیگری خوش تیپ، با استعداد، خلاق و حرفه‌ای آمد.

فکر می‌کنم نام نمایش «افسانه» بود و او خودش را در این اثر به خوبی نشان داد و سپس دعوت‌های دیگری از او به عمل آمد.

در نهایت باید بگویم تالار مولوی نقش مهمی در ظهور استعدادها داشت و زمانی‌که این جایگاه را از دست داد، ما دیگر، محصول‌های این‌چنینی را از دانشکده هنرهای زیبا هم ندیدیم یا خیلی کمتر شدند. تمام کسانی که الان در جامعه هنری ایران مطرح هستند و از دانشکده هنرهای زیبا آمده‌اند، یک زمینه‌ای در تالار مولوی دارند.

نوید محمدزاده و هوتن شکیبا؛ پشتکار زیاد و رفتار درست

نوید محمدزاده و هوتن شکیبا با این‌که به لحاظ تیپ ظاهری، دست کمی از بازیگران مطرح سینما در دهه ۷۰ و ۸۰ ندارند، اما قطعا، تنها به این دلیل نیست که موفق شده‌اند. نوید محمدزاده و هوتن شکیبا، هم بازیگران خوش تیپی هستند و هم خوب و درست رفتار می‌کنند.

محمدزاده را در نمایشی کمدی در جشنواره تئاتر دانشجویی دیدم که حسابی من را مجذوب کرد، بسیار خوب نقش را بازی می‌کرد. هوتن شکیبا را هم در یکی از همین نمایش‌ها دیدم.

اگرچه استعدادها خودشان را نشان می‌دهند، اما با زحمت و کار است که رشد می‌کنند. یادم هست می‌گفتند سعید آقاخانی در دوران دانشجویی، شب‌ها تا صبح در خوابگاه تمرین می‌کرده است. بسیاری از بازیگران موفق امروز، چنین شرایطی را داشتند. قطعا هیچ کدام از این بازیگران بدون تمرین، تلاش و پشتکار به چنین موقعیتی نرسیدند. دوست دارم بچه‌ها وقتی وارد عرصه شهرت و محبوبیت می‌شوند، تواضع، متانت و صلابت هنری را فراموش نکنند و آن را به مقداری اندک نفروشند.

همچنین باید بگویم با وجود استعداد و پشتکار، شاید امکان ورود دانشجویان به دنیای بازیگری حرفه‌ای، هرگز فراهم نشود، کما اینکه نمونه‌هایی از این دست بسیار داشتیم. عوامل بیرونی دیگری به جز تجربه و دانش هم در سرنوشت آدم دخالت دارد. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترور مجری تلویزیون در کردستان عراق (+ فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
آمانج بابانی مجری شبکە تلویزیون «ان آر تی» کردستان عراق و لانە محمد همسرش بە همراە فرزندشان ترور شدند. به گزارش عصرایران به نقل از تلویزیون NRT، این حادثه در ورودی ترمینال «شارزور» در شهر سلیمانیه روی داده و هر ۳ قربانی نیز بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست دادند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از محل ترور و خودروی که آمانج بابایی و خانواده اس در در آن ترورشدند.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.
رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، اهدای خانه به مددجویان صومعه سراییبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان؛ فرمانده سپاه صومعه سرا گفت: برای ساخت این خانه‌ها ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شد. سرهنگ سید حسن حسینی افزود: ۲۴ خانه دیگر برای خانواده‌های نیازمند صومعه سرایی با پیشرفت ۵۰ درصدی در دست ساخت است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بهنوش طباطبایی با انتشار این عکس نوشت: با این عکس که دیدنش همیشه خوشحالم می‌کنه چون یاد آور روزهای خوش در جشنواره فجر پارسال بود می‌خوام از تون تشکر کنم بابت حمایتتون … بسیار خوشحال میشم وقتی میبینم کارهایی که قوائد سینما و تئاتر رو رعایت می‌کنه، شما بهش توجه می‌کنید … فیلم #ماجرای_نیمروز_رد_خون که همچنان در صدر فروش است و مهمتر اینکه شما راضی از سینما میاین بیرون این باعث میشه که من غرق در شعف بشم و همینطور انگیزه هام مضاعف میشه وقتی میبینم که سایت پیش فروش نمایش موزیکال #مری_پاپینز تا باز میشه به سرعت پر میشه تمام صندلیهای تالار وحدت … من و همه‌ی همکارانم به شما قول می‌دهیم که سالن نمایش مری پاپینز رو هم با رضایت کامل ترک کنید.. از خداوند می‌خواهم که این اعتماد بین ما همیشگی بماند …
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - کتایون ریاحی با انتشار این عکس نوشت: روز بروز تعداد نوابغ کم و کمتر می‌شود زیرا پزشکان و روانپزشکان آنان را معالجه می‌کنند!!! کتایون ریاحی با انتشار این عکس نوشت: روز بروز تعداد نوابغ کم و کمتر می‌شود زیرا پزشکان و روانپزشکان آنان را معالجه می‌کنند!!
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری1 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری1 روز قبل

روحانی امروز در جمع دانشجویان چه گفت؟

خبری1 روز قبل

مصدومیت پنج نفر در حادثه برخورد پژو ۴۰۵ با تیر برق در شهر یاسوج

مهر21 دقیقه قبل

راهپیمایی اربعین حسینی در مسیر نجف به کربلا

مهر24 دقیقه قبل

فیلم | چرا منصوریان می‌گوید برنامه میثاقی بهتر از عادل فردوسی‌پور فوتبال را پردازش می‌کند؟!

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

تجاوز مربی شنا به دختر ۲۱ ساله در استخر خصوصی / گفته بود مرا به المپیک می‌فرستد

خبر فوری28 دقیقه قبل

واکنش تند اینفانتینو به نژاد پرستی در فوتبال

ایسنا30 دقیقه قبل

دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲٫۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری

ایلنا31 دقیقه قبل

عقب‌نشینی رئیس دفتر ترامپ از سخنانش درباره اوکراین

ایسنا32 دقیقه قبل