در چه شرایطی صادرات سنگ ‌آهن مانعی ندارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی
در چه شرایطی صادرات سنگ ‌آهن مانعی ندارد؟

در چه شرایطی صادرات سنگ ‌آهن مانعی ندارد؟

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره صادرات بیش از اندازه سنگ آهن، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور مدیریت بازار، برای صادرات سنگ آهن عوارض ۲۵ درصدی وضع کرد تا به تولید داخلی فولاد کمک کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات بیش از اندازه سنگ آهن، برخی واحدهای تولیدی را با کمبود مواد اولیه موردنیاز فولاد روبه رو کرد، افزود: اولویت نخست کشور تامین نیاز داخلی و حفظ زنجیره تولید است.

اگرچه باید بازارهای صادراتی را حفظ کرد اما تامین نیاز شرکت‌های داخلی در اولویت است؛ برای رسیدن به برنامه جامع تولید فولاد باید صادرات سنگ آهن را کاهش داد که وضع عوارض ۲۵ درصدی در هیمن راستا بود

وی اظهار کرد: در صورتی که فرآوری و استخراج سنگ آهن بیش از برنامه جامع تولید فولاد باشد، صادرات نه تنها مشکلی در زنجیره تولید ایجاد نمی‌کند بلکه ارزآوری برای کشور نیز به همراه دارد حال آنکه در حال حاضر میزان تولید سنگ آهن کمتر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در چین حجم تولید سنگ آهن بسیار است به همین دلیل این کشور می‌تواند با ورود به بازارهای جهانی از یک سو صادرات و از سوی دیگر واردات انجام دهد، اضافه کرد: برای تحقق برنامه جامع فولاد باید مواد اولیه –سنگ آهن- تامین شود.

شرکت ذوب آهن اصفهان به سنگ آهن نیاز دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت ذوب آهن اصفهان به سنگ آهن نیاز دارد، ادامه داد: اگرچه باید بازارهای صادراتی را حفظ کرد اما تامین نیاز شرکت‌های داخلی در اولویت است؛ برای رسیدن به برنامه جامع تولید فولاد باید صادرات سنگ آهن را کاهش داد که وضع عوارض ۲۵ درصدی در هیمن راستا بود.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

معافیت مالیاتی مشمول صادرات مواد اولیه نمی‌شود

وی با بیان اینکه در قانون رفع موانع تولید معافیت مالیاتی مشمول صادرات مواد اولیه نمی‌شود، گفت: ممکن است با وضع عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات فولاد، صادرکنندگان معترض شده و بیان کنند که در این شرایط صادرات مقرون به صرفه نیست در نتیجه بازارهای هدف از دست می‌رود اما باید به این نکته نیز توجه شود که اولویت حفظ زنجیره تولید داخلی است.

راه درازی برای اجرای برنامه جامع فولاد در پیش است

فولادگر با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه، تولید فولاد باید به ۵۰ میلیون تن افزایش یابد اما در حال حاضر این میزان ۲۰ میلیون تن است، ادامه داد: در حال حاضر پروژه‌های عمرانی در رکود به سر می‌برد که در صورت رونق این پروژها میزان مصرف فولاد و در نتیجه مصرف سنگ آهن افزایش پیدا می‌کند.

بسیاری از معادن سنگ آهن تاکنون کشف نشده است

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی مجلس با بیان اینکه اگرچه سنگ آهن کشور بسیار است اما بسیاری از معادن آن تاکنون کشف نشده، تصریح کرد: تولید سنگ آهن باید متناسب با تولید ۵۰ میلیون تن فولاد باشد در این شرایط صادرات مازاد این مواد معدنی منعی ندارد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل
ایتالیایی‌ها معمولا غذاهای ایرانی را دوست دارند اما نه همه‌ی غذاها را.» پیمان یزدانی - عکاس و گردشگر - نیز که تا کنون به ۲۰ کشور سفر کرده و سابقه تجربه زندگی سه ساله در ایتالیا را دارد، در این‌باره معتقد است: «کمتر کسی در کشورهای دیگر با غذاهای ایرانی آشناست مگر آنکه همسایه ایرانی داشته یا به یکی از رستوران‌های ایرانی در آمریکا یا اروپا رفته باشد. خارجی‌ها برخلاف غذاهای ایرانی، غذاهای عربی مثل «حمص» و … را خوب می‌شناسند. مشکل غذاهای ایرانی این است که طبخ آنها دشوار است و طرز تهیه آنها نیز به زمان نیاز دارد. چون در غذاهای ایرانی و پخت خورش‌ها همه چیز با هم جوشانده می‌شوند، مزه غالبی وجود ندارد و این موضوع چندان باب میل ایتالیایی‌ها نیست.» مردم آلمان هم شناخت کافی از خوراک‌های ایرانی ندارند. در این صورت بهترین راه برای رضایت بیشتر گردشگران از غذا، استفاده از غذاهای ایرانی مورد پسند گردشگران چینی است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
اعضای یک شبکه آدم‌ربایی که پسر کارخانه‌دار را برای اخاذی ۵‌میلیون‌دلاری به گروگان گرفته‌بودند، پس از بازداشت سه عضو این باند گروگان خود را رها کرده و گریختند. گروگان ۲۴‌ساله در اولین تحقیقات به پلیس گفت که آدم‌ربایان او را به مدت ۲۳‌روز با چشمان بسته در محلی نامعلوم مخفی کرده‌بودند. گروگان ۲۴‌ساله در اولین تحقیقات به پلیس گفت که آدم‌ربایان او را به مدت ۲۳‌روز با چشمان بسته در محلی نامعلوم مخفی کرده‌بودند. کارآگاهان پلیس با ردیابی تماس‌های آدم‌ربایان متوجه شدند که متهمان گروگان خود را به مخفیگاهشان حوالی کرج برده‌اند. در حالی که تحقیقات پلیس برای بازداشت متهمان با بن‌بست مواجه شده‌بود، کارآگاهان چند روز قبل موفق شدند دارنده سیم‌کارتی که تماس با آن برقرار شده‌بود شناسایی و بازداشت کنند.

نظارت بر نصب نرخ نامه نان

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌ها، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌هایی مانند دستمزد کارگر، قیمت‌های آب و برق و هزینه‌های سربار، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. برای ساماندهی قیمت نان بر روی نرخنامه نان قیمت انواع نان با گندم یارانه‌ای و آزاد به همراه وزن چانه مشخص شده است؛ نصب نرخنامه در نانوایی‌ها برای شفافیت قیمت‌ها و جلوگیری از گرانفروشی است که سازمان حمایت در اجرای آن نظارت دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
آن‌قدر آزاردهنده که حتی وقتی پایش به کربلا رسید، از امام حسین (ع) طلب چشم نکرد؛ آرامش خواست. درست است؟ بله، پدر من نابیناست و ازدواجش با مادرم، ازدواج فامیلی بود، بعد هم سه تا فرزندشان نابینا به دنیا آمدند. زندگی‌کردن در خانواده‌ای که چهار عضو خانواده نابینا هستند، چطور می‌گذرد؟ در خانواده‌ای که مرد خانواده و سه فرزند نابینا هستند، زندگی برای عضوی که بینایی دارد، سخت‌تر است؛ برای مادرم. برای شما که نابینا هستید، این کار سخت نیست؟ خیلی سخت است؛ مخصوصا تابستان‌ها که در کرمان هوا گرم است، نفسم در این لباس‌ها می‌گیرد. به غیر از این یک بار هیچ‌وقت دیگر از نابینا به دنیا آمدنم گله‌ای نداشتم، فقط آرامش می‌خواهم و این‌که مردم به چشم ترحم نگاهم نکنند.

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر