ایرلندی‌ها برای سفر کردن از آمریکا دستور نمی‌گیرند/ ما مردم ایران را برای اینکه دوست ندارند استعمار شوند، درک می‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سرگرمی

ایرلندی‌ها برای سفر کردن از آمریکا دستور نمی‌گیرند/ ما مردم ایران را برای اینکه دوست ندارند استعمار شوند، درک می‌کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک فعال رسانه‌ای در عرصه گردشگری ایرلند گفت:‌ هرچند ایرلندی‌ها ایران را به واسطه اخبار سیاسی که از رسانه‌ها منتشر می‌شود می‌شناسند اما با این وجود برای آنکه سفر کنند از ایالت متحده آمریکا دستور و خط نمی‌گیرند.

ایرلندی‌ها برای سفر کردن از آمریکا دستور نمی‌گیرند/ ما مردم ایران را برای اینکه دوست ندارند استعمار شوند، درک می‌کنیم - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، اوئن کاری (Eoghan Corry ) ویراستار مجله TRAVEL EXTRA و خبرنگار بخش سفر در پخش ملی ایرلند (RTE) و یکی از خبرنگاران مطرح این کشور است که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند.

کاری به طور متوسط سالانه به ۳۰ کشور دنیا سفر می‌کند و از سال ۲۰۰۲ بزرگترین انتشارات حوزه سفر را در محدوده بریتانیا تاسیس کرده است؛ انتشاراتی که می‌تواند سلیقه سفر در این منطقه را تغییر دهد و با خود همراه سازد.

در کارنامه کاری او کسب جایزه‌ی صنعت سفر دوبلین، جایزه‌ی روزنامه‌نگار مسافرتی در سال ۲۰۱۵ لندن، جایزه‌ی روزنامه‌نگار جوان سال، جایزه‌ی سسوس کلی و جایزه‌ی صنعت سفر دوبلین به چشم می‌خورد.

این خبرنگار، در سفری ۱۰ روزه به ایران که به منظور آشنایی با جاذبه‌های گردشگری ایران داشت؛ از استان‌های تهران، اصفهان، فارس و یزد دیدن کرد. باتوجه به آنکه او یکی از خبرنگاران فعال در حوزه گردشگری ایرلند است و در رسانه خود به معرفی جاذبه‌ها و مقاصد جدید در حوزه گردشگری می‌پردازد، برای نخستین بار به ایران سفر کرده تا از نزدیک با ایران آشنا شود و به دیدن جاذبه‌های گردشگری کشورمان برود. کاری معتقد است: ایران کشوری است که فرهنگی غنی‌ و تاریخی کهن دارد و می‌تواند تبدیل به یکی از مقاصد سفر برای ایرلندی‌ها شود. در ادامه گفتگوی خبرنگار ایلنا را با Eoghan Corry می‌خوانید.

هموطنان شما در ایرلند چه شناختی از مرزهای فرهنگی، جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی ایران دارند و این شناخت چه اندازه تحت تاثیر فضاهای سیاسی مسلط بر نظام حاکم بر فضاسازی‌های رسانه‌ای قرار دارد؟

ایران را از پوشش سیاسی که در اخبار ایرلند وجود دارد، می‌شناسیم. همچنین پرداختن به موضوع ایران بیشتر در بخش سیاسی روزنامه‌ها و رسانه‌ها شایع است و در بخش‌های اخبار سفر و معرفی جاذبه‌ها، هیچ خبری از ایران نیست.

هدف ما تغییر این نوع نگاه به ایران است و قصد داریم به‌جای آنکه در بیشتر رسانه‌های ایرلند شاهد انتشار بحث‌های سیاسی درباره ایران باشیم، مباحثی درخصوص معرفی زوایای گوناگون فرهنگ ایرانی و تاریخ ایران را نیز در رسانه‌هایمان داشته باشیم و از دلایلی که مردم ایرلند باید از ایران دیدن کنند، سخن بگوییم.

آیا فضای سیاسی حاکم بر رسانه‌های ایرلند از ایران‌هراسی تاثیر پذیرفته و شناخت مردم ایرلند نسبت به ایران به این موضوعات محدود می‌شود؟

البته ایران در میان مردم ایرلند خیلی شناخته شده نیست. با این وجود، ما نسبت به سایر کشورهای غربی، دید متفاوت‌تری داریم چراکه ایرلند سال‌ها تحت امر، سلطه و استعمار بود. از این رو وقتی کشوری را می‌بینیم که مردم آن تحت تاثیر کشورهای پرقدرت‌تر هستند، برخلاف آمریکا و بریتانیا، ما حس دلسوزی بیشتری نسبت به آن مردم کشوری که کوچک‌تر و ضعیف‌تر است، پیدا می‌کنیم. درواقع نگرش مردم ما متفاوت است.

ضمن آنکه مردم ایرلند بعد از خروج شاه از ایران، اتفاقاتی که در ایران می‌افتد را خیلی با علاقه دنبال می‌کنند. ما همه چیز را دنبال کردیم، جنگ وحشتناکی که با عراق اتفاق افتاد و آمریکا که در مراحل نخست نشان می‌داد سمت ایران است و بعد آشکارا به سمت عراق رفت و اکنون نیز این امر بهرقابت بین ایران و عربستان صعودی تغییر کرده است و آمریکا سعی می‌کند خودش را به عربستان نزدیک کند.

اما ما ایرلندی‌ها بینندگان خنثایی هستیم و مانند انگلیس و آمریکا خودمان را در این بازی‌ها شرکت نمی‌دهیم چراکه تاریخ ما پر از درد و شکست‌هایی است که داشتیم و استعماری که در ایرلند در دین و زبان توسط مخالفان اتفاق افتاد، را پشت‌سر گذاشته‌ایم و در تمام این مدت سعی و تلاش ما برای این تغییر بوده است.

تمام این عوامل سبب شد تا مردم ایرلند نسبت به سایر مردم کشورهای غربی، درخصوص مسائل روز و آنچه در حوزه اعمال نفوذ‌ها اتفاق می‌افتد، خیلی آگاه‌تر باشند. ما به این مهم نگاه می‌کنیم که مردم عادی در کشور ایران چه می‌کنند و تحت چه شرایطی قرار می‌گیرند. این رفتار ما، در گفتگوها و جشن‌هایی که در زمینه هنر، موسیقی و فیلم برگزار می‌شود کاملا مشهود است و نظری که نسبت به ایران داریم کاملا در رفتارمان مشخص است.

اجرای قانون محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا برای شهروندان ۳۸ کشور دنیا از جمله ایرلند که سبب شده انتخاب مقاصدی مانند ایران، عراق، سوریه و سودان برای سفر محدود شود، تا چه اندازه در انتخاب یا عدم انتخاب ایران به عنوان مقصد سفر گردشگران ایرلندی تاثیرگذار بوده است؟

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

ایرلندی‌ها برای آنکه سفر کنند از ایالت متحده آمریکا دستور و خط نمی‌گیرند. هرچند ایرلند جمعیت کمی درحدود ۶ و نیم میلیون نفر دارد اما مردمان ایرلند، دارای فرهنگی کنجکاو هستند. درواقع، ایرلندی‌ها سالانه حدود ۱۱ میلیون سفر به سایر نقاط دنیا دارند که تمام کشورها از جمله کشورهای دوست با ایران و آمریکا را شامل می‌شود.

این کنجکاوی ما سبب می‌شود که همچنان به نقاط خارق‌العاده دنیا سفر کنیم و به حرف‌ها و قوانینی که آمریکا می‌گذارد و می‌گوید به کجا سفر کنید یا سفر نکنید، گوش نمی‌دهیم. دوست داریم خودمان سفر کنیم و تجربه خودمان را از سفر کسب کنیم. ببینیم و کشف کنیم. خودمان تشخیص می‌دهیم که چه چیزی درست یا اشتباه است.

ایرلندی‌ها برای سفر کردن از آمریکا دستور نمی‌گیرند/ ما مردم ایران را برای اینکه دوست ندارند استعمار شوند، درک می‌کنیم - 19

درعین حال، مردم ایرلند به دلیل سابقه چند صد ساله مستعمره بودن و استعماری که از طرف انگلیس داشتند و تحت فشارهای سیاسی و اقتصادی بودند، حس مردم ایران را درک می‌کنند و به نوعی حس دلسوزی نسبت به مردم ایران دارند.

به عنوان یک فعال گردشگری و فردی که یکی از رسانه‌های قدرتمند در عرصه گردشگری را در اختیار دارد، اگر بخواهید معرفی از ایران داشته باشید، این معرفی چگونه خواهد بود؟ آژانس‌ها و توراپراتورهای ایرلند، چگونه ایران را برای هموطنان شما و گردشگرانی که قصد انتخاب مقصد سفر دارند، توصیف می‌کنند؟ آیا از مشوقان سفر به ایران هستند یا شناخت مناسبی نسبت به ایران و جاذبه‌های آن ندارند؟

برای معرفی ایران، نیازمند یک پیام ساده و واضح هستید و ساده‌ترین و زیباترین پیام ایران آن است که یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیاست. درواقع فرهنگ و تمدن ایران، ساده‌ترین راه برای معرفی آن به دنیاست.

درحال حاضر هیچ توراپراتوری در ایرلند در حوزه سفر به ایران فعال نیست و هیچ بسته سفری که جاذبه‌های گردشگری ایران را معرفی کند در اختیار گردشگران ایرلندی قرار نمی‌گیرد. درواقع می‌توان گفت تور و بسته سفر به ایران در ایرلند وجود ندارد.

یکی از دلایل سفر من به ایران، آشنایی با جاذبه‌های گردشگری ایران است و هدف ما آن است که آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی ایرلند را مجاب کنیم تا درصدد برگزاری تورهای ایران برای ایرلندی‌ها برآیند و بسته‌های سفر به ایران را تعریف کنند و تدارک ببینند. سعی ما بر آن است تا بسته‌های سفر به ایران را برای ایرلندی‌ها تعریف کنیم.

متاسفانه بیشتر اخباری که در ایرلند منتشر می‌شود، درباره اخبار سیاسی است که در ایران اتفاق می‌افتد. بحران‌هایی که یکی پس از دیگری  در ایران اتفاق می‌افتد، در رسانه‌های ایرلند انعکاس می‌یابد و سایر اخبار ایران از زندگی عموم مردم جامعه در ایران گرفته تا فرهنگ، تاریخ و انواع غذاهایی که در ایران وجود دارد، هیچ صحبتی به میان نمی‌آید. ما به دنبال تغییر این نگاه و این رویه در اخبار ایرلند هستیم.

هموطنان شما بیشتر طرفدار چه اتفاق یا ماجراجویی در سفر به کشورهای دیگر هستند؟ آیا آنها از تجربه غذاهای بومی دیگر کشورها بیشتر لذت می‌برند یا تجربه زیستن در مناطق بکر و دست نخورده را دوست دارند یا عاشق تاریخ قدیم و جدید هستند و یا تجربه آب و هوایی برایشان جذاب است؟

ایرلندی‌ها گردشگران مشهور و باسابقه‌ای هستند و به نوعی ایرلند دومین کشور اروپایی به حساب می‌آید که بیشترین میزان سفر را به ازای هر نفر از ایرلندی‌ها داریم. بنابراین برای انواع سفر، گردشگر داریم و ایرلندی‌ها در هر نوع تعطیلی برای سفر و البته خوش گذرانی آماده هستند. در این میان هرچند ممکن است ایرلندی‌ها دوست داشته باشند برای سفر به مقاصدی سفر کنند که ساحل و آفتاب داشته باشد اما قطعا بعد از دوبار سفر به مقاصد اینچنینی، به مقاصد جدید‌تر سفر می‌کنند و به کشف می‌پردازند. این افراد همان‌هایی هستند که به ایران سفر خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، مهدی علیمردانی بازیگر سریال «ستایش ۳» پیرامون ادامه تولید سریال «ستایش ۳» گفت: پاسخ این سوال باید توسط کارگردان و تهیه کننده این سریال داده شود، اما من به عنوان یک بازیگر معتقدم سریال ستایش این توان را دارد که ادامه یابد و در قالب فصل چهارم به مخاطبان عرضه شود. وی مردم را بهترین سنگ محک برای ادامه سریال ستایش در فصل چهارم دانست و ابراز کرد: این مردم هستند که تعیین می‌کنند چه برنامه‌هایی تهیه شود و یا چه برنامه‌هایی ادامه نیابد، از سوی دیگر با نمایش سریال ستایش در فصل سوم و استقبال مردم از این مجموعه مشخص شد که ساخت سریال ستایش در فصل چهار همچنان برای مردم جذابیت خواهد داشت. بازیگر سریال «ستایش ۳» در مورد نقش خود در این مجموعه و باز خورد این کاکتر در بین مردم اظهار کرد: کاراکتری که در «ستایش ۳» ایفا کردم در فصل اول و دوم دارای ماجرای خاصی بود، همین امر سبب شد تا با باز خورد‌های مختلف مردم روبرو شوم، وقتی که در شهرستان‌ها حضور پیدا می‌کردم آنان در مورد نقشم از من سوال می‌کردند و برخی نیز دلیل خیانت رستم در سریال ستایش را از من جویا می‌شدند و می‌پرسیدند چرا به حشمت فردوس خیانت کردی؟ همین موضوع باعث رنجش من شد و بسیار اذیت شدم. علیمردانی در مورد محور پیام سریال «ستایش ۳» بیان کرد: سریال «ستایش ۳» پیام‌های اجتماعی ارزشمندی را با خود به همراه داشت توجه به سنت‌ها و ارزش نهادن به آن‌ها از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در طول سریال به مخاطب یادآوری شد. علیمردانی به شایعه فوتش در فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه فضای مجازی به نحوی شده است که خبر‌های نادرستی مبنی بر مرگ برخی از بازیگران و یا افراد سرشناس در آن تولید و سریعا گسترش پیدا می‌کند مدتی پیش خبر فوت من در فضای مجازی گسترش پیدا کرد که از طریق پیام اینستاگرامی این شایعه را خنثی کردم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
همشهریهمشهری1 روز قبل
در این عکس تبلیغاتی، مدل برای ارائه کار خود در فضایی قرار دارد که ضمن حضور دو دختربچه با لباس محلی استان سیستان و بلوچستان و دمپایی، زباله‌های روی زمین نیز به چشم می‌خورد. این عکس موافقان و مخالفان بسیاری دارد و بسیاری از کاربران آن را سوءاستفاده از فقر این استان می‌دانند. این کاربران عقیده دارند با این کارها، فقر در این استان عادی‌سازی می‌شود و انسانیت قربانی این نمایش‌های مضحک خواهد شد. آنها عنوان می‌کنند اگر با عکاسی به‌ویژه عکاسی مدلینگ آشنایی داشته باشیم، در این عکس فاصله طبقاتی دیده می‌شود. مدلینگ یکی از جدیدترین شغل‌هایی است که در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف و همچنین ایران بازار داغی پیدا کرده است.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
یکی از جالب‌ترین مطالب راجع به پرندگان سرعت آن‌ها در هنگام پرواز است. بعضی از پرندگان به قدری سریع پرواز می‌کنند که سرعت آن‌ها با سریع‌ترین ماشین‌های ساخت دست بشر نیز برابری می‌کند. به گزارش برترین‌ها، نظریه‌های زیادی نیز راجع به چگونگی پرواز پرندگان توسط دانشمندان مطرح شده است که هر کدام اطلاعات جالبی را نیز بیان می‌کنند. _______________________________________________________________________________بیشتر بخوانید: سریعترین پرنده جهان (+عکس) _______________________________________________________________________________بال‌های بزرگ و عضلات قدرتمندی که این پرنده دارد، به این پرنده امکان پرواز با چنین سرعت بالایی را می‌دهد. با این حال این پرنده نیز یکی از سریع‌ترین پرندگان دنیا به شمار می‌آید.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
احتمالات حکایت از آن دارند که جین فوندا؛ بازیگر سرشناس هالیوودی امسال جشن تولد هشتاد و دو سالکی خود را در زندان برگزار می‌کند. البته صحبت بر سر یک زندان واقعی است نه زندانی که در لوکیشن یک فیلم وجود داشته باشد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، جین فوندا یکی از چهره هایی است که اخیرا به علت اعتراضات خود به تغییرات اقلیمی حاشیه ساز شد. اکنون به نظر می‌رسد فوندا که در بازداشت موقت به سر می‌برد باید امسال در زندان تولد بگیرد. در این شرایط فوندا باید جشن تولد امسال خود را در زندان برگزار کند.

نظرها

اخبار بیشتر