رشته کشاورزی چگونه در چین جذاب شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
رشته کشاورزی چگونه در چین جذاب شد؟

رشته کشاورزی چگونه در چین جذاب شد؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
کشاورزی در چین صنعت ارزشمندی است به‌طوری که بیش از ۳۰۰میلیون کشاورز در این بخش از صنعت چین مشغول به کار هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان، چین در رتبه‌بندی جهانی، رده نخست را در خروجی کشاورزی به خود اختصاص داده است. توسعه کشاورزی در تاریخ چین نقشی کلیدی در رشد جمعیت این کشور به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا داشته است. به دلیل موقعیت چین به‌عنوان یک کشور درحال توسعه و کمبود زمین‌های قابل‌کشت توسعه کشاورزی کار دشواری بوده است. با وجود این، در طول تاریخ روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته تا تولیدات و بازدهی کشاورزی را افزایش دهند. در سال ۱۹۷۸، کشاورزی در چین ۲۸٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شد و ۷۰٫۵ درصد از فرصت‌‌های شغلی را به خود اختصاص می‌داد، اما طبق آخرین آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۸، بخش کشاورزی چیزی حدود ۷٫۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) چین را تشکیل می‌دهد. ۴۰٫۷ درصد از ارزش‌افزوده اقتصادی به صنعت کشاورزی مربوط می‌شود.

جایگاه آموزش‌های دانشگاهی

به گزارش besteduchina، نقش دانشگاه‌ها در پیشرفت حوزه کشاورزی مساله‌ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. موضوعاتی که در دانشگاه‌های کشاورزی چین به دانشجویان آموزش داده می‌شود، نقش مهمی در حل موضوعات اساسی و استراتژیک فنی در کشاورزی، توسعه اقتصاد شهری، آموزش محققان کارآزموده و باسواد و ادغام کشاورزی با علم و فناوری و توسعه علوم و فناوری کشاورزی ایفا می‌کنند. آموزش کشاورزی در چین به‌عنوان بخشی که تمام راهبردهای توسعه اقتصادی را در نظر می‌گیرد، با آموزش کشاورزی در قالب موسسات عالی، سعی می‌کند منابع انسانی واجد شرایطی را تربیت کند تا بتوانند در توسعه شهری و کشاورزی موثر واقع شوند. موسسات آموزش عالی با توجه به تقاضای زیادی که برای به‌کارگیری کادر فنی و مدیریت در کشاورزی وجود دارد، نقش مهمی را در توسعه کشاورزی کشور ایفا می‌کنند.

اگرچه خروجی کشاورزی چین در دنیا رتبه نخست را دارد، تنها حدود ۱۵درصد از کل زمین‌های این کشور زیرکشت محصولات کشاورزی می‌رود. زمین‌های زراعی چین که ۱۰ درصد کل زمین‌های زراعی دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، بیش از ۲۰درصد از جمعیت جهان را پوشش می‌دهند. چین سابقه درازمدتی در ارائه آموزش‌هایی با موضوع کشاورزی به دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌ها دارد، به‌طوری که طی چند دهه گذشته، تعداد دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های چین در رشته کشاورزی تحصیل کرده‌اند، هر سال با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. چین در سال‌های اخیر، پیشرفت زیادی در آموزش کشاورزی در موسسات آموزش عالی داشته است. در دانشگاه‌های چین، کارشناسان و محققانی در حوزه کشاورزی مشغول فعالیت و تربیت دانشجویان این رشته هستند که بسیاری از آنها را استادان و پروفسورهایی از آمریکا، انگلیس، استرالیا و … تشکیل می‌دهند. کسب مدرک کشاورزی در مقطع کارشناسی در این کشور حدود چهار سال، در مقطع ارشد دو تا سه سال و در مقطع دکتری سه تا چهار سال زمان می‌برد. در دانشگاه‌های کشاورزی چین علاوه‌بر مباحثی که پیرامون رشته کشاورزی مطرح می‌شود، مسیرهای تحقیقاتی را هم دنبال می‌کنند. به دنبال روند آموزش جهانی، چند دانشگاه این کشور با دانشگاه‌های آمریکایی، کانادایی، انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی و کره‌جنوبی همکاری‌هایی هم داشته‌اند.

دانشگاه کشاورزی پکن، چین

دانشگاه کشاورزی چین که قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور در حوزه کشاورزی است، در اکتبر ۱۹۰۵ میلادی افتتاح شد. این مرکز جامع، از ۱۴ دانشکده و ۶۰ دپارتمان تشکیل شده است. تعداد کل دانشجویان این دانشگاه در رشته کشاورزی ۲۰هزار نفر است که ۱۳هزار نفر از آنها در مقطع کارشناسی و ۶۷۰۰ نفر در مقطع ارشد تحصیل می‌کنند. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS، در سال ۲۰۱۸ در رده ۷۰۱ قرار داشت اما در سال ۲۰۱۹ با ۵۰ پله صعود در رده ۶۵۱ برترین دانشگاه‌های دنیا جای گرفت. اداره روابط بین‌الملل دریچه‌ای است که فرآیند جهانی‌سازی دانشگاه کشاورزی چین را تسهیل می‌کند. این اداره نقش مهمی در مدیریت و اشتغالزایی دانشجویان بورسیه دارد.

دانشگاه کشاورزی پکن، چین، دانشگاه جامع کشاورزی است که برنامه‌های گسترده‌ای را در این زمینه به دانشجویان ارائه می‌دهد که از این میان می‌توان به کشاورزی و علوم زیستی، منابع و محیط‌زیست، علوم اطلاعات و کامپیوتر، مهندسی کشاورزی و علم اتوماسیون، مدیریت اقتصاد و علوم اجتماعی اشاره کرد. درحال حاضر، این دانشگاه از ۱۳ دانشکده تشکیل شده که ۹ گروه از آنها را رشته‌های دیگر تشکیل می‌دهند. اهمیت دانشگاه کشاورزی پکن، چین برقراری روابط و همکاری با کشورهای خارجی است، به‌طوری که بتوانند با اعمال برخی سیاست‌ها، سرعت جهانی‌سازی خود را افزایش دهند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

یکی از شاخصه‌های این دانشگاه، کتابخانه کشاورزی آن است که یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های آموزش کشاورزی و تحقیق در چین به شمار می‌رود. در آن بیش از ۱٫۷ میلیون نسخه مقاله و بیش از ۱٫۴۷ میلیون مدرک الکترونیک وجود دارد. این مجموعه، علوم کشاورزی، بیولوژی و مهندسی کشاورزی را شامل می‌شود.

دانشگاه کشاورزی نانجینگ

این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های علوم کشاورزی در چین و یکی از برترین‌های دانشگاهی در دنیا و یکی از پیشگامان آموزش مدرن کشاورزی، تحقیق و توسعه است. از مهم‌ترین رشته‌های مرتبط با کشاورزی که در این دانشگاه تدریس می‌شود، می‌توان به اکولوژی، ژنتیک و پرورش درختان، علم خاک، تغذیه گیاهان، بیماری‌های گیاهی، موادشیمیایی در کشاورزی، علوم گیاهی، علوم غذایی و … اشاره کرد. تعداد کل دانشجویان رشته‌های کشاورزی این دانشگاه بیش از ۳۰هزار دانشجو است که چهارهزار نفر از آنها را دانشجویان مقاطع ارشد، دکتری و دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. در کتابخانه این دانشگاه مجموعه‌ای متشکل از یک‌میلیون و ۴۳۳هزار نسخه کتاب و ۶۷‌هزار مجله به زبان چینی و دیگر زبان‌های خارجی موجود است. این دانشگاه در زمینه آکادمیک، نوآوری‌های زراعت و کشف استعدادها در زمینه کشاورزی نقش تاثیرگذاری داشته است.

این دانشگاه دو مجموعه خوابگاه دارد؛ یکی خوابگاه اصلی که در حومه شمال‌شرقی دانشگاه و در منطقه‌ای زیبا واقع شده است. دومی، خوابگاه Puzhen است که در شهری به همین نام قرار گرفته و مملو از مزارع کشاورزی است که دانشجویان رشته‌های کشاورزی می‌توانند در آن کارآموزی کنند. در این دو خوابگاه، علاوه‌بر اینکه آزمایشگاهی مدرن قرار دارد، از ابزارهای جدید و به‌روز دنیا در آن استفاده می‌شود.

این دانشگاه علاوه‌بر اینکه یک دانشگاه تخصصی کشاورزی است، در آن دروس دیگری چون اقتصاد، ادبیات، تاریخ، زبان، معماری و … را هم تدریس می‌کنند. در حال حاضر، این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می‌کند. در دانشگاه نانجینگ ۷۷ ایستگاه تحقیق و توسعه در سطح آزمایشگاهی ارگانیسم‌ها و ژن‌های گیاهی، پنج آزمایشگاه در سطح ایستگاه علوم و فناوری‌های توسعه لوبیای سویا و ایستگاه آموزش کشاورزی در ایالت جینگسو تعبیه شده است. این مرکز دانشگاهی طی ارتباطات قوی‌ای که با دانشگاه‌های خارجی دارد، توانسته علم کشاورزی را از دیگر کشورها وارد کند.

دانشگاه کشاورزی جیانگنان

این دانشگاه علاوه‌بر اینکه یکی از تاثیرگذارترین دانشگاه‌های کشور به شمار می‌رود، هفتمین دانشگاه برتر دنیا در زمینه کشاورزی است. طراحی این دانشگاه نظر هر فرد تازه‌وارد را برمی‌انگیزد. فضای سبز زیبا، باغ‌های عظیم، پل‌های منحصربه‌فرد و جریان‌های آب جاری، فضایی زیست‌محیطی در این دانشگاه ایجاد کرده و زمینه مناسبی برای تحصیل دانشجویان خارجی، تحقیق، نوآوری و پیشرفت تحصیلی فراهم می‌کند. این مرکز آموزشی در حوزه‌های تحقیقاتی، کیفیت آموزش و خدمات اجتماعی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و درواقع، دانشگاه جامعی است که مورد تقدیر دانشجویان داخلی و خارجی است. با تدوین دروسی پیرامون کشاورزی و آموزش این رشته، دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی فرصت کار و ارتقا در این حوزه را پیدا می‌کنند. از آنجایی که این دانشگاه یکی از تاثیرگذارترین دانشگاه‌های کشاورزی در دنیاست، می‌تواند با دانشی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، علاوه‌بر بالا بردن معلومات، توانمندی‌های آنها را هم افزایش دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| توهین و تمسخر علی دایی در صداوسیما

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نزدیک شدن رونالدو به رکورد آقای گلی جهان علی دایی، بهانه توهین دو مجری صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه به اسطوره فوتبال ایران شده است.

فیلمی که باعث شد تا علی دایی بگوید قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در زمانی که همه مردم ما از فساد گریزان و ناراحت هستند و کمر خیلی‌ها را فساد شکسته بهتر است سالم سازی را شروع کنیم. ان‌شاءلله قوه قضاییه این مورد را بررسی کند و شورای سیاست گذاری صدا و سیما هم شعار ندهد و عمل کند تا مردم بدانند کسانی که فساد را در صدا و سیما رواج و آموزش می‌دهند چه کسانی هستند. ان‌شاءالله مملکت ما روزی عاری از فساد و این گونه افراد باشد. من فقط زندگیم را می‌کنم و با کسی کاری ندارم.

محمدرضا گلزار در خاک آمریکا شکست خورد / احتمال لغو کنسرت! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار قرار است که در دالبی تیاتر طی هفته‌های آینده کنسرت برگزار کند و شبکه‌های فارسی زبان لس‌آنجلس بشدت در حال تبلیغات شبانه‌روزی برای کنسرت محمدرضا گلزار هستند. هواداران این بازیگر با ارسال لینکی برای کافه سینما، از مسیر خرید بلیت برای حضور در سالن، این خبر را به‌چالش کشیده‌اند. گروهی محمدرضا گلزار خواننده‌ای استاندارد نمی‌دانند و با اذعان به فالش‌خوانی وی در کنسرت‌های که اخیرا روزنامه جام جم بدان مفضل پرداخت بود را دلیل شکست محمدرضا گلزار در برگزاری این برنامه می‌دانند. این آمار برای خرید کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا به اندازه یک کلوب صد نفری بی‌سابقه است. البته بوقچی‌هایی هم هستند که سعی می‌کنند برگزاری این مراسم را در سالن مراسم اسکار جلوه دهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.

خط ویژه ژن‌های خوب برای ورود به دانشگاه

الفالف1 روز قبل
۱۴ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه اجتماعی الف، ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۳۱۷۴به گزارش الف، این روزها سهمیه فرزندان و همسران هیات علمی دانشگاه‌ها در کنکور به صورت ویژه در کانون توجه قرار گرفته است. به گواه اعدادی که روزنامه شهروند (مبتنی بر مستندات دریافتی از سازمان سنجش) منتشر کرده از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷، ۷۱۹۴ نفر از اعضای خانواده‌های هیات علمی دانشگاه در دانشگاه‌های دولتی انتقالی گرفته یا تغییر رشته داده‌اند. تنها دلیل این اتفاق نیز به هیات علمی بودن یکی از والدین برمی گردد. توضیح ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه هیات علمیمشخص است این سهمیه مبتنی بر رانت شکل گرفته، بسیار تبعیض آمیز و در تضاد با عدالت و رقابت سالم آموزشی است. مسئولان درباره سهمیه هیات علمی‌ها چه می‌گویند؟ در این بین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مدافعان اختصاص سهمیه به نزدیکان اعضای هیات علمی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر