قطع آب جنگل چیتگر به دلیل بدهی ۱۲۰ میلیاردی شهرداری تهران به وزارت نیرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سیاسی
قطع آب جنگل چیتگر به دلیل بدهی ۱۲۰ میلیاردی شهرداری تهران به وزارت نیرو

قطع آب جنگل چیتگر به دلیل بدهی ۱۲۰ میلیاردی شهرداری تهران به وزارت نیرو

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به آبیاری جنگل چیتگر از طریق پساب تصفیه‌خانه منطفه گفت: در طی سال‌های گذشته مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان به عنوان بدهی شهرداری تهران به وزارت نیرو باقیمانده است و هم اکنون سازمان آب منطقه آب رسانی را به چیتگر را ممنوع کرده است.

به گزارش سلامت نیوز، علی نوذرپور در گفت‌وگو با تسنیم درباره موقعیت جغرافیایی منطقه ۲۲ شهرداری تهران اظهار کرد: منطقه ۲۲ جدیدترین منطقه شهری تهران است که در شمال غرب تهران واقع شده‌است این منطقه از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه ۵ شهرداری تهران، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود می‌شود. مساحت این منطقه حدود ۶۲۰۰ هکتار است که از این مساحت حدود ۱۳۰۰ هکتار متعلق به فضای سبز است و میانگین ارتفاع منطقه از سطح دریا ۱۳۴۰ است و دسترسی‌های این منطقه بزرگراه‌های حکیم، همت، آزادگان، تهران-کرج و آزادراه در دست ساخت تهران-شمال است.

نوذرپور ادامه داد: ردپای تاریخی منطقه ۲۲ را باید در طرح جامع سال ۱۳۴۷ تهران دید و در این طرح آمده است که شهری جدید تحت عنوان شهر کن و لتمار در منطقه ۲۲ همراه با شهرکهای ویژه و خاص برای برخی از صنوف و دستگاه‌ها ایجاد شود.

شهردار منطقه ۲۲ گفت: در طرح جامع اشاره شده بود که منطقه ۲۲ فضای مفرح اعم از کوه و دریاچه باشد، همچین گودالی در این منطقه وجود داشت که از آب داخل گودال برای کشاورزی و آبیاری باغات استفاده می‌شد که دریاچه چیتگر فعلی همان گودالی است که در آن زمان بود و در همان سال هم چیتگر توسط مدیریت شهری وقت شکل می‌گیرد و در آن سو نیز سرخه‌حصار شکل می‌گیرد و در واقع این دو مجموعه در سال ۱۳۴۷ شکل گرفته‌اند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که دلیل کاشت درختان سوزنی برگ در چیتگر بر چه اساسی بوده، تصریح کرد: با توجه به اینکه کاشت درختان در آن زمان انجام شده بود قاعدتا بنده اطلاعاتی در این باره ندارم و بر اساس اسنادی که موجود است این کار توسط دولت وقت انجام شد نه شهرداری تهران.

نوذرپور افزود: اسناد حاکی از آن است مساحت چیتگر ۱۵۰۰ هکتار بوده که به مرور این مساحت کاهش پیدا کرد و هم اکنون مساحت چیتگر حدود ۸۷۰ هکتار است و در واقع بخشی از مساحت چیتگر در گذشته در بزرگراه‌ها افتاده است و بخشی از آن نیز تخریب و برای ساخت و ساز استفاده شده است.

شهردار منطقه ۲۲ خاطرنشان کرد: مطالعه‌ای حدود ۳ سال پیش به درخواست شهرداری تهران توسط مشاورین انجام شده است و مساحت فعلی اعلام شده است و ما نیز طرح جامع جنگل چیتگر را تهیه کرده‌ایم و برای سازمان جنگل‌ها و مراتع ارسال کرده‌ایم که در صورت توافق سازمان جنگل‌ها قرار است هر اقدامی در چیتگر بر اساس طرح جامع چیتگر انجام شود.

وی درباره طرح جامع چیتگر توضیح داد: این طرح بین شهرداری و سازمان جنگل‌ها است و قرار است این طرح در کمیته فنی مورد بررسی قرار بگیرد و این طرح به عنوان سند برنامه ریزی و فعالیت‌‌های اجرایی در چیتگر شود و بر اساس اسناد موجود چیتگر پس از انقلاب به بنیاد شهید واگذار شد و دو سال این مجموعه توسط بنیاد شهید اداره می‌شد و سپس به شهرداری منطقه ۵ واگذار شد و در نهایت سال ۱۳۶۴ و با شکل‌گیری منطقه ۲۲، چیتگر به این منطقه واگذار شده است.

نوذرپور ادامه داد: این جنگل‌ها با مالکیت دولت برای بهره‌برداری به شهرداری واگذار شده است و همین امر مشکلاتی را به وجود آورده است و هرازگاهی سازمان جنگل‌ها شکایتی را علیه شهرداری انجام می‌دهد و ما نیز هم‌اکنون پرونده‌های متعددی را در مراجع قضایی داریم.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

شهردار منطقه ۲۲ گفت: با توجه به شرایط چیتگر که مالکیت با دولت و بهره‌برداری با شهرداری است، برای رفع مشکل بین دولت و شهرداری دو راهکار کوتاه‌مدت و بلند‌مدت وجود دارد که در راهکار کوتاه مدت می‌توان به امضای تفاهمنامه بین شهرداری و وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد که البته این تفاهمنامه تهیه شده است و طی روزهای آینده به امضا خواهد رسید و در واقع مراتعی که در تملک دولت قرار دارد و در محدوده حریم شهر قرار می‌گیرد نحوه مداخله در آن تعریف شود چرا که براساس قانونی که مربوط به جنگل‌ها و مراتع است دولت می‌تواند بهره‌برداری از اراضی جنگلی را بخش خصوصی و نهادهای دولتی و غیردولتی واگذار کند ولی باید بهره مالکانه دریافت کند.

وی افزود: در این ماجرا نیز دولت به دنبال بهره مالکانه است و اخیرا گزارش توسط سازمان آب منطقه‌ای داده ارائه شده است که مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان بابت برخی از آبیاری چیتگر باید پرداخت شود. این رقم بابت بدهی آب در سالهای گذشته است و حدود ۳ سال است که آب چیتگر قطع است و اداره آب منطقه‌ای آب چیتگر را بسته است و اعلام کرده است تا این رقم پرداخت نشود، خبری از آب نیست.

نوذرپور همچنین درباره تمهیدات صورت گرفته در منطقه ۲۲ برای تامین آب مورد نیاز چیتگر خاطرنشان کرد: با توجه به احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در منطقه ۲۲ که توسط سپاه احداث شده بود بر همین اساس مذاکراتی را از مدت‌ها پیش آغاز کردیم که بر اساس آن فاضلاب‌های مجتمع‌های مسکونی در منطقه به جای اینکه در جوی‌ها رها شوند به این تصفیه خانه تحویل شود و در مقابل آبی که تصفیه می‌شود برای آبیاری چیتگر به شهرداری منطقه داده شود که این اتفاق عملیاتی شده است.

شهردار منطقه ۲۲ درباره بدهی ۱۲۰ میلیاری چیتگر به سازمان آب منطقه‌ای تصریح کرد: رقم اعلام شده مورد تایید ما نیست و در همین زمینه با وزارت نیرو در حال رایزنی هستیم تا این موضوع تعیین تکلیف شود چرا که با وجود جنگلی با این مساحت در تهران، آبی برای آبیاری وجود نداشته باشد و این اتفاق خوبی نیست، چرا که چیتگر از منابع و ثروت کشور است و مالکیت آن برای دولت است نه شهرداری و فرض کنید اگر شهرداری بهره‌بردار نبود و بهره‌برداری چیتگر به عهده وزارت جهاد کشاورزی بود آیا نباید آب مورد نیاز چیتگر به این وزارتخانه داده می‌شد؟

وی اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به اقدامات انجام شده و استفاده از آب تصفیه شده و پساب حاصل از این تصفیه‌خانه تقریبا تا حدودی مشکل برطرف شده است و از این جهت مسئله‌ای وجود ندارد.

نوذرپور با تاکید بر مراقبت و حفاظت از چیتگر تصریح کرد: در یک سال گذشته ۱۲۰ هزار اصله درخت در چیتگر، خرگوش‌دره و وردآورد کاشته شده است و آب مورد نیاز آن نیز به طریقی تامین کرده‌ایم ولی اینکه عنوان می‌شود برنامه‌ای برای چیتگر وجود ندارد و چیتگر رها شده است کاملا نادرست است و برنامه منظم و مدونی برای چیتگر طراحی شده است.

شهردار منطقه ۲۲ افزود: ۲۹۰۰ هکتار جنگل و فضای سبز در منطقه ۲۲ وجود دارد و در واقع بالاترین پوشش گیاهی و سرانه فضای سبز در تهران به منطقه ۲۲ اختصاص دارد چرا که منطقه ۲۲ تنها پاسخگوی ساکنان این منطقه نیست بلکه فضایی فراهم شده است تا شهروندان سایر مناطق به منطقه ۲۲ مراجعه کرده و از فضای سبز و شرایط فراهم شده استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موضع‌گیری پوتین درباره روابط ایران و عربستان

تابناکتابناک1 روز قبل
ولادیمیر پوتین در گفت و گو با راشاتودی عربی گفت که حمله به تاسیسات نفتی و توقیف نفت‌کش‌ها نمی‌تواند همکاری روسیه با اوپک پلاس را تحت تاثیر قرار دهد. او همچنین تاکید کرد که ایرانی‌ها هزاران سال است که در این قلمرو زندگی کرده‌اند و باید به منافع آن‌ها احترام گذاشته شود و تنها راه حل اختلافات در منطقه گفت‌وگو است. بخش‌هایی از این مصاحبه را در ویدیو تابناک با زیرنویس فارسی می‌بینید.

فیلم | خنده‌های نخست وزیر دانمارک مجلس این کشور را تعطیل کرد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«مت فردریکسن»، نخست وزیر دانمارک به هنگام تعریف داستان خرید چهار فیل شاغل در سیرک توسط دولت و فراهم کردن دوران بازنشستگی لذت‌بخش برای آنها، غرق خنده شد. خنده‌های خانم فردریکسن در جلسه روز جمعه مجلس دانمارک به سرعت به نمایندگان سرایت کرد و چند ثانیه‌ای جلسه رسمی مجلس این کشور را متوقف کرد. دولت دانمارک در تدارک تصویب لایحه‌ای در مجلس است تا بر اساس آن استفاده از حیوانات وحشی در سیرک‌ها ممنوع شود.

واکنش رهبرانقلاب به شعار «الحسین یجمعنا» در ایام راهپیمایی اربعین

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (علیه السلام) در واکنش به شعار «الحسین یجمعنا» در ایام اربعین فرمودند: شعار پر معنای «الحسین یجمعنا» یک حقیقت ناب است چرا که حسین این اجتماع بی نظیر را به راه انداخته است و همه را به سمت سرچشمه معنویت و آزادگی به حرکت درآورده است.

فیلم | لحظاتی هولناک که طوفان ژاپن خانه و ماشین‌ها را هم می‌برد!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
سفر به شهرهای جنوبی ایران همیشه جذاب است. شهرهایی که به خاطر گرم بودن آب و هوایشان مسافران را مجبور می‌کنند در فصل‌های خنک‌تری به این شهرها سر بزنند. سفر امروز ما سفر به بوشهر ایران است، بوشهری که جای جای آن دیدنی است. در این استان شهری قرار دارد که در فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در حوزه‌ی آبریز رود حله قرار گرفته است: شبانکاره که از شهرهای تاریخی ایران است.

فرار زندانیان داعشی پس از حمله ترکیه به کردهای سوریه+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
تبعات حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریهپس از فرمان ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه و با آغاز حملات نیروهای نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، بسیاری از تحلیلگران نسبت به امکان فرار داعشی‌های بازداشت‌شده توسط کردها هشدار می‌دادند. سرویس بین الملل- در ویدئویی تازه منتشر شده، تصاویر نشان می‌دهند که بازداشت‌شدگان داعشی پس از بمباران مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال آن کشور توسط ارتش ترکیه، درحال شکستن درهای زندان و فرار هستند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این ویدئو توسط نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر شده است. این بازداشتگاه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه در قمیشلی واقع شده است. پس از فرمان ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه و با آغاز حملات نیروهای نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، بسیاری از تحلیلگران نسبت به امکان فرار داعشی‌های بازداشت‌شده توسط کردها هشدار می‌دادند.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

نظرها

اخبار بیشتر