دراماتیک‌ترین اپیزود سیاست خارجی بحران زدۀ ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
دراماتیک‌ترین اپیزود سیاست خارجی بحران زدۀ ترامپ

دراماتیک‌ترین اپیزود سیاست خارجی بحران زدۀ ترامپ

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
نشریه فارن افرز در تحلیلی مشترک به قلم آیوو دالدر، رئیس شورای گلوبال افرز- یکی از تینک تنک های مهم و تأثیرگذار آمریکا و همچنین آی‌ام دستلر، استاد دانشکده سیاستگذاری عمومی دانشگاه مریلند ضمن مرور اخراج سه مشاور قبلی ترامپ، عادات رییس جمهور آمریکا و دلایل حذف بولتون را بررسی کرده است

به گزارش خبرآنلاین، در این تحلیل آمده است: در طی کمتر از سه سال ترامپ سه مشاور امنیت ملی عوض کرد؛ یکی از آنها مشاور او در کمپین انتخاباتی ترامپ بود و البته با کارنامه‌ای بد. بعدی یک ژنرال محترم بود و در نهایت آخری یک ایدئولوگ با نظریاتی قوی که در ظاهر، نظرش با نظر رییس جمهور همخوانی داشت. همه مشاوران رییس جمهور اخراج شدند اما اخراج بولتون، دراماتیک‌ترین اپیزود سیاست خارجی بحران زدۀ ترامپ بود. مشاور اخراجی ترامپ، سیاست‌های سخت گیرانه‌ای در قبال ایران و سایر مسائل داشت؛ شیوه غیرمسالمت آمیز او در بستر زمان آشکار شد و تحمل آن برای رییسی جمهوری که در بسیاری از مسائل با نظرات او مخالف بود، غیرقابل پذیرش بود.

این تحلیل می افزاید: سیر وقایع نشان می‌دهد اخراج بولتون حکایت از این مسئله دارد که پر کردن این پست مهم، به یک بحران در دولت ترامپ تبدیل شده است؛ فرقی نمی‌کند که مشاور رئیس جمهور یک کارگزار صادق باشد و یا یک مشاور صریح؛ آنهم برای رییس جمهوری که مدام روندها را تحقیر می‌کند و براساس غریزه‌اش عمل می‌کند.

فارن افرز نوشت: هر سه مشاور امنیت ملی ترامپ تلاش کردند تا رییس جمهور را متقاعد کنند که به جای استفاده از غریزه شخصی، به روندی پایبند باشد که بیشتر براساس نظر کارشناسان است. شاید بتوان گفت بولتون، اساسا در میان مشاوران ترامپ تا اندازۀ زیادی برای رییس جمهور مناسب بود و او را به شعارش در سیاست خارجی یعنی «اول آمریکا» نزدیک می‌کرد. اما دیری نپایید که بولتون هم در کنار یک رییس جمهور «به شدت متغیر»، خود را مشاوری از رده خارج یافت. البته شیوۀ خاص بولتون، یعنی اتخاذ تصمیمات تهاجمی و کنار گذاشتن مشاوران با دیدگاه مخالف، هر چند ممکن است در کوتاه مدت، نتیجه بدهد اما در بستر زمان برای سیاست خارجی کشور یک فاجعه خواهد بود.

در خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

این تحلیل به خصوصیات اخلاقی بولتون پرداخته و می افزاید: بولتون همانند ترامپ، علاقه داشت به تنهایی و پشت دربهای بسته کار کند و ترجیح می‌داد با کارکنان از طریق ایمیل در تماس باشد تا رو در رو. جرقه‌ها از زمانی آغاز شد که بولتون تصمیم گرفت در جلسه مقامات شورای امنیت ملی با موضوع نشست سنگاپور و ملاقات ترامپ با کیم جونگ اون، در ماه جون ۲۰۱۸ شرکت نکند. همچنین او در جلسه‌ای که پیش از ملاقات ترامپ با پوتین ترتیب داده شده بود، شرکت نکرد. بولتون ایدئولوگی بود که تصور می‌کرد پاسخ همۀ سوالات را می‌داند و همۀ مخالفانش را اخراج کرد. او بسیاری از ارتباطات و نهادهایی را که پیشینیان او ساخته بودند، تخریب کرد. در مدت زمانی که بولتون به رییس جمهور خدمت کرد، هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل شد.

مشروح این تحلیل را ایـــــنــــــجــــــــا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
سفر محرمانه «طحنون» به تهران و دیدار با مقامات ایرانی بلندپایه‌ترین جلساتی است که بین طرفین پس از بحران‌های چند سال اخیر تشکیل شده است. اعتمادآنلاین| «میدل ایست‌آی» نوشت: «طحنون بن زائد» مشاور امینت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد طی سفری محرمانه، ۴۸ ساعت اخیر را به منظور کاهش بحران در خلیج فارس در تهران گذرانده است. در ادامه این مطلب آمده است: سفر محرمانه طحنون به تهران و دیدار با مقامات ایرانی بلندپایه‌ترین جلساتی است که بین طرفین پس از بحران‌های چندسال اخیر تشکیل شده است. این سفر پس از چندین نشانه و سگینال امارات متحده عربی و نرم شدن مواضع ابوظبی در قبال تهران پس از انفجارهای فجیره اتفاق می‌افتد. این سفر در میانه تلاش‌های پشت پرده برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان اتفاق افتاده است.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

ترامپ، هفت‌تیرکش و بزن‌بهادر + فیلم

ایسناایسنا23 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این ویدیو، منتقدان ترامپ و اعضای رسانه‌های خبری همچون اهالی کلیسا به تصویر کشیده شده‌اند که در حال فرار از دست دیوانگی نفرت‌انگیز او هستند. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، این فیلم اخیرا در کنفرانس «اولویت آمریکایی‌» در تفرجگاه دورال میامی ترامپ به نمایش درآمد. ما از خشونت چشم‌پوشی نمی‌کنیم.» صحنه این خشونت‌ها «کلیسای اخبار جعلی» است؛ اشاره‌ای آشنا به سخنان دونالد ترامپ علیه مطالب و سازمان‌های خبری که از نظر او اخبار جعلی هستند. در این ویدیو تصویر سر ترامپ روی هیکل یک قاتل کار شده است که به صورت مردم شلیک می‌کند یا آن‌ها را هدف ضرب و شتم قرار می‌دهد. سی‌ان‌ان، واشنگتن پست، بی‌بی‌سی، پی‌بی‌اس، ان‌بی‌سی و پولیتیکو جزو رسانه‌های خبری هستند که قربانی این خشونت ساختگی ترامپ می‌شوند.

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: نام امام حسین (ع) رمز وحدت مسلمان‌ها است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
برنابرنا1 روز قبل
جلسه هماهنگی پروازهای اربعین با حضور جمعی از مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، نمایندگان نهادها، فرماندهان ارگان‌های نظامی و انتظامی و روسای ایستگاه‌های شرکت‌های هواپیمایی مستقر در فرودگاه امام (ره) برگزار شد. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، معاون بهره برداری فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در جلسه هماهنگی پروازهای اربعین گفت: میزبانی از زائران عتبات یک افتخار برای مجموعه شهر فرودگاهی محسوب می‌شود و از همین رو برنامه ریزی‌ها برای خدمت رسانی شایسته به این عزیزان انجام شده است. حسن خوشخو افزود: هماهنگی‌های لازم نیز برای خدمت رسانی هرچه بهتر به زائران در ایام اربعین حسینی میان تمام ارگان‌ها و نهادهای مستقر در فرودگاه امام (ره) صورت گرفته و همه بخش‌های این فرودگاه آماده ارائه خدمات به پروازهای اربعین هستند. در ادامه جلسه مدیرکل عملیات فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به افزایش درخواست‌های پرواز به عتبات در ایام اربعین حسینی گفت: تا چهاردهم مهرماه ٦٧٦ درخواست پرواز به دو مقصد نجف و بغداد از سوی شرکت‌های هواپیمایی به فرودگاه امام (ره) واصل شده که در مقایسه با سال گذشته ١٤ درصد رشد را نشان می‌دهد. گفتنی است، عملیات پروازهای اربعین از شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از ١٧ مهرماه آغاز می‌شود و تا ١١ آبان ماه ادامه خواهد داشت.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از توصیف کردن عربستان به «گاو شیرده» این بار در جمع انتخاباتی در حضور گسترده‌ای از هوادارانش ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی را مسخره کرد. به گزارش ایسنا، ‌ به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به سبک کارتونی که نوعی مسخره کردن ملک سلمان، پادشاه سعودی بود لحن او را تقلید کرد. او با مسخره قصه تماس تلفنی بین خودش با پادشاه عربستان را در پی به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنون پایتخت رژیم صهیونیستی روایت کرد. ترامپ تلاش کرد اینگونه القا کند که رهبران عرب افراد تیزهوش و بافراستی نیستند. ترامپ در مناسبت‌های جداگانه‌ای افشا کرد که قبل از اعلام به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رهبران عرب را نادیده گرفت و به بهانه‌های مختلف از تماس‌های تلفنی‌شان طفره رفت که از جمله آنها ملک سلمان بود.

نظرها

اخبار بیشتر