غافلگیری بزرگ انتخابات تونس؛ حذف افراد شاخص و حضور چهره‌های ناشناخته در دور دوم+شناسنامه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

غافلگیری بزرگ انتخابات تونس؛ حذف افراد شاخص و حضور چهره‌های ناشناخته در دور دوم+شناسنامه

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
نتایج رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری تونس شامگاه سه شنبه اعلام شد که طی آن راهیابی «قیس سعید» و «نبیل القروی» به دور دوم رسما مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، هیئت عالی مستقل انتخابات ریاست‌جمهوری تونس نتایج دور اول انتخابات را اعلام کرد که بر اساس این گزارش، نبیل القروی ۱۵٫۵۸ درصد از آراء و الزبیدی ۱۰٫۷۳ درصد از آراء را به خود اختصاص دادند.

کمیته عالی انتخابات ریاست‌جمهوری تونس همچنین اعلام کرد که عبدالفتاح مورو ۱۲٫۸۸ درصد از آراء، یوسف الشاهد ۷٫۳۸ درصد از آراء و قیس سعید ۱۸٫۴۰ درصد از آراء را به دست آوردند.

پیش از این معاون رئیس هیئت عالی مستقل انتخابات تونس در یک نشست مطبوعاتی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به دور دوم کشیده شده است، اظهار داشت: این انتخابات در ۲۹ سپتامبر جاری (۷ مهر) یا ۶ اکتبر (۱۳ مهر) و نهایتا ۱۳ اکتبر (۲۴ مهرماه) امسال برگزار خواهد شد.

انتخابات ریاست‌جمهوری در تونس که یکشنبه ۲۴ شهریور برگزار شد، ‌در حالی به دور دوم کشیده شد که رئیس هیئت عالی انتخابات میزان مشارکت در این دور از انتخابات در داخل کشور را ۴۵٫۲ و در خارج از کشور ۱۹٫۷ اعلام کرده است.

نکته غافلگیرکننده درباره انتخابات تونس حذف چهره‌های شاخص و سیاستمداران مطرحی است که همه رسانه‌ها و تحلیلگران آنها را از گزینه‌های اصلی حداقل راهیابی به دور دوم انتخابات قلمداد می‌کردند، چهره‌هایی همچون «عبدالفتاح مورو» نامزد حزب اسلامی «النهضه»، «عبدالکریم الزبیدی» (وزیر دفاع سابق) و «یوسف الشاهد» (نخست‌وزیر) حتی نتوانستند به دور دوم راه پیدا کنند و در مقابل، دو نامزد نه چندان معروف به دور دوم راه پیدا کرده‌اند آن هم در حالی که یکی از این نامزدها به اتهام پولشویی در زندان به سر می‌برد.

شناسنامه قیس سعید در یک نگاه:

«قیس سعید»، ‌۲۲ فوریه ۱۹۵۸ به دنیا آمد، پس از تحصیل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی، به ایتالیا رفت و در مرکز بین المللی قانون اساسی در سان ریمو به تحصیل پرداخت. سابقه همکاری با اتحادیه عرب برای آماده کردن پیش نویس طرح تعدیل اساسنامه آن و نیز همکاری در تهیه پیش نویس نظامنامه اساسی دادگاه عربی را دارد.

طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ معاون مجمع قانون اساسی تونس بود، عضو شورای علمی، شورای اداری آکادمی بین المللی قانون اساسی، مرکز قانون اساسی به خاطر دموکراسی از دیگر سوابق وی به شمار می‌رود.

غافلگیری بزرگ انتخابات تونس؛ حذف افراد شاخص و حضور چهره‌های ناشناخته در دور دوم+شناسنامه - 9

مهمترین دیدگاه‌ها و مواضع قیس سعید

«قیس سعید» یکی از دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس درباره جرم بودن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌گوید واژه عادی‌سازی روابط قبلا وجود نداشت و فقط سال ۱۹۷۷ ظاهر شد، زیرا در حقیقت، عادی‌سازی، یک خیانت بزرگ است.

وی به انتقاد از اتحادیه عرب پرداخته و تصریح می‌کند این اتحادیه باید اتحادیه ملت‌های عرب می‌شد نه اتحادیه کشورهای عربی. سعید به ابتکارعمل‌ها و طرح‌های فراوانی از جمله معاهده دفاع مشترک عربی اشاره کرد که مربوط به سال ۱۹۵۲ است، ولی هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

قیس سعید تاکید کرده است که برنامه انتخاباتی‌اش بر مجموعه‌ای از اهداف ملی مرتبط با حاکمیت تونس و حمایت ازآن در برابر تمام چالش‌های پیش رو متمرکز است.

وی خاطر نشان کرده است تونس وارد مرحله جدیدی در تاریخ شده و نمی‌توان با سازوکارهای قدیمی و بی‌نتیجه قبلی آن را اداره کرد.

وی تاکید می‌کند که مسئله فلسطین در وجدان ملت تونس جا دارد و تونس همواره در کنار مسائل عربی و در راس آن مسئله فلسطین و حقوق ملت فلسطین قرار دارد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

قیس سعید درباره خطر رواج «فرهنگ شکست» هشدار می‌دهد. این نامزد انتخابات همچنین تصریح می‌کند که عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل خیانت بزرگی به کشور است.

قیس سعید در رد طرح معامله قرن آمریکا خاطر نشان می‌کند که فلسطین فروشی نیست.

وی درباره اوضاع جهان عرب به ویژه پس از تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به لبنان و سوریه می‌گوید: در ارتباط با روابط خارجی باید بگویم که تونس بخشی از امت عربی و امت اسلامی است. درباره دولت سوریه باید بگویم که در معرض دخالت خارجی برای سرنگونی دولت قرار گرفت، هدف کسانی که به سوریه تجاوز کردند، تجزیه و تقسیم این کشور و قرار دادن در وضعیتی بود که اکنون در آن به سر می‌برد، هیچ کس نباید در گزینه‌های ملت سوریه دخال کند و هیچ کس حق ندارد در این کشور برای سرنگونی نظامش دخالت کند.

قیس سعید به بحران لیبی اشاره می‌کند و می‌گوید این بحرانی است که لیبیایی‌ها بهایش را می‌پردازند، مردم لیبی حق دارند که با آزادی کامل برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند و حق دارند که درخواست کنند که تمام دخالت‌ها در امور کشورشان پایان یابد، بحران لیبی، بحران ملت لیبی نیست، بلکه نتیجه دخالت قدرت‌های منطقه‌ای است.

سعید در ویدئویی که از وی در فضای مجازی منتشر شده، تاکید کرده است: ما در حالت جنگ با اسرائیل قرار داریم و هر کس روابط با دشمن را عادی کند، خائن است و باید مورد بازخواست قرار گیرد.

غافلگیری بزرگ انتخابات تونس؛ حذف افراد شاخص و حضور چهره‌های ناشناخته در دور دوم+شناسنامه - 22

نبیل القروی در یک نگاه

«نبیل القروی» بازرگان، رئیس حزب «قلب تونس» است، وی به همراه الباجی قاید السبسی رئیس جمهوری فقید از موسسان حزب نداء تونس بود و در ستاد انتخاباتی وی که منجر به پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ شد، فعالیت کرد، وی از مطرح‌ترین مهندسان و طراحان توافق السبسی با جنبش النهضه الاسلامیه و دستیابی به توافق و حکومت مشترک میان آن دو بود که خیلی‌ها بر این باورند که این اقدام، تونس را از گرداب‌های خطرناک‌ دور کرد.

القروی محبوبیت خود را مدیون شبکه تلویزیونی است که مالک آن است و با برنامه‌های اجتماعی و انسانی توانست در محافل فقیر تونس نفوذ کند و محبوبیت مشخصی کسب کند.

وی از طریق جمعیت خیریه‌ای با نام «خلیل تونس» برگرفته از نام دختر متوفایش، در کارهای خیریه و کمک‌های مالی به فقیران و نیازمندان تونس فعالیت داشته است و در نهایت حزبی را با نام «قلب تونس» تاسیس کرد تا بتواند از طریق آن آرای مردمی را به خود اختصاص دهد.

با این حال زمان خیلی زیادی از نامزدی وی برای انتخابات ریاست جمهوری تونس طول نکشید که حکم بازداشت وی به اتهام پولشویی از سوی دادگاه صادر و بازداشت شد که بر اساس آخرین خبری که شبکه الجزیره شامگاه جمعه بیست و دوم شهریور اعلام کرد، دادگاه تونس با آزادی نبیل القروی مخالفت کرد.

این در حالی است که تیم وکلای مدافع القروی اعلام کرده است که القروی از چهارشنبه (بیستم شهریور) در زندان خود در شهر المرناقیه دست به اعتصاب غذا زده است.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف16 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری17 ساعت قبل

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

ویدئو / نشست مطبوعاتی حسن روحانی و نخست وزیر پاکستان در سعدآباد

ایسناایسنا1 روز قبل
صبح امروز- ۲۱ مهرماه - عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری در مجموعه سعد آباد دیدار کرد. مقامات پاکستانی پیش از این اعلام کرده بودند که هدف سفر عمران خان میانجیگری میان ایران و عربستان است. روحانی در این دیدار اظهارکرد که «ایران و پاکستان بر این نکته تأکید دارند که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌وگو میان کشورها مسائل کنونی را به حل و فصل نهایی رساند.» نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد که «معتقدیم باید با مذاکره مشکلات حل شود و به جنگ منتهی نشود.»

نظرها

اخبار بیشتر