۹ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین اسکان داده شدند/هشدار؛ تبدیل شدن مناطق حاشیه‌ای به حیاط خلوت بزهکاران / موجی گرانی مسکن به صورت میانگین ۸ سال یکبار به وقوع می‌پیوندد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
۹ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین اسکان داده شدند/هشدار؛ تبدیل شدن مناطق حاشیه‌ای به حیاط خلوت بزهکاران / موجی گرانی مسکن به صورت میانگین ۸ سال یکبار به وقوع می‌پیوندد

۹ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین اسکان داده شدند/هشدار؛ تبدیل شدن مناطق حاشیه‌ای به حیاط خلوت بزهکاران / موجی گرانی مسکن به صورت میانگین ۸ سال یکبار به وقوع می‌پیوندد

برناخبرگزاری برنا |
عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری:

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ دکتر محمد روستا، عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری، در ابتدای این نشست با اشاره به مبحث حاشیه نشینی گفت: مناطق حاشیه‌ای شهر امروزه دیگر به عنوان سکونتگاه‌های غیر رسمی بخشی از بافت شهری اند و حتی در سال ۸۲ نیز مبحث حاشیه نشینی در قالب یک سند به تصویب دولت وقت رسید.

روستا با تاکید بر این موضوع که ما در ایران حاشیه نشینی نداریم بیان کرد: مسئله‌ای که وجود دارد این است که ما سکونت غیر رسمی داری و مدیریت شهری و دستگاه‌ها خدمانی نیز موظف اند خدمات لازم را افرادی که در این مناطق حضور دارند ارائه دهند. در حال حاضر ۳میلیون ۷۰۰ واحد به موضوع حاشیه نشینی اختصاص یافته و در حدود ۹ میلیون نفر جمعیت نیز این مناطق اسکان داده شده‌اند.

او ادامه داد: از دیرباز تا به امروز به دلیل اینکه پیش بینی‌های لازم در خصوص این مناطق و افراد ساکن صورت نگرفته شاهد هستیم که برنامه ریزی از سمت خود مردم انجام گرفته که آسیب‌های را تحت عنوان سکونت در سکونت گاههای غیر رسمی بروز پیدا کرده است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد:

بیشتر افراد ساکن در این مناطق از میان گروه‌های کم درآمد اند که به شهر خدمات می‌دهند اما گستت عجیبی را با فضای شهری دارند و در اقتصاد ملی و شهری جایگاهی ندارند و فقط در مبحث آسیب‌های اجتماعی به آن‌ها پرداخته می‌شود.

محمد روستا بااشاره به میزان ۴٫۶ترک تحصیل در این مناطق عنوان کرد: در این مناطق مبحثی که بیشتر از هر چیز دیگری سریعا شکل می‌گیرد این است که عدم دسترسی به برخی خدمات و زیرساخت‌ها باعث به وجود امدن پدیده‌های ناهنجار در این مناطق شده است.

این کارشناس در خصوص بافت مردم این مناطق نیز اظهار داشت: بافت جمعیتی این مناطق ‌اغلب مهاجر و تهی دستان شهری هستند، که در ساختار اقتصادی شهرها دسترسی به خدمات ندارند و ترجیح می‌دهند در حاشیه شهر‌ها اسکان یابند تا میزان درآمد و تامین نیازها یکسان با یکدیگر باشد.

او در خصوص راهکار در این زمینه نیز عنوان کرد: باید به عنوان یک نوع نظام برنامه ریزی به این موضع نگاه کرد، راهکار این نیست که خدمات یک سویه و یک طرفه از سوی دولت ارائه شود بلکه باید تسهیل در امر دریافت خدمات برای آن‌ها انجام پذیرد.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

روستا با هشدار این موضوع که این مناطق امکان دارد تبدیل به حیات خلوتی بشود برای انجام کارهای بزه تصریح کرد: باید مراقب ود و برنانه‌های جامعی را در این خصوص تدوین کرد و همچنین دانست که افراد ساکن در این مناطق انسان‌های شریفی هستند کخ فقط بر اساس فقر موجود در این مناطق حضور یافته‌اند و ناهنجاری‌ها را با خود به همراه ندارند.

در ادامه این نشست حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص عوامل حاشیه نشینی و اسکان عیر رسمی پرداخت و گفت: عوامل فراوانی در خصوص اسکان غیر رسمی تاثیر گذار است از جمله مبحثی مانند موجی گرانی مسکن که به صورت میانگین ۸ سال یکبار به وقوع می‌پیوندد، در این زمان افرادی که تا حدودی توانایی مالی دارند می‌توانند از منطقه‌ای به بخش‌های دیگر شهر تغییر مکان دهند، اما افرادی که در سطوح پایین‌تر شهر‌ها ساکن اند با به وجود آمدن موج گرانی مجبور اند به حاشیه شهر‌ها پناه ببرند، چون در حاشیه‌های شهر است که زمین ارزان‌تر و واحدهای مسکونی با قیمت پایین که متناسب با درآمد است پیدا می‌شود.

ایمانی جاجرمی در خصوص عدم اتخاذ سیاست‌های صحیح در رابطه تاسیس شهرها نیز خاطرنشان کرد: زمانی که از احداث شهرهای جدید سخن به میان می‌آوریم و بدون هیج هدف و برنامه‌ای دست به احداث آن‌ها زده‌ایم می‌بینیم هیچ کدام زیر ساخت‌های لازم را ندارند اما تاسیس شده‌اند و امروزه مملو از جمعیت اند.

او ادامه داد: همچنین متاسفانه شاهد هستیم که در گذشته روستاهایی در اطراف شهرهای بزرگ وجود داشتند که امروزه تبدیل به شهرهای بزرگی شده‌اند و جمعیت کثیری را در دل خود جای داده‌اند، در صورتیکه قبل از گسترش این فضاها برای تبدیل شدن به شهر، باید زیرساخت‌های لازم را ایجاد می‌کردنند اما به این شکل نبوده و حال تبدیل به مناطقی در حاشیه شهرهای بزرگ شده‌اند که به راحتی اسکان غیر رسمی را گسترش می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

بهسازی ساختمان‌های پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​خطر زلزله و ایمن نبودن ساختمان‌های پایتخت، همیشه موضوعی نگران کننده بوده است. بی توجهی به کیفیت ساخت و سازها، هشداری است تا خطر زلزله بیشتر از قبل جدی گرفته شود. مقاوم سازی سقف‌ها و دیوار‌ها از طریق محاسبات مهندسی موضوعی بود که در نشست تخصصی «بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران» بررسی شد.

عجیب‌ترین مسجد ایران را اینجا ببینید/ شهر مساجد و حسینه‌های تاریخی در دل کویر (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران - حسن ظهوری - شهری رویایی در دل کویر است. بنیانش را از ابتدا شهر نهادند و هرگز روستا نبوده‌است. شهری که حالا با مساجد و حسینه‌هایش مشهور شده‌است. زواره شهری در دل کویر است. این گزارش درباره دو مسجد عجیب و تاریخ زواره است.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
مصطفی پناهنده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، از تردد ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار خودرو در محورهای مواصلاتی استان همدان خبر داد و اظهار داشت: این میزان تردد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۳ درصد رشد داشته است. وی با بیان اینکه این افراد با وسایل حمل و نقل عمومی و یا خودروی‌های شخصی استان به مرزهای کشور رفتند تا بتوانند در مراسم اربعین حسینی شرکت کنند، افزود: از ابتدای آغاز طرح اربعین حسینی تا امروز هزار و ۲۵۸ مورد سفر در استان همدان به ثبت رسیده و ۳۸ هزار و ۸۳ نفر نیز از مراکز رسمی اقدام به تهیه بلیط کرده‌اند. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همدان‌ در ایام اجرای طرح اربعین هزار و ۵۱ دستگاه اتوبوس، ۱۶۷ مینی بوس، ۳۱ میدل باس و ۹ خودروی سواری به مرز مهران اعزام شدند تا زائران اربعین حسینی را به مقاصد خود انتقال دهند. وی عنوان کرد: در حال حاضر با فروکش کردن موج بازگشت زائران اربعین حسینی به کشور جاده‌ها و محورهای مواصلاتی استان همدان شرایط عادی دارند به همین دلیل اجرای طرح خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی فردا به پایان می‌رسد. انتهای پیام/ ت

ادامه فعالیت سامانه بارشی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال استان خوزستان، مرکزی، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نواحی غرب استان اصفهان، بارش پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به اینکه بارش‌ها در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان ادامه دارد، افزود: در حاشیه جنوبی البرز برای استان‌های زنجان، مرکزی، البرز و تهران نیز بارش پیش بینی می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: شدت بارش‌ها امروز در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه و لرستان افزایش خواهد یافت و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و ایجاد رواناب‌ها در این استان‌ها دور از انتظار نیست. آقای سرکرده برای استان‌های هرمزگان، ارتفاعات استان کرمان و نواحی جنوب کشور هم رگبار، رعد و برق و بارش پراکنده پیش بینی کرد. وی گفت: دمای تهران امروز در گرم‌ترین زمان تا ۲۰ درجه پیش بینی می‌شود و آسمان ابری همراه با بارش و رگبار موقتی خواهیم داشت.

نظرها

اخبار بیشتر