«بانو»، شکوه جوانی زنی که نشسته نماز می‌خواند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

«بانو»، شکوه جوانی زنی که نشسته نماز می‌خواند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- مراسم رونمایی از مستند «بانو» از محصولات تولید شده در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با حضور جمعی از هنرمندان، فیلمسازان، خانواده‌های شهدا و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای برگزار شد. تاریخ انتشار: 11:31 - 27 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۰۶۶۶

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در مراسم رونمایی از مستند «بانو» ثریا قاسمی، مرضیه هاشمی، انسیه شاه حسینی، فریده فرخی نژاد، فروغ نیلچی زاده، زهرا اصلانی، ستاره سادات قطبی، حبیب احمدزاده و حسن شمشادی درباره مستند اظهاراتی داشتند و در پایان مراسم با سنگ متبرکی از حرم امام رضا علیه السلام از عصمت احمدیان و همسرش تقدیر شد.

ثریا قاسمی در مراسم رونمایی از مستند «بانو» ضمن اشاره ابعاد مختلف به تصویر کشیده شده در این مستند بیان داشت: تلاش، عشق و اقتداری که در این کار روایت شده آن قدر کامل و جامع است که دیگر هیچ حرفی نمی‌توان درباره آن زد. اما مساله‌ای که وجود دارد کم توجهی به مستند سازان است. علی رغم اینکه این طیف از فیلم سازان سرمایه و وقت و انرژی و فکرشان را در این راه هزینه می‌کنند، اما از آن قدردانی نمی‌شود. باید برای آنان برنامه ریزی کرد و در جنبه‌های مختلف مورد حمایت قرار بگیرند. چه از نظر مالی و چه از نظر امکان نمایش هر چه بیشتر، چه در سالن‌های مختلف و چه در تلویزیون.

«بانو»، شکوه جوانی زنی که نشسته نماز می‌خواند - 3

مرضیه هاشمی در ادامه بیان داشت: وقتی از من خواستند مستند را ببینم با اینکه سرم خیلی شلوغ بود آن را پذیرفتم. چون قول داده بودم خواستم چند دقیقه آن را ببینم، اما وقتی به تماشای آن نشستم تا پایان همراه ش شدم این قدر که برایم جذابیت داشت. تا حدی که به مسوولان مربوطه گفتم اگر بخواهید آن را دوبله کنید من این کار را برای تان انجام می‌دهم. این مستند نمونه‌ی کوچگی از زحمت‌های بسیاری است که برای این مملکت کشیده شده است.

انسیه شاه حسینی افزود: معمولا وقتی ما را دعوت می‌کنند به چنین مراسم‌هایی برای این است که صحبت‌های مان تکمیل کننده اثر تولید شده باشد، ولی این فیلم این قدر جذاب و زیبا و عاشقانه بود که حرفی برای ما گفتن نمی‌ماند. هم فیلمساز خیلی همراه بود هم خانم احمدیان و همسرشان.

شکوه جوانی زنی که نشسته نماز می‌خواند

در ادامه این مراسم فریده فرخی نژاد، گوینده خبر در وصف مستند بانو گفت: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند کاری که هنر می‌تواند انجام دهد شاید صد‌ها ساعت منبر سخنرانی نتواند. این هنری که در مستند دیدید چکیده زندگی هفتاد ساله خانم فرجوانی و همسرشان است که به زیبایی به تصویر کشیده شده بود إن شاءالله که شاهد نمایش این اثر در سینما‌های کشور و تلویزیون باشیم.

فروغ نیلچی زاده، کارشناس خانواده در شرح بانو اظهار داشت: آنچه نمایش داده شد فر جوانی بود که همه دیدید. یعنی همان شکوهی که قرآن درباره اصحاب کهف می‌گوید. جوانانی که به غار پناه می‌برند برای اینکه توحید خود را حفظ کنند. مادری را می‌بینیم که دلش پر است از شکوه جوانی درحالی که باید نمازش را نشسته بخواند؛ برای نشستن و بلند شدن کسی باید دست ش را بگیرد، اما دلش می‌خواهد دست همه‌ی جوان‌ها بگیرد.

وی افزود: جوانی یعنی یک امید پرنشاط وقتی همه نا امیدند و همه منتظرند که شما نا امید‌تر از بقیه باشی. ما در مستند بانو دیدیم که خانم احمدیان می‌گفت من وقتی شیشه‌های ماشین را بالا می‌کشم برای خودم ذکر مصیبت‌های آل الله را می‌خوانم و اشک می‌ریزم، ولی وقتی با مردم مواجه می‌شوم پر از شادی و نشاط و امیدم و این یعنی این زن به زیبایی توانسته قانون و قاعده عشق نخستین را آشکار کند. عشق نخستین ما آن چیزی است که می‌تواند در زندگی مان زیبایی الی یوم القیامه را بیاورد. عشق به اینکه کسی زنده باشد پر از شوخی باشد نه ابتذال، پر از خنده باشد نه زشتی. بیاید کنار قبر خود بایستد و آرزو کند وقتی ازاین عالم می‌رود خاک کربلا روی سنگ مزارش بنشیند نه خاک بی غیرتی، چون یک عمر با غیرت زندگی کرده است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

بانو الگویی برای معرفی چهره زن مسلمان در جهان

مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان در ادامه اظهار داشت: این مستند تصویر زیبایی از یک سبک زندگی ارائه می‌دهد که امروز به شدت به آن محتاج هستیم. نشان می‌دهد که دفاع مقدس گنجینه‌ای است که می‌توان سال‌ها از آن بهره برد. بانو روایت‌گر شیوه‌ای از زندگی است که ما به آن نیاز داریم. زندگی پر از نشاط، پر از تلاش، خستگی ناپذیری، مجاهدت، روحیه انقلابی و مقاومت.

وی افزود: ما امروز نیاز داریم که این الگوی زن مسلمان به دنیا معرفی شود. امیدوارم این اثر به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شود و به عنوان الگوی یک زن مسلمان ایرانی در جهان بدرخشد که همچنان که در همه ابعاد هم درخشان است. در خانواده موفق‌ترین زن در همسر داری و خانه داری. موفق‌ترین مادر در پرورش جوانان برومند و تاریخ ساز و موفق‌ترین فرد در شناخت مسائل و مشکلات جامعه و نه تنها غصه خوردن برای آن‌ها بلکه برنامه ریزی برای رفع آن‌ها.

گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش بانو را ندارد

ستاره سادات قطبی مجری سیما تصریح کرد: من می‌خواهم از یک منظر دیگر درباره این مستند صحبت کنم. من مادر سه پسر هستم. امروز با دیدن این مستند یاد گرفتم که می‌شود زندگی کرد. برای سید صدرای سه ساله و نیمه نه پرستار گرفتم و نه گذاشتم پیش مادرم بلکه همراه خودم آوردم. من مجری تلویزیون هستم، ولی داشتن فرزند هیچ وقت نمی‌تواند پای من زن و من مادر را از اجتماع کوتاه کند. امیدوارم روزی برسد که تعداد فرزندان در خانه‌ها بالای پنج تا بشود.

عصمت احمدیان، سوژه‌ی اصلی مستند بانو اظهار داشت: وقتی خدا آدم را خلق کرد به خود گفت تبارک الله احسن الخالقین. آدم را با عشق خلق کرد، اما در جای دیگر فرمود انسان را در رنج و سختی خلق کردم. زندگی هم شادی دارد هم رنج. انسان باید متحمل سختی‌ها شود تا به عشق برسد. مادر وقتی احساس کرد باردار است خیلی از خودش مراقب می‌کند. وقتی بچه، پدر و مادرش را صدا می‌کند آن‌ها احساس غرور می‌کنند. وقتی فرزند به سن مشاوری پدر و مادر می‌رسد پدر و مادر باز هم احساس غرور می‌کنند. اما اگر خدا او را در همان سن از پدر و مادر بگیرد باز هم نا امید نمی‌شویم. دنیا تمام نشده است. تمام هم بشود بعد از آن آخرت است. پس به امید این هستیم که اگر خودمان ابرویی نداشته باشیم همین فرزندان دست ما را بگیرند إن شاءالله.

«بانو»، شکوه جوانی زنی که نشسته نماز می‌خواند - 17

قبل از اینکه فیلم جهت دار بسازم یک فیلم انسانی ساختم

محمد حبیبی منصور کارگردان مستند بانو در خصوص تولید این اثر گفت: ما سعی کردیم فضا دراماتیزه شود. قصه وجود داشته باشد. یک صدای پخته هنرمندانه‌ی صاحب سبکی باشد که قصه را پیش ببرد. چون معمولا مستند با سخنرانی اشتباه گرفته می‌شود.

وی افزود: ما قبل از اینکه فیلم جهت دار ساخته باشیم یک فیلم انسانی ساختیم که همه آدم‌ها بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. هم چنان که روش ارتباط گیری آقای فرجوانی و خانم احمدیان در برخوردشان با آدم‌ها همین طور است. در فیلم هم می‌بینیم که با طیف‌های مختلف فرهنگی جامعه خوب ارتباط برقرار می‌کنند که این ویژگی یک انسان سلامت و با اخلاق است و امیدواریم فیلم هم همین طور باشد و بتواند با طیف‌های مختلف ارتباط بگیرد.

در پایان مراسم با قطعه سنگ متبرکی از حرم امام رضا علیه السلام از عصمت احمدیان و همسرش تقدیر به عمل آمد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برنامه «بدون تعارف»، این هفته به سراغ جراح مغز و اعصابی رفته که رکورددار اخلاق، معرفت و مرام پزشکی است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بدون تعارف این هفته به سراغ جوانی ۳۷ ساله رفته که ۹ سال است جراح مغز و اعصاب است، دکتر رضا جباری، جراح حاذقی است که دو رکورد دارد؛ یکی در تعداد جراحی‌هایش که به چند هزار جراحی می‌رسد و دومی در اخلاق و مرام پزشکی.

«رادیکال سه» به استقبال روز دانشجو می‌رود

مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه سه، برنامه دانشجویی «رادیکال سه» این هفته به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در ویژه‌ برنامه‌ای شش قسمتی به بررسی جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ می‌پردازد. سیدنظام موسوی مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و سیدمهدی طباطبایی دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت مهمان‌های بخش اول ویژه‌برنامه «رادیکال سه» هستند و به بررسی فعالیت‌های جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ می‌پردازند. همچنین ایمان ملکا دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و مهدی امامقلی دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل مهمان‌های این برنامه در بخش دوم هستند که ابعاد فعالیت‌های جنبش دانشجویی را در دهه ۸۰ مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. در بخش پایانی این هفته نیز امین سلیمی مسئول سابق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور و رضا نجابت دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد جریان دانشجویی در دهه نود سخن می‌گویند. «رادیکال سه» در روزهای شنبه تا پنجشنبه ۱۶ تا ۲۱ آذرماه هر روز ساعت ۱۸:۱۵ روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.

روایتی از قهرمانان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نگاه فیلم مرد نقره‌ای به ایران و ایرانی قهرمانانه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ فیلم مرد نقره‌ای داستان یک مرد؛ گروگان گیری و ماجرای مبارزه سخت است.

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیررقابتی جشنواره به نمایش درخواهند آمد. منبع: ایسنا

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر