آلایندگی کارخانه کاغذسازی، زاینده‌رود را تهدید می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
آلایندگی کارخانه کاغذسازی، زاینده‌رود را تهدید می‌کند

آلایندگی کارخانه کاغذسازی، زاینده‌رود را تهدید می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به آلودگی یک کارخانه کاغذسازی در زاینده رود و تاثیر آن بر آب شرب، گفت: اداره کل محیط زیست در خصوص آلایندگی این کارخانه کاغذسازی در منطقه لنجانات به مراجع قضایی شکایت کرده است.

نیاز وحدت پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص ورود آلودگی یکی از کارخانه‌های کاغذسازی اصفهان به زاینده رود و آب شرب، اظهار کرد: سازمان محیط زیست متولی برخورد قانونی با این کارخانه که در محدوده منطقه لنجان قرار دارد، است؛ اما آب منطقه‌ای به صورت هشداری گزارش آلودگی آن را به مراجع مختلف اعلام کرده است.

وی در خصوص ورود آلودگی این کارخانه به آب شرب، توضیح داد: آلودگی این کارخانه به صورت غیرمستقیم بر آب شرب اثر می‌گذارد، چراکه چاه‌های فلمن در پایین دست قرار دارند و زمانی که آلودگی وارد آب زاینده رود می‌شود به صورت غیرمستقیم از طریق چاه‌های فلمن بر آب شرب اصفهان اثر می‌گذارد.

رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به برخورد آب منطقه‌ای و دیگر دستگاه‌ها با این کارخانه، گفت: بحث آلودگی‌ها طبق ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، اما شرکت آب منطقه‌ای در زمینه این کارخانه کاغذسازی که کنتور هوشمند بر روی چاه آن نصب شده، اگر اضافه برداشتی داشته باشد به مراجع قضایی شکایت می‌کند.

وی تاکید کرد: دفتر محیط زیست شرکت آب منطقه‌ای اصفهان وظیفه شناسایی آلاینده‌ها و هشدار به صورت گزارش را به دستگاه‌های مختلف دارد.

وحدت پور افزود: یکی از اقدامات شرکت آب منطقه‌ای این است که بتواند رودخانه زاینده رود را حتی تا قسمت سد چم آسمان در رده رودخانه‌های حفاظت قرار دهد، البته با وجود مکاتبات مختلف حتی با وزارت نیرو، هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

وی تاکید کرد: قوانین رودخانه‌های حفاظت شده به نگهداری و حفظ رودخانه از آلاینده‌ها کمک می‌کند.

رئیس گروه کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص پاسخ این کارخانه کاغذسازی در جهت رفع این آلایندگی، اظهار کرد: اداره کل محیط زیست به مراجع قضایی شکایت کرده و پیگیری قضایی آن انجام شده است، البته این کارخانه پیش از این نیز اضافه برداشت آب داشت که با نصب کنتور، اکنون این موضوع کنترل شده است.

وی یادآور شد: از سال ۸۹ تا به امروز پرونده آلودگی فاضلاب این کارخانه کاغذسازی باز است، اما هنوز بعد از گذشت چند سال برای رفع آلودگی آن و تصفیه آن اقدامی صورت نگرفته است.

وحدت پور با بیان اینکه کارخانه‌های مقواسازی برای تولید خود از کاغذ باطله استفاده می‌کنند، افزود: فاضلاب کاغذهای باطله‌ها بسیار آلوده است و بوی بدی دارد، چراکه حاوی مواد آلی، فلزات سنگین و موادی با ترکیبات سمی و شیمیایی و … هستند.

وی تاکید کرد: زمانی که شخصی بخواهد یک کارخانه صنعتی و آلاینده را برپا کند از همان ابتدا باید به فکر سیستم‌های تصفیه فاضلاب آن باشد نه اینکه چند سال بعد به دلیل هشدار و برخوردها به دنبال راه چاره باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | کدو تنبل غول‌آسا؛ سنگین‌تر از میتسوبیشی

همشهریهمشهری1 روز قبل

ادامه بارش در مناطق شمالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در استان مازندران بارش‌ها شدید هستند و احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها و گرفتگی معابر در استان‌های ساحلی وجود دارد و هوای نسبتا سرد در شمال کشور ماندگار است. وی گفت: در غرب، شمال غرب، شمال شرق و همچنین در دامنه‌های البرز بارش‌های پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد را پیش بینی می‌کنیم. در آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، بخش‌های شمالی استان لرستان، مرکزی و بخش‌هایی از استان قم و دامنه‌های جنوبی البرز از جمله قزوین، البرز، تهران و سمنان برای امروز احتمال بارندگی وجود دارد. کارشناس هواشناسی افزود: در شمال شرق مانند خراسان شمالی و نواحی شمالی خراسان رضوی بارندگی پیش بینی شده است این شرایط تا سه شنبه ادامه دارد. خانم احمدی گفت: در بخش جنوبی نیز از جمله بخش‌هایی از استان کرمان، نواحی جنوبی استان هرمزگان و جنوب و جنوب شرق استان فارس و بوشهر احتمال بارندگی به شکل رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است. وی افزود: در شرق کشور نیز وزش باد پدیده غالب است و آسمان تهران نیز همراه با بارش خفیف پیش بینی شده و دما امروز به حدود ۲۴ درجه می‌رسد.

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: نام امام حسین (ع) رمز وحدت مسلمان‌ها است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

افزایش دما در اکثر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بارش‌ها در سواحل دریای خزر کم شده است و امروز بارش‌ها بیشتر در نواحی و ارتفاعات زاگرس مرکزی مانند استان فارس است که عصر امروز با رگبار و رعد و برق روبرو می‌شود. وی افزود: در جنوب بوشهر نیز همین اتفاق رخ می‌دهد و مناطقی از استان کرمان با پدیده رگبار و رعد و برق در عصر امروز مواجه می‌شود و در ارتفاعات هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و همچنین استان لرستان بارش‌های خفیف و پراکنده رخ خواهد داد. وی گفت: فردا هم با این شرایط روبرو خواهیم بود هر چند که در نواحی زاگرس مرکزی بارش‌ها به طور کلی قطع می‌شود، اما در نواحی جنوبی کشور مانند استان فارس، کرمان و هرمزگان در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق موقتی پیش رو خواهد بود. کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد: بیشینه دمای امروز تهران هم به ۲۵ درجه می‌رسد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جلسه امروز شورا با اشاره به الزام شهرداری تهران برای ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی بر ایجاد باغ گل ویژه نابینایان در بوستان‌ها تاکید کرد. آقای مجید فراهانی گفت: امروز روز جهانی عصای سفید است، روزی برای ما تا به یاد آوریم نابینایان و معلولان این شهر به عنوان شهروند حقی بر شهر دارند و باید مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی برای زندگی این عزیزان اقدامات مناسبی در مسیر دسترس پذیری شهر و تسهیل آمد و شد، امکان فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی انجام دهند. وی افزود: متاسفانه دسترسی نابینایان و دیگر معلولان عزیز به امکانات و زیرساخت‌های شهری سال‌ها مورد غفلت مدیریت شهری بوده و حق بدیهی این عزیزان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است و بر همین اساس امروز به جای آنکه شاهد پویایی و فعالیت نابینایان و دیگر معلولان در سطح شهر باشیم، مشاهده می‌کنیم که این عزیزان گرفتار مشکلات اولیه‌ای همچون حمل و نقل و تردد در شهر هستند. عضو شورای شهر تهران بیان کرد: به شهرداری تهران درباره توجه به مسائل نابینایان تذکر می‌دهم و خواهان اجرای کامل مصوبه شورای اسلامی شهر تهران درباره نابینایان به ویژه مصوبات «الزام شهرداری تهران به ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی» و «الزام شهرداری تهران به ایجاد باغ گل ویژه نابینایان در بوستان‌های بزرگ شهری» به عنوان دو مصوبه خاص شورا در مسیر تحقق شهر دسترس پذیر درباره نابینایان عزیز تهرانی هستم. آقای فراهانی اضافه کرد: در بند «ب» ماده واحده مصوبه "الزام شهرداری تهران به ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی بر «تعبیه و بهره‌برداری از امکانات مورد نیاز جهت تسهیل در امر خدمت‌رسانی به نابینایان در سطح شهر و راه‌اندازی سیستم اعلام گویای زمان و مسیر حرکت وسایل حمل و نقل عمومی اعم از تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها، قطارها» تاکید شده که لازم است در همه خطوط، مناطق و وسایل حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار گیرد. رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در پایان گفت: باید ضمن توجه به مشکلات نابینایان و معلولان شهر، اهتمام ویژه‌ای در رسیدگی به موضوع کارکنان نابینا و معلول خود داشته و در این زمینه الگوی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های عمومی باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

عدم ارسال دارو به سبب تحریم‌ها بوده نه امتناع شرکت‌های کره‌ای/ به دلیل محرمانه بودن، آماری از صادرات ارایه نمی‌شود

اعتمادآنلاین3 ساعت قبل

مدیرمسئول جوان: هنگام کشیدن سیفون است!

اقتصادنیوز11 ساعت قبل

اوضاع بحرانی «زیدان» در آستانه ال‌کلاسیکو

مهر4 ساعت قبل

هیچ پروژه‌ای بدون مناسب سازی به بهره برداری نمی‌رسد

مهر1 ساعت قبل

بخشنامه تفویض اختیار به دادگستری ابلاغ شد

مهر54 دقیقه قبل

عمران خان با چه پیامی از بیت رهبری به ریاض رفت؟!

مشرق‌نیوز1 روز قبل

عدم مناسب‌سازی مبلمان شهری و اشتغال؛ ۲ مشکل اصلی نابینایان

مهر2 ساعت قبل

منتظر گزارش کمیسیون شوراها درباره رفع ایرادات اصلاح قانون انتخابات هستیم

فارس1 ساعت قبل

ورود مجلس به رفتار متناقض وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون‌ها/ وقتی همه چیز سلیقه‌ای است!

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | عصبانیت شبکه‌های وهابی از حضور پرشکوه شیعه و سنی در پیاده روی اربعین

خبرآنلاین18 ساعت قبل