آلودگی گندم داخلی بهانه‌ای برای واردات با ارز دولتی شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
آلودگی گندم داخلی بهانه‌ای برای واردات با ارز دولتی شد؟

آلودگی گندم داخلی بهانه‌ای برای واردات با ارز دولتی شد؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
بحث آلودگی گندم های تولید داخلی و وجود ناخالصی در آن مجددا سر و صدا برپا کرده و واکنش های فراوانی در پی داشته است، این اولین باری نیست که گندم های داخلی در معرض چنین اتهامی قرار می گیرند؛ در گذشته نیز این مسائل بارها مطرح شد

اعتمادآنلاین|آلودگی گندم داخلی درحالی مجددا مطرح شده که دست‌اندرکاران معتقدند این بهانه‌ای برای واردات است ودولت به جای واردات باید کنترل کیفیت گندم در مراکز خریدکه هم اکنون بسیار سخت است را مکانیزه کند.

بحث آلودگی گندم‌های تولید داخلی و وجود ناخالصی در آن مجددا سر و صدا برپا کرده و واکنش‌های فراوانی در پی داشته است، این اولین باری نیست که گندم‌های داخلی در معرض چنین اتهامی قرار می‌گیرند؛ در گذشته نیز این مسائل بارها مطرح شد اما امسال این ماجرا ابعاد جدیدتری پیدا کرده چرا که اخیرا ۱۴ محموله گندم آلوده در گنبدکاووس کشف شده است؛ هر چند که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند کشف یک تخلف را نمی‌توان به تمام تولید تعمیم داد.

اخیرا محمدرضا مرتضوی، رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفته است: فساد گسترده‌ای در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته است؛ به‌گونه‌ای که سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان به عنوان گندم وارد پروسه خرید و فروش و تحویل گندم می‌شود.

یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی به خبرنگار مهر گفت: این حجم آلودگی که مطرح شده (سالانه ۷۰۰ هزارتن ضایعات در گندم) بسیار زیاد است و صحت ندارد عده‌ای با مطرح کردن این مسائل به دنبال واردات گندم با ارز دولتی هستند.

برخی به دلیل درگیری منافع، آلودگی گندم را مطرح می‌کنند

همچنین یزدان سیف، مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی در خصوص موارد مطرح شده مبنی بر اینکه ۷۰۰ هزار تن ناخالصی در گندم ارائه شده وجود داشته است، چنین مساله‌ای را رد کرد و اظهار داشت: گفتن چنین ارقامی یا ناشی از نا آگاهی است یا اینکه برخی به دلیل درگیری منافعشان با این موضوع این موارد را مطرح می‌کنند.

سیف خاطر نشان کرد: تا به امروز قریب به ۸ میلیون تن گندم خریداری شده که این محصول در قالب یک میلیون و ۳۰۰ هزار نمونه تحویل شرکت بازرگانی دولتی بخش خصوصی و کارخانجات آرد شده است و از تمامی این محموله‌ها نمونه برداری شده و در آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت میزان افت آن‌ها بررسی شده و به ثبت رسیده است.

وی افزود: میزان افتی که برای کل محموله‌های گندم به ثبت رسیده بین ۱٫۰۱ تا ۱٫۰۳ بوده است.

در همین زمینه علیقلی ایمانی، نایب رئیس شورای ملی گندمکاران نیز تصریح کرد: هر زمان که ما به دستور مقام معظم رهبری، حمایت‌های دولت و برنامه ریزی‌های وزارت جهاد کشاورزی در گندم به خودکفایی رسیدیم عده‌ای منفعت طلب بهانه هایی را مطرح کردند تا دستاوردهای کشور را زیر سوال ببرند.

او تصریح کرد: ما بعنوان بنیاد ملی گندمکاران کشور به منظور دفاع از حقوق کشاورزان آمادگی داریم از تولیدات داخلی رفع اتهام کنیم.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور با تاکید بر اینکه علاوه بر کمیت، کیفیت تولیدات نیز به طور جدی در کشور دنبال می‌شود، افزود: برای از بین بردن علف‌های هرز از بهترین سموم علف کش دنیا استفاده می‌شود و وقتی که مزارع گندم کشور را مشاهده کنید با مزارع کشورهای توسعه یافته برابری خواهد کرد.

در ۵ سال ۸ هزار نمونه گندم از مزارع کشور گرفته شده است

ایمانی گفت: در ۵ سال گذشته نزدیک به ۸ هزار نمونه گندم از مزارع کشور گرفته و با استاندارد ملی ۱۰۴ مطابقت داده شده است، که این استاندارد گندم را به سه درجه یک و دو و سه درجه بندی می‌کند که هر سه مورد این گندم‌ها قابلیت مصرف انسانی دارند.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

او با بیان اینکه قریب به ۹۳ درصد گندم‌های کشور براساس این نمونه گیری در ردیف رتبه‌های ۱ و ۲ و حدود ۷ درصد آن در ردیف رتبه ۳ قرار گرفته است، افزود: علاوه بر این خریدهایی که انجام می‌شود براساس جدول پاکی است و افت مفید و غیرمفید برای آن تعریف شده که باید گندم تحویلی به دولت در چارچوب این استانداردها باشد.

ایمانی گفت: ادعا شده که حدود ۷ درصد گندم خریداری شده آلوده به خاک، شن و ماسه است در حالی که میانگین افت مفید گندم کشور ۱٫۴ و این رقم حتی تا ۴ درصد مجاز است ضمن اینکه میانگین افت غیرمفید نیز تقریبا ۱٫۳ است و البته این رقم نیز طبیعی است بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که ۷ درصد گندم آلوده است. همچنین در زمان خرید نماینده وزارت جهاد، بازرگانی دولتی ایران و کارخانجات نیز در محل حضور دارند و بر امر نمونه گیری و خرید نظارت می‌کنند و در صورتی که تخلفی انجام شود با آن برخورد می‌کنند.

او تصریح کرد: همچنین آرد تولیدی زیر نظر سازمان ملی استاندارد و دانشگاه علوم پزشکی تولید می‌شود و باید استاندارد ۱۰۳ داشته باشد.

دولت به جای واردات، کنترل کیفیت گندم را مکانیزه کند

برنامه ریزی برای واردات به بهانه الودگی گندم داخلی در حالی است که فرایند بررسی کیفیت گندم در مراکز خرید بصورت چشمی و توسط افرادی انجام می‌شود که عموما کارگر روزمزد در مراکز خرید هستند و امکان هرگونه قصور یا سواستفاده‌ای در این زمینه وجود دارد.

در همین ارتباط، سیروس آبادی، مدیرغله گنبدکاووس که چندی قبل ۱۴ محموله گندم آلوده در آنجا کشف شد در مورد اینکه چه راهکاری برای جلوگیری از تکرار چنین رخدادادهایی پیشنهاد می‌کنید، گفت: شما از هر سیلوداری که سوال کنید خواهند گفت که کنترل گندم بسیار دشوار است. وقتی از صبح تا ۱۲ شب باید کار کنید، کنترل سخت می‌شود ضمن اینکه نیروهایی که کار می‌کنند چه نمونه بردار و چه نیروهای فنی، تعهدی به کار ندارد.

آبادی ادامه داد: نمونه برداران نیروهایی با قرارداد یک ماه تا سه ماهه هستند یا بعضا روزمزد هستند و روزانه حدود ۴۰ هزارتومان حقوق می‌گیرند؛ حقوق ماهانه آنها ممکن است حتی به یک میلیون تومان هم نرسد به همین دلیل هیچ تعهدی نسبت به کاری که می‌کنند، ندارند.

او تصریح کرد: بنده معتقدم باید سیستم‌های نمونه برداری و کنترل کیفیت هوشمند و اتوماتیک در سیلوها و مراکز خرید گندم نصب شود تا دخالت انسان در فرایند کنترل و تایید کیفیت حذف شود. این دستگاه‌های هوشمند که در بسیاری کشورها استفاده می‌شود، نمونه برداری و بررسی کیفیت را بدون دخالت انسان انجام می‌دهند.

آبادی با بیان اینکه شاید در تهران یکی دو مورد از این دستگاه‌ها نصب وجود داشته باشد، گفت: وقتی انسان در این کار دخیل است، احتمال خطا وجود دارد و چون حقوق کارگران کم است، احتمال خطا بالاست.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش بی ضابطه قیمت؛ افت کیفیت نان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در این بین افزایش قیمت تنور برخی از نانوایی‌ها را نیز داغ‌تر کرد و بدون نصب نرخ جدید نان، هر قیمتی که می‌خواهند نان را پخت می‌کنند، استدلال برخی نانوایان این است که کنجد و سبزی به نان اضافه می‌کنند و این باعث افزایش قیمت نان می‌شود. علت افزایش نرخ نان از نظر نانوایاناجبار نصب نرخ نامه جدید نان بهانه‌ای شد تا سری به نانوایی‌های سطح شهر تهران بزنیم. وی ادامه داد: قیمت نان سنگک ازاد پز ۱۸۰۰ تومان است اما وقتی ما علت افرایش قیمت را از نانوا می‌پرسیم می‌گوید کنجد دارد؛ کنجد باعث شده تا نانوایی‌ها قیمت نان را بدون ضابطه به فروش برسانند. اقای محمودی که از مشتریان نانوایی بود می‌گوید: قیمت نان مشخص نیست و ۲۰۰ تومان بر قیمت نان اضافه می‌کند و می‌گوید که پول خورد نداریم در صورتی که با کارت خوان هم همین قیمت است. نکته دوم این است که برای جلوگیری از افزایش قیمت باید کف و سقف قیمت نان نیز مشخص شود اگر چه بیان شده است که نان با یک رو کنجد ۵۰۰ تومان بر قیمت نان می‌افزاید، اما این موضوع علت نرخ گذاری متفاوت شده است.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

معرفی پژو ۳۰۰۸/ خودرویی با قیمت پایه ۳۷ هزار دلار (+تصاویر)

23+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

نظرها

اخبار بیشتر