گزارش| از فلسطین تا سوریه و یمن در کنگره آنکارا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
گزارش| از فلسطین تا سوریه و یمن در کنگره آنکارا

گزارش| از فلسطین تا سوریه و یمن در کنگره آنکارا

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سخنرانان کنگره آنکارا همگی بر این باور بودند که فلسطین٬ مهم ترین مساله و معضل جهان اسلام است و توجه به آن٬ از وظایف کشورها و جنبش‌های سیاسی و اجتماعی در کشورهای مسلمان است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ هفته گذشته در آنکارا «مرکز تحقیقات اتحادیه اسلام» (ISBAM) کنگره‌ای با موضوع «فلسطین و آینده جهان اسلام» با حضور اندیشمندان جهان اسلام از جمله ایران برگزار کرد.

سخنرانان کنگره آنکارا همگی بر این باور بودند که فلسطین٬ مهمترین مساله و معضل جهان اسلام است و توجه به آن٬ از وظایف کشورها و جنبش‌های سیاسی و اجتماعی در کشورهای مسلمان است.

به موازات مساله فلسطین٬ بسیاری دیگر از مشکلات جهان اسلام نیز در بیانیه کنگره مورد اشاره قرار گرفته است.

قرآن مجید٬ نقطه کانونی همفکری و رایزنی بین مسلمانان

در بیانیه پایانی کنگره آنکارا در مورد نقش فلسطین در آینده جهان اسلام٬ بر این مساله تاکید شده که قرآن مجید٬ نقطه کانونی همفکری و رایزنی بین مسلمانان است و به همین خاطر٬ این بیانیه با آیه ۱۱۰ از سوره مبارکه آل عمران آغاز شده است:

کنتم خیر امة اخرجت للناس تأمرون بالمعروف وتنهون عن المنکر وتؤمنون باللٰهۜ ولو اٰمن اهل الکتاب لکان خیرا لهمۜ منهم المؤمنون واکثرهم الفاسقون. شما (مسلمانان حقیقی) نیکوترین امتی هستید که پدیدار گشته‌اید (برای اصلاح بشر، که مردم را) به نیکوکاری امر می‌کنید و از بدکاری باز می‌دارید و ایمان به خدا دارید و اگر اهل کتاب همه ایمان می‌آوردند بر آنان چیزی بهتر از آن نبود، لیکن برخی از آنان با ایمان و بیشترشان فاسق و بدکارند.

در بیانیه پایانی کنگره آنکارا٬ همچنین با اشاره به آیات دیگری از سوره‌های مبارکه٬ حجرات٬ انفال و بقره٬ به ضرورت توجه به اصل وحدت٬ اشاره شده است.

در بند نخست کنگره مزبور٬ به این موضوع اشاره شده که در شرایط کنونی٬ جهان اسلام با مشکلات بزرگی روبرو شده است و از فقر و مشکلات اقتصادی و سیاسی گرفته تا ترور٬ فقر و معضلات کوچک و بزرگ٬ کشورهای اسلامی را تهدید می‌کند و از آنجایی که اسلام به مدت چندین سده گهواره دانش و تمدن بوده٬ لازم است مسلمانان یک بار دیگر از توان علمی و فکری خود برای حل این مشکلات استفاده کنند.

تنوع و تکثر قومی و فرهنگی٬ سرمایه جهان اسلام

در بند دوم بیانیه پایانی کنگره آنکارا٬ تعریف تکثر و تنوع فرهنگی به عنوان ثروت و سرمایه اسلامی مدنظر قرار گرفته و به این مساله اشاره شده است که شهرهایی همچون بغداد٬ دمشق٬ طرابلس٬ صنعا و دیگر بلاد اسلامی مهد تمدن و علم و فرهنگ بوده‌اند و کشورهای اسلامی نباید اجازه دهند که تنوع فرهنگی٬ قومی و مذهبی٬ باعث ایجاد تفرقه شود بلکه آن را بر اساس آموزه‌های دینی و اسلامی٬ همچون بخشی از سرمایه جهان اسلام تلقی کنند.

کنگره آنکارا بر این باور است که اصل اسلامی برادری٬ باید به عنوان یک بنیاد فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد و اجازه داده نشود که هیچ موضوع سیاسی٬ تاریخی یا جغرافیایی٬ تبدیل به آلت عمل و بهانه‌ای برای تفرقه شود.

مبارزه با تفکر تکفیری

سخنرانان کنگره آنکارا و همچنین تدوین‌گران بیانیه پایانی این کنگره٬ با استناد به آیات قرآن و روایات تاریخی مشترک شیعه و سنی٬ رویکرد تکفیر را زیر سوال برده و اعلام کرده‌اند که هیچ گروه٬ قدرت٬ فرد و جماعتی حق ندارد که بر اساس مبانی فکری غلط و تفرقه‌افکنانه٬ گروهی از مسلمانان را خارج از اسلام و زیر مجموعه کفر تعریف کند و این تفکر در جامعه اسلامی هیچ جایگاهی ندارد.

بیانیه آنکارا ضمن تاکید بر اهمیت توجه به ارزش‌های دینی و فکری٬ بر این موضوع تاکید کرده که پاس‌داشتن حرمت صحابه و اهل بیت٬ از بنیادهای فکری و اخلاقی همه مسلمانان است و هیچ فرد٬ نهاد٬ جنبش و دولتی حق ندارد در برابر گروه‌های اسلامی دیگر٬ به روش‌هایی همچون تحقیر و توهین پناه ببرد و همه باید تلاش کنند تا مفاهیم و پیام‌های جهانی و بین‌المللی قرآن را در سراسر جهان مطرح کرده و از نگرش‌های آسمانی و جاودانه اسلام٬ حمایت کنند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

بحران سوریه

در بیانیه پایانی کنگره آنکارا٬ بحران سوریه همچون یکی از تلخ‌ترین بحران‌های تاریخ منطقه و جهان توصیف شده و به این اشاره شده که در این بحران٬ نه تنها جان ده‌ها هزار نفر از مردم قربانی شده بلکه بخش عظیمی از زیرساخت‌های سوریه و همچنین میراث تاریخی و فرهنگی این کشور از بین رفته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

لازم است برای حل بحران سوریه٬ روشنفکران٬ هنرمندان و عالمان جهان اسلام٬ احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و برای حل این بحران٬ فکر و ایده ارائه داده و برای پایان دادن به خشونت٬ تلاش کنند.

مساله فلسطین

در بیانیه آنکارا بر این مساله تاکید شده که بیش از پنجاه سال است معضل فلسطین به درد و زخم مشترک تمام مسلمانان تبدیل شده و فلسطینیان مظلوم٬ با ظلم و ستمی‌ بی‌مانند روبرو شده‌‌اند.

در شرایط فعلی٬ جنایات و حملات کثیف علیه قدس و مسجد الاقصی٬ ابعاد دهشتناک‌تری پیدا کرده و بیم آن می‌رود که فلسطینیان با خطرات بزرگتری روبرو شوند.

مسجد الاقصی به عنوان قبله نخست مسلمین مورد تجاوز و بی‌حرمتی قرار می‌گیرد و این اقدام پلید٬ هیچ تفاوتی با حمله به مسجد نبوی ندارد و علاوه بر آن که آزادی دینی و فکری مسلمانان را زیر سوال می‌برد٬ مصداق روشنی از حمله به ارزش‌های معنوی و فکری آنهاست.

در این بیانیه همچنین اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد فلسطین به مثابه حمایت از جنایات رژیم صهیونیست اسراییل توصیف شده و اقداماتی همچون اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت این رژیم٬ انتقال سفارت آمریکا٬ معامله قرن٬ بلندی‌های جولان و دیگر جنایات ترامپ٬ باید توسط همه مسلمانان محکوم شود و اقدامات تبلیغاتی نتانیاهو در مورد کرانه غربی و استفاده از آن به عنوان خوراک تبلیغات انتخاباتی٬ مذموم و غیرانسانی است.

این‌ها نشان می‌دهد که معامله قرن٬ یک خیانت کثیف و آغازی برای جنایات و اقدامات بزرگ‌تر و مهلک‌تر است.

معامله قرن٬ توافق کثیف و پلیدی است که نظیر آن تاکنون در تاریخ بشر سابقه نداشته و رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا٬ قصد دارد با عملی کردن این معامله٬ عزت و حرمت تمام مسلمانان جهان را لگدمال کند و لذا بیشرمانه و بدون پنهان‌کاری در مورد آن صحبت می‌کنند و لازم است همه کشورهای جهان اسلام در برابر این اقدام پلید و ضدانسانی موضع بگیرند.

فلسطین و مواضع برخی کشورهای عربی

در بیاینه آنکارا به این مساله اشاره شده که برخی کشورهای عربی در جریان اقدامات آمریکا و اسراییل٬ در کنار آنان قرار گرفته و موجب ناامیدی بسیاری از مسلمانان شده‌اند و نمونه بارز و شایان تاسف این اقدامات٬ نشستی بود که در بحرین برگزار شد.

مساله کشمیر

در بیانیه پایانی کنگره آنکارا٬ اقدامات هندوستان در خصوص کشمیر به عنوان مجموعه‌ای از اقدامات ضدانسانی و توجیه ناپذیر توصیف شده و از این کشور خواسته شده تا هر چه زودتر بر اساس موازین انسانی و حقوق بشری مندرج در اسناد سازمان ملل٬ دست از ظلم و ستم بر مسلمانان کشمیر بردارد.

بحران در یمن

در کنگره آنکارا٬ شرایط یمن٬ به عنوان شرایط خارج از تحمل انسانی توصیف شده و از همه کشورها خواسته شده تا خاک این کشور را ترک کنند و به تمامیت ارضی یمن احترام بگذارند. لازم است یمن بر اساس نظرات و رویکرد سیاسی خود یمنی‌ها مشکلاتش را حل کند و هر گونه اقدامی برای تجزیه و تضعیف یمن٬ مردود است.

کنگره آنکارا٬ بیانیه خود را با این شعارها به پایان رسانده است:

صلح به جای جنگ

گفت‌وگو به جای تنش و درگیری

عدالت به جای برخوردهای مبتنی بر استاندارد دوگانه

همسانی به جای برتری اقویا بر ضعفا

همکاری به جای اشغال و سوءاستفاده

آزادی و حقوق بشر به جای فشار و تحکم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر مرادی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه از اول محرم تاکنون، ۳ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۹۸ زائر از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق (مهران، شلمچه، خسروی و چذابه) خارج شده‌اند، افزود: از این تعداد دو میلیون و ۳۵۶ هزار و ۹۶۹ نفر به کشور بازگشته‌اند. مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی گفت: از اول ماه صفر تاکنون، سه میلیون و ۴۰ هزار و ۲۳۴ زائر وارد خاک عراق شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۹۸۶ هزار و ۹۴ نفر به ایران بازگشته‌اند. وی با بیان اینکه تا صبح امروز (۷ صبح) ۹۳ هزار و ۲۹۸ زائر به کشور بازگشته‌اند، گفت: همچنین در این بازه زمانی ۴ هزار و ۸۱۰ زائر نیز از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق خارج شده‌اند که بیشترین ورود و خروج مربوط به مرز مهران است که ۶۰ هزار و ۷۷۹ زائر وارد و هزار و ۹۷۷ زائر نیز خارج شده‌اند.

(ویدئو) اولین پیاده‌روی فضایی زنانه دو فضانورد آمریکایی

فراروفرارو23 ساعت قبل
دو فضانورد آمریکایی به نام‌های «کریستینا کوخ» و «جسیکا میر» امروز جمعه اولین پیاده‌روی فضایی تمام زنانه را انجام دادند. به گزارش بی بی سی، «استفانی ویلسون» از مقام‌های ناسا از دو فضانورد زن خواست تا در این پیاده‌روی یکی از باتری‌های ایستگاه فضایی را تعویض کنند. قرار بود این پیاده‌روی فضایی زنانه ماه مارس انجام شود اما از آنجایی که ناسا تنها یک لباس سایز متوسط برای فضانوردهای زن داشت این پیاده‌روی به تعویق افتاد. کوخ مهندس برق است و این چهارمین پیاده‌روی فضایی وی به شمار می‌آید. میر نیز برای اولین بار است که پیاده‌روی فضایی انجام می‌دهد.
الفالف1 روز قبل
گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل چهار مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید. گروه سیاسی الف، ۲۶ مهر ۱۳۹۸، ۱۶:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۵۰۴۷خبر دستگیری رو‌ح‌الله زم، سرشبکه آمدنیوز با واکنش مخاطبین الف همرا شد. برخی دیگر از نظرات را می‌‌خوانید: *شما را بخدا خاوری و شیخ الاسلام و … رو هم اگه میتونین دستگیر کنین. *** «حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت» عنوان یادداشتی بود که درباره وظایف دولت در زمینه ورود زنان در ورزشگاه در الف منتشر شد. تعدادی از نظرات کاربران الف درباره این یادداشت خواندنی است: *احمدی نژاد گفت زنان به ورزشگاه برن ولی همین به اصطلاح معتدلین مخالفت کردند.

فیلم/ وصف رهبر انقلاب از جاماندگان اربعین: گرچه دوریم به یاد تو سخن می‌گوییم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر