افزایش کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تا پایان سال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
افزایش کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تا پایان سال

افزایش کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تا پایان سال

مهرخبرگزاری مهر |
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل گفت: تا پایان مهرماه ۳۳ کرسی و تا پایان سال ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور راه اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان در سال ۹۸ با حضور منصور غلامی وزیر علوم در ساختمان اصلی این وزارتخانه برگزار شد.

حسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل امروز با اشاره به سیاست‌های وزارت علوم در مجموعه مسائل زبان و ادبیات فارسی گفت: سیاست ما این است که از ۴ طریق کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی را گسترش دهیم.

وی گفت: اولین سیاست ما این است که به دانشجویان خارج از کشور امکان ادامه تحصیل در داخل کشور را بدهیم و این افراد را بورس کنیم. در حال حاضر ۵۳۰ دانشجوی بورسیه در داخل کشور هستند که یک سوم آنها در زمینه ادبیات فارسی و مقطع دکتری هستند.

سالارآملی تصریح کرد: دومین سیاست ما اعطای پذیرش به داوطلبان خارج از کشور در ایران است. در حال حاضر ۲۷ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در وزارت علوم، ۱۰ هزار و ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد، ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در وزارت بهداشت، ۱۷ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در جامعه المصطفی و در مجموع ۵۶ هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور ما در حال تحصیل هستند که به زبان و ادبیات فارسی مجهز هستند.

قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل ادامه داد:۲۰۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور داریم و ارتباط علمی به سیاست‌های ما در مورد این کرسی‌ها است. در حال حاضر ۴۰ نفر از اساتید داخل کشور را برای حفظ کرسی‌های خارج از کشور اعزام خواهیم کرد. سال گذشته ۶۵ کرسی زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور داشتیم که به خاطر مسائل ارزی، این تعداد کاهش پیدا کرد ولی مهرماه امسال ۳۳ کرسی و تا پایان سال تعداد این کرسی‌ها به ۵۰ کرسی توسعه خواهد یافت.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

سالارآملی افزود: سیاست کلان دیگر ما در حوزه کرسی زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور این است که این کرسی‌ها را در حوزه تمدنی ایرانی سپس کشورهای نسل سوم ایرانیان مقیم خارج از کشور و در مرحله سوم در کشورهایی که به ما دورتر هستند راه اندازی کنیم و اساتید خود را در این زمینه به این کشورها اعزام کنیم.

سالارآملی گفت: علاقمند هستیم افرادی که از کشور ما می‌روند بیانگر فرهنگ اصیل جامعه ما باشند و در واقع سفیر فرهنگی، دانشگاهی و علمی ما در کشور خود باشند.

قائم مقام وزیرعلوم گفت: در این زمینه با نهادهای دست اندرکار مانند وزارت امورخارجه، بنیاد سعدی، جامعه المصطفی همکاری داشته و امیدواریم هر کدام موفق باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.

هفته ترویج علم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

شبی با دانشجویان دانشگاه شریف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در خوابگاه شهید مصطفی احمدی روشن، پای صحبت‌های دانشجویان نشست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دانشجویان در این دیدار‌ها از دغدغه‌هایشان گفتند و می‌خواهند پاسخ شان قول پیگیری باشد؛ از دغدغه‌های فرهنگی گرفته تا موضوع‌های سیاسی و اقتصادی که جای آن در دانشگاه‌هاست.

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های فانتزی تمام دوران

7+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.

نظرها

اخبار بیشتر