هیچ مبنایی نمی‌توان پیدا کرد که دوچرخه‌سواری یا موتورسواری زنان حرام باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
هیچ مبنایی نمی‌توان پیدا کرد که دوچرخه‌سواری یا موتورسواری زنان حرام باشد

هیچ مبنایی نمی‌توان پیدا کرد که دوچرخه‌سواری یا موتورسواری زنان حرام باشد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
محمدتقی فاضل میبدی، استاد دانشگاه مفید قم، گفت: اگر بخواهیم از باب شرعی به مسئله موتورسواری و دوچرخه سواری زنان نگاه کنیم ممکن است نظرها مختلف باشد. فقها باید فتوای خود را بدهند و هرکس که مقلد آنهاست به آن عمل کند.

اعتمادآنلاین| محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اینکه ما بیاییم در ورزشگاه‌ها را به روی خانم‌ها ببندیم به خاطر اینکه زنان نباید به ورزشگاه بروند کار درستی نیست. من به عنوان شخصی که یک مقدار با فقه آشنا هستم معتقدم از نظر فقهی هیچ مانعی برای ورود خانم‌ها به ورزشگاه نیست. اگر هم در مسائل شک کنیم باید اصل را بر برائت بگیریم. با هیچ مبنای شرعی نمی‌توان ثابت کرد که ورود بانوان به ورزشگاه‌ها حرام است.

استاد دانشگاه مفید قم افزود: ممکن است بگویند ورزشگاه ممکن است مسائل حاشیه‌ای داشته باشد، که البته هرچیزی می‌تواند حاشیه داشته باشد. ما ماهانه و سالانه تلفات جاده‌ای زیادی داریم. خون انسان است که در جاده‌ها ریخته می‌شود. بنده بیایم بگویم در جاده‌ها رانندگی نکنید چون حاشیه فاسد دارد و خون مردم ریخته می‌شود؟ مساله را باید طوری حل کرد که مردم در جاده‌ها تلف نشوند. در ورزشگاه هم اگر احساس می‌کنیم که مسائلی وجود دارد که منجر به فساد می‌شود باید آن را حل کرد. نه اینکه در ورزشگاه را به روی خانم‌ها بست.

فاضل میبدی با بیان اینکه نباید نظر فقهی را بر کل جامعه تحمیل کرد افزود: در مورد موتورسواری و دوچرخه سواری هم هیچ مبنایی نمی‌توان پیدا کرد که دوچرخه سواری یا موتورسواری زنان حرام باشد. با چه مبنایی و با چه استدلالی؟ با کدام روایتی؟ موتورسواری و دوچرخه سواری با ماشین سواری چه فرقی می‌کند؟ مگر در زمان قدیم که زن‌ها سوار شتر، اسب و الاغ می‌شدند با الان چه فرقی می‌کند؟

وی در ارتباط با نظر رئیس دفتر آیت الله علوی گرگانی مبنی بر آنکه پیامبر (ص) زنی که بر اسب سوار می‌شود را لعن کرده‌اند گفت: بر اساس این گونه روایت‌ها نمی‌شود فتوا داد. ما روایت‌های این چنینی بسیار داریم اما کسی بر اساس آنها فتوا نمی‌دهد. مثلا می‌گویند به تشییع جنازه کسی که نماز جماعت نمی‌رود نروید یا به او دختر ندهید. اما آیا بر اساس این روایت کسی فتوا می‌دهد؟ آیا کسی که به نماز جماعت نرفت مردم نباید به او دختر بدهند؟ آیا ازدواج با او حرام است و ازدواج باطل؟

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: این نوع روایت اولا روایت‌ها «خبر واحد» ضعیفی است که نمی‌شود بر اساس آن فتوا داد. اگر پیامبر خدا (ص) فرمودند، «زن‌ها را سوار بر زین نکنید چون تهییج می‌شوند»، نمی‌توان بر اساس آن فتوا داد. الان نیمی از جامعه ما زن هستند که شاید بالای ۶۰-۵۰ درصد آنها سوار خودرو می‌شوند. در اینجا فرق خودرو و موتور چیست؟ خودرو سقف دارد و موتور نه.

استاد دانشگاه مفید قم افزود: بنابراین حتی اگر ما خواسته باشیم بحث فقهی هم مطرح کنیم هیچ مبنای فقهی در میان نیست. اشکال دوم هم تحمیل کردن مباحث فقهی به جامعه و ملزم کردن مردم برای اجرای آنهاست. در زمان شاه هم اگر خانمی می‌خواست به دبیرستان برود عده‌ای می‌گفتند دخترها به دبیرستان نروند چون ممکن است بی دین یا بی عفت شوند اما کم کم رواج پیدا کرد و دخترها به دبیرستان رفتند. یا مثلا زمانی هم که زن‌ها می‌خواستند تصدیق گواهینامه بگیرند می‌گفتند زن‌ها گواهینامه نگیرند.

وی با بیان اینکه هرچیزی ممکن است حواشی خوب یا بد داشته باشد گفت: هیچ وقت حاشیه یک موضوع نباید بروی حکم یک موضوع تاثیر بگذارد، همانطور که امام خمینی (س) در مورد شطرنج فتوا دادند. شطرنجی که حاشیه فاسد ندارد چرا باید حرام باشد؟ اگر حاشیه فاسد دارد خود آن فعل حرام است و خود بازی به عنوان ورزش فکری حرام نیست. بنابراین من اعتقاد دارم زن‌ها را نباید از حقوق شان محروم کرد.

فاضل میبدی در پایان تاکید کرد: اگر کسی نظرش این است که موتورسواری یا دوچرخه سواری زنان حرام است باید بر روی این فتوا تجدید نظر کند. ثانیا اگر فتوا حجت است فقط برای مقلدین حجت است و نه دیگرانی که از آن مرجع تقلید نمی‌کنند.

منبع: جماران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
این اتفاق در حالی رخ داده که ترکیه سالها تلاش کرد تا آمریکا را وادار به کنار گذاشتن این پرونده کند. همچنین اخیرا فاش شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز پیشتر شخصا تلاش کرده بود تا وزارت دادگستری آمریکا به ترکیه برای رسیدن به هدفش در این پرونده کمک کند. بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی منتشر شده از سوی دفتر دادستانی ناحیه جنوبی نیویورک، پرونده مربوط به هالک‌بانک در سال ۲۰۱۲ و زمانی است که این بانک تلاش می‌کرده تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «تضعیف کند». مهمت هاکان آتیلا، از مدیران سابق هالک بانک ترکیه در ماه مه ۲۰۱۸ به اتهام ادعایی کمک به دور زدن تحریم‌های ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شد. نیویورک تایمز گزارش داده که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک سال گذشته بارها پرونده هالک‌بانک را با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مطرح و آمریکا را ترغیب کرده بود دست به اقدامات بیشتری علیه این بانک نزند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین18 ساعت قبل
سرمربی تیم کشتی فرنگی رعد پدافند خوزستان: پیام خوزستان - اهواز - سرمربی تیم کشتی فرنگی رعد پدافند خوزستان گفت: رقابت با کشتی‌گیران خوزستانی آن هم در اهواز کار سختی است و ما از این بابت بدشانس بودیم. به گزارش ایرنا مجید رمضانی چهارشنبه پس ازشکست برابر دانشگاه آزاد خوزستان اظهار داشت: در این رقابت‌ها از یک سری کشتی‌گیران جوان و سرباز استفاده کردیم تا آنها را محک بزنیم. به خوبی می‌دانیم که خوزستان قطب کشتی فرنگی کشور است لذا از بازیکنان این استان در تیم خود استفاده کردیم. وی در خصوص کشتی‌گیران خوزستانی گفت: سطح مسابقات انتخابی در خوزستان همچون مسابقات قهرمانی کشور است لذا باید بپذیریم که رقابت با کشتی‌گیران مطرح استان سخت است، با این وجود ناامید نمی‌شویم و کار خود را دنبال می‌کنیم. دیدار تیم‌های دانشگاه آزاد و رعد پدافند نوشهر با برتری هشت بر ۲ دانشگاه آزاد به پایان رسید.
ایلناایلنا1 روز قبل
مقام‌های واشنگتن مدعی حمله سایبری به سخت‌افزارهای ایران شدند. این مقام‌ها که نخواستند نامشان فاش شود، ادعا کردند که این عملیات سایبری در اواخر ماه سپتامبر اتفاق افتاده و هدف آن مقابله با تبلیغات ایران در این زمینه بوده است. یکی از این مقام‌ها در اظهاراتی بی‌اساس بدون ارائه هیچ‌گونه مدرکی مدعی شد که این حمله سایبری بر سخت افزارهای فیزیکی تأثیر گذاشته است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. این اتفاق در صورتی که واقعیت داشته باشد نشان می‌دهد که چگونه دولت دونالد ترامپ سعی در مقابله با ایران بدون وارد شدن به یک درگیری گسترده دارد. ایالات متحده، عربستان سعودی، انگلیس، فرانسه و آلمان علنا در حمله به تاسیسات آرامکو ایران را مقصر دانستند این درحالی است که بارها ایران این مساله را رد کرده است و گروه انصارالله در یمن مسئولیت این مسئولیت را برعهده گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر