حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دنیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ
حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دنیا

حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دنیا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
منصور غلامی، وزیر علوم، بر حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی های زبان و ادبیات فارسی در دنیا تاکید کرد و گفت: بر این اساس در همان زمان ما جلسه‌ای را با وزارت امور خارجه و با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم و همه آنها برای حمایت از این کرسی‌ها اعلام آمادگی کردند.

اعتمادآنلاین| منصور غلامی، وزیر علوم، در آئین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان که امروز در وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه برنامه و اهداف کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی باید پیگیری شود اما هدف اصلی نباید گم شود، گفت: بهتر است اعزام‌ها با هدف انجام شود، در این راستا باید کرسی‌هایی که قبلا جای خود را پیدا کرده‌اند، در اولویت اعلام اساتید زبان و ادبیات فارسی قرار گیرند. اگر می‌خواهید هسته جدید در زمینه زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور ایجاد کنید، برای آن طرح داشته باشید.

وی همچنین ادامه داد: بهتر است بحث‌های اجرایی و بحث‌های علمی و برنامه‌ای را از هم جدا کنید. شرایطی که در حوزه زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور در سال گذشته اتفاق افتاد، به دلیل وجود نگرانی‌هایی از مبادلات بین‌المللی بود که به این بحث تسری یافت.

غلامی با اشاره به اینکه برنامه ما، حمایت گسترده از کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور است، افزود: بر این اساس در همان زمان ما جلسه‌ای را با وزارت امور خارجه و با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم و همه آنها برای حمایت از این کرسی‌ها اعلام آمادگی کردند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به قول مساعدت نوبخت برای تأمین منابع مالی این کرسی‌ها گفت: بخش قابل توجهی از منابع مالی کرسی‌ها محقق شده و مابقی آن نیز به زودی محقق می‌شود. در این زمینه بانک مرکزی نیز همکاری خوبی داشتند البته ما به کمک وزارت امور خارجه نیاز داریم تا همکارانمان با آسایش‌خاطر بتوانند در خارج از کشور در کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی فعالیت کنند.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: اگر منابع ما در این زمینه افزایش پیدا کند، میزان مبلغ پرداختی اساتید کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور نیز در ماه‌های آینده افزایش پیدا می‌کند.

غلامی بار دیگر با تأکید بر اینکه باید برای گسترش کرسی زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور برنامه داشته باشید، تصریح کرد: نباید یک مشکل، ما را از موضع خودمان پایین‌تر بکشاند بلکه ما باید دوباره این جایگاه را به دست بیاوریم.

وی به سامانه اساتید زبان فارسی خارج از کشور اشاره کرد و گفت: تدوین سامانه برای این اساتید حتی می‌تواند به یک شبکه علمی در جهان تبدیل شود و استفاده از این ظرفیت‌ها نباید فراموش شود. همچنین باید در این‌گونه ارتباطات، از تکنولوژی و نوگرایی استفاده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: آموزش زبان ابزاری است که سبب اثرگذاری بیشتر در جهان می‌شود. ما وقتی در برخی از کشورهای منطقه حضور پیدا می‌کنیم، شاهد خواهیم بود که مانند گذشته مراسم شعرخوانی برقرار است و حرف‌های خود را با گفتن شعر آغاز می‌کنند ولی متأسفانه ادبیات در جامعه ما دگرگون شده است و این موضوع فقط مختص کشور ما نبوده بلکه انگلیسی‌ها و فرانسوی‌زبان‌ها نیز از ادبیاتی که نسل جوان به کار می‌برند، نگران هستند.

وزیر علوم با بیان اینکه در سال‌های اخیر پیامک‌ها به ادبیات ما آسیب زده است، گفت: ما باید برای حفظ و جایگاه زبان فارسی تلاش کنیم و از وزارت آموزش و پرورش بخواهیم دانش‌آموزان را بیشتر با ادبیات فارسی آشنا کنند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا1 روز قبل
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حجت‌الله بنیادی پژوهشگر مسائل آموزش‌وپرورش در مطلبی با عنوان «مصوبات تأمل برانگیز» به بررسی مصوبات اخیر مجلس در حوزه آموزش‌وپرورش پرداخته است. استقرار نظام پرداخت‌ها بر اساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان. استقرار نظام ارزیابی و سنجش صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای معلمان مبتنی بر شاخص‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تربیتی برای ارتقاء. از دیگر مصوبات اخیر مجلس، ایجاد تکلیف مبنی بر فروش املاک مازاد آموزش و پرورش است. متأسفانه پس از گذشت ۸ سال از تعیین این راهکار هوشمندانه برای ساخت و ساز مدارس، هنوز این نظام اجرایی نشده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علی اللهیار ترکمن گفت: برنامه‌های مشخصی در بخش‌های مختلف درمانی، رفاهی و اقامتی برای فرهنگیان در حال اجراست، در مجموعه وزارت آموزش و پرورش توجه به این مسائل در اولویت است. وی ادامه داد: با نگاه ویژه به آموزش و پرورش و تبیین جایگاه آن به عنوان اولویت اصلی جامعه، گام‌های موثری را می‌توان برای حل مشکلات و هموار کردن مسیر توسعه دستگاه تعلیم و تربیت برداشت. معاون برنامه‌ریزی و توسعه منایع وزارت آموزش و پرورش به لایحه بودجه ۹۹ اشاره کرد و گفت: اجرای سند تحول بنیادین و تأمین معیشت فرهنگیان محورهای اصلی بودجه آموزش و پرورش در سال آتی است‌. اللهیار ترکمن به رتبه‌بندی معلمان هم اشاره کرد و افزود: لایحه رتبه‌بندی در کمیسیون اجتماعی تصویب و نهایی شده و به زودی در صحن دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا به مجلس ارائه شود.

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر