چرا امریکا ایران را متهم می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
چرا امریکا ایران را متهم می‌کند

چرا امریکا ایران را متهم می‌کند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
تحمیل قرار دادهای جدید نظامی برای فروش تجهیزات بیشتر به گاوهای شیرده منطقه، یکی دیگر از دلایل فرافکنی امریکااست.

به گزارش مشرق، «عباس حاجی نجاری» در یادداشت روزنامه «جوان نوشت:

در گرماگرم تشدید تنش‌های منطقه‌ای در اواخر تیرماه گذشته زمانی‌که متحدان اصلی امریکا در منطقه یعنی امارات و عربستان در برابر مقاومت مردم یمن ناتوان شده و احتمال تسلیم و فروپاشی رژیم‌های آن‌ها در برابر تشدید حملات انصار الله متصور بود، کاخ سفید پس از عقب نشینی ظاهری اماراتی‌ها در برابر مقاومت مردم یمن واعلام خروج نیروهای‌شان از این کشور، برای تقویت روحیه سعودی‌ها و حفظ رژیم متزلزل آل سعود در برابر مقاومت مردم یمن ۵۰۰ نیروی نظامی ورزیده امریکایی را با پیشرفته‌ترین تجهیزات ضد هوایی به عربستان اعزام و با برنامه‌ریزی برای فعال‌سازی مجدد پایگاه هوایی «شاهزاده سلطان» واقع در شرق ریاض، کوشید تا ضمن تقویت روحیه رژیم متزلزل آل سعود، توان این رژیم را در برابر عملیات پهپادی رو به گسترش مقاومت یمن تقویت و به زعم خود از ادامه وتکرار عملیات پهپادی و موشکی انصارالله علیه امکانات وتأسیسات امریکایی و رژیم سعودی در عربستان ومنطقه جلوگیری کند.

در همان زمان خبرگزاری ان‌بی‌سی امریکا در گزارشی از این اعزام می‌نویسد: روز شنبه ۲۹ تیر ماه ۵۰۰ نیروی جدید امریکایی به خاک عربستان اعزام شده‌اند؛ امریکایی‌ها تأکید کرده‌اند استقرار نیروها به درخواست پادشاهی سعودی صورت گرفته و سعودی‌ها قرار است بخشی از هزینه‌ها را نیز پرداخت کنند. فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعزام نیروها به عربستان به درخواست رهبران سعودی و در سایه بحران‌های منطقه‌ای صورت می‌پذیرد. در همین حال، شبکه «ان بی‌سی» افزود که عربستان با پرداخت بخشی از هزینه‌های نیروهای امریکایی مستقر در این کشور موافقت کرده است و طبق گزارش نیوزویک، قرار است ۵۰۰ نیرو، جنگنده‌های اف-۲۲ و دیگر هواپیماهای امریکایی تا اوت (مرداد) پیش رو در عربستان مستقر شوند.

پایگاه خبری العربی الجدید هم در همان روز در یادداشتی، اعلام کرد که میزبانی عربستان از نیروهای امریکایی سؤالات جدی در خصوص میزان توانایی نظامی دولت سعودی که «به آن افتخار می‌کند» ایجاد کرده است؛ به خصوص اینکه پس از گذشت بیش از چهار سال از جنگ یمن سعودی‌ها نتوانسته‌اند به این جنگ خاتمه دهند و دستاوردی را از آن خود کنند. العربی الجدید در ادامه نوشته تصمیم عربستان برای درخواست از امریکا جهت استقرار نیروهایش در خاک این کشور پس از سال ۲۰۰۳ ضربه سنگینی به تصویری زد که سعودی‌ها تلاش داشتند در سال‌های گذشته از خود نشان دهند؛ تصویری که مدعی بود عربستان قدرت بزرگ نظامی در منطقه است و اکنون مشخص شده است که ریاض قدرت نظامی یا فناوری لازم برای دفاع از خود را در هرگونه جنگ احتمالی (مثلا) با ایران ندارد و تمامی این‌ها در حالی است که محمد بن سلمان میلیاردها دلار برای خرید سلاح از امریکا امضا کرده است. العربی الجدید در پایان تأکید کرده، حضور نیروهای امریکایی در عربستان آبروی سعودی‌ها را برد.

اگرچه ضرورت ادامه حضور نیروهای نظامی امریکا در منطقه پس از اسقاط پهپاد شان توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شدت زیر سؤال رفته بود، اما عملیات هوشمندانه و کم‌نظیر مقاومت یمن در حمله به پالایشگاه‌های شرکت امریکایی آرامکو که به قطع نیمی از صادرات نفت رژیم سعودی انجامید، در عین اثبات ناتوانی تجهیزات مدرن ارتش امریکا در برابر مقاومت مردمی یمن بار دیگر ضرورت ادامه حضور نیروهای نظامی امریکایی‌ها در منطقه را که قادر به تأمین امنیت منافع خود در منطقه نیستند زیر سؤال برده است. فرافکنی امریکا و رژیم آل سعود در متهم سازی دیگران در حمله به پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو ضمن اذعان به ناتوانی سیستم‌های پدافندی امریکایی‌ها در حمایت از تأسیسات خودشان که با گران‌ترین قیمت به شیخ نشین‌های مفلوک خلیج‌فارس تحمیل کرده‌اند در روزهای اخیر قابل توجه است:

آغازگر این خط، توئیتی بود که پمپئو منتشر کرد. پمپئو که چندی پیش گفت هنگام ریاست بر سیا دوره‌های «دروغگویی» و «فریبکاری» را گذرانده، بدون هرگونه مدرکی، مدعی شد ایران عامل نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی بوده است. وزیرخارجه امریکا در ادامه این توئیت نوشته: «ما از همه ملل می‌خواهیم که یک صدا رفتار ایران را محکوم کنند. همزمان امریکا به کمک متحدانش تلاش خواهد کرد که عرضه انرژی در جهان صدمه نبیند و ایران را به پاسخگویی در برابر پرخاشگری‌هایش وادارد.» در پی پمپئو، لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه ایالات متحده، خواستار حمله نظامی امریکا به تأسیسات نفتی ایران به تلافی حملات حوثی‌ها (انصارالله) به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا هم شامگاه یک‌شنبه به وقت محلی در یک پیام توئیتری نوشته بود: «به تأسیسات عرضه نفت عربستان سعودی حمله شده است. دلایلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می‌شناسیم، بسته به تأیید [این‌که عامل حملات کیست] آماده اقدام شلیک هستیم.» در این میان رسانه‌های امریکایی نیز هرکدام کوشیدند منشأیی برای پهپادها بیابند، اما به مرور که نتوانستند مدرکی برای ادعاهای خود ارائه دهند، عقب نشسته و نهایتا روز سه شنبه ترامپ در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اینکه ایران را مسئول حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان دانسته است، گفت: «من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده است که البته به‌نظر می‌رسد ایران پشت آن [حملات] باشد ولی با این لحنی که شما گفتید، نگفته‌ام.» او در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد احتمال جنگ با ایران گفت: «به‌دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم، اما در صورت درگیری بهترین ارتش دنیا و پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار داریم.»

ترامپ مجددا با شانه خالی کردن نسبت به تعهدی که امریکا به دفاع از سعودی‌ها داده است با ادعای اینکه این پالایشگاه‌ها مربوط به سعودی هاست وامریکا به نفت وگاز منطقه نیاز ندارد می‌گوید: «من به سعودی‌ها قولی ندادم ولی باید بنشینیم و با آن‌ها صحبت کنیم.» وی تأکید کرد، این حمله‌ای بود که به عربستان شده و هدفش امریکا نبوده است، وی با این حال گفت: «اکنون که به آن‌ها حمله شده، به عربستان کمک می‌کنم البته همانطور که آن‌ها می‌دانند من دنبال وارد شدن به یک منازعه جدید نیستم … عجله‌ای نداریم و خیلی زود است که بگویم چه می‌کنیم.» رئیس جمهوری امریکا با تأکید بر این موضوع که بهترین تسلیحات دنیا را دارند و از هر کشوری در دنیا قدرتمندتر هستند، افزود: «قطعا می‌خواهیم از درگیری اجتناب کنیم. متناسب با نتیجه‌ای که به دست بیاید ممکن است پیام خیلی قوی داشته باشم یا اصلا پیامی نداشته باشم.»

در سال‌های اخیر و در تجاوز نزدیک به پنج ساله متجاوزان سعودی و اماراتی و متحدان فرامنطقه‌ای آن‌ها نظیر امریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس علیه مردم یمن، به رغم محاصره همه جانبه این کشور وانجام وحشیانه‌ترین بمباران‌ها و عملیات نظامی علیه مردم بی دفاع یمن در کنار سکوت و همراهی سازمان ملل ودیگر نهادهای بین المللی، ناتوانی و عجز ابزار پیشرفته نظامی غرب ومزدوران اجیر شده آن‌ها در برابر رزمندگانی که مبتنی بر ایمان اعتقاد به ارزش‌های دینی و فرهنگ عاشورایی در برابر جبهه متجاوزان ایستاده‌اند، آشکار و در نقطه مقابل قابلیت و کارآمدی و ظرفیت و توان نیروهای مقاومت را اثبات کرد. اما فرافکنی امریکایی‌ها وسعودی‌ها دلایل دیگری نیز دارد، از جمله:

۱-شکست امریکایی‌ها وسعودی‌ها به رغم اعزام نیروهای جدید وتجهیزات پیشرفته نظامی برای رصد ورهگیری ومقابله با پهپادها و موشک‌های مقاومت یمن، بسیار گران تمام شده است، بنابراین تلاش دارند با متهم کردن ایران، در عین پاسخ دادن به این سؤال که چرا نمی‌توانند انصارالله را که از همه سو محاصره شده وتحت تحریم است فرار کنند، دشمن مقابل را ایران جلوه دهند.

۲-طرح اتهاماتی نظیر اینکه حملات موشکی ویا … بوده، باهدف سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های سیستم‌های ضدهوایی و گنبد آهنینی است که امریکایی‌ها بر کشورهای جهان وبه ویژه تحمیل کرده‌اند. سیستم‌هایی که بعد از اثبات ناکارآمدی در برابر موشک‌های مقاومت فلسطین وحزب‌الله، این بار عجز آن در برابر موشک‌ها وپهپادهای انصارالله نیز ثابت گردیده است.

۳-تحمیل قرار دادهای جدید نظامی برای فروش تجهیزات بیشتر به گاوهای شیرده منطقه، یکی دیگر از دلایل فرافکنی امریکااست، نکته‌ای که ترامپ بارها برآن تأکید وگفته است امریکا به نفت وگاز منطقه نیاز ندارد وآن‌ها باید خود هزینه تأمین امنیت‌شان را بپردازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
سفر محرمانه «طحنون» به تهران و دیدار با مقامات ایرانی بلندپایه‌ترین جلساتی است که بین طرفین پس از بحران‌های چند سال اخیر تشکیل شده است. اعتمادآنلاین| «میدل ایست‌آی» نوشت: «طحنون بن زائد» مشاور امینت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد طی سفری محرمانه، ۴۸ ساعت اخیر را به منظور کاهش بحران در خلیج فارس در تهران گذرانده است. در ادامه این مطلب آمده است: سفر محرمانه طحنون به تهران و دیدار با مقامات ایرانی بلندپایه‌ترین جلساتی است که بین طرفین پس از بحران‌های چندسال اخیر تشکیل شده است. این سفر پس از چندین نشانه و سگینال امارات متحده عربی و نرم شدن مواضع ابوظبی در قبال تهران پس از انفجارهای فجیره اتفاق می‌افتد. این سفر در میانه تلاش‌های پشت پرده برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان اتفاق افتاده است.

ترامپ، هفت‌تیرکش و بزن‌بهادر + فیلم

ایسناایسنا22 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این ویدیو، منتقدان ترامپ و اعضای رسانه‌های خبری همچون اهالی کلیسا به تصویر کشیده شده‌اند که در حال فرار از دست دیوانگی نفرت‌انگیز او هستند. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، این فیلم اخیرا در کنفرانس «اولویت آمریکایی‌» در تفرجگاه دورال میامی ترامپ به نمایش درآمد. ما از خشونت چشم‌پوشی نمی‌کنیم.» صحنه این خشونت‌ها «کلیسای اخبار جعلی» است؛ اشاره‌ای آشنا به سخنان دونالد ترامپ علیه مطالب و سازمان‌های خبری که از نظر او اخبار جعلی هستند. در این ویدیو تصویر سر ترامپ روی هیکل یک قاتل کار شده است که به صورت مردم شلیک می‌کند یا آن‌ها را هدف ضرب و شتم قرار می‌دهد. سی‌ان‌ان، واشنگتن پست، بی‌بی‌سی، پی‌بی‌اس، ان‌بی‌سی و پولیتیکو جزو رسانه‌های خبری هستند که قربانی این خشونت ساختگی ترامپ می‌شوند.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از توصیف کردن عربستان به «گاو شیرده» این بار در جمع انتخاباتی در حضور گسترده‌ای از هوادارانش ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی را مسخره کرد. به گزارش ایسنا، ‌ به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به سبک کارتونی که نوعی مسخره کردن ملک سلمان، پادشاه سعودی بود لحن او را تقلید کرد. او با مسخره قصه تماس تلفنی بین خودش با پادشاه عربستان را در پی به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنون پایتخت رژیم صهیونیستی روایت کرد. ترامپ تلاش کرد اینگونه القا کند که رهبران عرب افراد تیزهوش و بافراستی نیستند. ترامپ در مناسبت‌های جداگانه‌ای افشا کرد که قبل از اعلام به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رهبران عرب را نادیده گرفت و به بهانه‌های مختلف از تماس‌های تلفنی‌شان طفره رفت که از جمله آنها ملک سلمان بود.
تابناکتابناک23 ساعت قبل
یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است. همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند تا با تلاشهای ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آنها تمجید کرد. قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، نیروهای امنیتی عراق موفق شدند یک طرح تروریستی علیه زائران اربعین حسینی (ع) را در شرق سامرا خنثی کنند. بر اساس این گزارش، ستاد فرماندهی عملیات سامرا موفق به کشف و خنثی سازی طرح تروریست‌های داعش برای حمله به زائران اربعین حسینی (ع) در منطقه السیفونه سامرا شدند. این بیانیه می‌افزاید که در این عملیات اطلاعاتی پلیسی، دو تروریستی انتحاری به هلاکت رسیدند و کمربندهای انفجاری آنان و چهار بمب محلی ساز دیگر کشف و ضبط شد.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های هندی روز دوشنبه (امروز) از وقوع انفجار و فروریختن ساختمانی دو طبقه در شهر «محمدآباد» ایالت «اوتار پرادش» واقع در شمال شرقی هند خبر دادند. به نوشته پایگاه «ایندیا تودی»، پلیس می‌گوید در این حادثه دستکم ۱۲ نفر کشته و ۱۵ نفر هم زخمی شده‌اند. ۶ نفر از زخمی‌ها به بیمارستان منتقل شده‌اند. به گفته مقام‌های محلی، این حادثه بر اثر آتش‌سوزی در یکی از واحدهای این ساختمان و پس از آن انفجار یک کپسول گاز رخ داده است. تعدادی از کشته‌ها و مجروحان این حادثه افرادی هستند که بعد از آغاز آتش‌سوزی، برای خاموش کردن آتش و امدادرسانی به ساکنان وارد ساختمان شده بودند.

نظرها

اخبار بیشتر