ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت

ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت

مهرخبرگزاری مهر |
بازگشت یک جاسوس آمریکایی اسرائیلی به لبنان و تلاش واشنگتن برای آزادسازی وی به مسأله ای جنجال برانگیز تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: هنوز خبر شناسایی و بازداشت یک افسر عراقی به اتهام جاسوسی برای آمریکا علیه نیروهای حشد شعبی و اقدام وی در خصوص لو دادن مواضع نیروهای بسیج مردمی در عراق از یادها پاک نشده که به تازگی پرونده بازگشت یک جاسوس اسرائیلی تبعه آمریکا به لبنان بعد از ۱۹ سال خبر ساز شده است.

ماجرا از این قرار است که عامر الفاخوری فرمانده نظامی زندان مخوف و مشهور «خیام» در زمان اشغالگری رژیم صهیونیستی در لبنان، به این کشور بازگشت. الفاخوری چند روز پیش از طریق فرودگاه رفیق حریری وارد بیروت شد.

پلیس فرودگاه بیروت در بدو ورود الفاخوری با گذرنامه آمریکایی، متوجه می‌شود وی تحت تعقیب است اما پس از بررسی مشخص می‌شود، دستور توقیف او لغو شده و علاوه بر آن احکام توقیف غیر قضایی صادره از سوی ارتش نیز پس گرفته شده است. این در حالیست که حکم الفاخوری ۱۵ سال زندان با اعمال شاقه بود. در این شرایط پلیس فرودگاه بیروت نتوانست بدون حکم قضایی مانع ورود الفاخوری شود.

بعد از آن بود که دادگاه نظامی لبنان روز سه شنبه طی جلسه‌ای حکم رسمی بازداشت «عامر الیاس فاخوری» جاسوس اسرائیلی ملقب به «قصاب بازداشتگاه الخیام» را صادر کرد. آمریکا نیز در این خصوص بیکار ننشسته و هیأتی را از سوی سفارت این کشور به دادگاه نظامی اعزام کرد اما این هیأت اجازه ورود پیدا نکرد.

طبق اعلام اداره کل امنیت عمومی لبنان، فاخوری پیشتر در آمریکا متواری شده بود که پس از بازگشت به لبنان، در جریان عملیات اطلاعاتی بازداشت شد.

ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت - 6

فاخوری در اعترافات خود گفته است که در سال ۲۰۰۰ پس از فرار به فلسطین اشغالی، شناسنامه و گذرنامه اسرائیلی دریافت کرده و پس از آن اراضی اشغالی فلسطین را ترک کرده است.

فاخوری معروف به «قصاب الخیام» در اواخر دهه هفتاد در جنوب لبنان مسئول بازداشتگاه الخیام بود و با همکاری با رژیم صهیونیستی، نقش زیادی در شکنجه زندانیان در این بازداشتگاه که عمدتا از جنوب لبنان بودند، داشت.

آمریکا که همواره برای آزاد کردن جاسوسی‌های خود و جاسوسی‌های رژیم صهیونیستی در کشورهای مختلف از اهرم اعمال فشار بر دولتها استفاده می‌کند اینک نیز برای آزاد سازی این جاسوس اسرائیلی وارد عمل شده است. گزارش‌های رسانه‌ای بیانگر آن است که برخی اعضای کنگره آمریکا تماس‌های تهدید آمیزی با مسؤولان لبنانی داشته‌اند.

آمریکایی‌ها پا را از این حد فراتر گذاشته‌اند؛ به طوریکه وکلای آمریکایی پیام‌های تهدیدآمیز برای وزرای لبنان فرستاده‌اند و هشدار داده‌اند که پرونده الفاخوری در دست اعضای کنگره است.

بازگشت الفاخوری به لبنان باعث شده تا خشم مردم این کشور شعله ور شود. لبنانی‌ها خواهان محاکمه وی هستند. تاکید لبنانی‌ها بر لزوم محاکمه این جاسوس اسرائیلی باعث شده تا واشنگتن بیش از پیش نسبت به سرنوشت وی نگران شود تا جایی که فشار آمریکا فقط بر مقامات سفارت و تحت عنوان «حمایت از شهروند آمریکایی» محدود نمانده است بلکه برخی اعضای کنگره نیز در این خصوص دست به تحرکاتی زده‌اند به این ترتیب که به بهانه اینکه الفاخوری به عنوان یک شهروند آمریکایی وارد لبنان شده است، در تماس با مقامات لبنانی آزادی وی را خواستار شده‌ و اعلام کردند آنچه به وی نسبت داده می‌شود با گذشت زمان از بین رفته است.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

این فشارهای آمریکا در حالی صورت میگیرد که مقامات سیاسی لبنان از جمله جبران باسیل وزیر خارجه و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور بر ضرورت محاکمه جاسوس مذکور تاکید کرده‌اند.

در این بین حزب الله لبنان با موضع گیری در قبال پرونده این جاسوس اعلام کرد که جرایم، کشتارها و شکنجه اسرا نمی‌تواند با گذشت زمان محو شود. در همین خصوص رئیس شورای اجرایی حزب‌الله با طرح سوالی درباره نقشه‌ای که الفاخوری با ارائه تابعیت آمریکایی خود قصد اجرای آن را دارد، خواستار تعیین اشد مجازات برای چنین مجرمانی شد به ویژه که این افراد هنوز با دشمن اسرائیلی در ارتباط هستند.

در این بین، منابع سیاسی در لبنان از مداخله برخی طرف‌های سیاسی و قضایی این کشور در پرونده مزدور اسرائیلی نگرانند و احتمال می‌دهند یک توطئه آمریکایی برای بازگرداندن جاسوس‌های رژیم صهیونیستی به لبنان به منظور اعمال فشار علیه مقاومت در کار باشد.

ماجرای بازگشت جاسوس آمریکایی به لبنان/ لزوم هوشیاری مقاومت - 16

مسأله‌ای در اینجا مطرح می‌شود این است که الفاخوری بعد از گذشت ۱۹ سال به لبنان بازگشته و پرونده‌های وی مشمول گذر زمان شده و همین مسأله باعث شعله ور شدن خشم لبنانی‌ها شده است. به همین دلیل نیز حزب الله به تازگی خواستار اصلاح قوانینی شد که به این مزدوران اجازه بازگشت و فعالیت در این کشور را می‌دهد.

به نظر می‌رسد برخی افراد در حذف نام وی از لیست افراد تحت پیگرد در لبنان دست داشته‌اند. اگر بخواهیم خوش بینانه در خصوص عملکرد نیروهای امنیتی لبنان نظر بدهیم باید بگوییم که آمریکا به دنبال زمینه چینی برای بازگرداندن جاسوس‌ها به لبنان است. الفاخوری هفته گذشته به راحتی از طریق فرودگاه بین المللی رفیق حریری وارد بیروت شد؛ خبر ورود او اعتراض و تحصن خانواده شهدا و اسیران بازداشتگاه الخیام را به دنبال داشت.

واشنگتن همواره از حربه شهروند آمریکایی بودن سوء استفاده می‌کند و انتظار دارد اشخاصی که تابعیت آمریکا را دارند آزادانه در هر کشوری به هر اقدامی که می‌خواهند دست بزنند و حق محاکمه آنها در آن کشورها زیر پاگذاشته شود؛ همین مسأله در خصوص جاسوس‌های آمریکا در ایران نیز صدق می‌کند. نیروهای اطلاعاتی ایران همواره با هوشیاری، تعداد زیادی از این جاسوس‌ها را دستگیر کرده‌اند و دولت آمریکا هر بار به بهانه‌های مختلف از جمله اینکه این افراد تابعیت آمریکا دارند و یا اینکه حقوق بشر زیر پاگذاشته شده خواهان آزادی آنها شده است.

آمریکایی‌ها در خصوص پرونده جاسوسی محمود الفلاحی افسر عراقی مذکور نیز کارشکنی کردند به طوریکه فشارهای آمریکا اعلام نتایج تحقیق درباره الفلاحی را که متهم به جاسوسی برای سازمان سیا و دادن اطلاعات و مختصات مناطق حشد شعبی عراق به آمریکایی هاست به تعویق انداخته است.

در هر صورت باید گفت که رسوایی جاسوسی آمریکا علیه کشورهای منطقه دیگر امروزه در میان افکار عمومی به مسأله‌ای روشن و آشکار تبدیل شده؛ مسأله‌ای که با اعمال فشار واشنگتن برای آزاد سازی این جاسوس‌ها ادامه پیدا میکند. در خصوص لبنان نیز باید گفت که نیروهای مقاومت در این کشور باید نسبت به توطئه آمریکا در خصوص بازگرداندن جاسوس‌ها به آن هوشیار باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری14 ساعت قبل

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف13 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری17 ساعت قبل

ویدئو / نشست مطبوعاتی حسن روحانی و نخست وزیر پاکستان در سعدآباد

ایسناایسنا1 روز قبل
صبح امروز- ۲۱ مهرماه - عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری در مجموعه سعد آباد دیدار کرد. مقامات پاکستانی پیش از این اعلام کرده بودند که هدف سفر عمران خان میانجیگری میان ایران و عربستان است. روحانی در این دیدار اظهارکرد که «ایران و پاکستان بر این نکته تأکید دارند که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌وگو میان کشورها مسائل کنونی را به حل و فصل نهایی رساند.» نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد که «معتقدیم باید با مذاکره مشکلات حل شود و به جنگ منتهی نشود.»

نظرها

اخبار بیشتر