مردی که ۴۱ سال است خون می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
مردی که ۴۱ سال است خون می‌دهد

مردی که ۴۱ سال است خون می‌دهد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یکی از رکوردداران اهدای خون و جزو اهداکنندگان مستمر است؛ ۱۹ بهمن ۵۷ بود و ۱۴ سال سن داشت؛ زورش به نظامیان شاه نرسید، اما به بیمارستان رفت تا خون بدهد و هموطنان زخم‌خورده‌اش را نجات دهد و این ماجرا همچنان ادامه دارد...

به گزارش ایسنا، مهندس علیرضا خونانی - یکی از رکورداران اهدای خون در کشور و از اهداکنندگان مستمر خون، گفت: من ۵۵ سالم است و ۴۱ سال است که تجربه اهدای خون دارم. به‌طوری که تاکنون ۱۵۹ بار خون اهدا کرده‌ام و اگر خدا بخواهد باز هم این اقدام را انجام خواهم داد.

این اهداکننده مستمر خون گفت: در شرایط متعارف آقایان می‌توانند در سال چهار بار خون اهدا کنند. یعنی به ازای هر سه ماه، یکبار. برای خانم‌ها این برعکس است و در سال می‌توانند سه بار خون اهدا کنند؛ یعنی به ازای هر چهار ماه یکبار.

وی درباره تجربه اهدای خون خود، افزود: اولین باری که خون اهدا کردم، ۱۴ سالم بود. در آن زمان در شرایط ویژه‌ای در کشور قرار داشتیم. اولین باری که خون اهدا کردم، روز ۱۹ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ بود که روزهای اوج درگیری‌های خیابانی بود. من یک جوان ۱۴ ساله بودم و زورم هم به کسی نمی‌رسید. منزل ما نیز نزدیک یک بیمارستان بود و دقیقا محل جایی بود که اوج درگیری‌های خیابانی در آنجا قرار داشت. به همین دلیل هم بیمارستان از بلندگو برای مجروحان طلب خون می‌کرد.

خونانی ادامه داد: من اولین کاری که کردم رفتم و با اصرار خون اهدا کردم. این اولین تجربه‌ام در اهدای خون بود. جالب است که یک جوان ۱۴ ساله بودم و هنوز بالغ نشده بودم، اما وقتی که خون اهدا کردم، به جای اینکه احساس ضعف داشته باشم، احساس شور و شعف داشتم. انگیزه خودباوری من در سن ۱۴ سالگی با اهدای اولین خونم شروع شد. وقتی از بیمارستان بیرون آمدم، احساس کردم قدم خیلی بلند است و زورم به همه نظامیان می‌رسد. تا امروز هم این انگیزه خودباوری نه‌تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

این اهداکننده مستمر خون که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: باید توجه کرد که کسانی که تجربه اهدای خون دارند، می‌توانند تا ۶۵ سالگی اهدای خون را ادامه دهند. من هم از آنجایی که اهداکننده مستمر هستم می‌توانم این اقدام را انجام دهم.

وی همچنین گفت: در من به عنوان اهداکننده خون نه‌تنها تاکنون ضعفی اتفاق نیفتاده است، بلکه احساس می‌کنم از نظر سلامتی، شکلی و بدنی، هنوز پیر نشده‌ام و موهایم سفید نشده است، فکر می‌کنم به دلیل انجام این امر خداپسندانه بوده است. اهدای خون می‌تواند شرایط یک بازسازی را در بدن آغاز کند که در شرایط عادی این بازسازی کمتر است. به عنوان مثال می‌تواند غلظت خون را که یک معضل در شهرهای بزرگ است، کنترل کند. بنابراین به همه کسانی که شرایط اهدای خون دارند، توصیه می‌کنم که اینکار را انجام دهند و قطعا به سلامت خودشان هم کمک می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در نتیجه مردم اطلاع پیدا می‌کنند که وزارت بهداشت در این زمینه حساس است و اطلاع رسانی می‌کند. وی ادامه داد: وزارت بهداشت از حضور کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در این اجلاس نهایت استفاده را می‌کند و جلسات مختلفی با حضور این دانشمندان جهانی برگزار می‌شود. کارشناسان بقیه کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی حاضر هستند و از این فرصت می‌توان به خوبی استفاده کرد. دکتر آسایی گفت: سیستم خانه‌های بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی اولیه ایران حتی در آمریکا هم الگوبرداری شده است و این مسائل را می‌توان به جهان نشان داد و جایگاه ایران را مطرح کرد. رییس کمیته فنی شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: در پایان این اجلاس، بیانیه‌ای با عنوان «بیانیه تهران» منتشر می‌شود که در تاریخ سازمان جهانی بهداشت ماندگار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر احمد المنظری با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با قدردانی از میزبانی خوب و مهمان نوازی ایران برای اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: سازمان بهداشت جهانی همیشه با طرف ایرانی در ارتباط بوده و دربسیاری از موارد کارهای بزرگی در زمینه بهداشت در ایران انجام شده است. رئیس منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: اگر تلاش‌های خود را متحد و تعاملاتمان را بیشتر کنیم قادر خواهیم بود تا سال ۲۰۲۳ بسیاری از انتظارات از نظام سلامت را برطرف کنیم و برای این منظور به چتر حمایتی نیاز داریم. قائم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این برنامه گفت: بر اساس ارزیابی سازمان جهانی بهداشت، ایران از نظر پوشش خدمات سلامت در سال ۲۰۱۸ نمره قبولی ۷۱ و هفت دهم از ۱۰۰ را گرفته است که از میانگین جهانی بالاتر است. دکتر ایرج حریرچی ادامه داد: پیش بینی رسمی سازمان جهانی بهداشت این است که ایران با تلاش‌های چند سال اخیر خود، ۴ سال دیگر با رسیدن به رقم ۸۰ درصد از نظر پوشش خدمات سلامت، کشور اول منطقه باشد. او با تشریح مفهوم پوشش خدمات سلامت گفت: سازمان جهانی بهداشت اقدامات ایران را در کاهش مرگ و میر، افزایش امید به زندگی در ۴۰ سال اخیر و حرکت چند سال اخیر کشورمان در قالب طرح تحول سلامت، ستود.
همشهریهمشهری1 روز قبل
سیستم ایمنی بدن، ابزار قدرتمندی برای کنترل مداوم تمام بدن و جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی است. اما سرطان حیله‌گر است و از روش‌های زیادی برای مخفی شدن از تیررس سلول‌های T همیشه هوشیار که در واقع پیاده‌نظام‌های سیستم ایمنی هستند، استفاده می‌کند. ابداع روش‌هایی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در زمینه جستجوی سلول‌های سرطانی در واقع درمان بالقوه‌ای برای بسیاری از انواع سرطان محسوب می‌شود. SLR۱۴ با فعال کردن ژن‌هایی که ویروس‌های خاموش را تشخیص می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را از وجود آنها مطلع می‌سازد، با ویروس‌های خاموش مبارزه می‌کند. محققان با توجه به اینکه نویدبخش بودن هر دو این روش‌ها در ایمنی درمانی سرطان، سرگرم انجام آزمایش‌های بالینی بر روی انسان هستند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت۲۴-پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در بررسی جدیدی دریافتند که مغز زنان نسبت به مغز مردان، دیرتر پیر می‌شودتأثیر زمان بر مغز زنان و مردان متفاوت است. مغز، مواد قندی را مورد استفاده قرار می‌دهد اما نحوه استفاده مغز از مواد قندی با افزایش سن تغییر می‌کند. پژوهشگران برای درک رابطه میان سن و متابولیسم مغز، یک الگوریتم یادگیری ماشینی را آموزش دادند و داده‌های مربوط به سن و متابولیسم مغز مردان را به آن منتقل کردند. سپس، داده‌های مربوط به متابولیسم مغز زنان را به الگوریتم وارد کردند تا سن مغز آنها با توجه به متابولیسم محاسبه شود. الگوریتم، سن مغز زنان را حدود ۳٫۸ سال جوان‌تر از سن شناسنامه‌ای آنها تشخیص داد.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
در زمان بارداری این نوع از استرس می‌تواند احتمال زایمان زودهنگام یا تولد نوزاد با وزن پایین را افزایش دهد. تاثیر استرس دوران بارداری بر جنسیت جنینمحققان آمریکایی اخیرا در مطالعات جدیدی دریافته‌اند که استرس در دوران بارداری می‌تواند حتی بر جنسیت جنین نیز تاثیر داشته باشد. بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، محققان آمریکایی با بیان اینکه استرس می‌تواند خود را به شکل‌های مختلف نشان دهد، اظهار داشتند: در این بررسی ۲۷ شاخص استرس روانی، جسمی و سبک زندگی ۱۸۷ زن باردار مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۱۷ درصد از این زنان به لحاظ روانی استرس داشتند. نتایج بررسی‌ها نشان داده است زنان بارداری که استرس روانی و جسمی را تجربه کرده بودند کمتر احتمال دارد صاحب فرزند پسر شوند.
انتخابانتخاب8 ساعت قبل
اما جالب است بدانید که بدن شما در صورت پیر شدن به شما هشدار می‌دهد که باید مراقب باشید. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی علائم به شما می‌گویند که علی رغم این که سن بالایی ندارید اما سن بدنتان از شما پیشی گرفته است. ریزش مو داریدبه نظر می‌رسد ریزش مو یک تهدید جدی برای سلامتی به نظر می‌رسد. البته گاهی ریزش مو به عللی مثل کمبود ویتامین، استفاده از برخی داروها، شیمی درمانی یا حتی استرس و افسردگی مرتبط است اما اگر بی دلیل ریزش مو دارید یا موهایتان نازک و سفید شده‌اند بهتر است بیشتر از ویتامین‌ها استفاده کنید و مراقب سلامتی خود باشید. چروک شدن پوستیکی از رایج‌ترین علامتهای پیر شدن پوست این است که پوستتان چروک شود.

نظرها

اخبار بیشتر