۷ قانون برای زنده ماندن در کوه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
۷ قانون برای زنده ماندن در کوه

۷ قانون برای زنده ماندن در کوه

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
هفت قانون برای زنده ماندن در کوه وجود دارد که بر اثر تجربه کوهنوردان به دست آمده و باید هر کوهنوردی قبل از صعود این نکات را یاد آوری کند.

به گزارش افکارنیوز،

لین نکته‌ای که باید هر کوه نورد بداند این است که هیچ کوهی کاملا ایمن نیست و برای صعود به کوه حتما باید آمادگی داشته باشید. هفت نکته‌ای که باید به آن در کوه توجه داشت در ادامه آمده است:

۱- همواره حرف آخر را خودتان در مورد امنیت بزنید

اخبار اجتماعی- در وضعیت خطرناک نباید به کسی اعتماد کنید. باید تمرین کنید که در تصمیم گیری قاطع باشید و در خصوص تجهیزات، اکسیژن و … خودتان تصمیم گیری کنید. هر مقدار که کوهنورد بی‌تجربه‌تر باشد، در اولین تلاش خود به ارتفاع بیشتری صعود خواهد کرد.

۲- مطیع هوا باشید

در صعود‌های طولانی بر خلاف پیش بینی شرایط خوب، هوای بد ممکن است به طور غیر منتظره‌ای رخ دهد. کوه می‌تواند آب و هوای خاص خود را ایجاد کند. پیش بینی خوب هوا بدون ایستگاه هواشناسی در قله غیرممکن است. برای پیش بینی‌های کلی سیستم هواشناسی به آن‌ها اعتماد کنید، اما همیشه به کوه توجه کنید. طناب‌های ثابت را در هر جای ممکن قرار دهید. قطب نما را بیاورید، چراغ امنیتی را در اردوگاه تهیه کنید. از هر راه ممکن خطر را به حداقل برسانید.

تغییر هوا اغلب سریع است. ممکن است هوا به قدری سرد شود که انگشتان دست و پای خود را حس نکنید؛ بنابراین سعی نکنید نا امید شوید و با همین هوای بد باید کنار بیایید.

۳- از طناب سالم استفاده کنید

در صعود عجله نکنید. قبل از صعود طناب‌های خود را چک کنید که پوسیده نباشد. تقریبا سالانه کوهنوردان به دلیل استفاده از طناب قدیمی در هیمالیا می‌میرند. پیچ طناب‌ها را همیشه بررسی کنید. با نفرات زیادی با یک طناب صعود نکنید. بیش از حد به طناب تکیه ندهید. از برآمدگی و پا‌های خود در صعود‌های شیب دار استفاده کنید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

۴- مایعات کافی بنوشید

مشکلات سلامتی در ارتفاعات بالا مانند سردرد، ورم، سرمازدگی، سردرگمی و مواردی از این دست در اغلب موارد با کمبود آب بدن و عدم وجود اکسیژن ارتباط دارد؛ بنابراین سعی کنید مایعات به مقدار کافی بنوشید تا دچار مشکلات پزشکی نشوید.

۵- خودتان را بشناسید

از چیزی جز خود ترس نداشته باشید. باید در مواقع اضطراری از خود شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید بهترین عملکرد خود را اعمال کنید. بسیاری از احساسات، واکنش‌ها و علائم عجیب و غریب در ارتفاع رخ می‌دهد. برای مثال بالا رفتن باعث می‌شود مغز شما اکسیژن کمتری داشته باشد و به این اکسیژن کم واکنش نشان دهد.

در شرایط خطرناک، همه ما واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهیم. برخی وحشت زده می‌شوند و برخی منطقی هستند. شما چه واکنشی نشان خواهید داد؟

۶- از وسایل اکسیژن و پزشکی کوهستان مطلع باشید

چه مقدار اکسیژن برای صعود مورد نیاز خواهد بود؟ این سوال مهمی است که باید قبل از صعود به آن جواب دهید. همچنین باید نکات پزشکی مهم را بدانید تا در صورت نیاز از آن‌ها بهره بگیرید.

۷- دوری از نقاط بهمن خیز

از مناطق بهمن خیز دوری کنید و سعی کنید سریع از آنجا عبور کنید. همواره به یاد داشته باشید که بهمن قابل پیش بینی نیست! و حتی در بهترین هوا ممکن است بهمن تشکیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا21 ساعت قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک22 ساعت قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

در مسیر پیاده‌روی توسل پیدا کردم و تدوینگر شدم/ حس شنیدن صدای قدم‌های زائران

3+
فارسفارس20 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
رئیس قرارگاه اربعین ناجا با اشاره به لزوم تعامل و همکاری با طرف عراقی برای بازگشت زوار، اظهار داشت: روند تردد زائران در مرزهای چهارگانه روان و آرام است و تمامی عوامل انتظامی و امنیتی در راستای تأمین امنیت زائران پای‌کار هستند. به گفته وی، علاوه بر تأمین امنیت، خدمات‌رسانی و حل مشکلات زائران نیز از دیگر اقدامات نیروی انتظامی در مرزها بوده است. فتحی زاده در ادامه گفت: تأمین آب سرد برای زائران از مهم‌ترین نیازهای مرزها است و انجام اقدامات جدی در این زمینه باید جدی گرفته شود. وی افزود: زائران در هنگام برگشت خسته هستند بنابراین باید امکانات برای استراحت آن‌ها فراهم و به‌صورت ۲۴ ساعته باشد. رئیس قرارگاه اربعین ناجا بر عدم توقف عملیات عمرانی در راستای توسعه زیرساخت‌ها منتهی به مرز مهران تأکید کرد و گفت: علاوه بر توسعه زیرساخت‌های کشور، توسعه زیرساخت‌های آن‌سوی مرز برای سال‌های آینده بسیار حائز اهمیت است.

بارش‌های پراکنده در شمال و جنوب کشور

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: امروز با عبور موجی از سواحل دریای خزر، بارش‌های خفیف و پراکنده را پیش رو داریم. در جنوب کشور هم مثل کرمان، شمال هرمزگان و قسمت‌های شمالی استان فارس انتظار رگبار و رعد و برق را داریم. وی گفت: سرعت باد امروز و فردا در شرق کشور افزایش پیدا خواهد کرد. اگر هموطنان قصد سفر به نجف و کربلا را دارند حتما ماسک به همراه داشته باشد. این موج نوار غربی و شمالی کشور را هم درگیر می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر