هژمونی آمریکا در حال فروپاشی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

هژمونی آمریکا در حال فروپاشی

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |

دکتر غلامرضا کحلکی کارشناس امنیت بین الملل و تروریسم/

آنچه ما امروز در آمریکا شاهدیم و هر روز کشتاری جدید و تیراندازی تازهای در اخبار و رسانه‌ها خودنمایی میکند و قربانیان بسیاری هم برجای میگذارد، نتیجه سیاست هایی است که به بحران خشونت در این کشور انجامیده است.

بحران خشونت در آمریکا هم نتیجه سرریز تسلیحاتی است که به منظور اهدافی چون ایجاد خشونت در اقصی نقاط دنیا توسط این کشور تولید میشود. در میان کارشناسان روابط بین‌الملل مفهومی وجود دارد در ارتباط با بحران که بحران ماهیت سرریز شوندهای دارد؛ درواقع شما وقتی یک منطقه بحرانی را ایجاد کنید یا نسبت به یک منطقه بحرانی بی‌تفاوت باشید و آن را به حال خود رها کنید، در هر دو صورت دامنه بحران گسترش پیدا میکند؛ یعنی حتی اگر خود را خیلی هم مبرا از بحران بدانید، نمی‌توانید امیدوار باشید که بحران رویتان تأثیر نگذارد، به خصوص اینکه بحران در عرصه بین‌الملل باشد؛ چرا که عرصه بین‌الملل ماهیت شبکه‌ای دارد و کشورهای جامعه بین‌المللی به هم پیوسته بوده و از یکدیگر مجزا نیستند.

آمریکا تلاش میکند در همه جهان بازیگر اصلی باشد و با توجه به سطح بالای تولیدات تسلیحاتی در این کشور، سرریز تسلیحات در ایالات متحده آمریکا یا سرریز خشونتی که خود آمریکا منشا آن است، در سطح ملی هم این کشور را درگیر کرده است و در واقع سبب سرایت بحران در سطح ملی شده است.

آمریکا امروز در واقع دامنگیر خشونت و تسلیحاتی است که قرار بود کار ویژه آن برای منافع این کشور و بیرون از مرزهایش کار کند. امروز ما میبینیم در منطقه غرب آسیا تحولات به گونه‌ای دارد رقم میخورد که بحران‌هایی که آمریکا رقم زده است را پیش ببرد، اما مسئله شکلی دیگر به خود گرفته و آن اینکه نوک پیکان این بحران‌ها معطوف به متحدان ایالات متحده و خود آمریکا شده است؛ در واقع زمین‌هایی که ازاین بحران برای شخم زدن آنها ایجاد شده بود، حاصل‌خیز و بارور شده، نه به کام ایالات متحده، بلکه به ضرر این کشور.

جمهوری اسلامی ایران امروز در منطقه غرب آسیا قرار بود دست‌خوش و تحت تأثیر تحولات و خشونت‌هایی که آمریکا موجب آنها بود، ضعیف شود، اما نقش منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران بیشتر گسترش پیدا کرده؛ از سوی دیگر به خوبی این را میدانید که گروه‌هایی مثل تروریست‌های القاعده مبتنی بر تئوری جنگ کم شدت هستند و توسط خود ایالات متحده برای کنترل دشمنانشان در زمان جنگ سرد در جماهیر شوروی ایجاد شدند، اما امروز ازکنترل خارج شده و بعضا در اوضاع و کشتار خود آمریکا تأثیرگذار هستند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

نتیجه‌ای که میتوان گرفت این است؛ بحران سرریز شونده بر هژمونی ایالات متحده تأثیر گذاشته و در حالیکه قرار بود این بحران‌ها به این هژمونی کمک کند، سبب تضعیف آن شده است، چنانچه اندیشکده‌های خود آمریکا گزارش می‌دهند دنیای تک قطبی که فرانسیس فوکویاما از آن خبر میداد و آرزویش را داشت نه تنها محقق نشده، بلکه نظام تک قطبی، دوقطبی یا چند تک قطبی از بین رفته و ما با بی‌نهایت قطبهای بازیگر در عرصه بین‌الملل روبه‌رو هستیم که حتی این هژمون کاغذی را هم نشانه گرفته و تحت تأثیر قرار داده‌اند؛ بنابراین باید عنوان کرد که هژمونی آمریکا در حال فروپاشی است.

این فروپاشی در حالی رقم میخورد که ایالات متحده از بدو انقلاب اسلامی ایران به عنوان بازیگری که به دنبال تغییر حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران بوده، شناخته شده است و از این کشور همان سیاستی را شاهد بودیم که در قبال ایجاد گروههای تروریستی در دنیا شاهد هستیم که به آن ابزار گرایی منفعت طلب میگویند.

آمریکایی‌ها دارند از ابزارهای گوناگون به نفع خود استفاده میکنند و به خیال خود میخواهند هژمون باشند! وقایع تلخ سال ۸۸ نیز در همین قالب میگنجد؛ رژیمی که همواره به دنبال تغییر ماهیت جمهوری اسلامی ایران بوده، وقایع سال ۸۸ و دیگر وقایع را در ایران رقم زده و حمایت کرده و پول داده است و از اپوزیسیون‌ها به گونه‌ای بهره برده که در جمهوری اسلامی ایران عدم همبستگی و عدم وحدت ملی را رقم بزند، اما همانطور که شاهدش هستید در به پاشنه‌ای نگشت که آمریکا میخواهد و تمام این وقایع در واقع ایران را قوی‌تر و متحدترکرد.

بعضی وقتها خداوند از حربه دشمنان بهره میبرد برای اینکه حق را مستحکم‌تر کند و میبینیم که همبستگی و وحدت ملی در برابر یک دشمن بیرونی تقویت شد و جمهوری اسلامی ایران امروز در عرصه بین‌الملل قویتر ومستحکمتر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف14 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری18 ساعت قبل

ویدئو / نشست مطبوعاتی حسن روحانی و نخست وزیر پاکستان در سعدآباد

ایسناایسنا1 روز قبل
صبح امروز- ۲۱ مهرماه - عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری در مجموعه سعد آباد دیدار کرد. مقامات پاکستانی پیش از این اعلام کرده بودند که هدف سفر عمران خان میانجیگری میان ایران و عربستان است. روحانی در این دیدار اظهارکرد که «ایران و پاکستان بر این نکته تأکید دارند که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌وگو میان کشورها مسائل کنونی را به حل و فصل نهایی رساند.» نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد که «معتقدیم باید با مذاکره مشکلات حل شود و به جنگ منتهی نشود.»

نظرها

اخبار بیشتر