گسترش همکاری‌ها محور مذاکرات مقامات ازبکستان و اردن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
گسترش همکاری‌ها محور مذاکرات مقامات ازبکستان و اردن

گسترش همکاری‌ها محور مذاکرات مقامات ازبکستان و اردن

فارسخبرگزاری فارس |
وزارتخانه‌های امور خارجه ازبکستان و اردن در شهر «عمان» برای نخستین بار رایزنی‌های سیاسی انجام داده و گسترش همکاری‌های متقابل بین 2 کشور را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، وزارتخانه‌های امور خارجه ازبکستان و اردن در شهر «عمان» نخستین بار رایزنی‌های سیاسی انجام داده و مسایل گسترش همکاری‌های متقابل بین ۲ کشور را بررسی کردند.

هیأت‌های طرفین را «دلشاد احداف» معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و «ساجاالمجالی» دبیر کل وزارت امور خارجه و مهاجران معکوس پادشاهی اردن هاشمی به عهده داشتند.

در این رایزنی‌های سیاسی از طرف اردن همچنین نمایندگان وزارتخانه‌های برنامه ریزی و توسعه بین المللی، صنعت و تجارت، اقتصاد دیجیتالی، پارلمان و همچنین اتاق‌های بازرگانی و صنایع این کشور در شهر عمان حضور پیدا کردند.

طرفین در این رایزنی‌ها مسایل سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، فرهنگی و انسانی و دیگر حوزه‌ها را بررسی و درباره موضوعات منطقه‌ای و بین المللی، ابعاد عملی همکاری‌های متقابل در چارچوب سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اسلامی و دیگر ساختارها تبادل نظر کردند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

طرفین همچنین بر نقش مهم تماس‌های سیاسی در سطوح مختلف برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های بین دولتی تاکید کردند.

۲ طرف همچنین درباره چشم انداز افزایش حجم مبادلات بازرگانی، سرمایه‌گذاری‌ها، تحکیم پایه قراردادی – حقوقی همکاری‌های ازبکستان و اردن نیز تبادل نظر کردند.

به خصوص بر نقش توسعه تبادلات بین پارلمانی، توسعه پایه قراردادی- حقوقی تاکید شد.

طرفین پیشنهادات برقراری همکاری‌های متقابل بین اتاق‌های بازرگانی و صنایع ۲ کشور و ایجاد شورای بازرگانی را نیز مورد بررسی قرار دادند.

در چارچوب این گفت‌وگوها همچنین تبادلات گردشگری و فرهنگی و انسانی نیز بررسی شد.

اردن استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۸ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ ۱۵ فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی با این کشور روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

انتهای پیام/ح

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس23 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

از قطر تا بغداد با گل‌های علی دایی به عراق

10+
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک16 ساعت قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر