بهترین حالت خوابیدن برای سلامت مغز کدام است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
بهترین حالت خوابیدن برای سلامت مغز کدام است؟

بهترین حالت خوابیدن برای سلامت مغز کدام است؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-تقریباً یک سوم از زندگی ما در خواب می‌گذرد، از این رو مدل خوابیدن بیش از آنچه فکر می‌کنید، برای سلامتی مهم است.

خواب بخش بزرگی از زندگی ما است، حتی اگر مدت زمان خواب به هشت ساعت هم نرسد، فرم خوابیدن می‌تواند نقش زیادی در کیفیت خواب ایفا کند. فرم‌های مختلف خوابیدن مزایای مختلفی دارد. اگر با درد یا سایر مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم می‌کنید، ممکن است برای بهبود آن نیاز به تغییر وضعیت خوابیدن داشته باشید. مدل خوابیدن در هر فرد متفاوت است. مهم این است که آنچه را که برای بدن نیاز است انجام دهید.

مدل جنینی

این فرم خوابیدن محبوب‌ترین مدل است و براساس تحقیقات متخصصان، فواید زیادی دارد. خوابیدن به صورت جنین، نه تنها برای کمردرد یا حاملگی فوق العاده است، بلکه می‌تواند به کاهش خروپف هم کمک کند. اما در این فرم خوابیدن ملاحظاتی وجود دارد. اگر عضلات بدن در این حالت به صورت منقبض باشد، تنفس فرد در هنگام خرو پف دچار مشکل می‌شود. همچنین، اگر با درد مفاصل مواجه هستید، خوابیدن در این حالت ممکن است باعث ایجاد درد در هنگام صبح شود. برای راحت‌تر خوابیدن به این حالت، عضلات خود را شل کنید. حتی می‌توانید در این حالت قرار دادن یک بالش بین دو زانویتان را امتحان کنید. مطالعات بر روی طرز خوابیدن نشان می‌دهد که افراد در هنگام افسردگی و ناامیدی به طور ناخودآگاه به حالت جنینی می‌خوابند. در این حالت به علت تداعی محیط امن رحم مادر، شخص آرامش بیشتری می‌گیرد.

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو بسیار مناسب است، به ویژه اگر به سمت چپ بدن خود بخوابید. این حالت نه تنها به کاهش خروپف کمک می‌کند بلکه برای هضم غذا هم عالی است. بر اساس یک مطالعه محققان دریافتند که خوابیدن به سمت راست باعث افزایش سوزش سر دل و ریفلاکس اسید معده می‌شود. پژوهش محققان دانشگاه استونی‌بروک و دانشگاه روچستر آمریکا نشان داد که خوابیدن به پهلو به جای خوابیدن به پشت و یا روی شکم، می‌تواند در کمک به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و دیگر بیماری‌های عصبی نقشی داشته باشد. این مدل خوابیدن موجب باز شدن گذرگاهی در مغز به نام مسیر گلیمفاتیک می‌شود که دفع مواد زائد و دیگر مواد شیمیایی را از این مسیر مهیا می‌کند. از طرفی، خوابیدن به پهلو، همیشه ممکن است بهترین گزینه نباشد. زیرا نه تنها می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی در فک و شانه‌ها شود بلکه می‌تواند به ایجاد چین و چروک کمک کند. قرار دادن یک بالش بین زانوها به بهترشدن هم ترازی با ناحیه باسن کمک خواهد کرد و از کمردرد جلوگیری می‌کند.

در خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

خوابیدن روی شکم

این فرم خوابیدن در بین انواع مختلف پایین‌ترین نمره را دارد. خوابیدن روی شکم می‌تواند باعث اجاد درد در گردن و کمر شود. همچنین می‌تواند فشار زیادی به عضلات و مفاصل وارد کند، به همین دلیل ممکن است پس از بیداری از خواب احساس خستگی بیشتری کنید. قرار دادن یک بالش در زیر شکم ممکن است به کاهش درد کمر کمک کند.

خوابیدن به پشت

این مدل اگرچه ممکن است محبوب‌ترین حالت خواب نباشد، بیشترین مزایا برای سلامتی را دارد. این مدل نه تنها محافظت از ستون فقرات را آسان‌تر می‌کند بلکه می‌تواند به تسکین دردهای ران و زانو هم کمک کند.

طبق تحقیقات؛ در مدل خوابیدن به پشت، بدن از جاذبه برای نگه داشتن ستون فقرات در یک راستا استفاده می‌کند، که می‌تواند به کاهش هرگونه فشار غیرضروری به کمر یا مفاصل کمک کند. قرار دادن یک بالش زیر زانو می‌تواند به حفظ انحنای طبیعی کمر کمک کند. به علاوه، اگر نگران حفظ طراوت پوست خود هستید، خوابیدن به پشت از ایجاد هر گونه چروک در صورت جلوگیری می‌کند. این مدل خوابیدن، برای افرادی که خروپف می‌کنند ممکن است دشوار باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس12 ساعت قبل
متخصص جراحی عمومی گفت: غذاهای چرب، فست فودها، غذاهای کنسروی و کم تحرکی باعث بروز سرطان سینه در زنان می‌شود. آسیه الفت متخصص جراحی عمومی و عضو هیأت علمی پژوهشکده درمان سرطان معتمد در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره «تأثیرات سبک زندگی سالم در جلوگیری از بروز سرطان سینه در زنان»، اظهار داشت: به دلیل سبک زندگی در کشورهای غربی، میزان بروز سرطان در این کشورها زیادتر است و بیش از ۱۸۰ نفر از هر۱۰۰ هزار نفر است. وی ادامه داد: در ایران میزان شیوع سرطان سینه یک چهارم این میزان است البته این آمار در اکشور در حال افزایش است. الفت افزود: بسیاری از خانم‌ها شاغل هستند و مجبورند غذاهای آماده مصرف کنند؛ در حالی که غذاهای چرب، فست فودها و کم تحرکی نقش زیادی در ایجاد سرطان سینه دارد. این متخصص جراحی عمومی اضافه کرد: اگر افراد از جمله خانم‌ها نمی‌توانند باشگاه بروند به پارک محل رفته و از امکانات ورزشی آنجا استفاده کند تا ضربان قلب و تنفس فرد افزایش پیدا کند. اگر چنین سبک زندگی داشته باشند و ادامه دهند، درصد ابتلا به سرطان از جمله سرطان سینه بسیار کاهش پیدا می‌کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
اختلال دوقطبی (BD)، که افراد زمانی آن را افسردگی مانیک می‌نامیدند، از حدود ۲۰ سالگی شروع می‌شود. به عنوان مثال، لوودوپا – دارویی از پارکینسون که گیرنده‌های دوپامین را فعال می‌کند – می‌تواند در بعضی از افراد باعث تحریک شیدایی شود. علائم بیماری پارکینسون به علت مرگ سلول‌های تولید کننده دوپامین در قسمتی از مغز به نام جوهره نیگرا رخ می‌دهد. "یافته‌های این بررسی منظم و متاآنالیز نشان می‌دهد که در مبتلایان به BD بعدا احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. آن‌ها توضیح می‌دهند که این تشخیص ممکن است به دلیل تشخیص نادرست پارکینسون ناشی از دارو به عنوان بیماری پارکینسون باشد، و همچنین متذکر می‌شوند که در این مطالعه و در تحلیل آن‌ها بین پارکینسون و پارکینسونیزم تفاوت قائل نیستند.

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو12 ساعت قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
اما مطالعات محققان نشان می‌دهد که گریه کردن نسبت به آنچه فکر می‌کنیم، مزایای بیشتری برای سلامتی دارد. کاهش استرسیک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که گریه کردن می‌تواند به آرامش افراد در زمان استرس کمک کند. تاثیر گریه بر سلامتی به صورت آنی و فوری نیست و ممکن است شروع ایجاد حالت آرامش در بدن چند دقیقه به طول بینجامد. به گفته محققان، گریه کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می‌کند و فعال شدن آن موجب آرامش مغز می‌شود. اما بر طبق چندین مطالعه، گریه نه تنها فشار خون را پایین می‌آورد و آن را کنترل می‌کند، بلکه همچنین یک گریه شدید می‌تواند نبض را هم تنظیم کند.
مهرمهر23 ساعت قبل
«جویفان چیانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «براساس نتایج ما دریافتیم آپنه خواب فاکتور پرخطری برای بروز «ورم ماکولا دیابتی» در افراد دیابتی است.» درمان ورم ماکولا دیابتی در بیماران دچار آپنه خواب بسیار دشوار است و منجر به نابینایی می‌شود. زمانیکه افراد دیابتی کنترل ضعیفی بر میزان قندخون شان داشته باشند، عروق نازک خون در پشت چشم آسیب می‌بینند. به گفته محققان، آپنه خواب ممکن است از طریق افزایش مقاومت انسولین، افزایش التهاب و افزایش فشارخون در گسترش و تشدید این مشکل دیابتی نقش داشته باشد. محققان دریافتند میزان آپنه خواب شدید در بیماران مبتلا به ورم ماکولا دیابتی در مقایسه با افراد فاقد این مشکل به مراتب بیشتر است (۸۰٫۶ درصد در مقابل ۴۵٫۵ درصد). همچنین آنها دریافتند هرچقدر آپنه خواب شدیدتر باشد، ورم ماکولا بدتر خواهد بود.
همشهریهمشهری8 ساعت قبل
برای مثال، در پژوهشی دریافتند که اضافه کردن تخم‌مرغ به سالاد باعث افزایش میزان جذب ویتامین E دریافتی از سالاد می‌شود. افزایش میزان کلسترول خوب جلوی اثرات منفی کلسترول بد را می‌گیرد. (آیا بزرگسالان سالم‌تر در چین بیشتر تخم‌مرغ می‌خورند یا خوردن تخم‌مرغ باعث می‌شود که آنها سالم‌تر باشند؟) این موضوع البته باعث سردرگمی است. تخم‌مرغ خوبهمچنان که این پژوهش‌ها با شور و حرارت به بررسی اثرات کلسترول تخم‌مرغ بر سلامت ما می‌پردازند، ما می‌دانیم که تخم‌مرغ از راه‌هایی برمیزان خطر ابتلای ما به بیماری اثر می‌گذارد. «اما کولین تخم‌مرغ جذب می‌شود و به رودهٔ بزرگ نمی‌رود و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را افزایش نمی‌دهد».

نظرها

اخبار بیشتر