طرحی در حمایت هنرمندان که اعلام وصول نشد/ مدیریت تئاتر و هنر لاکچری با طرح نظام صنفی هنرمندان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. سیاسی
طرحی در حمایت هنرمندان که اعلام وصول نشد/ مدیریت تئاتر و هنر لاکچری با طرح نظام صنفی هنرمندان

طرحی در حمایت هنرمندان که اعلام وصول نشد/ مدیریت تئاتر و هنر لاکچری با طرح نظام صنفی هنرمندان

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه‌ملت، در مورد نظارت نهادهای حکومتی بر طرح نظام صنفیهنرمندان و ساز و کار و نحوه عملکرد این طرح گفت: یکی از وظایفی که ما در قانون ششم توسعه در فصل مربوط به فرهنگ و هنر برای دولت مقرر کردیم، استقرار نظام‌های صنفی هنرمندان در کشور بود ولی متاسفانه تاکنون لایحه و یا اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است؛ طبق صحبت هایی که در این زمینه با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان صنوف مختلف جامعه هنری داشتیم این موضوع در قالب طرحی با امضای بنده و جمعی از همکاران به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد و تاکنون اعلام وصول نشده است و در مرحله بررسی معاونت قوانین و هیأت رئیسه است که بزودی باید اعلام وصول شود.

ایده اولیه این طرح توسط مرحوم جمشید مشایخی مطرح شده بود طبق گفته ایشان تمام صنف‌ها دارای نظام خاص خود هستند و هر شخصی اجازه ورود به آن صنف را ندارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه هنرمندان در شکل گیری این طرح دخیل بودند به ایده اولیه این طرح اشاره کرد و افزود: ایده اولیه این طرح توسط مرحوم جمشید مشایخی مطرح شده بود طبق گفته ایشان تمام صنف‌ها دارای نظام خاص خود هستند و هر شخصی اجازه ورود به آن صنف را ندارد بعنوان مثال هیچ شخصی بدون مجوز نظام پزشکی اجازه نصب تابلو مطب ندارد و یا در مشاغل دیگر هم به همین شکل است متاسفانه در صنف هنر هر شخصی به عنوان هنرمند یا بازیگر اجازه ورود و ایجاد اختلال در این حوزه را دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این حوزه ما با خانه هنرمندان و صنوف مختلف گفتگو و تعامل داشتیم، جلسات مشترکی با نمایندگان این صنوف در کمیته فرهنگ و هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کردیم، مسلما بدون مشورت صاحب نظران و ذینفعان اقدامی صورت نخواهد گرفت.

همکاری دولت با طرح نظام صنفی هنرمندان

مازنی در ادامه گفت: این طرح با همکاری و هفکری و مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده است و این اقدام باید زودتر صورت می‌گرفت؛ ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت گله مندیم؛ متاسفانه این بند از بخش مربوط به فرهنگ و بسیاری از وظایفی که در قانون برنامه برای آنها تعیین کردیم، انجام نشده است، خوشبختانه با شروع این کار دولت از این برنامه استقبال کرده و با همفکری و همراهی دولت این کار را انجام می‌دهیم.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

مدیریت نظام صنفی هنرمندان مانع شکل گیری هنر لاکچری

وی در مورد فعالیت نهاد صنفی هنرمندان تاکید کرد: نظام صنفی زیرمجموعه نهادی نیست یک قانون است که صنف را «ذیل» خود صنف تعریف می‌کند؛ برای اینکه بتوانند کار خود و مسائل دیگر صنف را مدیریت کنند باید قانون حاکم بر امور هنرمندان باشد، برای مثال در حال حاضر نرخی برای حق الزحمه بازیگران و عوامل سینمایی مشخص نیست و گاهی مواقع مبلغ هنگفتی بابت حقوق هنرمندان پرداخت می‌شود و شائبه پولشویی مطرح می‌شود این موارد اگر از طریق نظام صنفی پیگیری شود دیگر حرف و حدیثی در آن نیست خود صنف هنرمندان آن را مدیریت می‌کند و مسائلی از قبیل تئاتر یا هنر لاکچری دیگر وجود نخواهد داشت.

صنف هنرمندان می‌تواند پیگیر موانع هنر باشد

نماینده مردم در مجلس دهم گفت: گاهی اوقات در اجرای هنری مثلا تئاتر یا کنسرت موانعی ایجاد می‌شود صنف با رایزنی و تعامل با نیروی انتظامی، قوه قضائیه و ذینفعان، مجلس و دولت می‌توانند پیگیری کنند؛ در حال حاضر نظام صنفی این چنینی وجود ندارد و این نظام صنفی ذیل نهادهای دیگر تعریف نمی‌شود و نظام صنفی هنرمندان مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

رئیس کمیته فرهنگ هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: ما باید قانونی در حوزه هنرمندان داشته باشیم و آن را تصویب کنیم؛ هنرمندان جلسات هیئت مدیره و امنایی تشکیل دهند و مسئولیت‌ها در زمینه کاری به آنان سپرده شود پیگیری کنند در این میان دولت هم می‌تواند از طریق نظام صنفی به آنان کمک کند و این اصل که یکی از اصول دمکراسی و اهداف جمهوری اسلامی ایران است یعنی سپردن کار مردم به خود آنها است، بر این اساس کار هنرمندان به خود آنان واگذار شود.

بیشتر بخوانید:

تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان، گامی در راستای اعتلای هنر و هنرمند/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- مدیر مسئول روزنامه جوان در فضای مجازی چنین پستی را منتشر کرد: رقابت‌های انتخاباتی دهه اول انقلاب ایدئولوژیک و اعتقادی بود. رقابت‌های دهه دوم و سوم جناحی بود و از مجلس پنجم با پیدایش کارگزاران سازندگی پول نیز وارد انتخابات شد. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان در فضای مجازی چنین پستی را منتشر کرد: «رقابت‌های انتخاباتی دهه اول انقلاب ایدئولوژیک و اعتقادی بود. رقابت‌های دهه دوم و سوم جناحی بود و از مجلس پنجم با پیدایش کارگزاران سازندگی پول نیز وارد انتخابات شد. رقابت‌های دهه چهارم رقابت ایده‌ها برای اداره کشور است، به شرط اینکه پول و خصوصا پول کثیف سایه نیندازد.» انتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
الفالف1 روز قبل
مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید …گروه سیاسی الف، ۲۹ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ۳۹۸۰۷۲۹۰۴۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره شادی پس از گل مهدی ترابی بازیکن تیم پرسپولیس طی توئیتی نوشت:

عبور گوسفندان از قلب مادرید (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
پیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. چوپانان اسپانیایی در روزهای اخیر با گله‌های بزرگ خود از قلب شهر مادرید پایتخت این کشور گذشتند. آنها از مسیر کوچ سنتی و قدیمی برای این کوچ استفاده کردند و جای ترافیک خیابانی را گرفتند. عبور گوسفندان از مرکز شهر مادرید عکس: رویترزپیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. براساس توافق‌نامه ۱۴۱۸ با شهرداری مادرید چوپانان در ازای گذر از شهر موظف به پرداخت ۵۰ سکه ماراودیس (سکه باستانی اسپانیا) به ازای هر ۱۰۰۰ گوسفند هستند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
مراسم دیدار معاون اول رئیس جمهور با شماری از علما و روحانیون دقایقی پیش در نهاد ریاست جمهوری آغاز شد. آغاز دیدار معاون اول رئیس جمهور با شماری از علما و روحانیونآغاز دیدار معاون اول رئیس جمهور با شماری از علما و روحانیونخبر تکمیل می‌شود …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این دیدار که ائمه جماعت استان تهران، شماری از علمای استان‌های قم والبرز و رابطین امور روحانیت نهاد ریاست جمهوری در استان‌ها حضور دارند، درباره مهم‌ترین مسائل روز کشور بحث و گفتگو خواهد شد.
کرد آنلاینکرد آنلاین7 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در راستای تشکیل گروه مطالعاتی این سازمان ۵۰ نفر از بین ۱۱۷ کارشناس و متخصص شناسایی شده در حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی تایید شدند. خالد جعفری روز سه‌شنبه در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی گروه مطالعاتی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: تجمیع تخصص، تجربه و توانمندی‌های نیروی انسانی این سازمان در یک گروه مطالعاتی در راستای انجام پروژه‌های بخش کشاورزی از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی کردستان است. وی افزود: مقرر شده در این راستا گروه مطالعاتی سازمان تشکیل و در قالب آن با انجام اقدامات مطالعاتی در سطح عالی علاوه بر شفاف‌سازی و بکارگیری توانمندی‌های بخش کشاورزی، زمینه اجرای طرح‌های کلان کشاورزی‌ در استان را فراهم شود. معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این جلسه افزود: حضور کارشناسان متخصص و نخبه در گروه مطالعاتی سازمان جهاد کشاورزی کردستان می‌تواند دست یابی به اهداف کلان جهاد کشاورزی را مرتفع سازد. وی خاطرنشان کرد: بررسی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی همیشه در اولویت سازمان جهاد کشاورزی کردستان بوده و امیداست این گروه مطالعاتی نخبه نسبت به اهمیت این مهم اقدام کنند.

نظرها

اخبار بیشتر