ایران‌خودرو دیزل: سوخت کیفیت ندارد، نصب فیلتر دوده دور ریختن ارز است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اجتماعی
ایران‌خودرو دیزل: سوخت کیفیت ندارد، نصب فیلتر دوده دور ریختن ارز است

ایران‌خودرو دیزل: سوخت کیفیت ندارد، نصب فیلتر دوده دور ریختن ارز است

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: دو روز پس از انتشار خبر موافقت معاون اول رییس‌جمهوری با تقاضای شرکت ایران‌خودرو دیزل مبنی بر موافقت با حذف فیلتر جاذب دوده از تولیدات این شرکت، مهدی یونسیان مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل از نامه‌نگاری با معاون اول رییس‌جمهوری دفاع کرد و با طرح این ادعا که سوخت کیفیت لازم را ندارد، نصب فیلتر دوده را بی‌فایده دانست.

ماجرا چه بود؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال ۹۳ و همین طور قانون هوای پاک (از ابتدای سال ۹۶) نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی الزامی است. تصمیمی که اجرای آن به گفته کارشناسان در کاهش ذرات معلق نقش موثری ایفا می‌کند.

پیش از این نتایج داده‌های یک پژوهش در شهر تهران نشان داده کامیون‌های سبک و سنگین جمعا ۲۰ درصد، مینی‌بوس‌ها ۱۰ درصد و اتوبوس‌ها ۳ درصد از کل انتشار ذرات معلق را بر عهده داشته‌اند.

اعدادی که به خوبی وضعیت انتشار ذرات معلق را نشان می‌دهد. اما از سال ۹۳ و پس از تصمیم هیات وزیران، زمزمه‌هایی مبنی بر مخالفت خودروسازان با مصوبه دولت مطرح بوده است. این مخالفت اما در شهریورماه امسال علنی شد و شرکت ایران‌خودرو دیزل در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری خواستار «حذف الزام نصب فیلتر جذب ذرات معلق (DPF) در خودروهای دیزلی تا زمان رفع تحریم‌های ظالمانه و تضمین سوخت با کیفیت مناسب» شد.

تقاضایی که با پاسخ مثبت جهانگیری روبه‌رو شد و معاون اول به وزیر صنعت و سازمان حفاظت محیط زیست دستور داده بود با نظر مساعد برای مدتی این الزام را نادیده بگیرند: «با توجه به شرایط تحریم و نیاز کشور به کامیون‌های مذکور، با نظر مساعد بررسی و برای مدتی مجوز صادر شود.»

موافقت جهانگیری با این تقاضا در روزهای گذشته انتقاد صریح مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست را در پی داشته است. تجریشی گفته بود: «خودروسازان قبل از تحریم‌ها هم زیر بار اجرای نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی نمی‌رفتند و به دنبال فرار از این مصوبه بودند.

حالا هم تحریم را بهانه می‌کنند.» جز این شماری از کارشناسان و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم از تصمیم معاون اول رییس‌جمهوری انتقاد کرده‌اند.

ارز را بیرون نریزیم!

انتقادها موجب شد تا دیروز، مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل در این باره توضیحاتی دهد. مهدی یونسیان در گفت‌وگو با ایسنا «استفاده از فیلترهای جذب دوده را بدون تامین سوخت باکیفیت و استاندارد بی‌فایده و الزام بر اجرای آن را صرفا باعث هدررفت منابع ارزی کشور دانست.»

یونسیان گفت: «میزان کیفیت و استاندارد سوخت (گازوییل) مورد نیاز برای استفاده در سیستم ATS، باید استاندارد یورو ۴ و با نرخ PPM سولفور کمتر از ۵۰ باشد. این در حالی است که در گزارشی که یکی از مراجع مورد تایید سازمان استاندارد از میزان آلایندگی و کیفیت گازوییل توزیع شده در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور تهیه کرده، اکثر جایگاه‌ها نتوانسته‌اند از استاندارد و میزان کیفیت لازم بهره‌مند باشند و از نرخ PPM بالای ۱۲۰۰ و حتی ۷۰۰۰ برخوردار بوده‌اند و به نظر می‌رسد پوشش سراسری توزیع سوخت مناسب انجام نشده است.»

مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل نتیجه گرفته که «حتی با وجود نصب سیستم ATS روی این خودروها بلافاصله با استفاده از سوخت با کیفیت پایین موجود در جایگاه‌های توزیع سوخت، این سیستم عملا از کار افتاده و عملکرد لازم را نخواهد داشت.»

او گفته اگرچه اقدامات لازم برای داخلی‌سازی این فیلتر در داخل کشور صورت گرفته و در حال انجام است اما هم‌اکنون تامین هر قطعه ATS برای هر محصول ارزبری بالایی دارد که به قیمت تمام شده خودرو اضافه می‌شود و با از کار افتادن آن به‌طور خودکار این میزان هزینه ارزی دور ریخته می‌شود!

یونسیان همچنین با طرح این ادعا که نامه‌نگاری با معاون اول با هدف «جلوگیری از هدررفت منابع ارزی» و پیشگیری از «گران شدن بیشتر محصول» انجام شده است، گفت: «اگر زیرساخت لازم برای استفاده از سوخت استاندارد مورد نیاز بر اساس استاندارد مدنظر سازمان محیط زیست فراهم باشد مطمئنا ما هیچ‌گاه چنین درخواستی را مطرح نمی‌کردیم اما با وضعیت فعلی و نبود سوخت استاندارد، عملا استفاده از این سیستم هدر دادن منابع ارزی است که به مشتریان ما به دلیل افزایش قیمت محصول فشار وارد خواهد کرد.»

در همین رابطه، رضا رحمانی وزیر صنعت هم گفت: «در شرایط عادی وزارت صنعت نیز مخالف حذف این قطعه است اما به دلیل شرایط تحریمی امکان تامین برخی تجهیزات وجود ندارد.» او موافقت با درخواست شرکت ایران‌خودرودیزل را «موقتی» اعلام و یادآوری کرد: «بحث درباره استفاده از قطعه مربوطه که یک فیلتر جذب ذرات معلق است، منتفی نشده است.»

سوخت همه جایگاه‌ها بی‌کیفیت نیست

در حالی که شرکت ایران‌خودرو دیزل مهم‌ترین دلیل تقاضایش برای ملغی کردن بخشی از آیین‌نامه قانون هوای پاک را «سوخت بی‌کیفیت» اعلام کرده، یک کارشناس محیط زیست این ادعا را رد کرد.

یوسف رشیدی، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی گفت: «این ادعا که سوخت همه جایگاه‌های عرضه سوخت در کشور بی‌کیفیت است، صحت ندارد و وزارت نفت در سال‌های اخیر اقدامات زیادی را برای کاهش گوگرد موجود در سوخت انجام داده است.»

رشیدی با اشاره به نصب موفقیت‌آمیز فیلتر جاذب دوده روی ۴۰ دستگاه اتوبوس شهری در شهر تهران گفت: «تجربه نصب فیلتر دوده روی این اتوبوس‌ها نشان می‌دهد که این تصمیم درست و موفقیت‌آمیز بوده و نباید کیفیت سوخت را بهانه امتناع از اجرای قانون قرار دهیم.»

به گفته رشیدی میزان گوگرد بسیاری از جایگاه‌ها در کشور و به خصوص تهران زیر ۱۰۰ PPM است که برای استفاده از فیلتر دوده تقریبا مناسب ارزیابی می‌شود. او تصریح کرد: «با توجه به تلاش وزارت نفت برای کاهش میزان گوگرد در سوخت عرضه شده جایگاه‌ها، بهتر این است که شرکت‌های تولیدکننده خودرو هم توان مهندسی‌شان را به کار بگیرند و به کلی موضوع نصب فیلتر دوده را انکار نکنند.»

به گفته کارشناسان فیلتر دوده موجب می‌شود، دوده و هیدروکربن‌های نسوخته را کاملا جذب می‌کند و می‌سوزاند و تبدیل به CO۲ می‌کند و به این ترتیب نقش موثری در کاهش ذرات معلق دارد. اوایل شهریورماه امسال وزارت بهداشت هم در نامه‌ای به شهرداری تهران بر لزوم نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی مانند اتوبوس‌ها تاکید کرده بود. بنا به اعلام آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، آلاینده ذرات معلق یکی از عوامل بروز سرطان‌ معرفی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت زوار شدت گرفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسینی‌ها در مسیر عاشقیچهار روز تا اربعین، حسینی‌ها در مسیر عاشقی قرار گرفتند. بازگشت زوار شدت گرفتهمزمان با آخرین روزهای عزیمت زائران اربعین حسینی به عراق، بازگشت زوار به کشور هم شدت گرفته است. : باوجود تردد بی سابقه در ورودی و خروجی‌های منتهی به مهران، ترافیک، روان و همه مسیرهای منتهی به این شهر، باز است. تعطیلی مدارس مهرانبا توجه به حجم بالای تردد زائران، همه مقاطع مدارس مهران در استان ایلام هم از فردا تا دوشنبه تعطیل شد. مرز چذابهزائران پس از زیارت کوتاه، سریعتر در مسیر بازگشت قرار گیرندمرز چذابه در خوزستان، یکی از پایانه‌های مرزی چهارگانه با کشور عراق است که این روزها پذیرای کربلایی هاست.

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

گشت مشترک تعزیرات و دادستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی؛ با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی امروز در میدان امام حسین (ع) محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم شد و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز به کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی در میدان امام حسین (ع) با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی سری زدیم و پس از بازدید، محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم و پرونده‌ها به مراجع قضایی ارجاع شد.

والتر وایت و جسی پینکمن بعد از بریکینگ‌بد / ادامه سریال محبوب جهان ساخته شد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، انتقاد عضو شورای شهر از اجرا نشدن قانون در مجتمع پالادیوم، توافق برای کاهش ساخت و ساز در پادگان ۰۶ تهران و … در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد.

نظرها

اخبار بیشتر