باید با کم آبی سازگار شویم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
باید با کم آبی سازگار شویم

باید با کم آبی سازگار شویم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
استاندار مرکزی با اشاره به لزوم سازگاری با کم آبی، نسبت به صرفه جویی و استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی، شرب و صنعت، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار کرد: با استفاده از روش‌های مکانیزه در کشاورزی و صرفه جویی سعی بر حفظ سطح کشت در استان داشته باشیم.

وی افزود: فرمانداران در راستای سازگاری با کم آبی نقش مهمی دارند و وظایف باید برای آنها تبیین شود.

به گزارش ایسنا، رئیس جهادکشاورزی استان نیز در این جلسه گفت: بخش کشاورزی در دنیا بیشترین سهم را از مصرف آب دارد و در برخی کشورها این سهم تا ۹۵ درصد هم می‌رسد. بخش کشاورزی برنامه‌های متعددی را برای افزایش بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی دنبال می‌کند.

مجید آنجفی بیان کرد: میزان تولید ماده خشک در بخش کشاورزی در استان ۸۵۰گرم بوده که در حال حاضر به ۱٫۳۲ کیلوگرم افزایش پیدا کرده است. همچنین سطح زیر کشت گندم آبی از ۶۹ هزار هکتار به ۴۷ هزار هکتار رسیده که علیرغم این کاهش، میزان تولید افزایش داشته است.

وی ادامه داد: حجم تولیدات بخش کشاورزی در کشور از ۸۰ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده و این در حالی است که مصرف آب کاهش داشته است.

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: طرح ارتقاء امنیت غذایی در ۴ کشور استان اجرا شده و استان مرکزی در سال گذشته به عنوان استان پنجم به این استان‌ها پیوسته است. در این طرح تولیدات بخش کشاورزی از اراضی آبی به اراضی دیم تغییر می‌کند و علاوه بر تولید غلات می‌توان اقدامات خوبی در خصوص تولید حبوبات و علوفه نیز انجام داد.

آنجفی اظهار کرد: با اجرای این طرح گام‌های موثری در خصوص رفع مشکلات آب در بخش کشاورزی برداشته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز گفت: میزان مصرف آب تجدیدپذیر در استان ۱۰۶ درصد است و در دنیا نرم مصرف ۴۰ درصد است. بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده میزان بهره گیری از آب تجدیدپذیر در کشور باید به ۶۹ درصد برسد.

عزت الله آمره‌ای افزود: کاهش میزان مصرف آب تجدیدپذیر از ۱۰۶ درصد به نصف این مقدار چشم انداز و هدف اصلاح الگوی مصرف آب است.

وی ادامه داد: با اجرا و نصب کنتورهای حجمی بر چاه‌های کشاورزی، تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز و اجرای پایش می‌توان در میزان مصرف آب ۶۹۴ میلیون متر مکعب صرفه جویی ایجاد کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: بیشترین تعدیل باید در بخش کشاورزی حاصل شود و تا افق ۱۴۰۵ میزان مصرف آب در کشور از دو هزار و ۲۷۶ میلیارد مترمکعب باید به هزار و ۵۹۰ میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

فیلم/ راننده ناشی‌ و له شدن خودرو زیر کامیون!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
بی‌احتیاطی راننده خودروی سواری در کنترل صحیح خودرو، حادثه ساز شد. خودرو در یکی از خیابان‌های جزیره ایرلند حرکت می‌کرد که تغییر مسیر ناگهانی توسط راننده، باعث شد ماشین زیر یک دستگاه کامیون له شود.

وضعیت بحرانی پل اسالم پس از سیل

تابناکتابناک19 ساعت قبل
پل اصلی شهر اسالم در شهرستان تالش در جریان سیل دو روز پیش گیلان به شدت سست شده و خطر ریزش آن جدی است. تصاویر ثبت شده از این پل را می‌بینید که در صورت طغیان رودخانه خطر فرو ریخته شدنش جدی است.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
این نوشته به کنایه اعدام و کشتن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را ترویج می‌کند. این حادثه در پرواز یونایتد ۸۲۴ از لس آنجلس به بوستون در تاریخ ۱۱ اکتبر رخ داده است. سیدمن گفت برادرش به مهماندار گفته بود که «خوشایند نیست یک مسافر دیگر مسافران را به قتل تهدید کند.» مهماندار موضوع را با خلبان درمیان گذاشت و سپس یک سرپرست عملیات یونایتد از برادرش خواست تا برای بحث و گفت‌وگو سوار شود. سیدمن گفت سرپرست به برادرش گفته‌است که یونایتد «به دلیل توهین‌آمیز بودن نوشته نمی‌تواند کاری انجام دهد.»
الفالف11 ساعت قبل
آخرین خبر از این ماجرا دخالت دیوان عدالت اداری به نفع استفاده‌کنندگان از این رانت است. جالب اینکه گویا شکایت، به فاصله یک روزمطرح و رأی دیوان عدالت نیز صادر و دادنامه تنظیم شده است. البته گویا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرده است. احمد توکلی در نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری خواستار لغو این حکم توسط دیوان شد. هرچند رئیس جمهور به روشنی به مختصات آن جلسه اشاره‌ای نمی‌کند، شواهد حالیه و مقالیه حاکی از این است که جلسه‌ای که رئیس جمهور از آن صحبت می‌کند، جلسه‌ای داخلی نیست و احتمالا حضور وی در یک جلسه مذاکراتی با رئیس جمهور آمریکاست؛ اما در چه حالتی ممکن است مذاکره رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور آمریکا در حکم قربانی شدن رئیس جمهور ایران تلقی شود؟!

اجلاس وزرای بهداشت

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی مدیران ارشد سازمان جهانی بهداشت شرکت داشتند. در سالهای گذشته ایران به اهداف مهمی در حوزه سلامت دست یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر