جرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

جرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
هرکسی به جایگاهی می‌رسد اول دست نزدیکان، اقوام و دوستان خود را می‌گیرد. حالا می‌خواهد وزیر شده باشد، یا مدیر یک شرکت یا حتی صاحب یک مغازه

عصرایران؛ مصطفی داننده- شبنم، دختر محمدرضا نعمت‌زاده که در مجموع و در دولت‌های مختلف ۱۴ سال وزیر بوده است، ادعا می‌کند که: «فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی بودم. پدرم وزیر بود اما من ۵ سال بیکار بودم و کارهای هنری می‌کردم و بعد از ظهرها در داروخانه‌ها مشغول کار بودم که در نهایت در سال ۸۸ و ۸۹ به واسطه یکی از دوستان به فکر تاسیس یک شرکت افتادیم.»

او این حرف‌ها را در دادگاهی زد که برای بررسی اتهامات فساد اقتصادی‌ وی برپا شده بود. خیلی‌ از کسانی که این سخنان را شنیدند اما باور نکردند. واقعا هم باور آن سخت است. دختر وزیر باشی و بیکار؟!

آنقدر مردم دیده‌ و شنیده‌اند که فرزندان و نزدیکان مسؤولان به واسطه شغل پدر به آلاف و الوفی رسیدند که عکس آن دیگر باور پذیر نیست، دختر یک وزیر آن‌ هم وزیری که ۱۴ سال بر کرسی وزارت تکیه زده باشد، ۵ سال به دنبال رسیدن به یک شغل باشد؟

اصلا در ایران تبدیل به یک فرهنگ شده است. هرکه به جایگاهی می‌رسد اول دست نزدیکان، اقوام و دوستان خود را می‌گیرد. حالا می‌خواهد وزیر شده باشد، یا مدیر یک شرکت یا حتی صاحب یک مغازه. گزینه اول، نزدیکان است.

جرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟ - 5

کافی است لحظه‌ای خودمان را جای این افراد بگذاریم و فکر کنیم اگر جای آنها بودیم چه می‌کردیم؟ خانواده خود را به سر کار می‌آوردیم یا رسم تازه‌ای در می‌انداختیم و بچه‌های فامیل و دوستان می‌گفتم نه، من بر اساس شایسته سالاری تصمیم می‌گیرم.

تصمیم سختی است. اگر روش دوم را در پیش بگیریم قطعا از سوی فامیل طرد خواهیم شد و یک برچسب خودخواه به ما چسبانده خواهد شد.

واقعا چه باید کرد؟

قانون و آموزش دو نوش‌داروی این ماجراست. اگر قانون در مورد انتصاب‌ها از مدیر یا وزیر سوال می‌پرسید و یا او را مواخذه می‌کرد که چگونه یک شبه بعد از رسیدن به وزارت، پسر یا دختر تو به یک شرکت خصوصی وارد کننده یا صادر کننده رسیده است، دیگر کمتر مدیری حاضر می‌شد، هزینه آقازاده بازی را پرداخت کند. یا اگر «تضاد منافع» تعریف و اجرا و فراتر از خود فرد برای اعضای خانواده هم اعمال می‌شد چه بسا کار به اینجاها نمی‌کشید.

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

ضعف نظارت در کشور ما بسیار جدی است. انگار نظارتی وجود ندارد که شاهد برپایی دادگاه‌های بزرگ و کوچک فساد در کشور هستیم. حال آن که به قول این شعار معروف بهداشتی «پیش‌گیری بهتر از درمان است»

موضوع بعدی آموزش است. باید از کودکی به فرزندان خود آموزش بدهیم که برای رسیدن به شغل و زندگی بهتر باید به یک مهارت برسند نه اینکه امید داشته باشند پدرشان به جایگاهی برسد و آنها از این جایگاه به سوی زندگی بهتر پرتاب شوند.

متاسفانه الان در جامعه ما همه دوست دارند به واسطه دیگری، موفق باشند. پدر، پدر زن، دوست و … در جامعه ما باید کسب مهارت فضیلت باشد نه چسبندگی به دیگران. خیلی از ما وقتی می‌شنویم دوستی، آشنایی یا حتی غریبه‌ای که وضع مالی آنچنانی ندارد و در زندگی شخصی هیچ موفقیتی نداشته ولی توانسته با یک خانواده پولدار ازدواج کند، او را تشویق و زرنگ می‌خوانیم و کسی که کسب مهارت کرده و بر اساس شایستگی خودش زندگی می‌کند را ساده خطاب می‌کنیم.

نکته دیگر هم این که اگر احزاب واقعی داشته باشیم و پارلمان هم حزبی باشد قدرت دست به دست می‌شود و در این حالت یک نفر سال‌های متمادی وزیر نمی‌ماند که دختر و پسر او را خیال بردارد.

به خاطر همۀ این مسائل است که صحبت‌های دختر وزیر را باور نمی‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شهروندان در سایت تاکسیرانی، اشیای گمشده خود را پیدا کنند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
علیرضا قنادان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از مواردی که در تاکسیرانی همیشه مطرح است مبحث تاکسیرانان امانتدار است و از آنجایی که تعداد زیادی از شهروندان با تاکسی تردد می‌کنند معمولا اشیای گمشده‌ای در تاکسی‌ها باقی می‌ماند. وی ادامه داد: ما در سازمان تاکسیرانی، واحد امور اشیای گمشده داریم که همه تاکسیران‌ها در صورت پیداکردن شی‌ای در داخل خودروی خود یا آن را به صاحبش بازمی گردانند یا آن را تحویل سازمان تاکسیرانی می‌دهند که بعد از صورتجلسه و در صورت داشتن مشخصات ثبت می‌شود و اگر شیء پیدا شده نشانی داشته باشد آن را پست می‌کنیم در غیر این صورت در سازمان تاکسیرانی به صورت امانی باقی می‌ماند.

ماجرای زنگ ورزش و هوای آلوده

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همکاران بنده به سرعت سر صحنه تصادف حضور پیدا می‌کنند تا منجر به ترافیک نشود و تقریبا جایی نیست که ترافیک به علت حضور نیافتن طولانی‌مدت پلیس ایجاد شده باشد. سردار رحیمی ادامه داد: ​ در آخرین جلسه شورای ترافیک که رئیس پلیس راهور در آن حضور داشت تأکید بر هم‌افزایی، همراهی و همدلی بود، اما متأسفانه کمتر تحرک می‌بینیم که کسی بخواهد به وضعیت ترافیک رسیدگی کند؛ همچنین کمتر عمل می‌بینم که به وضعیت آلودگی توجه کنند. متأسفانه جلسات بیهوده و تکراری است و باید دستگاه‌های ذیربط به مسئولیت خود عمل کنند و بگویند برای کاهش ترافیک چه کرده‌اند. وی گفت: ترافیک معضلی است در تهران که با اعصاب و روان مردم بازی می‌کند و جلسات نمادین باید به کارشناسی تبدیل شود و دستگاه‌های ذیربط پاسخ دهند که در راستای مسئولیت خود چه اقداماتی تاکنون انجام داده‌اند. سردار رحیمی افزود: غیر از اینکه منتظر باد و باران باشیم هیچ کاری انجام نمی‌دهیم؛ ابزار در اختیار پلیس نیست. دستگاه‌ها باید زیرساخت‌ها و بستر‌ها را فراهم کنند و پلیس مدیریت و بهره‌برداری کند. چرا که پلیس بودجه‌ای در این رابطه ندارد، اما در تمام صحنه‌ها حضور پیدا می‌کند. فرمانده انتظامی پایتخت ادامه داد: پلیس طرح ساماندهی موتور‌ها را با توجه به اینکه هم تلفات جانی داشتند و هم نظم و انضباط را به چالش کشیده بودند اجرایی کرده، اما باید دستگاه‌های مختلف بدانند که چه کمکی به پلیس کردند؛ از این بابت انتظار داریم به عنوان نهادی که مدیریت ترافیک با آن است بقیه بگویند که چه کرده‌اند؛ من در چند سال اخیر تغییر و تحولی در زیرساخت‌ها ندیدم. سردار رحیمی گفت: وقتی عنوان کردند که ماشین‌های دودزا جمع‌آوری شود پلیس وارد عمل شد درخصوص تغییر محدوده طرح ترافیک نیز ما کوتاه آمدیم و موارد را انجام دادیم. اما ترافیک عصرگاهی اعصاب و روان مردم را به هم ریخته که باید در این خصوص اقدام شود.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
مافیای آب در همه جا به خصوص در وزارت نیرو حضور دارند، چون وزارت نیرو دستور تخصیص آب را می‌دهد. مافیای آب در وزارت نیرو وجود داردخادمی ادامه داد: آنها برای آب شرب به ما برای برداشت آب حقابه نمی‌دهند، اما برای کشاورزی و صنعت خودشان می‌خواهند آب را انتقال دهند. در وزارت نیرو مافیای آب کشور وجود دارد. ممکن است این پیمانکاران زیرمجموعه مافیای آب باشند، اما پیمانکاران نمی‌توانند باعث انتقال آب شوند. مافیای آب در همه جا به خصوص در وزارت نیرو حضور دارند، چون وزارت نیرو دستور تخصیص آب را می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر