تنها راه ترامپ برای دیدار با روحانی چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی

تنها راه ترامپ برای دیدار با روحانی چیست؟

الفخبرگزاری الف |
حسین شیخ الاسلام گفت: حملات پهپادی مقاومت یمن در ماه های اخیر به عربستان نشان داد هیچ پایگاه آمریکایی در منطقه امن نیست. معتقدم آمریکا امنیت پایگاه هایش را فدای امنیت ریاض نمی کند.

پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در صفحه توئیتر خود این ادعای واهی را مطرح کرد که حملات اخیر به مجموعه پالایشگاهی شرکت آرامکو توسط ایران صورت گرفته است!

امروز نیز ترامپ در توئیتی اعلام کرد《میدانیم چه کسی پشت حمله به پالایشگاه عربستان بوده و در صورت تایید آماده اقدام هستیم ولی منتظر می‌مانیم تا عربستان بگوید چه کسی مقصر است.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بعد اخراج بولتون از کاخ سفید گفته می‌شود ترامپ با پیشنهاد مکرون برای کاهش تحریم‌ها موافقت کرده تا بتواند احتمال دیدار با روحانی را تقویت کند.

با این توئیت ترامپ، برخی معتقدند احتمال آنکه کاخ سفید سراغ گزینه نظامی برود وجود دارد اما حسین شیخ الاسلام مشاور پیشین محمدجواد ظریف معتقد است «این اتفاق به هیچ عنوان نمی‌افتد چون آمریکایی‌ها در حوزه نظامی از یمنی‌ها عقب افتادند چه رسد به ایران».

مشروح گفتگوی نامه نیوز با شیخ الاسلام را در ادامه بخوانید.

****

آقای ترامپ در توئیت‌های اخیرش ایران را تلویحا تهدید به حمله نظامی کرد، با توجه به تناقض گویی‌ها و رفتارهای بی ثبات ترامپ در ۲٫۵ سال گذشته، چقدر باید حرف او را جدی گرفت؟

ترامپ غلط می‌کند که چنین تهدیدی را بخواهد به اجرا درآورد. آمریکا تا پیش از این در حوزه اراده کم داشت حالا در حوزه نظامی هم از ایران عقب است. پهپادهای یمنی مسیر طولانی را طی کردند تا به اهداف مدنظر رسیدند. یکی از اهداف در ۵۰ کیلومتری بحرین است.

ناوگان دریایی پنجم آمریکا در بحرین استقرار دارد اما رادارهای این پایگاه هم نتوانست پهپادهای یمنی را رهگیری کند. ضمن آنکه دولت ریاض هرچه پول داشت خرج کرد تا آمریکایی‌ها در مقابل تهدیدها از عربستان دفاع کند، آمریکایی‌ها کلی تجهیزات و تسلیحات نظامی به سعودی‌ها فروختند اما چه نتیجه‌ای حاصل شد؟ پهپادهای یمنی دائم عملیات می‌کنند در حالیکه عربستان و آمریکا حتی قدرت رهگیری این پهپادها را ندارند.

امروز آمریکایی‌ها برای آنکه حفظ آبرو کنند و نگویند موشک‌های پاتریوت شان ضعیف است، به طرح ادعاهای واهی روی آوردند و مدعی هستند «مبدا پهپادها یمن نبوده و از جای دیگری این پهپادها به پرواز در می‌آیند». اما سئوال اصلی این است که چرا ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین و نیروی پدافندی عربستان با داشتن تجهیزات آمریکایی نمی‌توانند پهپادهای یمنی را رهگیری کنند؟

وقایع هفته‌های اخیر را بررسی کنیم، پاسخ مقاومت لبنان به رژیم صهیونیستی، پاسخ مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی، سرنگونی پهپاد آمریکایی به دست ایران و چندین عملیات پهپادی انصارالله یمن نشان می‌دهد که آمریکا و متحدان منطقه ایش نمی‌توانند پهپادهای مقاومت را رهگیری کنند و بزنند اما در مقابل مقاومت خیلی موفق عملیات می‌کند.

نمی‌دانم خدا چه طوری این تکنولوژی پیشرفته را به یمنی‌ها داد اما حملات پهپادی مقاومت یمن در ماه‌های اخیر به عربستان نشان داد هیچ پایگاه آمریکایی در منطقه امن نیست. معتقدم آمریکا امنیت پایگاه هایش را فدای امنیت ریاض نمی‌کند، شاید پمپئو و ترامپ توئیت بزنند اما آمریکا نمی‌تواند به ایران حمله نظامی کند چون به لحاظ فناوری نظامی عقب افتاده و قدرت دفاع از پایگاه هایش را ندارد بنابراین هیچ گاه وارد جنگی نمی‌شود که نتیجه‌اش شکست است.

نکته بعدی آنکه حالا فرض کنیم بعد از چند هفته عربستان تأسیسات نفتی خود را تعمیر می‌کند، حمله پهپادی یمنی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان قابل تکرار است چون تجهیزات نظامی آمریکایی قدرت رهگیری این پهپادها را ندارد.

با این اوصاف مناقشه یمن و عربستان به کجا می‌رسد؟

ریاض چاره‌ای ندارد که بگوید غلط کردم و شرایط یمنی‌ها را بپذیرد وگرنه حملات به خاک عربستان ادامه پیدا می‌کند.

به نظر شما چقدر طول می‌کشد که عربستان ضعف‌های خود را در مقابل یمنی‌ها بپذیرد؟

عربستان به ژاپن رفت و کلی لابی کرد تا میزبانی نشست بعدی کنفرانس سران ۲۰ کشور صنعتی را به دست آورد. امارات هم ۶ سال برنامه ریزی کرده تا میزبان اکسپو ۲۰۲۰ باشد حالا این میزبانی‌ها مثل طنابی به گردن عربستان و امارات افتاده است. هرچقدر جنگ با یمن طولانی شود این طناب‌ها بیشتر به گلوی سعودی‌ها و اماراتی‌ها فشار می‌آورد و آنها را به مرز خفگی نزدیک می‌کند. یمنی‌ها امروز فرودگاه‌ها و پایتخت‌های عربستان و امارات را به راحتی می‌تواند تهدید کند، در این وضعیت هیچ بلندپایه‌ترین مقام سیاسی کشور حاضر نمی‌شود به کشوری برود که هتل، فرودگاه و پایتختش در خطر است. زمان جنگ ایران و عراق شاهد بودیم که چه طور برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در بغداد منتفی شد بنابراین عربستان و امارات چاره‌ای ندارند که هرچه زودتر جنگ با یمن را تمام کنند. برگزاری کنفرانس سران ۲۰ کشور صنعتی در عربستان حکم تاجگذاری را برای بن سلمان دارد پس همه کار می‌کند تا جنگ با یمنی‌ها به پایان برسد. با این اصاف معتقدم جنگ ائتلاف سعودی با یمن به لحاظ سیاسی و نظامی تمام است و دیر یا زود عربستان می‌گوید غلط کردم.

نتیجه جنگ یمن و ائتلاف سعودی، روی روابط آینده ایران و آمریکا هم تأثیر خواهد داشت؟

در دنیای امروز هر کشوری به اندازه‌ای که زور دارد حق دارد. آمریکایی‌ها مرداد ۳۲ در عرض چند روز حکومت ملی دکتر مصدق را در ایران ساقط کردند و شاه را برگردادند، ناو آمریکایی در تیرماه سال ۶۷ هواپیمای ایرباس ما را با ۲۹۰ نفر سرنشین هدف قرار داد؛ ایران در خرداد ۹۸ پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد و آمریکایی‌ها نیز بهانه داشتند که پاسخ دهند اما هیچ غلطی نکردند چون رئیس ستاد مشترک آمریکا به ترامپ گفت «نمی توانیم به ایران حمله کنیم چون از اسلحه‌های طرف مقابل ارزیابی نداریم». یعنی آمریکا نمی‌دانست که ما می‌توانیم پهپاد جاسوسی اش را بزنیم وگرنه آن را روی مرز هوایی ما نمی‌فرستاد.

بعد اخراج بولتون از کاخ سفید به نظر می‌رسید که ترامپ در حال مقدمه چینی برای دیدار با آقای روحانی است، با این اتفاقات اخیر در منطقه، به نظر شما چه اتفاقی در روابط تهران و واشنگتن رخ می‌دهند؟

جنگی بین ایران و آمریکا اتفاق نمی‌افتد، جنگ نه به نفع آمریکایی هاست و نه ما جنگ می‌خواهیم. مذاکره هم نمی‌کنیم چون به دولت آمریکا اعتماد نداریم. ترامپ می‌داند نمی‌تواند آقای روحانی را ببیند. اگر به ملاقات با آقای روحانی مصر است، فقط یک راه دارد و آن اینکه به برجام برگردد و درخواست تشکیل نشست ۱+۵ در سطح سران را مطرح کند و به این نشست بیاید. حالا ما اگر دلمان خواست آقای روحانی را می‌رود، اگر هم دلمان نخواست آقای ظریف شرکت می‌کند. الان توازن قوا در منطقه و جهان به نفع ایران است. داخل رهبری آمریکا دعوا وجود دارد، جانشین بولتون چهارمین مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت ترامپ محسوب می‌شود. در انگلیس نیز برای خروج از اتحادیه اروپا دعواست. فرانسه هم درگیری‌های داخلی خود را دارد بنابراین رهبری غرب از هم پاشیده اما در عوض ما منسجم هستیم. نتیجه کار احمقانه ترامپ این شد که در ایران چپ و راست می‌گویند به او نمی‌توان اعتماد کرد. حتی آقای روحانی که یک موقعی می‌گفت «باید با کدخدا ببندیم» امروز فهمیده که نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ویدئوی تاثیرگذار از مواجهه دختر سوری با یک سرباز ارتش ترکیه

فراروفرارو2 روز قبل

ترامپ، هفت‌تیرکش و بزن‌بهادر + فیلم

ایسناایسنا1 روز قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این ویدیو، منتقدان ترامپ و اعضای رسانه‌های خبری همچون اهالی کلیسا به تصویر کشیده شده‌اند که در حال فرار از دست دیوانگی نفرت‌انگیز او هستند. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، این فیلم اخیرا در کنفرانس «اولویت آمریکایی‌» در تفرجگاه دورال میامی ترامپ به نمایش درآمد. ما از خشونت چشم‌پوشی نمی‌کنیم.» صحنه این خشونت‌ها «کلیسای اخبار جعلی» است؛ اشاره‌ای آشنا به سخنان دونالد ترامپ علیه مطالب و سازمان‌های خبری که از نظر او اخبار جعلی هستند. در این ویدیو تصویر سر ترامپ روی هیکل یک قاتل کار شده است که به صورت مردم شلیک می‌کند یا آن‌ها را هدف ضرب و شتم قرار می‌دهد. سی‌ان‌ان، واشنگتن پست، بی‌بی‌سی، پی‌بی‌اس، ان‌بی‌سی و پولیتیکو جزو رسانه‌های خبری هستند که قربانی این خشونت ساختگی ترامپ می‌شوند.

ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

الفالف1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از توصیف کردن عربستان به «گاو شیرده» این بار در جمع انتخاباتی در حضور گسترده‌ای از هوادارانش ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی را مسخره کرد. گروه جهان الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۹ ۳۹۸۰۷۲۲۰۳۹به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به سبک کارتونی که نوعی مسخره کردن ملک سلمان، پادشاه سعودی بود لحن او را تقلید کرد. او با مسخره قصه تماس تلفنی بین خودش با پادشاه عربستان را در پی به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنون پایتخت رژیم صهیونیستی روایت کرد. ترامپ تلاش کرد اینگونه القا کند که رهبران عرب افراد تیزهوش و بافراستی نیستند. ترامپ در مناسبت‌های جداگانه‌ای افشا کرد که قبل از اعلام به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رهبران عرب را نادیده گرفت و به بهانه‌های مختلف از تماس‌های تلفنی‌شان طفره رفت که از جمله آنها ملک سلمان بود.

المیادین: ارتش سوریه وارد منبج شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، ارتش سوریه برای به دست گرفتن ابتکار عمل در درگیری‌های شمال این کشور، وارد شهر «منبج» واقع در ریف شرقی حلب شد. شبکه خبری المیادین به نقل از یک منبع کرد گفته که نیروهای ارتش سوریه یکشنبه شب وارد شهر منبج شدند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهمزمان، تلویزیون دولتی سوریه نیز از حرکت ارتش سوریه به سمت شمال این کشور برای مقابله برای تجاوزات ارتش ترکیه خبر داد. نیروهای ارتش سوریه برای مقابله با تجاوزات ارتش ترکیه به سمت شمال شرقی سوریه حرکت کرده‌اند. ساعتی قبل، یک مسئول ارشد منطقه تحت کنترل کردها در شمال شرقی سوریه به شبکه روسیاالیوم گفته بود که ارتش سوریه امشب وارد شهر کوبانی (عین‌العرب) خواهد شد.
ایلناایلنا1 روز قبل
یک مقام صهیونیست مدعی شد که گزینه‌های نظامی علیه ایران روی میز استبه گزارش ایلنا به نقل از میدل ایست مانیتور، «گابی اشکنازی» فرمانده سابق ستاد کل عملیات نیروهای جنگی رژیم صهیونیستی در اظهاراتی گفت: بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل عدم وحدت است نه ایران. وی در ادامه گفت: اسرائیل هیچ تصمیمی برای پایان دادن به مقابله با حماس در نوار غزه ندارد. اشکنازی همچنین با تکرار برخی یاوه‌گویی‌ها در مورد ایران مدعی شد: همواره گزینه‌ها و اقدام‌های نظامی علیه ایران، با هدف جلوگیری از دستیابی آن‌ها به سلاح هسته‌ای، روی میز است. وی در ادامه افزود: راز قدرت ما وحدت ماست. زمانی که وحدت ملی از بین رود، اسراییل از بین می‌رود و این خطری برای کل صهیونیسم است.

جشن تولد عروس ترامپ+تصاویر

3+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر