بازار بورس کشور؛ عرصه تقابل ریسک‌پذیران و ریسک‌گریزان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
بازار بورس کشور؛ عرصه تقابل ریسک‌پذیران و ریسک‌گریزان

بازار بورس کشور؛ عرصه تقابل ریسک‌پذیران و ریسک‌گریزان

ایمناخبرگزاری ایمنا |
سه روز منفی و دو روز مثبت خود گویای تقابل ریسک‌پذیران و ریسک‌گریزان است تا در نهایت شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات روز چهارشنبه ۵۷۶۴ واحد نسبت به هفته گذشته در همین روز عقب نشینی داشته باشد و در عمل به جایگاه دو هفته قبل خود بازگردد.

سرگذشت این هفته بازار را زنده یاد حسین منزوی بهتر می‌تواند بازگو کند آنجا که می‌گوید: «دور باطل زده‌ام قصه من همه سرگشتگی و حیرانی است؛ بعد سرکشتگی و حیرانی بازهم حیرت و سرگردانی است.»

سه روز منفی و دو روز مثبت خود گویای تقابل ریسک‌پذیران و ریسک‌گریزان است تا در نهایت شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات روز چهارشنبه پنج‌هزار و ۷۶۴ واحد نسبت به هفته گذشته در همین روز عقب نشینی داشته باشد و در عمل به جایگاه دو هفته قبل خود بازگردد. با این رویداد نماگر بازار نتوانست جایگاه خود در ارقام بالای ۳۰۰ هزار واحد را تثبیت نماید. در دوماه گذشته این اولین مرتبه‌ای است که بازار شاهد عملکرد نزولی شاخص در بازه یک هفته‌ای بوده است.

تقارن چند عامل تحریک کننده فروش را می‌توان عامل این نزول دانست. پایان سال مالی تعدادی از شرکت‌های کارگزاری در ۳۱ شهریورماه و فشار این شرکت‌ها بر مشتریان برای تسویه اعتبارات دریافتی یکی از این عوامل است.

روز چهارشنبه آخرین روزی بوده است که مشتریان می‌توانستند با فروش سهام اقدام به تسویه این اعتبارات نمایند تا با احتساب دو روز انتظار دریافت در پایان شهریورماه بدهی نداشته باشند. هر سال در ماه‌های شهریور و اسفند بازار با مسئله تسویه اعتبارات مواجه است و هنوز مشخص نیست دلیل اصرار کارگزاران برای نشان ندادن حجم اعتبارات اعطایی در صورت‌های مالی چیست و چرا باید مشتریان را در زمانی که از قضا قیمت‌ها برای خرید بسیار مناسب و برای فروش بسیار غیر منصفانه است، برای فروش دارایی تحت فشار قراردهند؟!؟!

عامل دیگر افزایش ریسک معاملات، تحولات منطقه و حمله به تأسیسات پالایش نفت عربستان در بامداد شنبه گذشته بوده است. برخی اظهارنظرهای نقل شده از قول مقامات نظامی آمریکا در شامگاه سه شنبه در خصوص شناسایی نقطه‌ای در جنوب ایران به عنوان مبدأ حملات نگرانی‌ها را از شعله ور شدن آتش جنگ افزایش داد. اگر چه مواضعی که کشورهای مختلف از جمله خود عربستان تا لحظه نگارش این یادداشت اتخاذ کرده‌اند این گمانه زنی را تأیید نمی‌کند اما با در نظر گرفتن تعطیلات پایان هفته که در ماه‌های اخیر به کرات شاهد حوادث و اخبار شوکه کننده بوده است بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح دادند داراییشان را به صورت سهام نگهداری نکنند.

اظهارنظرهای جسته و گریخته بعضی تحلیلگران در خصوص احتمال ریزش بازار نیز با توجه به مثبت بودن عملکرد سبدهای سرمایه گذاری به نوبه خود باعث شد تعداد زیادی از سهامداران در مواجهه با جو منفی حاکم بر معاملات تصمیم به فروش سهام بگیرند تا در صورتی که شرایط با ثبات‌تری برقرار شد مجددا وارد بازار شوند.

با همه این احوال و به‌رغم فشار فروش حاکم بر بازار حجم و ارزش معاملات در سطح قابل قبولی باقی ماند. مجموع ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس در روز چهارشنبه از رقم ۲۶ هزار میلیارد ریال فراتر رفت، تقاضای خرید کافی برای بیشتر سهام مورد معامله در قیمت‌های منفی وجود داشت و صف فروش نگران کننده‌ای در بازار شکل نگرفت. مجموع این عوامل نوید دهنده این است که در صورتی که مخاطرات بیرونی بر بازار تحمیل نشود انتظار استمرار شرایط مثبت چند ماه گذشته در بازار انتظار نابجایی نیست. اگر چه لازم است سرمایه گذاران در معاملات خود حداکثر دقت و تحلیل را به کار بندند تا اسیر سهام در قیمت‌های حبابی که متأسفانه بازیگران بی اخلاق در بازار ایجاد می‌کنند، نگردند. به عنوان نمونه آنچنان که هفته پیش نوشتیم سهام شرکت گلتاش به صورت غیر معقولی رشد نموده بود و در نتیجه از روز دوشنبه این هفته وارد روند نزولی شد تا آنجا که در پایان معاملات روز چهارشنبه سنگین‌ترین صف فروش در بازار به ارزش بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال و به حجم بیش از ۱۶ میلیون سهم (معادل ۱٫۶ درصد از سهام شرکت) مربوط به سهام گلتاش بود.

در داستان گلتاش ارائه شش اطلاعیه شفاف سازی و کنفرانس اطلاع رسانی در بازه زمانی دو هفته‌ای توسط شرکت قابل تأمل است و نکته دیگر آنکه عطش بازار برای خرید سهام این شرکت نهایتا زمانی فروکش کرد که شرکت در آخرین شفاف سازی هایی که صورت داد اقدام به ارائه پیش‌بینی سود و زیان نمود و این باردیگر جای خالی پیش بینی‌های سود و زیان در بازار را نمایان کرد. تصمیم گیری‌های سلیقه‌ای توسط مدیران بازار و نبود سنجش عواقب قبل از اجرا و دنبال نکردن عواقب بعد از اجرا نتیجه‌ای به غیر از تسلسل خطا و ناپختگی در عملکرد بازار ندارد.

رویداد دیگر این هفته بازگشایی نمادهای بازار پایه بر اساس دستورالعمل جدید بود که در همان روزهای اولیه و با قفل شدن سرمایه‌ها در صف‌های فروش و نبود پاسخگویی تقاضای خریداران در صف‌های خرید، باعث بلند شدن فریاد اعتراض در گوشه گوشه بازار شد به نحوی که تحلیلگران این اختراع بی پایه و اساس مدیران فرابورس در جهت ثابت نگهداشتن دامنه نوسان قیمت در طول یک هفته را با ذات نوسان در بورس در تناقض دانستند. همچنین یکبار دیگر سازمان بورس با سرمایه گذاران مزاح کرد و بیانیه به عنوان اقرار به ریسک معاملات بازار پایه به صورت آنلاین و مکتوب به امضای معامله گران رساند تا خود را از عواقب هرگونه پذیرش ریسک توسط سرمایه گذاران مبرا سازد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

سئوال اینجاست که مسئولان سازمان چه زمانی نسبت به تصمیمات نابجای گرفته شده که به هزینه سرمایه گذاران اجرا کرده‌اند پاسخگو بوده‌اند که حال نگران پاسخگویی در صورت مواجهه سرمایه گذاران با زیان هستند؟ آیا فریاد سرمایه گذارانی که در پایان تیرماه در شرکتی نظیر پلی اکریل سرمایه گذاری کرده‌اند و اکنون بیش از ۴۰ درصد سرمایه خود را در طول دو ماه از دست داده‌اند به گوش کسی می‌رسد که امروز از سایر سهامداران اقرارنامه‌های مختلف می‌گیرید که مسئولیت تصمیماتشان با خودشان است؟ «درون آئینه رو به رو چه می‌بینید؟»

امسال را باید سال تجدید ارزیابی در بازار نامگذاری کرد. شرکت‌ها یکی پس از دیگری با اعلام برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها باعث تهییج سرمایه گذاران به خرید سهام خود می‌شوند. گذشته از نظرات مثبت و منفی کارشناسان در خصوص تأثیرات تجدید ارزیابی بر سودآوری شرکت‌ها، از منظر بازار سرمایه مابه التفاوت ناشی از اختلاف بهای تمام شده دارایی‌ها و تجدید ارزیابی در صورتی که در قیمت سهام دیده نشده باشد به ارزش آن اضافه می‌شود و این موضوع تابه‌حال باعث بازدهی شگفت آور سهام شرکت‌های موضوع تجدید ارزیابی شده است.

در این هفته نیز شرکت‌ها در مورد فرآیند تجدید ارزیابی خود اطلاعات مختلفی را منتشر کردند. از جمله بانک پارسیان اعلام نمود «گزارش افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به اندازه ۵۸۵ درصد را پس از تصویب هیئت مدیره، جهت اظهار نظر به بازرس ارائه نموده است.» سهام این بانک درسال جاری با بازدهی ۲۲۴ درصدی مواجه بوده که عمدتا ناشی از انتظار برای همین تجدید ارزیابی است.

شرکت قدیمی و خوشنام پارس مینو نیز در گزارش تفسیری سه ماهه مدیریت اعلام نموده است افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در دستور کار دارد. انتشار این خبر موجب شد به‌رغم فشار فروش سنگین حاکم بر بازار در روز چهارشنبه سهام غپینو در سقف قیمتی با صف خرید مواجه باشد. این موضوع در حالیست که بازدهی سهام این شرکت از ابتدای امسال ۳۳۵ درصد بوده و سهام این شرکت با سرمایه ثبتی ۱۲۶۰ میلیارد ریال در حال حاضر با ارزش بازار بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال معامله می‌شود.

خبر قابل تأمل دیگری که در روز چهارشنبه در میان رسانه‌های بورسی دست به دست شد مربوط به بیانیه شرکت خودروسازی مورزا در آفریقای جنوبی پیرامون برنامه همکاری با شرکت سایپا جهت مونتاژ برخی از مدل‌های این خودروساز نظیر کوئیک در کشور آفریقای جنوبی و فروش آن در ۱۴ کشور جامعه اقتصادی جنوب آفریقا بود. در این بیانیه از تعداد خودرویی که هر سال مونتاژ می‌شود و جزئیات قراردادهای احتمالی صحبتی به میان نیامده و بازار نیز واکنش چندانی به این خبر نشان نداد. سهم سایپا تا پایان وقت به‌رغم جمع شدن صف فروش در محدوده‌های پائین دامنه نوسان معامله می‌شد. اگر چه بعید است تیراژ تولید چنین برنامه‌ای به اندازه‌ای باشد که بتواند این خودروساز را از بحران زیان دهی خارج نماید اما موفقیت خودروساز ایرانی برای حضور و آغاز رقابت در صنعتی‌ترین کشور قاره آفریقا می‌تواند نوید بخش روزهای بهتر برای این شرکت و صنعت خودروسازی در کشور باشد. پیش‌تر نیز خودروسازان ایرانی اقدام به برپایی تأسیسات مونتاژ خودرو در کشورهای مختلف از آذربایجان تا بلاروس، ونزوئلا، سنگال، الجزایر و سوریه نموده‌اند که بیشتر تحت فشار مقامات سیاسی بوده و عایدی آن برای سهامداران بازده پائین دارایی و زیان انباشته سنگین بوده است، اما به نظر می‌رسد حضور در بازار آفریقای جنوبی که با همکاری سرمایه گذارانی از امارات صورت می‌گیرد با بررسی و تقاضای طرف مقابل بوده و می‌تواند نتایج متفاوتی به بار آورد.

قابل توجه است که این نوشته حاوی هیچ توصیه‌ای برای هر گونه تصمیم سرمایه گذاری شامل خرید و فروش نبوده و صرفا بیان رویدادهای مرتبط با بازار سرمایه و نظر شخصی نگارنده است بنابراین مسئولیت هر گونه تصمیم بر عهده سرمایه گذاران خواهد بود.

** کارشناس ارشد مدیریت مالی، تحلیل‌گر بازار سرمایه و بورس کد خبر ۳۹۰۰۸۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسپر روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: هیچ یک از نیروهای زمینی آمریکا در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهند کرد اما با ترکیه و «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) در ارتباط خواهیم ماند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد که خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه ادامه خواهد یافت. ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است. آمریکا و ترکیه به توافق رسیده‌اند تا طرف‌‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
ایبناایبنا1 ساعت قبل
از سوی دیگر شبه پول و سپرده‌های غیر دیداری در بهار امسال ۴٫۵ درصد رشد را نسبت به اسفند پارسال تجربه کرده است. علت رشد نقدینگی چیست؟ در حالی که طی ماه‌های گذشته خبرهای زیادی در مورد رشد نقدینگی در سال جاری منتشر شده اما آمارها نشان می‌دهد که رشد نقدینگی نسبت به سال‌های گذشته تغییر چندانی نداشته و با وجود مشکلاتی از جمله تحریم‌ها، وقوع سیل و حوادث غیر مترقبه و ناترازی بانک‌ها، بانک مرکزی توانسته رشد نقدینگی را در حد معقولی کنترل کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین رشد نقدینگی طی سالیان گذشته ۲۴٫۵ درصد بوده و این رقم در سال ۹۷ به ۲۳٫۱ درصد و امسال به ۲۵ درصد رسیده که بیانگر آن است که رشد نقدینگی در سال جاری غیر عادی نبوده است. همچنین بررسی اجزای نقدینگی حاکی از آن است که ۸۵ درصد نقدینگی را شبه پول تشکیل می‌دهد و با توجه به اینکه سپرده‌های بانکی ماهانه ۱٫۵ درصد رشد می‌کند، سالانه ۱۸ درصد از رشد نقدینگی از این محل ایجاد می‌شود. از سوی دیگر ۵ تا ۶ درصد رشد نقدینگی مربوط به پایه پولی است که منشا اصلی ایجاد آن بدهی و بانک‌ها به بانک مرکزی است.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر