ضرورت باز تعریف مدیریت منابع آبی کردستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
ضرورت باز تعریف مدیریت منابع آبی کردستان

ضرورت باز تعریف مدیریت منابع آبی کردستان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
بی راه نیست اگر منابع آبی را در شرایط حاضر با ارزش ترین و شاید کمیاب ترین منابع خدادادی بنامیم. کردستان خوشبختانه از این نظر هم نسبت به بسیاری از نقاط کشورمان وضعیت مناسب تری دارد. نیاز شدید به منابع آبی در کشور ضرورت توجه ویژه به منابع آبی استان را دو چندان کرده است.

کردستان به طور تقریبی سالانه حدود ۵۰۰ میلیمتر بارندگی را ثبت می‌کند و از حجم بالایی از روان آب برخوردار است. اما بر اساس گفته‌های مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان، بخش مهمی از این منابع آبی در سال تبخیر می‌شود. کامران خرم بر اساس خبری که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده، گفته است: «تنها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون از حدود ۱۳٫۵ میلیارد مترمکعب آب حاصل از بارش کردستان قابل مدیریت است.»

مدیریت یک علم پیچیده است که بر اساس ابزارهای موجود می‌توان آن را بازتعریف کرد. گفته‌های آقای خرم نشان می‌دهد در حوزه مدیریت منابع آبی در استان کردستان این ضرورت به شدت احساس می‌شود. مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان تازه به این سمت گمارده شده است و با توجه به خصوصیاتی که از او سراغ داریم و همچنین آشنایی اش به اقلیم استان انتظار می‌رود نه بر سیاق مدیران گذشته خصوصا در ۵ سال قبل؛ که بر اساس دانشی که در این که حوزه دارد و سابقه‌ای که در شرکت آب منطقه‌ای استان جمع کرده است، برنامه ریزی مناسبی برای تغییر این نوع شیوه مدیریت منابع آبی استان انجام دهد.

منابع آبی استان کردستان در صورت مدیریت شدن به شکل حرفه‌ای و مناسب می‌تواند در بزنگاه‌های خاص به کمک نجات کشور بیاید. در حال حاضر متاسفانه به اعتراف و اذعان عمده کارشناسان این حوزه آنچه در حوزه مدیریت و بهره برداری از روان آب‌های استان از یک سو و سدهای استان از سوی دیگر در حال انجام است، کارشناسی نبوده و با استانداردهای جهانی به هیچ وجه منطبق نیست. داستان آب سد آزاد و پروژه‌های صنعتی عجیب طراحی شده در این حوزه و عدم استفاده از آب استان در حوزه کشاورزی و فرو نشست دشت‌های قروه و دهگلان و چندین و چند مشکل و ایراد کارشناسی دیگر ضرورت تغییر نگرش در این حوزه را به شدت نمایان کرده است. این منبع پر ارزش خدادادی می‌تواند در صورت استفاده و بهره برداری درست و منطقی علاوه بر تکانی که به اقتصاد و معیشت کشاورزان استان می‌دهد، پشتوانه‌ای محکم باشد برای توسعه صنعتی در استان و از سوی دیگر پشتوانه مهمی باشد برای تامین منابع آبی کشور. کردستان حوزه آب ریز بخش مهمی از استان‌های کشور است و مدیریت منابع آبی در سرمنشاء یعنی در کردستان، می‌تواند تاثیر بسزایی در ارتقای بهره وری منابع آبی کشور هم داشته باشد، بنابراین شایسته است مجموعه تیم دولت در کردستان، تلاش کنند وزرات نیرو را برای اختصاص بودجه‌های ملی به مدیریت منابع آبی در استان مجاب کنند. انتظار کارشناسان از تیم جدید مدیریت آب در استان «درانداختن طرحی نو» در این حوزه و پایان دادن به روال‌های مدیریت گذشته است.

*روزنامه نگار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
تحلیل تصمیم ترامپ از چشم‌اندازهای متفاوتاما تصمیم ترامپ برای بیرون کشیدن پای آمریکا از آنچه به زعم وی دعوای تاریخی کردهای سوری و نیروهای ترکیه است، از چند جهت قابل ارزیابی است. *نخست آنکه این مسئله همزمان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان آمریکایی را به موضع‌گیری علیه ترامپ واداشته که در نوع خود هم فرصت تلقی می‌شود و هم مایه خطر است. از سوی دیگر، بازگشت کامل کردها به آغوش دولت اسد چیزی نیست که مطلوب دولت واشنگتن باشد. پس از همین حالا به فکر بهانه‌ای برای مهار ترکیه در ادامه عملیات چشمه صلح خواهد بود. توئیت ترامپ شامل بسته پیشنهادی برای ختم این غائله با تمرکز بر ۳ مقوله تهدید به تحریم ترکیه، میانجیگری میان ترکیه- کردها و اعزام هزاران نظامی آمریکایی برای پیروزی در میدان نبرد، تائیدی بر این فرضیه است.
ایلناایلنا22 ساعت قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای جزئیات تحریم‌های کشورش علیه ترکیه را اعلام کرد. به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا طی بیانیه‌ای جزئیات تحریم‌های کشورش علیه ترکیه را اعلام کرد. وی تاکید کرد که «کاملا آماده» است که اقتصاد ترکیه را نابود کند.

(تصاویر) مردانی که آرایش می‌کنند و لباس زنانه می‌پوشند!

10+
فراروفرارو9 ساعت قبل

تمسخر پادشاه عربستان توسط ترامپ

تابناکتابناک1 روز قبل
دونالد ترامپ که قبلا عربستان را گاو شیرده نامیده بود، ‌ این بار پا را از این هم فراتر گذاشت و در مورد یک تماس تلفنی صحبت می‌کند که در آن پادشاه عربستان با تصمیم ترامپ مخالفت کرده است. او با مسخره کرده لحن پادشاه عربستان سوژه خنده حضار را فراهم می‌کند.

(ویدئو) ترامپ ادای پادشاه یک کشور عربی را در آورد!

فراروفرارو1 روز قبل
ترامپ در یک گردهمایی انتخاباتی، از گفت‌وگوی تلفنی‌اش با یکی از پادشاهان کشور‌های عربی، پس‌ از به‌ رسمیت شناختن بیت‌المقدس به پایتختی اسراییل حرف می‌زند و ادای این سلطان عرب را درمی‌آورد.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه امروز سه شنبه اعلام کرد که برای مطرح کردن موضوع عناصر داعشی، به زودی با سران عراقی و کرد دیدار می‌کند. وزیر خارجه فرانسه در این خصوص خطاب به نمایندگان در پارلمان کشورش اعلام کرد: در صورتیکه کمپ‌های نگهداری اسرای داعش به اندازه کافی مورد حفاظت قرار نگرفته باشند، آن‌ها (عراقی‌ها و کردها) می‌توانند در این ارتباط اقداماتی را انجام دهند. ژان ایو لودریان ادامه داد: به زودی با سران عراقی و کرد دیدار کرده تا از این مهمم اطمینان حاصل کنم. گفتنی است، به دنبال حمله ترکیه به شمال سوریه برخی رسانه‌ها از فرار عناصر تروریست داعش از زندان‌های اکراد سوریه خبر داده‌اند. در این میان اخباری دال بر انتقال اسرای دربند داعشی توسط نظامیان آمریکائی از سوریه خبر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر