تحریم یا انصراف دولت از حضور در «تله کام» / اپراتورها هم نمی‌آیند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
تحریم یا انصراف دولت از حضور در «تله کام» / اپراتورها هم نمی‌آیند

تحریم یا انصراف دولت از حضور در «تله کام» / اپراتورها هم نمی‌آیند

مهرخبرگزاری مهر |
بیستمین دوره از برگزاری بزرگترین رویداد مخابراتی کشور (تله کام) امسال قرار است بدون حضور وزارت ارتباطات برگزار شود و اپراتورهای بزرگ ارتباطی و فعالان صنعت مخابرات نیز آن را تحریم کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، بزرگترین رویداد مخابراتی کشور که در قالب نمایشگاه «تله کام» برگزار می‌شود، در بیستمین سال برگزاری، دچار حاشیه هایی شده که صحت برگزاری آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نمایشگاه «ایران تله کام» به عنوان بزرگترین رویداد صنایع مخابراتی و اطلاع رسانی کشور حدود ۲۰ سال است که بدون وقفه در نمایشگاه بین المللی تهران میزبان شرکتهای مخابراتی و ارتباطی در حوزه هایی چون راهکارهای خدمات اینترنت و شبکه، خدمات و زیرساخت‌های مخابراتی، باندپهن و رادیویی و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالان صنعت اطلاع رسانی و شرکت‌های تولیدکننده است.

این رویداد از سال ۷۹ تاکنون در ۱۹ دوره با حمایت وزارت ارتباطات و سازمان توسعه تجارت برگزار شده و از آن جهت حائز اهمیت است که تاکنون اپراتورها و شرکتهای بزرگ مخابراتی کشور در کنار شرکتهای کوچک و متوسط به همراه شرکتهای تابعه وزارت ارتباطات، آخرین دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته و رویدادی کاملا تخصصی را با هدف مذاکره و برنامه ریزی برای همکاری در این حوزه برپا می‌کردند.

دستور یا توصیه وزیر برای انصراف از حضور در «تله کام»

امسال اما در فاصله ۲ هفته مانده تا برگزاری این نمایشگاه، اخباری مبنی بر عدم حضور وزارت ارتباطات و شرکتهای بزرگ مخابراتی همچون مخابرات ایران و اپراتورهای تلفن همراه در این نمایشگاه به گوش می‌رسد. در این زمینه گفته می‌شود که به دستور و یا توصیه وزیر ارتباطات، شرکتهای تابعه وزارت ارتباطات و اپراتورهای بزرگ از حضور در «تله کام» منصرف شده‌اند. در همین حال سندیکای صنعت مخابرات ایران نیز که بسیاری از فعالان بخش خصوصی حوزه مخابرات عضو آن هستند این نمایشگاه را به نوعی تحریم کرده است.

انصراف غولهای مخابراتی کشور از حضور در بزرگترین رویداد مخابراتی ایران در حالی است که برای مثال اپراتورهای موبایل در سالهای گذشته به دلیل در اختیار گرفتن سالنهای اختصاصی با هزینه‌های میلیاردی، تلاش مضاعفی برای رقابت تنگاتنگ با یکدیگر به کار می‌بستند و فضای نمایشگاهی را تحت تاثیر قرار می‌دادند.

در کنار این سالنها، غرفه‌های مربوط به شرکتهای وابسته و تابعه وزارت ارتباطات نیز که به عنوان حامی نمایشگاه همه ساله در این نمایشگاه حضور داشتند، بر رسمیت این نمایشگاه می‌افزود.

«کنفرانس ظرفیت» جایگزینی برای «تله کام»

زمزمه‌های تحریم «تله کام» از آنجا آغاز شد که سندیکای صنعت مخابرات هفته گذشته در پیامی از انصراف وزارت ارتباطات برای حضور در این نمایشگاه خبر داد و پس از آن نیز در اواخر هفته اعلام کرد که «به دلیل نبود ظرفیت مناسب، سندیکای صنعت مخابرات نیز از حضور در تله کام انصراف داده است.»

در اطلاعیه‌ای که از سوی سندیکای صنعت مخابرات منتشر شده، آمده است: «با بررسی کلیه جوانب مربوط به نمایشگاه صنایع مخابرات ۹۸، هیئت مدیره سندیکا این نمایشگاه را از نظر ترکیب غرفه داران، تبلیغات پیش از آغاز نمایشگاه، دعوت از مقامات و مسئولین اثرگذار، استقبال بازدیدکنندگان حرفه‌ای در سطحی نمی‌داند که ستاد سندیکا در آن به عنوان غرفه دار حاضر شود و دستاوردهای ارزنده اعضا را معرفی کند.

ضمنا هیئت مدیره با پوزش از ناهماهنگی پیش آمده و تشکر از همراهی اعضا اعلام می‌کند که تمام تلاش خود را برای یافتن فرصت مناسب‌تر جهت نمایش دستاوردهای ارزنده و ایجاد تعامل با نهادهای حاکمیتی و کارفرمایی و اپراتورها به‌کار خواهد گرفت.»

در این باره جمال هادیان سخنگوی وزارت ارتباطات در گفتگو با خبرنگار مهر، موافق نام بردن کلمه «تحریم» برای نمایشگاه «تله کام» امسال نیست و گفت: تعامل و توافق بین وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه با سندیکای صنعت مخابرات ایران همواره وجود داشته است. اما آنچه که مطابق با نظرسنجی صورت گرفته در سال گذشته از وضعیت برگزاری نمایشگاه «تله کام»، به دست آمده، مبنی بر این است که این نمایشگاه بازدهی کافی و وافی نداشته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی با بیان اینکه نظر وزارت ارتباطات بر تغییر ماهوی در روش ارائه نمایشگاه «تله کام» است، گفت: جلسات متعددی با سندیکای صنعت مخابرات انجام و مقرر شد این نمایشگاه با شیوه جدیدتری ایجاد شود. اما از آنجایی که برگزاری نمایشگاه امسال از قبل در تقویم نمایشگاهی به ثبت رسیده بود، امکان جابجایی زمان آن ممکن نبود.

هادیان گفت: به همین دلیل با توافق طرفین، مقرر شد وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه، در «تله کام بیستم»، غرفه مشخصی نداشته باشند و اپراتورها و شرکت مخابرات نیز به صورت محدود و در غرفه‌های کوچکتر حاضر شوند. اما این به معنای وجود اختلاف نظر نبوده و یک توافق برای بهینه کردن خروجی این نمایشگاه است.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات ادامه داد: مطابق با توصیه وزیر، مقرر شده که مدیران وزارت ارتباطات در این نمایشگاه حضور داشته و در مذاکرات و معاشرت با شرکتها برای انعقاد قرارداد، پررنگ ظاهر شوند. به بیان دیگر «تله کام» امسال برگزار می‌شود اما وزارت ارتباطات حضور مستقیمی در این نمایشگاه نداشته و مدیران این وزارتخانه در نمایشگاه مستقر هستند.

وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات در صدد برنامه ریزی و زمینه سازی برای برگزاری «کنفرانس ظرفیت» با رویکرد نوین در حوزه «تله کام» است، ادامه داد: تا یک ماه آینده، نتایج این برنامه ریزی و شیوه برگزاری این رویداد اعلام می‌شود.

سخنگوی وزارت ارتباطات تاکید کرد: هیچ نوع اختلافی بر سر برگزاری «تله کام» وجود ندارد و عدم حضور وزارت ارتباطات به معنای تحریم این رویداد نیست. بلکه با توجه به اینکه در یک توافق کلی مشخص شده که تله کام در برابر هزینه و تبلیغاتی که دارد، بازدهی بالایی ندارد، باید برای بهینه کردن آن تصمیم مشخصی گرفته شود.

هادیان با بیان اینکه برای این هدف دو حالت متصور است اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم، گفت: ادغام «تله کام» با «الکامپ» یکی از پیشنهاداتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهاد دیگر تغییرات ماهوی برای بازدهی بیشتر این نمایشگاه است.

وی با بیان اینکه سال گذشته نظرسنجی کاملی از شرکت کنندگان «تله کام» (غرفه داران و بازدیدکننندگان) انجام شد که نشان می‌داد برگزاری این نمایشگاه در شرایط اقتصادی فعلی و با توجه به هزینه هایی که صورت می‌گیرد، دارای بازدهی چندانی نیست.

به گزارش مهر، به نظر می‌رسد انصراف از حضور در «تله کام» با هدف ایجاد تغییرات ماهوی در برگزاری آن، در کنار ضوابطی که طی هفته اخیر برای انتصابات درونی در اپراتورها درنظر گرفته شده، فصل جدیدی از اعمال سیاست وزیر ارتباطات درحوزه ICT کشور را به همراه خواهد داشت.

با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا «کنفرانس ظرفیت» می‌تواند جایگزینی برای برگزاری نمایشگاههایی مانند «تله کام» و «الکامپ» باشد و می‌توان به یک کنفرانس یک روزه به جای صرف هزینه‌های میلیاردی ۸ روز برگزاری نمایشگاه در سال، بسنده کرد و یا اینکه انصراف برای حضور در نمایشگاه «تله کام» با هدف اعمال سیاست و تغییر ساختار در تعیین متولی چندین ساله این نمایشگاه و سپردن مسئولیت آن به مجموعه دیگری صورت گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.

نظرها

اخبار بیشتر