برنده نبرد کارت‌خوان‌ها چه کسی خواهد بود؛ پزشکان یا اداره مالیات؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
برنده نبرد کارت‌خوان‌ها چه کسی خواهد بود؛ پزشکان یا اداره مالیات؟

برنده نبرد کارت‌خوان‌ها چه کسی خواهد بود؛ پزشکان یا اداره مالیات؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
پزشکان زیر بار نصب کارت‌خوان در مطب‌ها نرفته‌اند. نزدیک به ۸۰ درصد مطب‌ها هنوز کارت‌خوان ندارند و سازمان امور مالیاتی گفته تا اول مهرماه، هر پزشکی که کارت‌خوان در مطب خود نصب نکند، جریمه می‌شود. این سومین بار است که مهلت برای جریمه عدم نصب کارت‌خوان در مطب، تعیین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آخرین مهلت پزشکان پس از مهلت چند باره سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان در اول مهرماه به انتها می‌رسد و پس از آن، پزشکانی که کارتخوان ندارند از هفته آینده جریمه می‌شوند.

پیش از این روند نصب کارتخوان به صورت کاملا لاکپشتی و کند در مطب‌ها پیش رفت. آنطور که اخبار رسمی می‌گوید میزان نصب کارتخوان در مطب های پزشکان در هفته ابتدای شهریورماه تنها به ۱۰ درصد رسیده بود.

ولی حالا مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اعلام کرده تاکنون تنها۲۰ درصد شاغلان بخش درمان در سامانه صندوق فروش ثبت نام کرده‌اند و از ابتدای مهرماه عدم نصب و استفاده از کارتخوان مشمول جرایم خواهد شد.

علی رستم‌پور با اشاره به آخرین ثبت‌نام دستگاه کارتخوان پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی، گفته است: تا روز چهارشنبه هفته گذشته حدود ۱۴ درصد از فراخوانی که انجام شده بود، ثبت‌نام کردند و در دو روز باقیمانده یعنی پنجشنبه و جمعه آمار به ۲۱ درصد رسیده است؛ در حال حاضر ۱۴۲۶۶ پزشک دستگاه کارتخوان خود را در سامانه مالیاتی ثبت کردند.

ظاهرا به نظر می‌رسد پزشکان تهدید سازمان امور مالیاتی را چندان جدی نگرفته‌اند، چون اگر جدی بودند، بیشتر از ۲۰ درصد مطب‌ها به دستگاه کارتخوان مجهز می‌شد. اینطور که پیداست تهدیدهای سازمان امور مالیاتی تاکنون چند بار تکرار شده و البته نتیجه‌ای به جز اضافه کردن مهلت پزشکان برای نصب کارتخوان نداشته. آنطور که تجربه قبلی تهدیدهای سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد، این سازمان خیلی دوست ندارد با صنف قدرتمند پزشک شاخ به شاخ شود، چون پزشکان علاوه بر آنکه توان اثرگذاری بر گروه گسترده بیماران در جغرافیای سراسر ایران را دارند و احیانا اعتراضات جدی صنفی آنها، نمود بسیار زیادی دارد، بلکه در مجلس هم فراکسیون قوی‌ای مثل فراکسیون بهداشت و درمان دارند.

از سیاست جدید سازمان امور مالیاتی، برخی نهادهای قانونی دیگر هم حمایت کرده‌اند، از جمله نمایندگان غیرپزشک مجلس که می‌گویند باید کشور بر اساس درآمد مالیاتی اداره شود و در مرحله فعلی، نصب دستگاه کارتخوان در مطب‌ها، جلوی فرار مالیاتی این قشر را می‌گیرد.

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع مجلس درباره ضرورت استفاده از کارتخوان در مطب پزشکان گفت: در واقع با ملزم کردن پزشکان به استفاده از کارتخوان الکترونیکی می‌توان جلوی فرارهای مالیاتی را گرفت، همچنین  ملزم کردن پزشکان به استفاده از کارتخوان به منظور شفاف‌سازی در مراودات مالی و اجرای صحیح قانون مالیات های مستقیم نیز موثر است.

برنده نبرد کارت‌خوان‌ها چه کسی خواهد بود؛ پزشکان یا اداره مالیات؟ - 8

گرفتن مالیات از وکلا، گام بعدی است

گرفتن مالیات از صنف پزشک، جزء اولین گام‌های جدی سازمان امور مالیاتی در نظم و نسق دادن به فرار مالیاتی گسترده برخی از مشاغل پردرآمد است. اخیرا خبر مهمی درباره اعلام اسامی ۱۵ صنف مشمول طرح مالیاتی؛ از آرایشگاه‌ها تا دفاتر اسناد رسمیمنتشر شده که نشان می‌دهد سازمان امور مالیاتی در گرفتن مالیات از اصناف پردرآمد، تعارف با کسی ندارد.

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی درباره گامهای بعدی اخذ مالیات از اصناف پردرآمد گفته است: این ۱۵ گروه و ۵۰ صنف عبارتند از وکلا، مشاوران حقوقی و خانواده، دفتر اسناد رسمی، مشاورین املاک، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و کبابی‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و فست‌فودها، مراکز اقامتی اعم از هتل، هتل‌آپارتمان‌ها، مسافرخانه‌ها، نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های وسایل نقلیه، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، آجیل و خشکبار، قنادی، میوه و تره‌بار، مجموعه‌های فرهنگی ورزشی، لوازم‌التحریر، بازی‌های رایانه‌ای، دفاتر خدمات ارتباطی و دیگر اماکن در کل کشور که باید تحت نظارت امور مالیاتی قرار بگیرد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

هدف گذاری پزشکان و وکلا در گامهای اول نصب کارتخوان یا صندوق فروش الکترونیک، سیاست مهمی است که نشان می‌دهد در صورت پیروزی کامل اجرای طرح تجهیز مطب‌ها و دفاتر وکلا به کارتخوان، قانع کردن سایر اصناف، چندان مشکل نیست. با این حال، سازمانهای صنفی مربوط به پزشکان، خیلی موضوع نصب کارتخوان در مطب را ساده و تمام شده نمی‌پندارند.

پزشکان و احتمال فرار مالیاتی

توضیحات وزیر بهداشت درباره فرار مالیاتی پزشکان به اندازه کافی گویای موضع رسمی بخش دولتی حوزه درمان است. آنها منکر احتمال فرار مالیاتی نمی‌شوند ولی می‌گویند میزان این جرم در بین پزشکان، بسیار اندک است.

وزیر بهداشت در این باره گفته است: معتقدیم که فرار مالیاتی در بین جامعه پزشکی، قطعا بیشتر از سایر اقشار نیست و از همکاران مان خواسته‌ایم که به قانون تمکین کنند و از دیگران نیز انتظار داریم که جامعه پزشکی را مورد هجمه و بی مهری قرار ندهند.

سعید نمکی تصریح کرد: جامعه پزشکی یک سرمایه اجتماعی است و بخش بهداری و پزشکی دوران دفاع مقدس را به خوبی مدیریت کرده و در روزهای سخت کشور مانند سیل و زلزله، در کنار ما و مردم بوده‌اند و تقاضا داریم که جامعه پزشکی مورد هجمه و بی مهری قرار نگیرد.

برنده نبرد کارت‌خوان‌ها چه کسی خواهد بود؛ پزشکان یا اداره مالیات؟ - 18

واقعیت اینجاست که پزشکان بدون کارتخوان در معرض اتهام فرار مالیاتی قرار می‌گیرند. این سخن مدیران مالیاتی کشور هم هست. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در این باره گفته: سوءتفاهم‌ها درباره نصب کارتخوان در مشاغل پزشکی در حال رفع شدن است، چنانچه پزشکان در مهلت تعیین شده نسبت به نصب این دستگاه‌ها اقدام نکنند، مطابق با قانون با آنها برخورد شده و مورد ظن فرار مالیاتی قرار می‌گیرند.

ولی پزشکان به سادگی، اتهام فرار مالیاتی را نمی‌پذیرند. یکی از پزشکان درباره احتمال فرار مالیاتی پزشکان یادداشت جالبی نوشته و حتی سعی کرده متهم اصلی ماجرای فرار مالیاتی در این صنف را متفاوت جلوه دهد. او نوشته: اگر ادعای حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان درست باشد، متهم اول «اداره مالیات» است که چرا وظیفه خود را به درستی انجام نداده. مقایسه جایگاه اداره مالیات با بیمارستان‌های دولتی و حتی خصوصی در ارزیابی میزان اعتماد مردم به سازمانها که در سال ۹۷ انجام شده، بسیار تأمل برانگیز است.

برخی پزشکان پا را از این هم فراتر گذاشته و حمله سیاسی به مطالبه گران نصب کارتخوان در مطب‌ها، تدارک دیده‌اند. علی شکوری راد فعال سیاسی اصلاح طلب که رادیولوژیست هم هست در روزنامه شرق نوشته: از سال گذشته که موضوع نصب کارتخوان در مطب پزشکان تبدیل به یک بحث چالش‌برانگیز شد، صداوسیما همواره بر آتش آن دمیده و به انحای مختلف پزشکان را آماج برنامه‌های طنز؛ ولی درواقع تخریبی قرار داده است و صدا و سیما می خواهد پزشکان را از چشم مردم بیندازد.

درواقع به جز نمایندگان مجلس، صدا و سیما هم درباره گرفتن مالیات از پزشکان، پاها را در یک کفش کرده و مطالبه گری می کند. برنامه های تلویزیون نشان می دهد در زمان حضور مدیران سازمان مالیات در صدا و سیما همیشه بحث مالیات پزشکان مطرح می شود.

درآمد پزشکان چقدر است؟ مالیات آن چقدر است؟ چرا پزشکان اینقدر بد زیر بار نصب کارتخوان رفته‌اند؟ اینها پرسشهایی است که برای دانستن آن باید تا اول مهرماه آینده صبر کرد. آیا سازمان امور مالیاتی می‌تواند پزشکان را با اهرم جریمه مالیاتی وادارد تا درآمد خود را شفاف کنند؟

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مهرمهر12 ساعت قبل
سعی کرده‌ایم آموزش را به آموزش تعاملی تبدیل کنیم تا دانش‌آموزان هم در این فرآیند با تولید فیلم یا پادکست سهیم باشند. اگر نیاز است بچه‌ها در فضای مجازی حضور داشته باشند، باید با اطلاعات کافی به این فضا ورود کنند تا بتوانند پادکست‌ها و کلیپ‌هایی با منبع موثق تولید کنند. وی درباره نقش فیلم در شکل‌گیری هویت و سبک زندگی گفت: فیلم آموزشی نسبت به هویت خنثی نیست و همیشه چند عامل هویت‌ساز را شامل می‌شود. تعریف فیلم آموزشی و غیر آموزشی روا نیست زیرا فیلم به صورت کلی مضامین آموزشی دارد. یک لایه اتصال فیلم و هویت، نقش فیلم در تحریک عواطف است، برای همه پیش آمده فیلمی را دیده باشید و در پایان حس خوب یا نچسبی داشته باشید که برای چند روز شما را تحت تأثیر قرار داده باشد.

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.

مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حیاط پاستور امروز در حالی میزبان خبرنگاران بود که موضوع اصلی پرسش‌ها را اغتشاشات اخبر تشکیل می‌داد. تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد و به ویژه در حوزه حمل و نقل با افزایش سهمیه خودرو‌هایی که در این بخش فعال هستند نرخ کرایه‌ها و همچین حمل بار افزایش نخواهد یافت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: پس از سفارش و درخواست‌های مکرری که از طرف مردم مبنی بر برگزاری راهپیمایی دریافت کردیم، ظرف چند ساعت تصمیم به اجرا و برگزاری راهپیمایی حمایتی در سطح شهر تبریز گرفته شد که حضور مردم در آن بسیار ارزشمند و چشمگیر بود. حجت الاسلام رسول برگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به برگزاری حجت الاسلامدر گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به برگزاری راهپیمایی خودجوش مردمی تبریز در محکومیت اغتشاشگران گفت: پس از سفارش و درخواست‌های زیادی که از طرف مردم مبنی بر برگزاری راهپیمایی دریافت کردیم، ظرف چند ساعت تصمیم به اجرا و برگزاری راهپیمایی حمایتی در سطح شهر تبریز گرفته شد که حضور مردم در آن بسیار ارزشمند و چشمگیر بود. وی با اشاره به انبوه عظیم جمعیتی که در مراسم صبح امروز راهپیمایی تبریز شرکت کرده بودند، افزود: راهپیمایی از ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ از مسیر میدان ساعت تا مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: مردم ولایتمدار و انقلابی تبریز بعد از صدور بیانیه و اظهارات ارزشمند آیت الله آل‌هاشم امام جمعه و نماینده ولی فقیه در تبریز، روحیه مضاعفی برای برگزاری راهپیمایی گرفتند. بیشتر بخوانید: حجت الاسلام برگی یادآورشد: باتوجه به اینکه برنامه راهپیمایی ظرف چند ساعت برنامه ریزی و برگزار شد، انتظار نمی‌رفت که این حجم و تعداد مردم در این راهپیمایی حضور یابند آنهم با آن شور و شوق عظیم این حماسه را خلق کنند؛ الحمدلله این برنامه هیچ حاشیه‌ای نداشت.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

غریب‌پور: نیاز ارزی گل گهر را تامین می‌کنیم/ ملارحمان خبر داد: برنامه تولید ۲۵میلیون تن کنسانتره تا سال۱۴۰۴

اقتصاد آنلاین5 ساعت قبل

گام‌های پایانی در مسیر گازرسانی به استان قم

شانا9 ساعت قبل

مسیح مهاجری: اگر تصمیم دولت سازندگی درمورد افزایش سالانه ۱۰ درصدی قیمت سوخت ادامه می‌یافت، بنزین اکنون حدود ۲ هزار تومان بود / در این صورت، امروز نیازی به تصمیم غیرکارشناسی نبود / مسئولان خود را عاری از اشتباه و مردم را در اشتباه ندانند

انتخاب1 روز قبل

ملاقات رونالدو با سرمربی یوونتوس برای رفع اختلافات

فوتبالی9 ساعت قبل

درمان ریزش مو با نسخه‌ای طلایی

رکنا7 ساعت قبل

تیم ملی اروگوئه برای ششمین بار تقویم یک سال میلادی را بدون شکست به پایان رساند

طرفداری1 روز قبل

میلیتو: نمی‌توان مرزی برای پیشرفت لائوتارو مارتینز متصور شد؛ او از همه چیز برای تبدیل شدن به اسطوره اینتر برخوردار است

طرفداری1 روز قبل

نخستن کتاب جشنواره ملی «داستان آب» رونمایی شد

مهر1 روز قبل

فیلم | حال خوش خواندن با سعید بیابانکی

خبرآنلاین13 ساعت قبل

گفتمان سازی پدافند غیرعامل امری ضروری است

مازن آنلاین1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری10 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

راهپیمایی تقویت وحدت و امنیت جامعه در بروجرد برگزار می‌شود

مهر6 دقیقه قبل

تاتنهام به عنوان غرامت ۲۰ میلیون یورو به پوچتینو می‌پردازد

طرفداری10 دقیقه قبل

نامزدهای بخش‌های مختلف جشنواره فیلم رشد معرفی شدند

خبر فوری11 دقیقه قبل

بوریس جانسون: هیچ مدرکی از دخالت روسیه در بریتانیا ندیده‌ام

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل

جلسه برانکو با سفیر کشورمان در کرواسی+عکس

ساعت ۲۴12 دقیقه قبل