از رسوایی تا فرافکنی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
آمریکایی‌ها برای فرار از افتضاحی که در یمن به بار آورده اند و برای پوشاندن بی حیثیتی سیاسی و نظامی خود به سناریوی نخ نمای اتهام زنی و فرافکنی متوسل شدند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روز شنبه بود، تصاویر ستون‌های دودی را نشان می‌داد که از بزرگ‌ترین تاسیسات نفتی جهان بلند شده بود، البته با حمله کوچکترین پرنده نظامی جهان.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند.

رسانه‌ها، بورس و اقتصاد شوکه از این حمله بودند و هنوز ارزیابی دقیقی از شرایط نداشتند که ناگهان پمپئو وزیر خارجه آمریکا ۲۴ ساعت نگذشته در فضای مجازی نام ایران را می‌برد تا فضاسازی‌ها آغاز شود.

وزیر امور خارجه ایران نیز در همان فضاسازی آمریکایی‌ها، برای پمپئو شفاف سازی می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا نیز به جای صحبت از منشا اصلی حملات به عربستان و بدون اشاره به ۵ سال کشتار مردم و کودکان یمنی به وسیله سعودی‌ها از ایران نام می‌برد، ولی محتاط‌تر از وزیر امور خارجه‌اش.

۴۶۰ میلیارد دلار قرارداد تسلیحات نظامی عربستان با آمریکا با یک پرنده کوچک به نام پهپاد دود شده بود و سامانه موشکی گران قیمتی که ظاهرا فقط برای دکور بود.

اینکه سامانه پاتریوت کارایی نداشت شاید به این علت بود که سعودی‌ها به اندازه کافی دوشیده نشده‌اند، زیرا شبکه الجزیره گزارش داد رئیس جمهور آمریکا در پی حملات به تاسیسات شرکت نفتی آرامکو عربستان بار دیگر معادله پرداخت پول در برابر حمایت را به سعودی‌ها پیشنهاد داده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود.

با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت.

اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد.

هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

وزیر دفاع نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت درخصوص هرگونه ماجراجویی هشدار داد و گفت: آمریکایی‌ها حتما ماجرای سرنگونی پهپاد خود را همچنان به یاد دارند.

سناریوی اتهام زنی و فرافکنی از جانب آمریکایی‌ها تکراری و نخ نماست؛ آمریکایی‌ها برای فرار از افتضاحی که در یمن به بار آورده‌اند و برای پوشاندن بی حیثیتی سیاسی و نظامی خود که به شدت زیر سوال رفته است به این سناریوی نخ نما متوسل شدند، اما به خوبی می‌دانند که دوران بزن و در رو تمام شده است و آزموده را آزمودن خطاست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس1 روز قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

روز جهانی غذا در این کشور متفاوت است!

مهرمهر1 روز قبل

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

نظرها

اخبار بیشتر