اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن «پزشکی از راه دور» برای تلفن همراه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن «پزشکی از راه دور» برای تلفن همراه

اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن «پزشکی از راه دور» برای تلفن همراه

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس مرکز تحقیقات پزشکی از راه دور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برنامه این مرکز تحقیقاتی برای راه‌اندازی اپلیکیشن "پزشکی از راه دور" برای تلفن‌های همراه، اظهار کرد: هم‌اکنون در فاز مطالعاتی این طرح هستیم و با نهایی شدن آن ارتباط بین پزشک و بیمار تا میزان بسیار مطلوبی تسریع ‌خواهد شد.

دکتر لیدا فدایی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعریف گسترده و طیف وسیع «پزشکی از راه دور»، اظهار کرد: تعریف پزشکی از راه دور از یک ارتباط تلفنی ساده بین پزشک و بیمار یا پزشک با پزشک آغاز شده و تا موارد پیشرفته مانند کاربرد نظامی و فضایی، اعمال جراحی از راه دور و درمان از راه دور گسترده می‌شود. به‌عبارت‌دیگر پزشکی از راه دور به هرگونه برقراری ارتباط از طریق خطوط مخابراتی برای نقل‌وانتقال اطلاعات بیمار و پزشک در دو نقطه جغرافیایی مختلف اطلاق می‌شود.

وی با بیان اینکه تاریخچه «پزشکی از راه دور» به حدود ۵۰ سال قبل برمی‌گردد، گفت: بار اول پزشکی از راه دور به دنبال برقراری ارتباط‌ تلفنی برای حل مشکلات درمانی فضانوردان مطرح شد و هم‌اکنون به یکی از روش‌های درمانی و تشخیصی مهم دنیا تبدیل شده و به رفع بسیاری از نواقص سیستم بهداشتی و درمانی کشورها کمک می‌کند.

این دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به راه‌اندازی «مرکز تحقیقات پزشکی از راه دور» از ۱۰ سال گذشته، ‌ اظهار کرد: مرکز تحقیقات پزشکی از راه دور یکی از مراکز پیشرو در این زمینه بوده، به گونه‌ای که ابتدا برای شناسایی نقاط قوت و ضعف این طرح و اتخاذ تصمیمات اجرایی در این زمینه، «پزشکی از راه دور» به عنوان یک پروژه تحقیقاتی اجرا شد و در نهایت در قالب مرکز تحقیقات آغاز به کار کرد.

پیشرفت پزشکی از راه دور به تکامل سیستم مخابراتی وابسته است

وی با بیان اینکه پیشرفت امور در این حوزه تحقیقاتی به روند تکاملی سیستم مخابراتی کشور وابسته است، عنوان کرد: به عنوان نمونه فعالیت‌ها در ابتدا بر پایه آنتن ماهواره آغاز شد که معایب و مزایای خاص خود را داشت. امروز فعالیت‌ها بر مبنای فیبر نوری آغاز شده، به گونه‌ای که ارتباطات از این طریق بسیار سریع و قابل‌اعتماد شده، همچنین بستر استفاده از سیستم‌های ارتباط تلفن همراه (موبایل) برای مشاوره‌های تلفنی نیز فراهم شده است.

راه‌اندازی اپلیکیشن «پزشکی از راه دور»

دکتر فدایی‌زاده با اشاره به برنامه این مرکز تحقیقاتی برای راه‌اندازی اپلیکیشن «پزشکی از راه دور» برای تلفن‌های همراه، اظهار کرد: هم‌اکنون در فاز مطالعاتی این طرح هستیم و با نهایی‌شدن آن ارتباط بین پزشک و بیمار تا میزان بسیار مطلوبی تسریع ‌خواهد شد.

این دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه به دنبال تحولات مخابراتی، بسترهای ارتباطی مطلوبی ایجاد شده است، عنوان کرد: به دنبال تحولات مخابراتی و سیستم‌های ارتباطی، ما کمبودی نداریم، با این حال از نظر اجرایی نواقصی وجود دارد که باید اصلاح شود.

رفع نواقص سیستم بهداشت و درمان با پزشکی از راه دور

وی با بیان اینکه پزشکی از راه دور می‌تواند نواقص سیستم بهداشت و درمان را در زمان و مکان فقدان پزشک پر کند، گفت: در صورت استفاده بهینه از بسترهای ارتباطی، می‌توان از روش پزشکی از راه دور در زمان‌های خاص مانند وقوع بلایای طبیعی، حوادث و یا محدودیت‌های جغرافیایی که امکان حضور پزشک مقدور نیست، استفاده کرد.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

کاربردها و مزایای پزشکی از راه دور

فدایی‌زاده ادامه داد: البته پزشکی از راه دور نیز محدودیت‌هایی دارد؛ چراکه لازمه برخی اقدامات پزشکی حضور پزشک بر بالین بیمار و انجام معاینه است. با این حال در برخی مراحل مانند ارسال تصاویر آزمایشگاهی و رادیولوژی، پزشکی از راه دور کاربردهای قابل توجهی داشته و از رفت‌وآمدهای بی‌دلیل و صرف هزینه و وقت اضافی ‌جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به برخی دیگر از مزایای پزشکی از راه دور، تصریح کرد: اگرچه حذف برخورد اولیه پزشک و بیمار برای انجام معاینه به صلاح نیست، ولی در مواقع اضطراری می‌توان از این روش استفاده کرد. همچنین علاوه بر حذف رفت وآمدها و هزینه‌های بی‌مورد برای دریافت جواب آزمایش و تصویربرداری‌های پزشکی می‌توان پیگیری‌های بعدی بیمار و تنظیم دوز و عوارض دارو را از طریق پزشکی از راه دور انجام داد.

فدایی‌زاده با بیان این‌که ابزار لازم برای معاینه از راه دور برای تمامی اعضای بدن وجود ندارد، گفت: به عنوان نمونه برای قفسه سینه می‌توان از گوشی‌های دیجیتال برای انتقال صوت استفاده کرد، ولی برای معاینه شکم که نیازمند مانورهای خاص و اعمال روش‌های ویژه‌ای است، پزشکی از راه دور کاربردی ندارد.

تمرکز بر تسهیل و تسریع پیگیری شرایط بیمار

این دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر تحقیقات مرکز در زمینه پیگیری بیماران متمرکز شده است، اظهار کرد: طرح‌های تحقیقاتی مرکز در رابطه با «موبایل هلث» و استفاده از اپلیکیشن‌های هوشمند تلفن همراه با هدف تسریع برقراری ارتباط بین پزشک و بیمار و پیگیری شرایط بیمار متمرکز شده است، چراکه یکی از نقاط ضعف سیستم بهداشت و درمان کشور رهاسازی بیمار پس از چند جلسه معاینه و درمان و عدم پیگیری شرایط آنان است.

وی با انتقاد نسبت به عدم فرهنگ‌سازی صحیح در رابطه با پزشکی از راه دور، تصریح کرد: ‌ آگاه‌سازی عمومی و ارتقای سواد سلامت جامعه در رابطه با مزایای پزشکی از راه دور جزو اهداف و برنامه‌های مرکز تحقیقاتی ماست، چراکه پیشرفت کشور در این حوزه مشارکت عموم جامعه را می‌طلبد.

همکاری با استارتاپ‌های فعال در حوزه پزشکی از راه دور

رییس مرکز تحقیقات پزشکی از راه دور با اشاره به مزایای حضور و فعالیت‌ استارتاپ‌های حوزه سلامت در موضوع «پزشکی از راه دور»، خاطرنشان کرد: ‌ استارتاپ‌ها در صورت برنامه‌ریزی صحیح و استفاده از منابع بهینه می‌توانند اقدامات موثری در این حوزه انجام دهند، در همین راستا مرکز تحقیقات پزشکی از راه دور با برخی از استارتاپ‌های فعال در این حوزه همکاری مشترک دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری13 ساعت قبل
برای مثال، در پژوهشی دریافتند که اضافه کردن تخم‌مرغ به سالاد باعث افزایش میزان جذب ویتامین E دریافتی از سالاد می‌شود. افزایش میزان کلسترول خوب جلوی اثرات منفی کلسترول بد را می‌گیرد. (آیا بزرگسالان سالم‌تر در چین بیشتر تخم‌مرغ می‌خورند یا خوردن تخم‌مرغ باعث می‌شود که آنها سالم‌تر باشند؟) این موضوع البته باعث سردرگمی است. تخم‌مرغ خوبهمچنان که این پژوهش‌ها با شور و حرارت به بررسی اثرات کلسترول تخم‌مرغ بر سلامت ما می‌پردازند، ما می‌دانیم که تخم‌مرغ از راه‌هایی برمیزان خطر ابتلای ما به بیماری اثر می‌گذارد. «اما کولین تخم‌مرغ جذب می‌شود و به رودهٔ بزرگ نمی‌رود و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را افزایش نمی‌دهد».

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو16 ساعت قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
اما مطالعات محققان نشان می‌دهد که گریه کردن نسبت به آنچه فکر می‌کنیم، مزایای بیشتری برای سلامتی دارد. کاهش استرسیک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که گریه کردن می‌تواند به آرامش افراد در زمان استرس کمک کند. تاثیر گریه بر سلامتی به صورت آنی و فوری نیست و ممکن است شروع ایجاد حالت آرامش در بدن چند دقیقه به طول بینجامد. به گفته محققان، گریه کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می‌کند و فعال شدن آن موجب آرامش مغز می‌شود. اما بر طبق چندین مطالعه، گریه نه تنها فشار خون را پایین می‌آورد و آن را کنترل می‌کند، بلکه همچنین یک گریه شدید می‌تواند نبض را هم تنظیم کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
اختلال دوقطبی (BD)، که افراد زمانی آن را افسردگی مانیک می‌نامیدند، از حدود ۲۰ سالگی شروع می‌شود. به عنوان مثال، لوودوپا – دارویی از پارکینسون که گیرنده‌های دوپامین را فعال می‌کند – می‌تواند در بعضی از افراد باعث تحریک شیدایی شود. علائم بیماری پارکینسون به علت مرگ سلول‌های تولید کننده دوپامین در قسمتی از مغز به نام جوهره نیگرا رخ می‌دهد. "یافته‌های این بررسی منظم و متاآنالیز نشان می‌دهد که در مبتلایان به BD بعدا احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. آن‌ها توضیح می‌دهند که این تشخیص ممکن است به دلیل تشخیص نادرست پارکینسون ناشی از دارو به عنوان بیماری پارکینسون باشد، و همچنین متذکر می‌شوند که در این مطالعه و در تحلیل آن‌ها بین پارکینسون و پارکینسونیزم تفاوت قائل نیستند.
مهرمهر1 روز قبل
«جویفان چیانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «براساس نتایج ما دریافتیم آپنه خواب فاکتور پرخطری برای بروز «ورم ماکولا دیابتی» در افراد دیابتی است.» درمان ورم ماکولا دیابتی در بیماران دچار آپنه خواب بسیار دشوار است و منجر به نابینایی می‌شود. زمانیکه افراد دیابتی کنترل ضعیفی بر میزان قندخون شان داشته باشند، عروق نازک خون در پشت چشم آسیب می‌بینند. به گفته محققان، آپنه خواب ممکن است از طریق افزایش مقاومت انسولین، افزایش التهاب و افزایش فشارخون در گسترش و تشدید این مشکل دیابتی نقش داشته باشد. محققان دریافتند میزان آپنه خواب شدید در بیماران مبتلا به ورم ماکولا دیابتی در مقایسه با افراد فاقد این مشکل به مراتب بیشتر است (۸۰٫۶ درصد در مقابل ۴۵٫۵ درصد). همچنین آنها دریافتند هرچقدر آپنه خواب شدیدتر باشد، ورم ماکولا بدتر خواهد بود.
فارسفارس17 ساعت قبل
متخصص جراحی عمومی گفت: غذاهای چرب، فست فودها، غذاهای کنسروی و کم تحرکی باعث بروز سرطان سینه در زنان می‌شود. آسیه الفت متخصص جراحی عمومی و عضو هیأت علمی پژوهشکده درمان سرطان معتمد در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره «تأثیرات سبک زندگی سالم در جلوگیری از بروز سرطان سینه در زنان»، اظهار داشت: به دلیل سبک زندگی در کشورهای غربی، میزان بروز سرطان در این کشورها زیادتر است و بیش از ۱۸۰ نفر از هر۱۰۰ هزار نفر است. وی ادامه داد: در ایران میزان شیوع سرطان سینه یک چهارم این میزان است البته این آمار در اکشور در حال افزایش است. الفت افزود: بسیاری از خانم‌ها شاغل هستند و مجبورند غذاهای آماده مصرف کنند؛ در حالی که غذاهای چرب، فست فودها و کم تحرکی نقش زیادی در ایجاد سرطان سینه دارد. این متخصص جراحی عمومی اضافه کرد: اگر افراد از جمله خانم‌ها نمی‌توانند باشگاه بروند به پارک محل رفته و از امکانات ورزشی آنجا استفاده کند تا ضربان قلب و تنفس فرد افزایش پیدا کند. اگر چنین سبک زندگی داشته باشند و ادامه دهند، درصد ابتلا به سرطان از جمله سرطان سینه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

رودری: برد ۸-۰ در یک بازی و شکست در بازی پس از آن فایده‌ای ندارد؛ لیورپول یکی از بهترین تیم‌های سالیان اخیر بوده است

طرفداری15 ساعت قبل

شوخی مشترک ریبری و PES با FIFA۲۰۲۰ (عکس)

ورزش۳8 ساعت قبل

انفجار یک بمب‌دست ساز در مسجدی واقع در شرق افغانستان / ۲۰ نفر کشته شدند

انتخاب1 روز قبل

(تصاویر) وسواس شدید یک زن به رنگ قرمز

فرارو11 ساعت قبل

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تن از دیروز قطع شد/ علت قطع صادرات دارو از کره به ایران/ پیش‌بینی مبلغ عیدی کارکنان در سال ۹۹/ دلیل اصلی قیمت بالای گوشت در بازار

تابناک20 ساعت قبل

کریمیان: استقلال نیاز به زمان دارد/ شانس آوردم افسردگی نگرفتم!

تسنیم12 ساعت قبل

فیلم/ گزارش جدید صداوسیما در مورد روح الله زم

انتخاب1 روز قبل

واکنش جالب یک نماینده مجلس به دستگیری «روح‌ الله‌ زم»

خبر فوری1 روز قبل

عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

خبرآنلاین1 روز قبل

ماجرای زنی که با هواپیما ازدواج کرد + عکس

اقتصادنیوز1 روز قبل