در مورد پرونده‌هایی که اموال شستا را به یغما بردند اطلاع‌رسانی می‌کنیم/ چاقو زیرگلوی مدیر حقوقی ما گذاشتند/ بزرگترین مزایده املاک کشور را برگزار می‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
در مورد پرونده‌هایی که اموال شستا را به یغما بردند اطلاع‌رسانی می‌کنیم/ چاقو زیرگلوی مدیر حقوقی ما گذاشتند/ بزرگترین مزایده املاک کشور را برگزار می‌کنیم

در مورد پرونده‌هایی که اموال شستا را به یغما بردند اطلاع‌رسانی می‌کنیم/ چاقو زیرگلوی مدیر حقوقی ما گذاشتند/ بزرگترین مزایده املاک کشور را برگزار می‌کنیم

محمد رضوانی‌فر با اشاره به همکاری مجموعه تحت مدیریت خود با نهادهای نظارتی و بازرسی گفت: در تمام گزارش‌هایی که به نهادهای بالادستی و نظارتی ارائه کردیم اعداد و ارقام پایه اصلی گزارش‌های ما بوده و سعی کردیم تمام آنها مستند به آ‌مار و گزارش حسابرسان و کارشناسان باشد تا هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای در آن وجود نداشته باشد.

اعتمادآنلاین|مدیرعامل شستا به اعمال نفوذهای همراه با نقشه هماهنگ شده برخی افراد اشاره کرده و گفت: در یکی از پرونده‌های ما؛ مدیر حقوقی شرکت را مورد ضرب و شتم قرار دادند. فیلم این حمله موجود است و کاملا واضح است که چاقو زیر گلوی این مدیر گذاشتند و تهدید کردند که چک‌ها را پس بدهید تا کاری با شما نداشته باشیم.

محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شستا با بیان این مطلب که صحبت‌هایی که من مطرح می‌کنم و گزارش‌ها و پرونده‌هایی که بیان می‌شود، تاکنون در هیچ‌ کجا مطرح نشده است و من تصمیم دارم برای اولین بارآنها را مطرح کنم زیرا این رسانه جایگاه ویژه‌ای در فضای اطلاع‌رسانی کشور دارد و با توجه به ماهیت کارگری آن لازم دیدم که اولین گزارش خود را در این رسانه مطرح کنم، به شرح برنامه‌های شستا و بورسی شدن آن پرداخت. او همچنین در این گفتگو از پروندهای حقوقی سخن به میان آورد که برخی از آنها به تهدید فیزیکی رسیده است. مشروح گفتگوی ایلنا با مدیرعامل شستا را در ادامه می‌خوانید.

محمد رضوانی‌فر با اشاره به همکاری مجموعه تحت مدیریت خود با نهادهای نظارتی و بازرسی گفت: در تمام گزارش‌هایی که به نهادهای بالادستی و نظارتی ارائه کردیم اعداد و ارقام پایه اصلی گزارش‌های ما بوده و سعی کردیم تمام آنها مستند به آ‌مار و گزارش حسابرسان و کارشناسان باشد تا هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای در آن وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: من اصلا به دنبال این نیستم که این سازمان را با دیگر نهادهای دولتی یا حاکمیتی مقایسه کنم. در مقطعی موضوع سازمان تامین اجتماعی و شستا به غایت سیاسی و قضایی شد و در برهه‌ای از زمان برخی مدیران تعاملات چندانی با سازمان‌های نظارتی و مجلس نداشتند این درحالی است که مجموعه چه بخواهد چه نخواهد باید با مجلس در تعامل باشد.

شستا مجموعه‌ای نامتقارن از صنایع پدر خانواده از بچه‌ها کوچکتر است

مدیرعامل شستا با اشاره به تنوع فعالیت این هلدینگ گفت: ما در شستا با حجم تنوع بسیاری روبرو هستیم به‌طوری‌که یک بخش داروسازی داریم و بخش دیگر مجموعه‌ای مانند رایتل یا پتروشیمی. نکته دیگر آن است که در این خانواده‌ای که زیر یک چتر قرار گرفته؛ پدر خانواده از بچه‌ها کوچکتر است مثلا سازمان شستا ۲۰ سال است تاسیس شده در صورتی که ما شرکتی داریم که ۸۰ سال قدمت دارد.

او ادامه داد: امروز شرکت‌هایی که زیر پک پرچم جمع شده‌‌اند، بخشی ایجادی و بخشی رد دیون هستند و گاها مشاهده می‌کنیم که هیچ سنخیتی با یکدیگر ندارند.

رضوانی‌فر ادامه داد: تقریبا ۴۵ درصد پرتفوی ما رد دیونی است یعنی شرکت‌هایی که به‌جای مطالبات خود از سوی دولت دریافت کرده‌ایم و اکنون تجمیع این مجموعه‌ها چیزی به نام شستا شده است. حتی در بخش‌های ایجادی که خودمان آنها را احداث کردیم، قسمت‌هایی وجود دارد که از سر تکلیف یا در تعاملات با نمایندگان مجلس شکل گرفته است با وجود تمام این مسائل شستا امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

مدیرعامل شستا ادامه داد: ما در شستا مجموعه‌ استراتژی خود را در ۱۰ محور تعریف کردیم. اولین محور ما که دغدغه همیشگی شستا بوده، بحث ساماندهی است. برخی فکر می‌کنند که ساماندهی یعنی واگذاری درحالی‌که منظور ما از این موضوع اعم از ادغام، انحلال، بورسی کردن، خرید سهام و واگذاری است. ما یک پرتفوی داریم که به بنگاه‌داری نزدیک است و بازده کمی دارد. البته اول باید تعریف و معیار خود را از بازدهی مشخص کنیم آنهم در مجموعه‌ای که یک دارایی بین نسلی برای کارگران محسوب می‌شود.

او ادامه داد: ما می‌خواهیم بیشتر سهام‌داری کنیم و کمتر بنگاه‌داری و البته بازدهی بیشتری داشته باشیم. برای این منظور یک برنامه اساسی تدوین شده و اکنون ما در آن ریل قرار گرفتیم و تا امروز ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشرفت داشته‌ایم. امروز ما می‌دانیم که چه تعداد شرکت را می‌توانیم ادغام، انحلال یا بورسی کنیم و چقدر را می‌توانیم واگذار کنیم و با منابع حاصل چه کاری باید انجام دهیم که اسم آن بنگاه‌داری نباشد و سهام‌داری کنیم آنهم با بازدهی بالا.

به گفته او؛ اکنون ۲۶ شرکت شستا در مراحل ادغام قرار دارند. رضوانی‌فر گفت: این تحرکات باعث می‌شود که انسجام مدیریت بیشتر شود و هزینه‌ها کاهش پیدا کند و در نهایت سودآوری بیشتر شود. در بخش انحلال ما یکسری شرکت داریم که دیگر موضوع فعالیت آنها از بین رفته حالا به خاطر تکنولوژی یا شرایط بازار.

۲۶ شرکت در مرحله ادغام و ۲۸ شرکت وارد بورس می‌شود

او با اشاره به بورسی شدن شرکت‌های تابعه شستا گفت: امسال ۲۸ شرکت به بورس وارد خواهند شد به‌طوری‌که ۵۰ درصد از عرضه اولیه‌هایی که امسال در بورس صورت گرفته؛ متعلق به شستا بوده و در نهایت ۲۸ شرکت را وارد بورس خواهیم کرد.

رضوانی‌فر ادامه داد: بحث بعدی افزایش کارآیی و نظارت بر عملکرد شرکت‌ها نیز مطرح است. اکنون ما برای همه شرکت‌ها اقدام به صدور کارنامه کرده‌ایم یعنی بر اساس ۲۰ شاخص که بر اساس نظر نخبگان و استانداردهای روز دنیا تعیین شده، عملکرد سه ماهه شرکت‌ها را نمره دادیم. امروز ما کارنامه ۱۸۷ شرکت شستا که مربوط به عملکرد سه ماهه آخر آنهاست را در اختیار مدیران آنها قرار دادیم تا بر اساس آن؛ نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مدیرعامل شستا در خصوص افزایش سود و میزان بازدهی این مجموعه گفت: ممکن است برخی بگویند این مسئله به خاطر تغییرات نرخ ارز است که البته تا حدی این حرف درست است اما صحبت ما این است که با دیگران نیز مقایسه کنیم؛ اگر در بحث دارو ما رشد ۳۰۰ درصدی داشتیم، با ۳۰ شرکت بورسی نیز مقایسه کنند. اگر افزایش نرخ ارز برای ما بوده برای آنها نیز اعمال شده است.

او در خصوص روند اصلاحات در مجموعه تحت امر خود گفت: در این حوزه باید کارهای زیادی انجام شود ازجمله اصلاح فروش، اصلاح خرید، اصلاح فرآیند ترکیب محصولات و دیگر موارد. ما باید از ظرفیت‌های قانونی حداکثر استفاده را ببریم. سال گذشته با کمک سازمان تامین اجتماعی ما از ظرفیت بند و تبصره ۵ در خصوص تهاتر با بدهی‌های بانکی به خوبی استفاده کردیم که نتیجه‌اش این شد که امسال هزینه مالی ما بسیار کاهش پیدا کرده است. این اتفاق نتیجه تعامل با نمایندگان مجلس است که به ظرفیت آنها نیز قبلا اشاره کردم.

بیش از ۷۰ هزار پروژه‌ نیمه‌تمام در کشور داریم

رضوانی‌فر با اشاره به پروژه‌های شستا گفت: برنامه چهارم ما تمرکز بر روی همین موضوع است. یکی از مسائل بزرگ ما در شستا سر و سامان دادن پروژه‌هاست. ما ابتدا شروع به بررسی کردیم که این پروژه‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارند و با توجه به محدودیت منابع و زمانی پروژه‌هایی که باید بر روی آن تمرکز کنیم را مشخص کردیم.

او با اشاره به وضعیت نابسامان پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور گفت: ما الان بیش از ۷۰ هزار پروژه‌ نیمه‌تمام در سطح کشور داریم که علاوه بر معطل ماندن سرمایه‌های کشور باعث ایجاد عدم اطمینان و ناامیدی در بین مردم شده‌اند. بنابراین با توجه به تغییرات بزرگی که در نرخ ارز بر اقتصاد کشور اتفاق افتاده بود، پروژه‌ نیمه‌تمام خود را به‌روزرسانی کردیم و تمرکز را روی پروژه‌‌هایی گذاشتیم که ضرورت آنها مشخص شده است و اکنون به صورت هفتگی پیشرفت آنها را بررسی می‌کنیم.

مدیرعامل شستا با اشاره به هجمه‌های اخیر علیه این مجموعه که با هدف ضربه وارد آوردن به آن طرح می‌شود، گفت: پرونده‌های حقوقی و پیگیری مطالبات باعث به وجود آمدن این جو شده است. ما کمیته‌ای به اسم وصول مطالبات تشکیل دادیم که به صورت جدی پرونده‌های حقوقی را پیگیری می‌کند. مواردی وجود دارد که شخص، معامله‌ای در یک بستر ناسالم تجاری انجام داده است. یعنی از همان اول بستر انجام این‌گونه معاملات سالم نبوده که منجر به این شده پول شرکت‌های ما را ندهند که بعضی از آنها بیش از یک دهه است بر همین اساس ما تیم حقوقی هلدینگ‌ها و به تبع آن تیم حقوقی شرکت‌ها را تقویت کردیم و آیین‌نامه به خدمت گرفتن وکلا را به‌روزرسانی کردیم و فشار پیگیری پرونده‌ها را به صورت روزانه انجام می‌دهیم.

سوگند خوردم پیگیر حقوق کارگران باشم

او در خصوص میزان پرونده‌های حقوقی شستا نیز گفت: همان‌طور که آقای وزیر اعلام کردند رقمی نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان است که البته هر پرونده در مراحل مختلفی است. من در این بحث هیچ تعارفی ندارم و شخصا سوگند یاد کردم که به صورت جدی پیگیر حقوق کارگران باشم.

رضوانی‌فر گفت: ما می‌دانیم که این روندی که آغاز کردیم صدای خیلی‌ها را درآورده است. بالاخره افرادی که نابحق منابعی را از این مجموعه خارج کردند نگران شفاف‌سازی و پیگیری جدی پرونده‌ها هستند. برخی از این افراد عادت کردند که چیزی را بکنند و دل‌خوش کنند به تغییرات مدیران و مرور زمان باعث بشود که دیگر کسی دنبال آن نیاید اما ما کاری کردیم که دیگر این اتفاقات به راحتی رخ ندهد. کتابچه مطالبات ۱۵ میلیارد شستا که با جزئیات دقیق هر پرونده و آخرین گردش کار آن تدوین شده را در اختیار تمام سازمان‌های نظارتی ذیربط قرار دادیم و دقیقا معلوم است که کدام پول در چه سالی و در زمان کدام مدیریت به چه شکلی از مجموعه خارج شده است. بدون تعارف، هرقدر ما تحت فشار قرار بگیریم یا فحش بشنویم، آن را پیگیری خواهیم کرد. این پول سود خالصی است که اگر به سیستم وارد شود باعث تحول بزرگی در مجموعه شستا می‌شود. از طرف دیگر این پیغام فرستاده می‌شود که دیگر نمی‌توان به راحتی پول مجموعه کارگران را خورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما56 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر