تجدید چاپ یک کتاب بعد از ۲۵ سال/ موسیقی‌نامه‌ها روایت می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
تجدید چاپ یک کتاب بعد از ۲۵ سال/ موسیقی‌نامه‌ها روایت می‌شوند

تجدید چاپ یک کتاب بعد از ۲۵ سال/ موسیقی‌نامه‌ها روایت می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر |
پژوهشگرشناخته شده موسیقی ایرانی در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از تجدید چاپ کتاب «موسیقی‌نامه وزیری» بعد از ۲۵ سال از اولین انتشار و تدوین موسیقی‌نامه‌های دیگر هنرمندان کشور خبر داد.

میرعلیرضا میرعلینقی پژوهشگر و مدرس شناخته شده موسیقی ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های خود در عرصه پژوهش توضیح داد: از آغاز سال جاری تاکنون فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های متعددی را در حوزه پژوهش انجام داده‌ام که وقت زیادی را از من گرفت. اما یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که به شدت دنبال آن بودم تلاش برای تجدید چاپ کتابی به مناسبت چهلمین سالگرد فوت کلنل علی نقی وزیری موسیقیدان شهیر ایرانی است که من آن را حدود ۲۵ سال پیش در سن ۲۸ سالگی با نام «موسیقی‌نامه وزیری» منتشر کردم.

وی افزود: در آن زمان با وجود تمام تلاش و زحمتی که کشیده بودم این کتاب چندان میان مخاطبان معرفی نشد و این استادان برگزیده موسیقی کشور از جمله استاد علی تجویدی بودند که از انتشار این کتاب دو جلدی استقبال کردند.

میرعلینقی ادامه داد: متاسفانه در زمانی که این کتاب منتشر شد نه اینترنت به صورت فراگیر وجود داشت و نه رسانه‌ها و فضای مجازی بودند که بتوانند در قالب گسترده به معرفی آثار تالیفی در حوزه‌های مختلف هنر بپردازند. باید بگویم این پژوهش نامه نتیجه ساعت‌ها تحقیق و تلاش‌های من برای واکاوی زندگی هنری بزرگان موسیقی کشور است که من در سخت‌ترین شرایط آنها را تدوین و گردآوری می‌کردم و همواره از این موضوع تاسف می‌خوردم که چرا کسی آن طور که باید و شاید نتیجه این تلاش‌ها را دریافت نکرده است. حتی آن زمان ناشر کار حاضر شده بود از کتاب ۵ هزار نسخه منتشر کند که من به دلیل فقدان فضای اطلاع رسانی و معرفی کتاب گفتم همان ۲ هزار نسخه کفایت می‌کند.

وی اضافه کرد: در این سالها که مشغول فعالیت و تدریس در حوزه موسیقی بودم متوجه شدم نسل جوان ما که در زمان انتشار این کتاب متولد نشده بود. به چنین آثاری علاقه مند شده است. حتی از برخی دوستان شنیدم که بسیاری از آنها کتاب ۲۵ سال پیش را در بازار سیاه و یا به صورت کپی تهیه می‌کنند که این موضوع هم من را بسیار خوشحال کرد و هم ناراحت که چرا باید کتاب ۲۵سال پیش، در این قالب به علاقه‌مندان ارائه شود. به هر حال بسیار خوشحالم که بالاخره یک کتاب بعد از ۲۵ سال توانست مورد توجه قرار بگیرد و این انگیزه را برای من ایجاد کند که به فکر تجدید چاپ آن باشم.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

این پژوهشگر گفت: کتاب دو جلدی موسیقی‌نامه وزیری که در قالب دو جلد تجدید چاپ خواهد شد، اولین اثر من در این چارچوب نیست. بلکه من در این سالها تلاش کردم تا موسیقی‌نامه‌های متعددی از هنرمندان تاثیرگذار موسیقی ایرانی را مورد کنکاش و مطالعه قرار دهم که نتیجه آن آثاری شده که امیدوارم به زودی دردسترس مخاطبان قرار گیرد. به هر حال جمع آوری و پژوهشی چنین آثاری در زمانی که از اینترنت خبری نبود واقعا کار طاقت فرسا و سنگینی بود که فکر می‌کنم انتشارش از تاریخ نشر جلوتر بود و به همین خاطر هم دیده نشد. گویی باید ۲۵ سال طول می‌کشید که کارهای من در چنین فضایی مورد توجه نسل جوان علاقه مند موسیقی ایرانی قرار گیرد.

علیرضا میرعلینقی از پژوهشگران و منتقدان با سابقه حوزه موسیقی است که طی سال‌های گذشته فعالیت‌های متعددی را در عرصه پژوهشی و گردآوری تاریخ موسیقی کشورمان انجام داده است.

فراگیری نوازندگی ویولن، سنتور و ردیف‌های موسیقی، مدیریت آرشیو مرکز موسیقی حوزه هنری، سرپرستی گروه موسیقی دایره المعارف اسلامی، مشاورسردبیر نشریه مقام موسیقایی، نگارش مقدمه «ردیف موسیقی ایران برای پیانو» اثر استاد جواد معروفی، نگارش «کتابشناسی موسیقی ایران»، نگارش کتاب «خاطراتی از رفتگان موسیقی»، نگارش کتاب «خاطرات استاد جواد بدیع‌زاده»، نگارش کتاب «خاطرات هنری استاد میلاد کیایی» از جمله فعالیت‌های این محقق در عرصه موسیقی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گفتگو با رضا نریمانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

زوارالحسین در مسیر اربعین

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
اکنون جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س) به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمده‌اند به یک قرار جمعی …راهشان پیدا؛ درست مثل خورشیدی که نظاره‌گر بود. هر کسی به طریقی سعی می‌کرد خادمان زائران اربعین باشد؛ موکب به موکب. حالا جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س). در مسیر معرفت حسینی می‌شود درس اخلاق، ایثار و آزادگی را فراگرفت. یا اباعبدالله الحسین (ع) در این مسیر قدم‌هایمان را استوار دار.

فیلم | خیمه سنگین اختاپوس‌ها روی بقایای یک نهنگ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.
صدا و سیماصدا و سیما54 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از روابط عمومی هما، با آغاز سفر‌های هوایی به مناسبت اربعین حسینی و به منظور خدمت رسانی بیشتر به زائران اباعبدالله الحسین (ع)، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نخستین بار پرواز‌های کرمانشاه و ایلام به نجف اشرف را برقرار کرد. بر این اساس، تاکنون بیش از ۴۰ پرواز با هواپیما‌های ATR از دو شهر کرمانشاه و ایلام به مقصد نجف اشرف انجام یافته و طی آن بیش از ۲ هزار زائر اربعین به شهر نجف اشرف منتقل، همچنین ۶ هزار و ۷۶۹ کیلو گرم بار نیز توسط این هواپیما‌ها حمل شد. همچنین برای خدمت رسانی بیشتر به زائران اربعین، امسال در فرودگاه کرمانشاه، موکب هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» برپا شده و از زائران پذیرایی به عمل آمد.

وقت سفر رسیده، ببین حری یا حبیب

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
راه شان راه تولی و تبری همچون مسلم بن عوسجه‌هاست، عهدشان همچون عهد عابس و عباس‌هاست. چون انس جز تو هوس در سر ندارند و همچون وهب با تو مسلمانند. این‌ها گرفتار نگاهت، چون زهیرند و تشنه بیعت با تو همچون حبیب اند. اکنون در این جاده رهسپارند تا شهادت با ولایت. امروز بزرگ‌ترین گردهمایی جهان اسلام در کربلا و ادامه آن در ایران برپا شد تا نشان دهد اگرچه تاریخ میان مرد‌های این جاده و حسین فاصله انداخت، اما برای آن‌ها همیشه کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا.

نظرها

اخبار بیشتر