برای بهره‌برداری از خط دو مترو ۵ سال صبر نمی‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
برای بهره‌برداری از خط دو مترو ۵ سال صبر نمی‌کنیم

برای بهره‌برداری از خط دو مترو ۵ سال صبر نمی‌کنیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
شهردار اصفهان گفت: انتظار بهره‌برداری از خط دوم مترو در ۵ سال آینده برای شرایط عادی است، در حالیکه امروز با توان بیشتری حرکت می‌کنیم بنابراین این موضوع را نمی پذیریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، قدرت الله نوروزی روز گذشته (پنجشنبه) در بازدید از خط دو مترو اصفهان، اظهار کرد: باید در جلسه هیئت مدیره نظر جدیدی اعلام شود و زمان را کاهش دهیم. امکانات را تامین می‌کنیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که به دنبال کاهش زمان نباشید. باید چاره‌ای بیاندیشید. انتظار بهره‌برداری از خط دوم مترو در ۵ سال آینده برای شرایط عادی است، در حالیکه امروز با توان بیشتری حرکت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شش ماه پیش وقتی که کاترهد تی‌بی‌ام با پیچیدگی‌های بسیار از گمرک آزاد و در خط دو مترو مستقر شد کسی باور نمی‌کرد که شش ماه بعد، امروز شاهد رسیدن تی‌بی‌ام به ایستگاه زینبیه باشیم، گفت: تی‌بی‌ام از غرب در ایستگاه غفاری یا دارک حرکت خزنده خود را در سنگلاخ‌های زیر زمین آغاز کرد و با هدایت مهندسان این عرصه در کار ساخت و ساز مترو آمد و دو شب گذشته به این منطقه رسید.

شهردار اصفهان با تاکید بر مساله‌ای که باید شهروندان بدانند، گفت: در این پروژه، افراد ۸ ساعت کار نمی‌کنند اینجا ساعات کاری چند شیفته است یا هر شیفتی مدت طولانی‌تری دارد و سرعت کار دو برابر می‌شود. قرار است این روال در جبهه غرب نیز تکرار ‌شود و در قطر ۹ متری کاترهد مستقر در این منطقه، یک تونل برای رفت‌و آمد دو خط حفاری می‌شود.

وی با بیان اینکه حفر تونل شرقی مترو نیز در خرداد امسال آغاز شد، اظهار کرد: مسائلی همچون گره‌های کور اداری، تحریم‌ها و هزینه‌ها منجر به تاخیر اجرای این طرح شده و نتوانستیم این دو تونل را همزمان با هم آغاز کنیم. پیشروی حفاری نزدیک به ۲۰ هزار مترمکعب در تونل شرقی و خاکبرداری تونل غربی نیز نزدیک به ۵۰ هزار مترمکعب، حاکی از آن است که نصف راه طی شده است.

نوروزی گفت: در حال حاضر شاهد هستیم که ۱۰۰۰ متر یعنی حد فاصل ایستگاه دارک تا زینبیه حفاری و سگمنت گذاری شده است و تنها منتظر آغاز ریل گذاری و نازک کاری هستیم.

وی با اشاره به اینکه شاهد انقلابی در عمران شهری اصفهان هستیم، ادامه داد: باید به قول‌هایی که به مردم داده‌ایم به موقع عمل کنیم. مدیریت و شورای شهر این دوره حرفی نزده که عمل نکرده باشد. اگر بگویند چهار ماهه کار ۴ سال را انجام می‌دهیم، سر قول خود می‌مانند.

ورود تی‌بی‌ام به ایستگاه زینبیه خط دو مترو اصفهان

همچنین مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان با اشاره به ورود تی‌بی‌ام به ایستگاه زینبیه خط دو قطار شهری اصفهان، گفت: قول شش ماه گذشته خود در ایستگاه غفاری خط دو مترو اصفهان را، تحقق بخشیدیم. ‌

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا بنکدار پیش از ظهر امروز پنجشنبه در جریان بازدید شهردار اصفهان از خط دو مترو، اظهار کرد: با همکاری و همیاری مهندسان، معاون شهرداری و … توانستیم انجام وظیفه کنیم و به قولی که شش ماه پیش در ایستگاه غفاری به مردم دادیم، تحقق بخشیدیم. قرار بر این بود که ایستگاه‌ها را قبل از اینکه دستگاه تی‌بی‌ام برسد آماده کنیم و امروز رو سفید شدیم و اکنون شرایط بسیار مطلوب است.

وی با بیان اینکه در خط دو مترو اصفهان ابتدا ایستگاه‌ها ساخته می‌شوند و پس از آن دستگاه حفاری تونل وارد ایستگاه‌ها می‌شود، افزود: این موضوع زمینه کاهش هزینه ساخت خط دو مترو را فراهم می‌کند. در این خط برخلاف خط یک، عمده ایستگاه‌ها به صورت حفاری از زیر کار می‌شود، این موضوع مشکلات ترافیکی، جابجایی تاسیسات، قطع درخت و آلودگی‌های بصری را به حداقل می‌رساند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان با اشاره به مختصات و مشخصات این پروژه، اظهار کرد: مسیرهایی که آغاز کردیم از شمال شرق به غرب اصفهان به طول ۱۴٫۵ کیلومتر و تا خمینی‌شهر ۲۴٫۵ کیلومتر بوده که ۱۴٫۵ کیلومتر یعنی تا ایستگاه مدرس نجفی در اولویت نخست اجرا بوده است. این خط در ایستگاه امام حسین (ع) از خط یک، مرکزی‌ترین نقطه شهر اصفهان با این نقطه تلاقی پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: پیگیری‌‌های شهردار اصفهان منجر به اجرای سریع قراردادها برای انجام این پروژه شده است و توانستیم پروژه را از دو جبهه شروع کنیم. جبهه نخست مسیری است که از شمال شرق و از ایستگاه دارک تا ایستگاه امام علی (ع) و مسیر دوم از هفته آینده آغاز خواهد شد که از ایستگاه مدرس نجفی به سمت ایستگاه امام علی (ع) است.

بنکدار افزود: بعد از عبور تی‌بی‌ام از مسیر طی شده یعنی ایستگاه لاله و ایستگاه دروازه دولت، عملیات نازک کاری در این ایستگاه‌ها را به صورت موازی انجام دادیم.

وی گفت: بر اساس همین روال و همکاری‌ها سالانه می‌توانیم دو کیلومتر حفاری کنیم و با توجه به اجرای موازی این کار، می‌توانیم تا حدود پنج سال نازک کاری ایستگاه‌ها را انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان ادامه داد: اگر می‌خواهیم شرایطی داشته باشیم که عملیات را سرعت ببخشیم باید عملیات آزادسازی و سیم‌کشی را قبل از ورود تی‌بی‌ام در ایستگاه‌های مترو انجام دهیم.

وی اضافه کرد: از مسئولان می‌خواهیم با مساعدت، به آزادسازی‌ هر چه سریع‌تر مسیر کمک کنند تا بتوانیم قبل از ورود تی‌بی‌ام به ایستگاه‌ها، عملیات حداقل سازه و سیم‌کشی را انجام دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | کدو تنبل غول‌آسا؛ سنگین‌تر از میتسوبیشی

همشهریهمشهری1 روز قبل

ادامه بارش در مناطق شمالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در استان مازندران بارش‌ها شدید هستند و احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها و گرفتگی معابر در استان‌های ساحلی وجود دارد و هوای نسبتا سرد در شمال کشور ماندگار است. وی گفت: در غرب، شمال غرب، شمال شرق و همچنین در دامنه‌های البرز بارش‌های پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد را پیش بینی می‌کنیم. در آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، بخش‌های شمالی استان لرستان، مرکزی و بخش‌هایی از استان قم و دامنه‌های جنوبی البرز از جمله قزوین، البرز، تهران و سمنان برای امروز احتمال بارندگی وجود دارد. کارشناس هواشناسی افزود: در شمال شرق مانند خراسان شمالی و نواحی شمالی خراسان رضوی بارندگی پیش بینی شده است این شرایط تا سه شنبه ادامه دارد. خانم احمدی گفت: در بخش جنوبی نیز از جمله بخش‌هایی از استان کرمان، نواحی جنوبی استان هرمزگان و جنوب و جنوب شرق استان فارس و بوشهر احتمال بارندگی به شکل رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است. وی افزود: در شرق کشور نیز وزش باد پدیده غالب است و آسمان تهران نیز همراه با بارش خفیف پیش بینی شده و دما امروز به حدود ۲۴ درجه می‌رسد.

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: نام امام حسین (ع) رمز وحدت مسلمان‌ها است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

افزایش دما در اکثر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بارش‌ها در سواحل دریای خزر کم شده است و امروز بارش‌ها بیشتر در نواحی و ارتفاعات زاگرس مرکزی مانند استان فارس است که عصر امروز با رگبار و رعد و برق روبرو می‌شود. وی افزود: در جنوب بوشهر نیز همین اتفاق رخ می‌دهد و مناطقی از استان کرمان با پدیده رگبار و رعد و برق در عصر امروز مواجه می‌شود و در ارتفاعات هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و همچنین استان لرستان بارش‌های خفیف و پراکنده رخ خواهد داد. وی گفت: فردا هم با این شرایط روبرو خواهیم بود هر چند که در نواحی زاگرس مرکزی بارش‌ها به طور کلی قطع می‌شود، اما در نواحی جنوبی کشور مانند استان فارس، کرمان و هرمزگان در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق موقتی پیش رو خواهد بود. کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد: بیشینه دمای امروز تهران هم به ۲۵ درجه می‌رسد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جلسه امروز شورا با اشاره به الزام شهرداری تهران برای ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی بر ایجاد باغ گل ویژه نابینایان در بوستان‌ها تاکید کرد. آقای مجید فراهانی گفت: امروز روز جهانی عصای سفید است، روزی برای ما تا به یاد آوریم نابینایان و معلولان این شهر به عنوان شهروند حقی بر شهر دارند و باید مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی برای زندگی این عزیزان اقدامات مناسبی در مسیر دسترس پذیری شهر و تسهیل آمد و شد، امکان فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی انجام دهند. وی افزود: متاسفانه دسترسی نابینایان و دیگر معلولان عزیز به امکانات و زیرساخت‌های شهری سال‌ها مورد غفلت مدیریت شهری بوده و حق بدیهی این عزیزان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است و بر همین اساس امروز به جای آنکه شاهد پویایی و فعالیت نابینایان و دیگر معلولان در سطح شهر باشیم، مشاهده می‌کنیم که این عزیزان گرفتار مشکلات اولیه‌ای همچون حمل و نقل و تردد در شهر هستند. عضو شورای شهر تهران بیان کرد: به شهرداری تهران درباره توجه به مسائل نابینایان تذکر می‌دهم و خواهان اجرای کامل مصوبه شورای اسلامی شهر تهران درباره نابینایان به ویژه مصوبات «الزام شهرداری تهران به ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی» و «الزام شهرداری تهران به ایجاد باغ گل ویژه نابینایان در بوستان‌های بزرگ شهری» به عنوان دو مصوبه خاص شورا در مسیر تحقق شهر دسترس پذیر درباره نابینایان عزیز تهرانی هستم. آقای فراهانی اضافه کرد: در بند «ب» ماده واحده مصوبه "الزام شهرداری تهران به ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی بر «تعبیه و بهره‌برداری از امکانات مورد نیاز جهت تسهیل در امر خدمت‌رسانی به نابینایان در سطح شهر و راه‌اندازی سیستم اعلام گویای زمان و مسیر حرکت وسایل حمل و نقل عمومی اعم از تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها، قطارها» تاکید شده که لازم است در همه خطوط، مناطق و وسایل حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار گیرد. رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در پایان گفت: باید ضمن توجه به مشکلات نابینایان و معلولان شهر، اهتمام ویژه‌ای در رسیدگی به موضوع کارکنان نابینا و معلول خود داشته و در این زمینه الگوی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های عمومی باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر