قبل از پرداخت یارانه مطبوعاتی هویت نشریه را دریابید!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
قبل از پرداخت یارانه مطبوعاتی هویت نشریه را دریابید!

قبل از پرداخت یارانه مطبوعاتی هویت نشریه را دریابید!

مهرخبرگزاری مهر |
مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح معتقد است درباره توزیع یارانه مطبوعاتی قبل از هرچیز باید هویت نشریه مشخص شود و روزنامه هایی که دولت را تخطئه می کنند سهمی از دریافت یارانه نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، چند وقتی است که در فضای رسانه‌ای کشور و به عبارتی در فضای مدیریتی رسانه‌های کشور همپای مطرح شدن موضوع گرانی کاغذ، بحث نحوه تخصیص یارانه مطبوعات هم داغ است. این موضوع از وقتی که برخی فعالان رسانه‌ای در فضای مجازی اقدام به انتشار اسنادی کردند که نشان می‌داد برخی افراد و بنگاه‌ها یارانه‌های مطبوعاتی زیادی می‌گیرند اما نشریات شان بدون هویت است داغ‌تر هم شد. تا اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر کرد معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر این ماجرا شود و این موضوع سامان دهی شود.

بالاخره بعد از گذشت قریب به یکماه اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار یک فایل پیشنویس از شیوه توزیع یارانه مطبوعات (در روز ۲۴ شهریور) گام اول برای این ساماندهی را برداشت اما در خبرها آمد صاحبنظران و مدیران رسانه تنها تا پایان شهریور فرصت دارند این فایل پیشنویس را مطالعه کرده و نظرات خود را به اداره مذکور بفرستند و احتمالا بعد از آن این پیشنویس از طریق مجرای قانونی وجهه‌ای رسمی پیدا می‌کند.

محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد انتشار این پیشنویس در اظهار نظری گفته است که به دنبال هدفمند کردن یارانه مطبوعات هستیم و قصدمان محدود کردن رسانه‌ها نیست. او اضافه کرده برای تدوین این پیشنویس ۴ اولویت اقتصاد، فرهنگ، جامعه و دست آخر امنیت ملی و سیاست خارجی مدنظر بوده است و قصد داریم رسانه‌ها به لحاظ محتوایی تبدیل به رسانه‌های مولد شوند.

هرچند با یک احتمال قریب به یقین می‌توان گفت هیچ کس با اظهارات معاون مطبوعاتی مخالف نیست و در نهایت همه دست اندرکاران مطبوعات کشور هم معتقدند باید رسانه‌ها به لحاظ کیفی فعالیت خوبی انجام دهند. اما انتشار این پیشنویس و زمان کوتاه برای بررسی آن توسط صاحبنظران و همچنین مفادی که این پیشنویس به آنها می‌پردازد حاوی نکاتی است که در مورد آن حرف و حدیث‌های بسیاری وجود دارد.

از نگاه علی صالح آبادی، مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی قبل از صحبت کردن در مورد اینکه شیوه توزیع یارانه چگونه باید باشد، می‌بایست با تأکید به طرح این موضوع پرداخت که یک روزنامه (و یا نشریه) ابتدا هویت مشخصی از خودش بروز دهد و خط مشی فکری و سیاسی خود را به درستی معرفی کند. البته به لحاظ کیفی و کمی هم وضع خوبی داشته باشد. او تعریف خود از هویت روزنامه را هم اینگونه ارائه می‌دهد: هویت یک روزنامه به این است که نگاهش به موضوعات اقتصادی به عنوان مثال اقتصاد آزاد یا دولتی مشخص باشد. همچنین نگرش روزنامه به موضوعات سیاسی همچون فضای باز و آزاد سیاسی یا در نقطه مقابل فضای بسته سیاسی معلوم باشد. اینکه روزنامه‌ای چه نگاهی به انتخابات [اشاره به اهمیت دموکراسی] دارد و موضوعات اقتصادی دارد همه تعیین کننده هویت آن هستند.

مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره پرداخت یارانه هم باید با توجه رویکردهای سازنده هویت نشریه صورت بگیرد، تأکید می‌کند: معتقدم پرداخت یارانه باید به رسانه‌ای صورت بگیرد که دارای هویت فکری مشخص است و به موضوعات به شکل «تخصصی» و «مسئولانه» ورود پیدا می‌کند. بر همین اساس هنگامی که مجموعه‌های حاکمیتی مرتبط با پرداخت یارانه مطبوعات همچون مجلس شورای اسلامی و دولت تصمیم می‌گیرند به اندازه مشخصی به نشریات یارانه بپردازند می‌بایست این کمک به نشریاتی صورت بگیرد که در موضوعات کلان نظام همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر و ادبیات مسئولانه عمل می‌کنند نه اینکه کارشان تخریب دولت (سرکار) است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی با اشاره به رویکرد روزنامه ستاره صبح در ماجراهایی همچون برجام و خروج آمریکا از این عهدنامه به دلایل داخلی و خارجی ادامه می‌دهد: برخی نشریات هستند که کارشان تخلیه دستاوردهاست. اینکه تأکید دارم نشریه‌ای که مشمول یارانه می‌شود باید هویت مشخص داشته باشد برای همین است. می‌بایست از پرداخت یارانه به نشریاتی که کارشان تخطئه کردن دولت (های سرکار) است پرهیز شود.

صالح آبادی در پاسخ به این سوال که چگونه باید نشریه‌ای که متعهدانه عمل می‌کند را شناسایی کرد، این طور پاسخ می‌دهد: برای اینکه پایبندی یک نشریه به معیارهای کلان نظام و روابط خارجی کشور در وهله اول باید دید چه افرادی در رأس آن نشریه حضور دارند؛ اینکه مدیر مسئول یک نشریه کیست و سردبیر آن چه کارنامه‌ای دارد و چگونه عمل می‌کند. شخصیت این افراد نشان می‌دهد که نشریه تا چه حدی متعهدانه عمل می‌کند.

وی تأکید می‌کند: دومین راه شناسایی چنین تعهدی این است که بررسی شود نشریه‌ای دارای سرمقاله هست یا خیر؛ روزنامه‌ای که سرمقاله ندارد همچون فرد برهنه‌ای است که انسانیتش بواسطه این لخت بودن گرفتن شده است. سرمقاله راه شناسایی رفتار نشریه است. علاوه بر این نشریه باید دارای تفسیر روز باشد. روزنامه‌ای که به تفسیر مسائل می‌پردازد در دل این نوع از مطلب به ارائه راهکار می‌پردازد و یا هشداری را به جامعه منتقل می‌کند. به عبارتی تفسیر باعث می‌شود زوایای مشکلی که در جامعه احساس شده است روشن شود و همین نشان دهنده هویت یک نشریه هم هست.

در ادامه صالح آبادی با اشاره به اینکه ملاک اصلی پرداخت یارانه باید توجه به فعالیت کیفی یک نشریه باشد نه معیارهای کمی، می‌گوید: روزنامه‌ای که به تفسیر مسائل روز می‌پردازد، درباره مسائل مختلف با صاحبنظران گفت و گو می‌کند و کارشناسانی برای آن یادداشت می‌نویسند با نشریاتی که چنین رویکردی را ندارند تفاوت بسیاری دارد. اما علت اینکه می‌گویم نباید معیارهای کمی اولویت اصلی داشته باشند این است که امروز فضای مجازی به عنوان کمک کننده توزیع محتوای روزنامه‌ها تبدیل شده‌اند و همزمان با رشد فضای مجازی تأثیرگذاری روزنامه‌ها در این فضا بیشتر شده است. از این نظر دیگر فرقی ندارد که روزنامه‌ای چقدر تیراز نسخه کاغذی دارد بلکه مهم قدرت تأثیرگذاری روزنامه بر مخاطب در فضاهای جدید است.

وی می‌افزاید: یک روزنامه می‌تواند تیراژ کمی داشته باشد اما در مراکز و سازمان‌های حکومتی و دولتی مطالعه شود، یا محتوای آن در فضای مجازی توزیع شود و مورد استناد مخاطبان قرار بگیرد. معقتدم یک روزنامه خوب امروز باید توسط مخاطب آن ۳۰ دقیقه مطالعه شود و با تورق آن حداقل سه تا پنج مطلب جالب توجه داشته باشد که مخاطب آن را رها نکند. البته باید توجه داشت گردانندگان روزنامه هم باید هنر این را داشته باشند که به کمک تیتر، لید، سوتیتر و … به برجسته کردن پیام‌های خود بپردازند.

مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح با اشاره به اینکه در دوره‌ای که حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود معیارهایی کیفی و محتوایی برای پرداخت یارانه مدنظر قرار می‌گرفت، می‌گوید: رسانه‌های رسمی باید صدای کسانی باشند که در جامعه صدایشان شنیده نمی‌شود. این موضوع هم نیاز دارد که رسانه مسئولانه عمل کند و بر همین اساس یارانه دریافت کند. به عنوان مثال رسانه‌ها باید در موضوع برخورد با فسادها، دلالی‌های ارز، مسکن و … به طور جدی ورود پیدا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس1 روز قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری1 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری1 روز قبل

روحانی امروز در جمع دانشجویان چه گفت؟

خبری1 روز قبل

مصدومیت پنج نفر در حادثه برخورد پژو ۴۰۵ با تیر برق در شهر یاسوج

مهر13 دقیقه قبل

راهپیمایی اربعین حسینی در مسیر نجف به کربلا

مهر16 دقیقه قبل

فیلم | چرا منصوریان می‌گوید برنامه میثاقی بهتر از عادل فردوسی‌پور فوتبال را پردازش می‌کند؟!

خبرآنلاین18 دقیقه قبل

تجاوز مربی شنا به دختر ۲۱ ساله در استخر خصوصی / گفته بود مرا به المپیک می‌فرستد

خبر فوری21 دقیقه قبل

واکنش تند اینفانتینو به نژاد پرستی در فوتبال

ایسنا23 دقیقه قبل

دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲٫۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری

ایلنا23 دقیقه قبل

عقب‌نشینی رئیس دفتر ترامپ از سخنانش درباره اوکراین

ایسنا24 دقیقه قبل