توافق بزرگ ایران و ترکیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی

توافق بزرگ ایران و ترکیه

الفخبرگزاری الف |
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی کریدور بین المللی افغانستان-ایران-ترکیه خبر داد و گفت: قطار مسافری تهران-استانبول به زودی راه اندازی می شود.

به گزارش تسنیم، شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی محورهای تفاهم همکاری‌های حمل و نقلی بین ایران و ترکیه را اعلام کرد و با اشاره به پیگیری مصوبات اجرایی هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، از برنامه ریزی‌های مشترک برای راه اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- ترکیه خبر داد.

وی با اشاره به مذاکرات گسترده در تقویت مسیر ترازیتی شرق به غرب اظهار کرد: در طول جلسات این دوره تاکید زیادی بر راه‌اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- صورت گرفت و مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال تا پس از آن در جلسه سه جانبه‌ای متن صورتجلسه نهایی شود.

وی یادآور شد: همچنین ارتقاء فعالیت‌های ترانزیتی کریدور ترکیه- ایران- قطر در چارچوب تفاهم‌نامه شهریور ۱۳۹۶ و اجرایی سازی کریدور اسلام آباد- تهران- استانبول (ITI) در دستور کار دو کشور قرار گرفت.

مدیر کمیته حمل و نقل و ارتباطات بیست و هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: در توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل ترکیبی نیز مقرر شد قرارداد همکاری از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف ایرانی ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

آدم نژاد در خصوص مذاکرات حوزه حمل و نقل جاده‌ای گفت: برای اجرای ماده ۷ موافقتنامه حمل و نقل جاده‌ای فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، ‌ دو طرف با برگزاری ‌نشست کمیته مشترک همکاری‌های حمل و نقل جاده‌ای دو کشور در سه ماهه دوم نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی در تهران موافقت کردند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی ضمن اشاره به ابزار خرسندی طرفین از راه اندازی قطار مسافری تهران – وان و تهران – آنکارا افزود: راه اندازی قطار مسافری تهران – استانبول در جلسه‌ای در سریعترین زمان ممکن در تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین به منظور دستیابی به آمار جا به جایی یک میلیون تن بار در سال بین دو کشور جهت ادامه و تعمیق همکاریها در زمینه افزایش و توسعه حمل و نقل بار به وسیله ریل، طرفین موافقت کردند تا حمل و نقل میان ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی از طریق مسیرهای ترانزیت ریلی ایران تسهیل شده و این مسیرها احیا شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه از تفاهم دو کشور در حوزه حمل و نقل دریایی خبر داد و اظهار کرد: دو طرف تمایل خود را برای جستجوی فرصت‌های همکاری در زمینه ایجاد و پیاده سازی تکنولوژی‌های پیشرفته جهت ساخت کشتی‌های تفریحی، تعمیرات و نگهداری کشتی، ‌ بازیافت کشتی، لایروبی و اتوماسیون فرایندها و تهیه جانمایی‌ها اعلام کردند و مقرر شد چهارمین کمیته مشترک همکاری‌های بندری و دریایی بین دو کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در ترکیه برگزار شود.

بیست و هفتمین اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه از ۲۶ تا ۲۹ شهریور ماه در آنکارا برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرح چهار ماده‌ای ایران برای یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری1 روز قبل

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف1 روز قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری1 روز قبل

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک2 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

نظرها

اخبار بیشتر